Kaliteli kahve içme methodları

bluefanclub

Kayıtlı Üye
Merhaba sevgili Mabet arkadaşlarım.

Son günlerde karşılaştığım bir olay çok canımı sıkmaya başladı.
Kahveyi çok severim öncelikle. Günde üç kere bol kese sade kahve içerim.
Fakat şu yanılgı benim bu yazıyı yazmama sebep oldu. Misafirliğe gittiğim yerlerde önüme halk arasında sade neskafe olarak anılan kahvemsi suda çözünen zıkkımın getirilmesi.
"E içsene bu da sade kahve" diyenler var.
o içtikleriniz kahve değil maalesef.

gel gelelim gün içinde, orda burda nasıl filtre kahve ya da espresso içeceğiz.
Filtre kahvenin sadece French Press'den içilme zorunluluğu varmış gibi yanılhı oluşmuş.
Filtrenin amacı sadece kahve taneciklerini süzmek. Bunu espresso makinesi ile de yapabilirsiniz fakat bu kahveyi biraz ağırlaştırır çünkü yüksek ısı ve başınçta kahve süzülür.

Orta çekim bir filtre kahveyi bardağa dökün, bir yemek kaşığı idealdir. Sonra sıcak su ekleyip sürekli karıştırın. Partiküller dibe çökecektir.
Kahveye şeker atmayın. Kahve ne kadar sert olursa olsun bir zaman sonra içindeki o tarçınımsı tada ulaşacaksınız.
Toplandığı yere göre kahvenin tadı da değişecektir.
Şahsen ben Etiyopya ve Colombia tercih ediyorum ama kalitesi olursa ayrım yapmam içerim :cowboy:

küçük kilitli buzdolabı poeşinte yanımda her zaman kahve taşırım ve sıcak su bulduğum yerde kahvemi içerim.

Kahve kortizol salgılanmadığı saatlerde içildiğinde, 20dk sonra inanılmaz etkisini gösterecektir.
Bir dünya etkisi var ki bunlardan çokça söz edildi. Benim değinmek istediğim konu kaliteli kah
venin tedariği ve içilebilirliği.

Umarım faydalı olmuştur. :beta1:

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Kaliteli kahve içmenin ucu bucağı var mı ? Yok.
Farklı aromalar.Yok kedi kakası bilmem ne bilmem ne.
Ama kalitesiz içmenin var, 1 tl lik kahveler(daha ucuzu da var).Kahve tadı geliyor mu ? Evet.Sıcak mı ? Evet.
Önemli olan kahve gibi hissettirmesi değil mi zaten ? En kaliteli kahve de sıradanlaşıyor bir zamandan sonra.
Mabet 1 liralık kahve zirvesi bile yapaliriz.:sifone:

lviv angeles

Kayıtlı Üye
:)"kahvemsi suda çözülen zıkkım.":biggrinjester:Şahane açıklamışın.:)Ben türk kahvesi tutkunu olduğumdan konu detayda benim dışımda.Ama tabi kahve kahvedir yinede atlamam lâzım mevzuya.:)
Kahve pişirmek bir sanattır ayrı bir meziyet gerektirir.Herkes kahve yapar ama herkes kahvenin hakkını veremez.Hele ki kahveyi sevmeyen asla yapamaz.Çünkü kahve yapma aşaması kahveyi içecek olmanın verdiği tutkuyla yapılır.Kahveyi sevmeyen bu yüzden yapamaz yaptım sanır.Genelde misafirlikte ikram edilen kahveler bu yüzden kötüdür.Adet yerini bulsun diye yapıldığı için.
Gerçek kahve tiryakileri (bu türk kahvesi yada diğer kahve çeşitleri hepsinde geçerli)kahveyi sade içerler,şeker kahveyi bitirir,yok eder.Benim türk kahvesi dışında arada kattığım lezzet latte'dir.Extra sıcak ,diet süt ,tabiki şekersiz,hafiften tarçın kokusuyla benim damak tadım.Türk kahvesi kadar olmasada oda ince çekildiği için espresso da uygundur bana.
Kahve seviilir,kahve keyiftir,kahve candır.Kahvenin diğer adı Lviv'dir.:nopity:İçin!

La-edri

Kayıtlı Üye
Kaliteli kahve içmenin ucu bucağı var mı ? Yok.
Farklı aromalar.Yok kedi kakası bilmem ne bilmem ne.
Ama kalitesiz içmenin var, 1 tl lik kahveler(daha ucuzu da var).Kahve tadı geliyor mu ? Evet.Sıcak mı ? Evet.
Önemli olan kahve gibi hissettirmesi değil mi zaten ? En kaliteli kahve de sıradanlaşıyor bir zamandan sonra.
Mabet 1 liralık kahve zirvesi bile yapaliriz.:sifone:

Olurmu ya ? Kahve bir yerde keyif malzemesi kaliteli en azindan Dogru dürüst bir kahve degilse icmeyiveririz..Yani demek istioyrum ki ucuz gida maddeleri hakkaten tehlike saciyorlar,uzak durun.

codzombi

Kayıtlı Üye
espresso anında zihni açıyor , şöyle bir kendine getiriyor .

AJA

Elit Üye
Kahve dediğin tüm duyuları uyandırmalıdır,tüm kokuları bastırlamalı uyarmalıdır..Gerisi boş.Tabi kahveden anlayan değerlendirir bu cümleyi.Yoksa üçü beşi bir arada ya kahve diyenleri geçmeliyiz, o kahve değil..
Kahvaltıdan sonra bir orta ve sıcak iki çift laf kahveye tac olur vallahi :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Herkes şair olmuş konu kahve olunca.:smash: Methiyeler, bercesteler dizilmiş.Bence biraz fazla anlam yüklüyoruz.Aynı şey şarap içinde geçerli.Benimde böylelerini sopalayasım geliyor boyum yettiğince :)

Mithra

Kayıtlı Üye
Kahveyi Hatay, Mardin ve Urfalı ablalarımız, arkadaşlarımız süper yapmakta ben daha üstüne tanımam.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
1 Yemek kaşığı mı? 1 Kupaya 1 yemek kaşığı mı? Kusura bakmayın ama mırra dan ne farkı kaldı? :) Ben ancak 1 kupaya 1.5 tatlı kaşığı filtre kahve tüketebilirim. O da marka ile örneklemek gerekirse Folgers Classic Roast, Davidoff Rich ve Ikea'nın orta kavrulmuş kahvesi.. Folgers kahve tutkunları tarafından bazen eleştirilse de ben henüz Folgers lezzetini başka kahvede almadım. Bir de bulamıyorum ki o da ayrı dert.

La-edri

Kayıtlı Üye
Kahve candir :)

Benim tuhaf bir huyum var kahve konusunda cok fazla kahve tüketiyorum ve her defasinda baska bir kupa kullaniyorum, bazen ben calisirken fark etmiyorum ama kafami kitaplardan kaldrip masaya baktigimda masanin üstü bir cok bos kahve kupasi ile dolar.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Kahve candir :)

Benim tuhaf bir huyum var kahve konusunda cok fazla kahve tüketiyorum ve her defasinda baska bir kupa kullaniyorum, bazen ben calisirken fark etmiyorum ama kafami kitaplardan kaldrip masaya baktigimda masanin üstü bir cok bos kahve kupasi ile dolar.

Bende.:) Üst üste aynı bardaktan çay içmeyi bile sevmiyorum.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Yumurta ve balık yemişsem aynı bardaktan su bile içemem. Bunun dışında sabaha kadar aynı kupadan kahvemi içebilirim. O değil de Folgers Classic bulabilen varsa bana bir ulaşsın lütfen. (Yurt dışında olup da bulanları kastetmiyorum)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Sizin mesajı gördüğüm gibi direk internete yazmıştım neyin nesidir diye ama bende göremedim.Amerikadan-çinden falan var dediğiniz gibi.:ban:

La-edri

Kayıtlı Üye
Folgers benimde bilmedigim bir kahve markasi/türü, üzgünüm.Ama ögrenmis oldum bakalim nasil bir seymis denemem lazim :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Denemeyin. Sonra beğenince bulunmuyor.. :)

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Öyleyse Karaköy Kurukahveci Mehmet Efendi kuyruğunda bekleme zirvesi ayarlanmalı.