baykuş uğursuz mu?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Azrail can almaz bence :) gerçek ki bu konularda fazla bilgim olmayabilir ama benim bildiğim Azrail , teslim olan ruhu alıp götürür (ki bu farklı bir şey ) gideceği yere kadar yolda ona bi şey olmasın diye Azrail koruyucu görevi üstlenir ve "emaneti" doğru yere teslim eder ...
Sayın kontejyan yanlış mı düşünüyorum ? :Angel_anim:
secde suresi 11.ayet:

De ki: "Size tayin edilmiş olan ölüm meleği canınızı alacak, sonra döndürülüp Rabbinize götürüleceksiniz!"

Canı almayı emreden ALLAH'tır canı alan ise Azraildir..

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Anladım ,şimdi doğruyu öğrendim ...
Yorumlarınız için teşekkür ederim , yorduk sizi biraz
her yoruma yetiştiniz valla , Allah razı olsun

miracles

Kayıtlı Üye
Kuşlar ya da diğer hayvanlar doğa olaylarına karşı hassas yaratıklardır. Enerjiyi hissederler. Gelmekte olan felaketi ya da doğada olacak olan bir değişikliği; deprem, fırtına vs. gibi. hissettikleri zaman da huzursuz olurlar. Ölüm de böyle bir şeydir ve hayvanlar yakınlarında ki böyle bir olayı da aynı şekilde hissederler. Kuşların ötmesi de bu sebeptendir kanımca.

greengrass

Kayıtlı Üye
anadoluda baykuşun batıda kuzgunun felaket ve ölüm habercisi olduğuna inanılır. sadece bir inanıştır. belki uğursuz demek yanlış fakat bunun bir tür inanış olduğunu unutmamak lazım. öyle ki bahçede yada çatıda öten baykuşun gitmesi, ötmemesi ve felaket getirmemesi için bir yönetimi bile mevcut. bu durumu rasladığımda uygularım.

aswang

Kayıtlı Üye
Bence de kesinlikle hiç bir canlı uğursuz değildir. Ancak baykuşların bazı özel yetenekleri var gibi. Bu konuyu okurken çok şaşırdım. Yaşamasaydım hayatta inanmazdım. 3 ay önce iki kat aşağıdaki komşumuz kalp krizinden vefat etti. 17 yaşında bir kızı var, kardeşimin arkadaşı. Bazen gelir sohbet ederiz. Bir gün konu babasından açıldı ve bana şunları söyledi;
''Babam ölmeden önce bir hafta önce boyunca geceleri bir baykuş gelip annem ve babamın yatak odasının balkonunda ötüyordu. Babam öldükten sonra bir daha hiç gelmedi. O baykuşun sesini asla unutamam. Sizce baykuş gerçekten uğursuz mu babamın ölümüyle alakası var mıdır ? ''dedi.
Bende aynen dediğiniz gibi baykuşun bir suçu olmadığını onuda Allah'ın yarattağını ve belki de sizi önceden böyle bir olaya hazırlamak için yardıma geldiğini söyledim. İşin ilginç yanı yazlıktayız ve böyle bir yerde baykuş görene hiç rastlamadım.
Baykuşlar uğursuz değil ama bence çok farklı ve özel kuşlar..

La-edri

Kayıtlı Üye
baykusdan ürkerim,ama ugursuz olduguna inanmam, insanpisikolojisinine lazim galiba günah kecileri, garib kus böyle bir hurafeye kurban gitmis...

zenithmx

Kayıtlı Üye
baykuş şüpheciliğiyle tanınır. çok şüpheci bir hayvandır herşeyden şüphe eder. ve zeki bir kuş olduğunu duymuştum. anlayış kabiliyetininde yüksek olduğunu biliyorum. bilginlerde her zaman uğursuz oldukları düşünülmüştür. bence baykuş bilgin bir hayvandır.

Atam dan duyduğum bir hikayede;

Yüce Rahman tüm hayvanları teker teker yaratıyordu. sıra baykuşa gelmişti. Sadece yeryüzündeki doğa düzenini sağlamaları için yaratılan ve günahsız olan bu hayvanlara sorduğu soruyu baykuşada sordu.

Rahman soruyordu; Ne kadar ömür istersin. buyurdu.

Baykuş soruyla cevap verdi: Beni yaratan Rabbime Hamd Olsun.. Orda zaman nasıl geçiyor? diye sordu.

Allah; orda gece ve gündüz var. bu ikisi 1 günü, 7 gün 1 haftayı, 4 hafta 1 ayı, 4 ay 1 mevsimi ve 4 mevsim 1 yılı oluşturur. buyurdu.

Baykuş; Peki diğer yıllar?

Allah; Diğer yıllarda aynen devam eder. Buyurdu.

Baykuş; Peki oranın zorluğu nedir?

Allah; Orda sizin için en zor şey azığını kendin temin edeceksin. Buyurdu.

Baykuş asıl soruya cevap veriyordu şimdi ; O halde Yüce Rabbimin affına sığınarak O'ndan sadece 1 yıl ömür ve azığımında Kendisinin göndermesini dilerim deyince;

Rahman ve Rahim olan Allah bu dileğini kabul etti. Böylece baykuş azığı kendi ayağına gelecek şekilde rızıklandırmış güzdüz gözlerine perde çekmiş ve avlanma özelliklerini ondan almıştır.

Atam ve Ecem bana her zaman baykuşa dikkat et onun rızkı ayağına gelir o da sadece uzanıp yakalar derlerdi.

Bu hikayenin sonunda bana en çok şu uyarıda bulunurlardı. Bir gün baykuş yer yüzündeyken Rabbim; bu yakalama işi beni gerçekten yormaya başladı ömrümü 2 mevsime indirme karşılığında Azığımı ağzıma girmesini sağlarmısın diye dua edince Allah'ı kızgın bulmuş ve baykuşa cevap olarak;

Dilediğin gibi rızkın ayağına kadar geliyor. birazda atlamak lazım demiş.

Atam ve Ecemden duyduğum bu hikayeyi zaman zaman hatırlayıp kendime ders çıkarmışımdır.

Belki sizlerde farklı şekillerde yada aynı şekilde duymuşsunuzdur bilmiyorum. Bu hikayeyi bu güne kadar başka kimseden duymadım.

Kaynak:Atam ve Ecem :)

daniel

Kayıtlı Üye
Bazi hayvanlar cok tanrili dinlerde, kutsaldir. Tek tanrili dinler donemi basladiginda, insan dogal olarak kendi kulturunu de inancina ilave etmistir. Islamiyete sonradan sokulmus, ancak Allah'in bahsetmedigi bir dolu ugursuz hayvan vardir.

Bu Islam'in degil, pagan kulturunden islama gecmis insanin, kisisel kultur sorunudur.
Bu tip seyler kulturumuzde hala vardir. Eski pagan inanislarin uzantilaridir.

Eski paganlarda hayat'a iliskin seyler devlet ve inanc hayvan sembolleriyle anlatilirdi.

Donun bakin etrafiniza, hala kus serisi arabalara biniyor insanlar.

Tuttugumuz takimlar kus ve yirtici hayvan serilerinden, logolarindan olusmakta..

Hala izlerinden kurtulmus degilmis, eski kadim dinlerin.

Belladona

Banlı Kullanıcı
Bence uğursuz değil. Ama depremlerden önce titreşimleri hisseden bazı hayvanlar garip sesler çıkarabiliyor, uğursuzlukla ilgisi olmasa da hayvanları (özellikle köpekler) bu açıdan iyi izlemek lazım.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Uğursuz diye bir şey yoktur var diyenler varsa açıklama beklerim... :D

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Uğursuz diye bir şey yoktur var diyenler varsa açıklama beklerim... :D

Ugursuzluk kavramını iyice analiz etmek gerekli.. Ugursuz diyenler ugursuzluk vs diyenler aslında neyi tanımlıyor ve neyi anlatmak istiyor??
Negatif tesirler karanlık güçlerde ugursuz olarak tanımlanmış olabilir eger hal böyle ise evet dogrudur.. Ama bir nesnede yada hayvanda yaratılış olarak negativite yoktur bu baglamdada ugursuzluk söz konusu degildir.. Kısacası tanımlamaya göre degerlendirilir...

Belladona

Banlı Kullanıcı
Bir ilave yapmak isterim: ben orman arazisinde oturuyorum. Burada her çeşit yabani hayvan var. Bir sürü de baykuş var ve her gece ötüyorlar...Eğer uğursuzluk getirselerdi iki yakamız bir araya gelmezdi...Aksine çok seviyorum baykuş sesini.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Baykuş olarak söyledim yani, uğursuz değildir şüpheniz olmasın...

daniel

Kayıtlı Üye
Hicbiri ugursuz degil. Ugursuz kavrami zaten insan tarafindan uretilmis bir kavram.

Ayni sekilde insanlar icin de kullaniliyor.

Bir nevi kendimiz uydurup, sonra geleneksel kulture bagli olarak inaniyoruz. Veya bilincaltimizda, hayvanlara bahsedilmis olan, gelistirilmis gayb hissini kiskaniyoruz belki de..

Ilahi gucun yarattigi canli ne diye ugursuz olsun ki..

Osiris

Kayıtlı Üye
Başkuş (Özellikle beyazı) eski Druid'lerde kutsal ve iyi haber sayılırdı.

Ancak kendi yaşantımdan yola çıkarsam uğursuz kanaatimce.Eski evimin bulunduğu apartmanın karşısındaki dam'a bir baykuş dadanmıştı.Her gece ordaydı.Öttüğü gecelerin sabahında apartmanımızdan bir ölü çıkıyordu.3 hafta o damda kaldı baykuş.3 haftada 3 kişi öldü.Ve işin garibi sadece ölüm olan gecelerde ötüyor,dğer gecelerde susuyordu.En sonunda terkedip gitmişti orayı baykuş.

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Başkuş (Özellikle beyazı) eski Druid'lerde kutsal ve iyi haber sayılırdı.

Ancak kendi yaşantımdan yola çıkarsam uğursuz kanaatimce.Eski evimin bulunduğu apartmanın karşısındaki dam'a bir baykuş dadanmıştı.Her gece ordaydı.Öttüğü gecelerin sabahında apartmanımızdan bir ölü çıkıyordu.3 hafta o damda kaldı baykuş.3 haftada 3 kişi öldü.Ve işin garibi sadece ölüm olan gecelerde ötüyor,dğer gecelerde susuyordu.En sonunda terkedip gitmişti orayı baykuş.
İnternetten bulduğum bir bilgiyi aktarıyorum. "Baykuşlarla ilgili uğursuzluk inanışlarında her zaman şeytan ve ölüm vardır. Babilliler gecenin sessizliğinde çığlık atar gibi öten baykuşun sesinin, çocuğunu doğururken ölen bir annenin çığlıklarını yansıttığına inanıyorlardı. Eski Mısırlılar'da da baykuş ölüm kuşu olarak nitelendiriliyordu. Tarihi kalıntılardaki hiyeroglif kabartmalarda baykuş hep karanlığı, sessizliği ve ölümü temsil eden bir sembol olarak görülür. Romalılara göre baykuş ölüler diyarından geliyordu ve yakın bir ölümün habercisiydi. Sezar öldürülmeden az önce de baykuşların haykırışları duyulmuştu." Bu bilgilerin üstüne söz söyleyebilir miyim bilmiyorum ama belki de
baykuşlar bir kişinin öldüğünü hissediyorlardı sadece. Ağıt yakıyorlardı belki de buna. Yani, uğursuzlukta değildi iş...

dreamwave

Kayıtlı Üye
İş
ingilizce ogretmeni
Bence o kişilerin eceli gelmiş ölmüş baykuş da bunu hissetmiş.Allah baykuşun ötüşüne hayran olup kulunun canını alırmı? Demek ki bu hayvanında böyle bir özelliği var.O zaman depremi hissedip tepki veren hayvanlarda uğursuz.mesela köpek.Eğer uğursuzluk kriterlerine göre bir kıyaslama yaparsak köpek baykustan daha ugursuz o zaman,.baykus ötüyor bir kişi ölüyor köpek havlıyor ortalık yıkılıp binlerce insan ölüyor.Her hayvanın kendine has özelliklerinden biri..

@nemon

Kayıtlı Üye
Bizim mahallede de baykuşlar var.Arada bir kayboluyorlar sonra tekrar ortaya çıkıyorlar.Ben öyle uğursuzluklarını görmedim zaten uğursuz olduğuna da inanmıyorum.Sadece birşey dikkatimi çekti ki bütün mahalle aynı şeyi konuşuyor baykuşlar hangi binanın üstüne konup ötmeye başlayınca o apartmandan mutlaka birisi taşınıyor :)) Bu çok ilginç geldi bana.

Apabbacık

Kayıtlı Üye
uğur yahud uğursuzluk kişinin kedisinde bitiyor kanaatimce.ben uğursuz olduğunu düşünmüyorum baykuşun, aksine gizemli bi hali var bende...