Kaderi doğru anlamak

Ü

Üye silindi 56746

Kelebek etkisi filmi gerçekten kaderi açıklıyor. Seçme şansımızın olmadığı ver her şekilde yazılmış olanın gerçekleşeceği...
kader kavramını filmle beraber gayet iyi kavradım aslında; yaptığım "ben böyle anladım doğru mu anlamışım?" demekten ibaret olabilir. :D

bella_swan

Kayıtlı Üye
kader kavramını filmle beraber gayet iyi kavradım aslında; yaptığım "ben böyle anladım doğru mu anlamışım?" demekten ibaret olabilir. :D
Değiştirmek için her yolu denemesi ve sonucun aynı yere çıkması.. filmden spoiler verdim çok ama heralde izlemeyen yoktur diye düşünüyorum uzun zaman önce izlemiştim ?

Ü

Üye silindi 56746

hani bakış açısıydı

eski iş yerimle ilişiğim beklediğimden çabuk kesildi. ama kısa bir süre sonra bana çok daha uygun bir firmada işe başladım. yeni işime başlamam için eski işimde hır çıkarmam ve işleri berbat etmem gerekiyordu. hepsi kader :p

"şer bildiğinizde hayır, hayır bildiğinizde şer vardır. Allah bilir siz bilmezsiniz" ayeti kaderi en iyi açıklayan ayetlerden bana kalırsa. çok üzüldüm başta öyle davrandığım için, kendi imajımı karaladığım için ama Allah beni neyin mutlu neyin mutsuz edeceğini benden daha iyi bilir, kulunu kendisinden iyi tanır. devam etseydim bana iyi gelmeyecekti, kendi arzumla da çıkış yapamayacaktım; imajımı kötüleştirip öyle çıktım. istemeden yaptım sandım ama bilinçaltım gayet isteyerek yaptırtmış :D o zaman kader=bilinçaltı + bilinçüstü

Ü

Üye silindi 58480

hani bakış açısıydı

eski iş yerimle ilişiğim beklediğimden çabuk kesildi. ama kısa bir süre sonra bana çok daha uygun bir firmada işe başladım. yeni işime başlamam için eski işimde hır çıkarmam ve işleri berbat etmem gerekiyordu. hepsi kader :p

"şer bildiğinizde hayır, hayır bildiğinizde şer vardır. Allah bilir siz bilmezsiniz" ayeti kaderi en iyi açıklayan ayetlerden bana kalırsa. çok üzüldüm başta öyle davrandığım için, kendi imajımı karaladığım için ama Allah beni neyin mutlu neyin mutsuz edeceğini benden daha iyi bilir, kulunu kendisinden iyi tanır. devam etseydim bana iyi gelmeyecekti, kendi arzumla da çıkış yapamayacaktım; imajımı kötüleştirip öyle çıktım. istemeden yaptım sandım ama bilinçaltım gayet isteyerek yaptırtmış :D o zaman kader=bilinçaltı + bilinçüstü

Tebrik ederim yeni işinde başarılar. ??

Kaderin kelime anlamı ölçüdür. Ama bu algoritmik yazılım anlamında bir ölçüdür, çoklu değişkenlerin sürekli interaktif katılımı ile yeniden akış başlatan bir kozmik yapay zekadir.

Bakış açısı ise esmalardır. Fikrin neyse zikrin odur çünkü. Değişkenlere sürekli artan taleplerimizle müdahale ederiz ve kozmik ölçü dediğimiz kader denklemini de sürekli yeniden bașlatiriz.

İşler sürekli istediğimiz gibi rast gittikçe de ölçüye müdahale etme gereği duymayız. Akış zaten bir sonraki kırılmaya kadar mükemmel konfor alanı garanti eder.

Ama konfor alanı ne zaman ki kişiyi ahiret ve tekamül bilincinden alikoymaya başlarsa, işte yeni bir canlanma denklemi talep eder ruh. O denklem yine gizli bir kaderdir ve konfor alanı ile gelen rehaveti kırarak ana etken unsur olan kulluk bilinci ile seni yeniden buluşturmaya yöneliktir. Kader başka kader yazılımları ile sürekli desteklenir.

Yani ayette dendiği gibi kader üstünde de kader vardır. Onun da üstünde kader vardır.

Kaderi asla doğru anlayamayacağız ama O bizi her seferinde hayrete düşürecek ve bize ilahi olarak göz kırpmaya devam edecek. Çünkü Hayy bir yazılımdır. Diri olarak işler.