Yaylacıların çiilesine çare..

Demre

Kayıtlı Üye
Selamlar arkadaşlar. Durumu olabildiğince özetleyerek sorumu sormaya çalışacagım. Biz yazları sahilin sıcagindan kaçip, 2 aylıgına yaylaya gideriz dinlenme amacli. Yazın nüfusu 40-50 bin civarı olan yayla, bölgenin en buyuk yaylasi olup, kış gelince sadece oranin yerli halkı kalır ve bu da 200-250 kadar nüfus demektir. Anlayacaginiz, koca yaylada in cin top atar sezon bitince. Şehirde apartman hayatindan sıkılmış sahil insanı, zevkine gore müstakil ev yapma olayini epey abartmis oldugundan, son derece göz alıcı evler vardır. Ve bu evler, korunmasiz, savunmasız, uzun aylar bi başına.. Hırsızların iştahlarını kabartmaya vesiledir haliyle. Tüm evlere defalarca girer, heryeri darma duman eder, alacagini alir ve gider... Örnegin biz pencerelere demir taktirmadan once, her hafta giriyodu. Haftasonlari evi kontrol icin gittigimizde anliyoduk ki yine girmiş. Demirler takildi, bu kez balkon camini kirip perdeyi aralamis icerde ne var diye bakmis.. Veeee sıkı durun... Hırsızın kim oldugunu herkes biliyor. Jandarma yakaliyor, yaylanin muhtari, oranin yerli ailelerinden birinin oglu olan hirsizi, akli dengesi yok diye biraktirtiyor. Sebep; oy kaygisi... Secimde oy vermez aile diye.. Oglan işi büyütmüş, hurdacilarla cete olmuş, evleri kamyon dayayip soyiyorlar artik. Tuvalet fircasina varincaya kadar hic bisey birakmamacasina hem de... Uzun oldu kusura bakmayin ama, bana kanundu yasaydi diyecek olan varsa hic zahmete girmesin diye acikladim. Kamera da demeyin, 2 ay izini surdukleri hirsizi yakalayan polisler, 40 suctan sabika kaydi oldugunu ogreniyorlar adamin. Yani sucun cezasi mi var diye soruveririm size...Benim sizlerden istirhamim şudur, bu insanı engelleyebilecegimiz bir dua ya da uygulama var midir? Ben büyü olayina negatif bakan bi insanim, o yuzden o tarz oneri istemiyorum. Evlerimizi bu insandan nasil koruyabiliriz?

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Bence bu konu dua ile çözülebilecek bir konu değil .daha spesifik bi durum var ortada bu tarz sorunlar için büyü yapıldığını biliyorum ama ne duası okunur bir fikrim yok.ayrıca hırsıza gelene kadar duaya ihtiyacı olan başka insanlar var hikayede muhtar gibi mesela

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Sosyal medya aracılığı ile sesinizi duyurabilirsiniz.Twitterda bol takipçiliği hesaplardan bunu yayabilirsiniz. Bu aralar adaletin işlemediği adli süreçlerde sosyal medya aracılığı ile kamuoyu vicdanı yaratıp normal yapılması gereken adli işlemleri yaptırıyorlar.

Ü

Üye silindi 58480

Dünyanın heryerinde kanundur. Lokal mahkemenin ihmali, umursamazlığı, ayıbı, külli mahkemelere iletilir.

Dediğiniz gibi ise durum bu korkunç bir hadise. Daha büyük mercilere başvurun.

Yani kamera taktım olmadı, polise gittim olmadı demek sebeplere bașvurmaktan çabuk sıkıldınız anlamına gelir. Bazı kader cilvesi vakalar sonuna kadar uğraşmaya sevkeder. Kamera kaydınız varsa il ya da bölge savcılığına gidin.

Belki de çok büyük bir skandalın ortaya çıkmasına vesile olacaksınız.

Godric1461

Kayıtlı Üye
İş
Yüksek Lisans
Cimere başvurun mecvut belgeler ile.Sizin durumunuz bu şekilde çözülür ancak.Bizim burada da soyuyorlar yayala da ki evlerimizi.Hurdacılardan şüpheleniyoruz fakat hala bulunamadı.Evimize eşya koyamaz olduk.Karadeniz bölgesinde yaşıyoruz.Sizin yöre neresi ?

Demre

Kayıtlı Üye
Cimere başvurun mecvut belgeler ile.Sizin durumunuz bu şekilde çözülür ancak.Bizim burada da soyuyorlar yayala da ki evlerimizi.Hurdacılardan şüpheleniyoruz fakat hala bulunamadı.Evimize eşya koyamaz olduk.Karadeniz bölgesinde yaşıyoruz.Sizin yöre neresi ?
Akdeniz.

Demre

Kayıtlı Üye
Dünyanın heryerinde kanundur. Lokal mahkemenin ihmali, umursamazlığı, ayıbı, külli mahkemelere iletilir.

Dediğiniz gibi ise durum bu korkunç bir hadise. Daha büyük mercilere başvurun.

Yani kamera taktım olmadı, polise gittim olmadı demek sebeplere bașvurmaktan çabuk sıkıldınız anlamına gelir. Bazı kader cilvesi vakalar sonuna kadar uğraşmaya sevkeder. Kamera kaydınız varsa il ya da bölge savcılığına gidin.

Belki de çok büyük bir skandalın ortaya çıkmasına vesile olacaksınız.
Sıkılmakla ilgisi yok. Bizi alıkoyan şey, sonrası... Ailesi biliyor ogullarinin bunu yaptigini ve belki onayliyorlar da.. Nerden mi biliyorum, anlatayım; daha kücük yaslardayken actigi evlerden birini soyup, cikmadan da odanin ortasina (afedersiniz) buyuk cisini yapmis. Ev sahibi, haftasonu evine gelip manzarayi görunce, "mimli hirsizin" yaptigini anlamis ve cocugun anne babasini getirip temizletmis evini. Onlar da velletlerinin marifetlerini bildikleri icin, itirazsiz temizlemisler tabi. Yani demem o ki, aile cocugunu biliyor ve kaniksamislar durumu. Hadi biz yakalattik diyelim hirsizi. Evlerimizi birakip gidince, bir kibritlik işi var... Yayla evi diyince, kulube gelmesin akliniza.?. Alenen bisey yapmaniz mumkun degil yani. Yerli halkin ve muhtarin dusmanligini kazanmayi goze almak kolay degil. Bilmem anlatabildim mi?

Ü

Üye silindi 58480

Zor bir durum hakikaten. Böyle durumlarda Kuran ahlakına göre "lanetleșme" yapılır.

Allahtan helak ile bitmesini isteyin. Siz hakliysaniz onlar helak olsun, onlar haklıysa siz helak olun.

Buna yanasacak kadar karmik arınmıșlığınıza güveniyorsanız kendinizi de ateşe atarak beddua edin. İki taraftan biri mutlaka denklemden düşer.

Allah bazı durumlarda yol ayrımı talep etmemizi istiyor. Yarabbi hidayet ver insafa gelsin, hidayeti layık görmüyorsan helak et denir.

Temiz kalple yapılırsa bela kalkar. Öyle ya da boyke kalkar. Temiz kalple yapılamazsa zaten bu bedduaya yanaşmaya kalp yanaşamaz. Bu da karmanizda ah aldığınızın ve üçünün size de dokunacaginin sinyalidir.

Duayı niyet ile temiz bir Türkçeyle yapın.

Kozmos şu an intikam alıcı etkilere sahip. Tam sırası.

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
Bedduaya büyüye bulaşma.Eden bulur.Allahın adaletine güven derim.kimsenin ahı kimsede kalmaz.Ama eğer ben hemen kurtulmak istiyorum benim hesap diğer tarafa kalmasın dersen mağdurlar aranızda para toplayıp adamı dövdürün ama temiz dövdürün.Belli bi süre bu işlere bulaşamaz.

Demre

Kayıtlı Üye
Zor bir durum hakikaten. Böyle durumlarda Kuran ahlakına göre "lanetleșme" yapılır.

Allahtan helak ile bitmesini isteyin. Siz hakliysaniz onlar helak olsun, onlar haklıysa siz helak olun.

Buna yanasacak kadar karmik arınmıșlığınıza güveniyorsanız kendinizi de ateşe atarak beddua edin. İki taraftan biri mutlaka denklemden düşer.

Allah bazı durumlarda yol ayrımı talep etmemizi istiyor. Yarabbi hidayet ver insafa gelsin, hidayeti layık görmüyorsan helak et denir.

Temiz kalple yapılırsa bela kalkar. Öyle ya da boyke kalkar. Temiz kalple yapılamazsa zaten bu bedduaya yanaşmaya kalp yanaşamaz. Bu da karmanizda ah aldığınızın ve üçünün size de dokunacaginin sinyalidir.

Duayı niyet ile temiz bir Türkçeyle yapın.

Kozmos şu an intikam alıcı etkilere sahip. Tam sırası.
Anladım. Önce ıslahı için dua edicem o zaman. Bilgi için çok teşekkürler?

Demre

Kayıtlı Üye
Bedduaya büyüye bulaşma.Eden bulur.Allahın adaletine güven derim.kimsenin ahı kimsede kalmaz.Ama eğer ben hemen kurtulmak istiyorum benim hesap diğer tarafa kalmasın dersen mağdurlar aranızda para toplayıp adamı dövdürün ama temiz dövdürün.Belli bi süre bu işlere bulaşamaz.
Yok, büyü işleri asla bana uymaz zaten. Şiddetin de her türlüsüne karsiyim sahsen ama, son care olarak düşünülebilir belki. Ama hirsizligin, psikolojik bir hastalik oldugunu düşünürsek o da kalici cözüm olmaz di mi? Öneri için teşekkurler.?

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
bana kanundu yasaydi diyecek olan varsa hic zahmete girmesin diye acikladim.
Hırsızlık normal şartlarda şikayete bağlı bi suç ancak suçüstü yakalanma olursa şikayete gerek kalmaz.Tabi bunun için ne zaman hırsızlığa çıkacağını bilmen gerekir.Senin yerinde olsam cumhuriyet savcısına gider durumu anlatırdım.Hırsızlık malvarlığı karşı suçlarda düzenlenmiştir ancak toplum düzenini bozduğu için kamu davası açılabilir.Delilin varsa cumhuriyet savcısı kamu davası açar.Ayrıca sicili de kabarık.İçinde suçun niteliğine etki eden hal muhakkak vardır.Mesela hırsızlığı gece vakti yapması gibi.Bence bunlar hırsızı içeri tıkmaya yeter.Ama hemen savcılığa gidip dilekçe verme.2. Yargı paketinin çıkmasını bekle.Af yasası çıkacak.Senin hırsızı da çıkartırlar.Uğraştığınla kalırsın?Türk adaletine güven derim.

star53

Kayıtlı Üye
Yani elemanda da sağlam yürek varmış. Bunu bizim yaylada deneseler pompalının mermilerini tek tek tadarlar. Kanıt da varsa üst mahkemelere falan başvurun. Ekşide falan yazı açın bir şekilde yayılıyor konu. Benim polisle olan mevzuma benzedi bu da. Ben peşini bırakmıştım çünkü bir daha görürsem zararımın on katını hastanede ödemesini sağlayacaktım. Ama bu tamamen bölgeyi ilgilendiren bir mevzu. Ortada tek bir mağdur yok. Hiç olmazsa change gibi sitelerde imza toplayın ama bir şey yapın yani. Ne demişler, huylu huyundan vazgeçmez.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Evleri depremden, selden, yangından, hırsızdan, ins ve cinnin şerrinden koruyacak ayetler var ama detayına vakıf değilim.

Yanlış anlaşılmasın bahsettiğim şeyde tılsımsal harfler rakamlar gibi ayet dışı fazlalık bir nokta bile yok. Yalnızca ayet, belirli olan sayısı kadar kağıda yazılır ortasına o hane halkının isimleriyle birlikte yukarıdaki niyetler eklenir ve evde muhafaza edilir.

Yalnız herkesin yaptıgı tesir etmez. Kuran ı kalbine işlemiş bir evliyaullah yaparsa o ev ve hane halkı zırh gibi korunur. Yazanın iman kuvvetiyle ve arkasındaki ruhaniler vasıtasıyla Allah sebep kılar.
Her şeyden önce tabiki bu bir nasip meselesidir.

Var mı dediğiniz için söyledim.
Var oldugunu bilin.

Kur-an şifadır.
Onda her şey bulunur. Bundan hiçbir zaman şüpheniz olmasın.

Demre

Kayıtlı Üye
Yani elemanda da sağlam yürek varmış. Bunu bizim yaylada deneseler pompalının mermilerini tek tek tadarlar. Kanıt da varsa üst mahkemelere falan başvurun. Ekşide falan yazı açın bir şekilde yayılıyor konu. Benim polisle olan mevzuma benzedi bu da. Ben peşini bırakmıştım çünkü bir daha görürsem zararımın on katını hastanede ödemesini sağlayacaktım. Ama bu tamamen bölgeyi ilgilendiren bir mevzu. Ortada tek bir mağdur yok. Hiç olmazsa change gibi sitelerde imza toplayın ama bir şey yapın yani. Ne demişler, huylu huyundan vazgeçmez.
Ekşide sayfa açma fikri hiç aklıma gelmemişti. Isim vermek ya da falanca yaylanin muhtari diye atifta bulunmak yasal yonden basimizi agritir mi peki?

Demre

Kayıtlı Üye
Evleri depremden, selden, yangından, hırsızdan, ins ve cinnin şerrinden koruyacak ayetler var ama detayına vakıf değilim.

Yanlış anlaşılmasın bahsettiğim şeyde tılsımsal harfler rakamlar gibi ayet dışı fazlalık bir nokta bile yok. Yalnızca ayet, belirli olan sayısı kadar kağıda yazılır ortasına o hane halkının isimleriyle birlikte yukarıdaki niyetler eklenir ve evde muhafaza edilir.

Yalnız herkesin yaptıgı tesir etmez. Kuran ı kalbine işlemiş bir evliyaullah yaparsa o ev ve hane halkı zırh gibi korunur. Yazanın iman kuvvetiyle ve arkasındaki ruhaniler vasıtasıyla Allah sebep kılar.
Her şeyden önce tabiki bu bir nasip meselesidir.

Var mı dediğiniz için söyledim.
Var oldugunu bilin.

Kur-an şifadır.
Onda her şey bulunur. Bundan hiçbir zaman şüpheniz olmasın.
Bildiklerimizi okuyoruz, korunmasi icin niyet edip, kapilari kilitlerken ozellikle ama nefesimiz yeterince temiz degil demekki ?. Bahsettiginiz korunma dualarini yazdirmak icin kalbi arınmış şahıs bulmak zor ama, yazandan ziyade, yazilana inanmak degil midir esas olan?

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Bi fikrim daha var
Siz bu hırsızın fotolarını bastırın kağıtlara hırsız var diye yapıştırın her yere .utansın.yok öyle bi dünya !

Enneagram

Banlı Kullanıcı
yazandan ziyade, yazilana inanmak degil midir esas olan?
Bu sorunun cevabını kendiniz vermişsiniz. ?
Bildiklerimizi okuyoruz, korunmasi icin niyet edip, kapilari kilitlerken ozellikle ama nefesimiz yeterince temiz degil demekki ?.

Ayetel kürsi yi okumaya devam edin.
Tesir etmeyişi nefes temizliğine denmez ama tevekkül azlığına delalet olur denilebilir ya da ev yeteri kadar korunaklı değildir.

Ve yazılı olana yani ayetlere zaten imanımız hep tam. Sorun hiçbir zaman orada olamaz. Sorun hep kalpte başlar kalpte biter.

Kalp Allah ın tecelligahıdır konumunda. Orada asıl sahibi değil de yaratılanlar(masiva) ikamet ediyorsa okuduğumuz ve yazdıgımız ayetlerin etkisi hallere göre artıp azalır
Tabi yine Allah nasıl takdir buyurduysa...

Bence bu hadise çok münferit ve bir o kadar da ilginç.
Onca ev onca insansınız.

1 lira için dünyayı dar eden, tuttuğunu koparan her yolu mübah gören o insnalardan hiçbiri de mi ev almamış sizin oradan.

star53

Kayıtlı Üye
Ekşide sayfa açma fikri hiç aklıma gelmemişti. Isim vermek ya da falanca yaylanin muhtari diye atifta bulunmak yasal yonden basimizi agritir mi peki?
Kişi ismi vermemeniz daha iyi şu durumda. Fakat yaylanın ismini vermenizde fayda olabilir. Birkaç kanıtı da ortaya sürdüğünüzde destek vereceklerdir. Çok büyük bir yayla olduğundan sorunun çözümünü hızlandırmak adına yararlı olacaktır. Bir de şu akli dengesi yerinde değil diye salmaları bana saçma geldi. Birden fazla kez aynı olayı tekrarlamışsa akli dengesi falan bozuk değildir. O yalanı ortaya çıkarmaya odaklanın. Kamera görüntüsü falan bulursanız alın kafalarına vurun. Suçüstü falan yapın. Benim akli dengem bozuk olsa orayı soyacak çete toplayamazdım diye düşünüyorum :)