İnanç

relaydean

Kayıtlı Üye
Bugün yaşadığım düşünce karmaşası eni daha önce hiç bu kadar rahatsiz etmemişti. Her zamanki dua ediyordum, ama bu seger hic olmadigi kadar inançlı bir şekilde ettim ve saatlerce ağladım. Elbetteki bunları yaparsam duam kesin kabul olacak diye bir şey yok, ancak indan bir anda sorgulamaya başlıyor. Içim parçalana parçalana ettigim dua kabul olmamıştı, bir anda Allah kavramını sorgulamaya başladım. Sanki bütün olup bitenleri öylece izliyor gibiydi. Bu beni üzdü ve imanimdan şüphe duymaya başladım. Bu dönemlere ara sıra giriyorum ama her defasında yüce bir varlığın olduğu sonuca ulaşıyorum. Fakat ona bakis açım cok farklı, nasıl oldugunu bende bilmiyorum. Belki de yanlıştır.
Ona olan inancımın artmasını istiyorum, dün bunun için de dua ettim. Ancak icine düştüğüm düşünce karmasasi beni deli edecekti. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sunay12345

Kayıtlı Üye
Bende de oluyor bazen sizin hissetikleriniz ama Mülkün sahibi O, dilediğine verir dilediğine vermez elbette duyuyor yakarislari ama imtihan deniyor işte buna.umarim kabul olur dualarınız

relaydean

Kayıtlı Üye
Bende de oluyor bazen sizin hissetikleriniz ama Mülkün sahibi O, dilediğine verir dilediğine vermez elbette duyuyor yakarislari ama imtihan deniyor işte buna.umarim kabul olur dualarınız
Bazen durum o kadar karmasik oluyot ki Allah'a inaniyor muyum onu bile bilmiyorum.

Sunay12345

Kayıtlı Üye
Bazen durum o kadar karmasik oluyot ki Allah'a inaniyor muyum onu bile bilmiyorum.
Allah var bundan şüphe duymuyorum ama ben de genelde kötü insanlar daha mutlu bunu çok sorgulamisimdir ama şöyle açıkladı bir yakınım bunu Allah öteki tarafta azap etmemek için kuluna bu dünya da sıkıntı çekmesine razı oluyor, yani günahlarının af olması için.islam dininde ayet var;

en'am suresi 32: "dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. ahiret yurdu, takva sahipleri için elbette daha hayırlıdır. hâlâ akıl etmez misiniz?"ankebut suresi 64: "bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. keşke bilselerdi."
İki ayrı ayette dünya hayatının boş olduğu belirtilmiş İslam dininde bende şöyle duymuştum Yaratan dünyayı yarattıktan sonra hiç onemsememis.keske yeterli donanıma sahip olsaydım sizi aydinlatabilecek

Sunay12345

Kayıtlı Üye
Bir de sadaka vermenin duaların kabulüne vesile olduğu bildiriliyor, butceniz ölçüsünde ufak sadakalar verin.bu hayvanlara yiyecek vermek bile olabilir

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Sevgili @raleydean
İman çoğaldıkça vesvese artar.
Size gelen vesveseleri önemsemeyin.
Vesveseler üzerine düştükçe büyür ve artar.
Toz misali üfleyin gitsin.
Hiç korkmayın.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Şüphe etme, bunlar şeytanın sana verdiği vesveseler.

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular:
"Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz."
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):
"Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler "Evet!.." deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)" dedi." [Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]

Dediler ki: "Ey Allah'ın Resulû, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercîh eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)." Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir." cevabını verdi.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Her zamanki dua ediyordum, ama bu seger hic olmadigi kadar inançlı bir şekilde ettim ve saatlerce ağladım. Elbetteki bunları yaparsam duam kesin kabul olacak diye bir şey yok, ancak indan bir anda sorgulamaya başlıyor. Içim parçalana parçalana ettigim dua kabul olmamıştı, bir anda Allah kavramını sorgulamaya başladım.
Sevgili @relaydean,

"Eğer bir kul, Cenâb-ı Hakk’a bir hususta duâ eder de icâbet olunmazsa onun yerine bir hasene, yani bir sevâb yazılır.” (Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl, II, 67/3150)

"Cenâb-ı Hak duâda fazla ısrar edenleri sever.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1876)

Bizim hakkımızda neyin iyi neyin kötü olduğunu biz bilemeyiz.
Ben bunu çok tecrübe ettim.
İyi ki olmamış, dediğim yüzlerce şey var.
İnan bana ☺️?

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Bu arada konuşmaya ihtiyaç duyarsan ben burdayım. Ne sıkıntın varsa paylaşabilirsin. Severek dinlerim.
Bazen anlatmak rahatlatır insanı.
Lütfen içine atma.
Yalnız değilsin.

Ü

Üye silindi 58480

Efendim,
Yeni edindiginiz fikirlerin ve deneyimlerin, hayatinizi degistirebilecek ve donusturebilecek yeterlilikte oldugunun ispatidir yasadiginiz haller.
Bi kere bu iskalanmamasi gereken perspektifiniz olsun.

Allah ne diyor uyanisi baslattigi kullarini tarif ederken ?
Hayir, biz hakki batilin ustune firlatiriz, o da batilin beynini darmadagin eder.

Yani bir karmasa olacak bu Allahim emri. Beyinlerimiz darmadagin olacak. Hatta bir ust mertebeye ciktikca yine olacak.

Hak, oyle kolay tasinacak birsey de degildir. IStanbul surlari gibi dayaniklidir kati fikirler. Onu ancak ozel toplarla yikarsiniz. Ama yikmayi basardiniz mi sehri illa yeniden imar edersiniz ve daha guzel hale getireceksinizdir. Siz belki de surlari parcalaniyor olan bir IStanbul sibisinizdir. Birakin Hak sizi fetih etsin.

Yasadiginiz haller vesvese de olabilir. Ben duvarimda yazili bir sozu paylasayim sizinle :

"EY MARAZ-I VESVESE İLE MÜPTELÂ! Biliyor musun, vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer; ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; havf etmezsen hafif olur, mahfî kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider." Bediuzzaman.

relaydean

Kayıtlı Üye
Bu arada konuşmaya ihtiyaç duyarsan ben burdayım. Ne sıkıntın varsa paylaşabilirsin. Severek dinlerim.
Bazen anlatmak rahatlatır insanı.
Lütfen içine atma.
Yalnız değilsin.
Gerçekten çok teşekkür ederim, daha önce hiç bu kadar mutlu olduğumu hatırlamıyorum. Yanıtlarıniz çok yardımcı oldu, teşekkur ederim.

D

DAİMON

Düşünmek güzelde. Ne düşündügümüze yine biz karar veriyoruz. Gün içerisinde nereye bakıtıgımıza neye bakıtıgımıza ne yedigimize kimle konuştuğumuza ne dinlediğimiz neyle meşgul olacagımıza ne okuyacagımıza ne yapıp ne yapmayacağımıza biz karar vermiyor muyuz? Neden Allah ı (tanrıyı farketmez kim neye inanıyorsa) sorguluyoruz ki? Sorgulamamız gereken şey kendi hayatımız... Acaba ben neyi eksik yapıyorum ya da neyi fazla yapıyorum da böyle oluyor diyebiliyor muyuz? Malesef hiç birimiz sorunu ilk önce kendimizde aramıyoruz. Ben, siz, o, öteki.... İnsanoğlu Kuran ın tabiriyle nankör.

İman bir kalpte hakiki manada kök saldıysa kim ne kadar uğraşırsa uğraşsın zaten oradan çıkmaz. O açıdan şüpheniz olmasın.

fearlesswitch

Kayıtlı Üye
Ben hep şöyle düşünürüm belki sana da yardımı dokunur, hayattta istediğimiz çoğu şey bir çok farklı sonu olabilir ve belkide istediğin şeyin tüm sonuçları kötülüğe gidiyordu. Allah bizi bizden daha çok düşünüyor bu inkar edilemez,senin iyiliğin için kabul olmuyor olabilir, şöyle bir ayet bırakayım.
387. Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, “Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur” dedi:

“Her kim bir dostuma düşmanlık ederse, ben ona karşı harb ilân ederim. Kulum, kendisine emrettiğim farzlardan, bence daha sevimli herhangi bir şeyle bana yakınlık sağlayamaz. Kulum bana (farzlara ilâveten işlediği) nâfile ibadetlerle durmadan yaklaşır; nihâyet ben onu severim. Kulumu sevince de (âdeta) ben onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden ne isterse, onu mutlaka veririm, bana sığınırsa, onu korurum.”

Buhârî, Rikak 38​

Sunay12345

Kayıtlı Üye
Bu kadar güzel anlatılabilir, ben de konuyu takipteyim teşekkür ederim.biraz önce bir video dinledim 40 gün harama bulaşmayan kişiye yalan , giybet, faiz gibi kötülüklerden uzak sürüldüğü takdirde çeşitli nimetler ihsan ediliyormuş.

Serkooo

Kayıtlı Üye
Bende gecen gun soyle dusundum.2 yasinda ufacik kiz ,tecavuze ugrayip iskenceyle öldürülüyor.tanri buna seyirci kalabilirmi.sizce???

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Bende gecen gun soyle dusundum.2 yasinda ufacik kiz ,tecavuze ugrayip iskenceyle öldürülüyor.tanri buna seyirci kalabilirmi.sizce???
Şimdi size sayfalar dolusu şey yazıp bunu kendi inancım doğrultusunda izah etmeye çalışsam, biliyorum ki ısrarla reddedecek, tartışmayı alevlendirecek, sayacak sövecek, beni de kendinizi de daha çok günaha sevk edecek ve en sonunda yine bildiğinizi okuyacak, anlamak istediğinizi anlayacaksınız. Zaten soruyu sorma üslubunuzdan gayet iyi sezinliyorum.

Sizin gibi aynı soruyu soran hep aynı yerden vurmaya çalışan milyonlarca insan var.
En iyisi siz beni hiç yormayın, araştırın güzelce, milyonlarca kez cevaplandı zaten.

relaydean

Kayıtlı Üye
Evren gördüklerimizle sınırlı değildir, bunun ötesinde bilmediğimiz birçok hakikat vardır. Ayrıca eger Allah'a inanmak isterseniz birçok neden bulursunuz, inanmak istemeseniz de. Kısa zamanda sorularınızın cevabını bulmanız dileğiyle.

Serkooo

Kayıtlı Üye
Bence çok mantıkli bir soru.o çocuğun yerine kendinizi koyun.yada büyükde olabilir.toplu soykırima katliama ugrayan insanlar.bu konuda fikirleri ögrenmek istiyorum.bu arada ben hic küfretmem.birde neden dunyaya 3 din inmis.neden birbirlerinden farklidir dinler.yoksa hristiyanlik ilk indiginde degismeden once islamla aynimiydi.

Serkooo

Kayıtlı Üye
Birde inanmak isteyipte inanamayan biri kesin cehendememi gider