Duha suresi

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Duha suresi; Peygamber efendimize bir dönem vahiy duraksamasından dolayı duydugu üzüntüyü gidermek için indirilmiştir şöyle ki;
arka arkasına gelen Ayetler bir dönem durakladı, cebrail as. yeryüze teşrif etmez oldu, bu sırada Efendimiz üzüldü acaba bir hatammı oldu, Peygamberligime hata düşürücek bir davranıştamı bulundum gibisinden hicap duydu, bu üzüntüsüne karşılık bu sure nazil oldu.. Havas kapısında ise birçok müjdeler vardır, örnegin; sıkıntılı anlarda okunması sıkıntıyı giderir; bu sure arkasından yapılacak isteklerin icabete deger oldugu kayıt edilir, rızk yönü ile güçlü bir tesiri vardır fakirlige karşı dermandır... Okunma vakti yoktur ancak Mealinde ki esrarı aralarsak seher vaktinde okunması çok uygundur... selam ve dua ile

Vedduha.
Velleyli iza seca.
Ma vedde'ake rabbüke ve ma kala.
Ve lel'ahıretü hayrün leke minel'ula
Ve lesevfe yu'tıyke rabbüke feterda.
Elem yecidke yetiymen feava.
Ve vecedeke dallen feheda
Ve vecedeke 'ailen feağna
Femmel yetiyme fela takher
Ve emmessaile fela tenher
Ve emma binı'meti rabbike fehaddis

meali
Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. Andolsun kuşluk vaktine

2. Ve sükûna erdiğinde geceye ki,

3. Rabbin seni bırakmadı ve sana darılmadı.

4. Gerçekten senin için ahiret dünyadan daha hayırlıdır.

5. Pek yakında Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın.

6. O, seni yetim bulup barındırmadı mı?

7. Şaşırmış bulup da yol göstermedi mi?

8. Seni fakir bulup zengin etmedi mi?

9. Öyleyse yetimi sakın ezme.

10. El açıp isteyeni de sakın azarlama.

11. Ve Rabbinin nimetini minnet ve şükranla an.

Yeniçeri

Kayıtlı Üye
ÇOk teşekkürler Sayın Kontejyan hem de çok...
Yetimdim barındım
Yol gösterenim oldu
fakirdim zengin oldum

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bu sureyi okumayı adet haline getiren kişiler bilmelidir ki, zamanla birçok hayr kapısı kendilerine açılacak, içlerinde ki sıkıntı ve korku halleri kaybolacaktır, hayata yeniden neşe ile geleceklerdir... Sure hükmen geregi tecellisini belirtmiştir, bir senettir... bu seneti iyi saklamalısınız kıymetini anlamalısınız...

gecenin_sesi

Kayıtlı Üye
AL-İ İMRAN
7- Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası (aslı) demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir. Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.

sanırım paylaştığınız bu ayet de muhkem olarak vurgulanan ayetlerden...paylaşım için çok teşekkür,

ilminiz,ferasetiniz ve basiretiniz daim olsun

enki

Kayıtlı Üye
Allah razı olsun çok duygulandım

mally

Kayıtlı Üye
Sayın Kontejyan Allah (c.c.) sizden razı olsun. Seher vakti gündüz 3.30 ile 5.30 arasıdır değil mi?