Yalnız olanlar hakkında?(RuhEşi)

Hopemore

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar herkese selam...
Ruh eşi konusuyla ilgilenenlerle birlikte bu konu hakkında konuşalım istedim :)
Bu hayatta herkesin bir ruh eşi olduğuna inanılıyor. Fakat benim tanıdığım bazı insanlar var bu kişiler 40 yaşını doldurmuş ve hayatlarında hiç ilişkisi olmamış, olsa bile çok kısa sürmüş kişiler. Evlilik yaşamamışlar. Yani evlilik hakkında konuşma derecesine bile gelinmemiş. Eğer gerçekten bu hayatta herkes için biri varsa, bazı kişiler neden şu an yalnız?
Sizce gerçekten de inanıldığı gibi, herkes için bir ruh eşi var mıdır bu dünyada?

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Ruh eşi basit bi kavram bence ama bulmak en zoru

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Ruh eşi basit bi kavram bence ama bulmak en zoru

KronoM

Kayıtlı Üye
Ruh eşi kavramı bence yanlış.
Hz Adem peygamberimizin çocukları 2 şer tane ikiz bir tane tek çocuk doğmuş. O tek doğanın ruh eşi nerede ?

Ruhun DNA dizilimi parmak izi Yok ki eş olarak belirleyesin.

Hopemore

Kayıtlı Üye
Ruh eşi kavramı bence yanlış.
Hz Adem peygamberimizin çocukları 2 şer tane ikiz bir tane tek çocuk doğmuş. O tek doğanın ruh eşi nerede ?

Ruhun DNA dizilimi parmak izi Yok ki eş olarak belirleyesin.

O tek çocuk olarak dünyaya geldiği için ruh eşi yok mu diyorsunuz anlayamadım
Sadece ikiz doğanların mı ruh eşi oluyo bu duruma göre ?
Ayrıca sizin bahsettiğiniz şey aşk ilişkisi bile değil kardeşlik ilişkisi vesaire ben anlayamadım sizin verdiğiniz örnekle bu durumun ne alakası var.
DNA dizilimi örneğiniz belki mantıklı olabilir ve ruh eşi hakkında yazılan çizilenlerde herkesin mutlaka bir yarım elma gibi kendisini tamamlayacak ruh eşinin varlığından söz edilir ve belki de gerçekten bu iş dna dizilimi gibidir, herkes kendine eş olanla eşleşiyordur.

Ü

Üye silindi 58480

Eğer gerçekten bu hayatta herkes için biri varsa, bazı kişiler neden şu an yalnız?

Hatalı bilișsel kodlama yaptıkları için.

Herkez için bol bol rızık ve bereket te var, ama kıtlık bilincine gömülürsen hakkını başkası yer. Hem de helal olarak yer?

Evrende yetersiz kaynak yoktur, senin ulaşım kodlarının kisadevre yapması ve kendini kapatman vardır.

Bazı kapanmalara da işte "lanet" diyoruz çünkü insan hatalı kodlarindan kurtulabilecegi yolları bile, bile isteye inkar edebiliyor. E kusura bakmayacak.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Sevgili dostum @dennise ye katılıyorum.mesela istanbul gibi bir yerde aylak aylak dolaşıp hiç arama zahmetine girmeden iş yok yavvv diyen birinin çalışırsa alabileceği parayı taa azerbaycan'dan kalkıp gelen biri 3 günde arayıp o işi buluyorsa,kimse kusura bakmasın parayıda o alır.Biz haşa hz.Meryem r.a. değilizki gökten önümüze sofra insin.Bu herşey için böyledir.dünya sebepler dünyasıdır.herşey bir sebebe bağlıdır.o sebeplere yapışmamız lazım.

Ü

Üye silindi 58480

Aynen, mesela :

Kıtlık bilinci,
Kusur bulma odaklı yaklaşma bilinci,
Haset bilinci,
Direnme ve diretme bilinci,
Kasma bilinci,
İnsanların olumsuz yönlerine kilitli kalarak, o yönler tarafından istilaya uğrama ve kin gütme bilinci...

Şimdi insan pozitif imajinasyon çalışmaları yaparken bile, "akış bozan" dediğimiz yukarıdaki bilinç Frekanslarına girip kendi iç dünyasındaki özgür hayal gücünü bile bir anda kirletebiliyor.

O halde arınmamıș bir insanın imajinasyonu bile kendisi için tehlikeli bir gerçeklik yaratıyor kendisi için ve o bunu farkedemeden kurban bilincini hem besliyor hem o rolü terkedemiyor hem de o rolün gerçekliğindeki acıları yaşadıkça etrafı suçluyor. İşte bu lanet dediğimiz kısır döngünün ta kendisidir.

Allah kimseye zulmetmez, insan kendi öz nefsine kendisi zulmeder.(ayet)

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Herkes için eş olabilecek biri, hatta birileri mutlak surette bulunur çünkü eşi benzeri olmayan yalnız Yaratıcı dır.

Kusurlu, aciz ve noksan bir varlıgız. Eşim benzerim diye netilemeye çalıştığınız karşı cins olan tarafta da illaki aciz, nakıs ve kusurlu biri oldugundan mütevellit kimse ruhuma yakın biri yok diyemez.

Sorun kusurları denkleştirememekte yatıyor.
Karşındakini eksigiyle fazlasıyla kabul edebiliyor musun, edemiyor musun?
Bütün mesel burada...; )

Ama tipini begenmeyiz, şu özelliğiyle geçinemem deriz, anası şöyle ailesi böyle deriz, yoksul deriz, çok konuşuyor deriz, espriden anlamıyor deriz, çok, pimpirikli, çok cimri deriz... Deriz de deriz... Sonra ruh eşim yok deriz: ))
E ama sen kendine ruh eşi aramıyorsun ki¿

Bence biz ruh eşi mi arıyoruz yoksa başka bir şey mi önce ona karar verelim. : )

Enneagram

Banlı Kullanıcı
O tek çocuk olarak dünyaya geldiği için ruh eşi yok mu diyorsunuz anlayamadım
Sadece ikiz doğanların mı ruh eşi oluyo bu duruma göre ?
O diyor ki diğerleri evlense o tek olan bekar kalıyor evlenecek adam yok boşta yani... Ruh eşi yok mu yani, diye ona diyor : )

Öyle rivayetlerin gerçeklik yönü tartışmaya açık, şaibelidir. Örnek olmamış.
Kaldı ki muhtemel kuvvetle öyle bir şey yok. Zira ilk insanlar kardeş statüsünde değillerdi. Hz Adem ile eşi de karı-koca hükmünde olsalar da mahiyetleri yani yaradılışları farklı idi.
Hz. Adem dogrudan toprak ile biçimlendirilmişse de eşi onun gibi yaratılmadı. Biz de topraktan yaratıldık fakat atamız Adem as. gibi teşekkül edilmedik. İlk ayetlerde bahsedildiği üzere alak tan yaratıldık. Atılmış bir sudan.

Sonuç olarak ilk insanlar mevzuu farklı . Gerek yok deşmeye. Kuran ne dediyse o kadarını biliyoruz. Tek çocuk vs. hikaye...

Hopemore

Kayıtlı Üye
Herkese teşekkürler ...
Peki ruh eşi ve ruh ikizi kavramlarının farkını araştıran ve bu konuda fikir belirtmek isteyen var mı

Hopemore

Kayıtlı Üye
O halde arınmamıș bir insanın imajinasyonu bile kendisi için tehlikeli bir gerçeklik yaratıyor

Teşekkürler
Arınmanın önemiyle ilgili çok şey duydum fakat nedir bu arınmış insan profili, neye benzer nasıl olunur?
Siz kendinizi arınmış hissediyor musunuz eğer öyleyse hangi yollardan geçtiniz neleri uyguladınız

Ü

Üye silindi 58480

Arınmanın önemiyle ilgili çok şey duydum fakat nedir bu arınmış insan profili, neye benzer nasıl olunur?

Kısaca,
üzerindeki blokaj torunlarını kaldırmak, fıtrat dediğimiz fabrika ayarlarına dönmek, öze bağlı alt kademe değişkenlerden değil de özün kendisinden beslenmek ve egoyu aşarak bir üst bilinç mertebesine, egonun da kaçak hat çekerek kısıtlı güç çektiği o aşkın varlığın kendi bilincine yükselmektir.

Ego konfor alanını sever ve bu alanın zihinde yaratacağı tembelliği nefsani hazlarla senlendirmeye çalışır. İntikam, sex, garez, kurbanlık psikolojisi, melankoli vs gibi değişkenleri sürekli zihinde onceletir.

Bunlar kötü şeyler değil ama dar alanda sıkışmış birini cahil, dar görüşlü, kibirli, egoist, züppe, ikiyüzlü ve adi hale getiren faktörler haline gelir. Dar alan herzaman çok tehlikelidir. Konfor alanı egonun geniş, ama ruhun dar alanıdır.

Kerametler ve mucizeler dikkat ettiyseniz ancak zor zamanda ve konfor alaninizin dışındayken size yetişir. Mucizeler yolculuk esnasında olur. Miskinlik uyușarak gelir.

Ü

Üye silindi 58480

Siz kendinizi arınmış hissediyor musunuz
Kimse kendini tam olarak arınmış hissedemez.
Arınmış hissetmek kısa bir soluk alma hissidir. Cennetten bir hatırlatma, cehennem bilincine bir dışarıdan bakma ve kendi kendini bir etraflıca tartma değişkendir. Hissiyat olarak bir tesviktir. Sakinmadir da aynı zamanda.

Ben arındım diyen kişi gaflet altındadır. O an için arı hissediyor olabilir. O his hem imtihandır hem kurtuluşun nasıl geleceğinin, hem de büyük kaybedisin neleri senden götüreceğinin alameti olarak gelir. Nefs var gücü ile kötülüğü emreder. Korku ile ümit arasındaki o keskin şuur hali üzerinde kalmak emredilmistir. Yani Allah gevşememizi değil ara ara soluk almamızı istiyor sadece. Dünya son nefesine kadar aktif olma ve ilim edinme yeridir. Dinamik bir arenadir. İmtihan evde otururken vesvese olarak ta gelir çünkü. O halde sürekli aktif olmak ve boşluğa kapılmamak gerek