Sümer Kentleri

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
6,485
Tepkime puanı
2,741
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
http://img293.imageshack.us/img293/6100/298pxbeardedmanuruklouvnh0.jpg


[color=#BF0000:5itx70s6]uruk[/color:5itx70s6]

Uruk Sümerlilerin tarihi şehirleri biriydi, daha sonra Babillilerin kontrolüne geçmiştir. Fırat nehrinin doğusunda Al-Muthanna şehrinin 30 km batısında Irak'da yer bulunmaktadır. Irak isminin Uruk şehrinin isminden türediği yönündeki teoriler kanıtlanamamıştır. En yüksek çağında, Uruk'da 50,000-80,000 arası kişi duvarlar ile çevrilmiş 6 kilometrekarelik bir alanda yaşamaktaydı, kendi zamanında Dünya'nın en büyük şehriydi. Uruk kendinden önceki çağlarda kurulan diğer akrabalık bağıyla bağlı şehir ya da kasabalardan farklı olarak bir bölgenin tüm insanlarını bir araya getiren Dünya'nın ilk şehriydi. Uruk aynı zamanda tam zamanlı bürokrasi, askerlik ve katmanları olan toplumu ile Mezopotamya'da devlet anlayışının yükselmesini sağlamıştır.

Sümer'in en eski ve en önemli şehirlerinden biridir. Ünlü Gılgamış destanı'nın kahramanı olan Gılgamış'ın başkentidir. Duvarları Gılagamış'ın emri ile inşa edilmiştir. Gılgamış'ın selefi olan Enmerkar tarafından Inanna'ya (İştar) adanmış olan ünlü Eanna tapınağı bu şehirde inşa edilmiştir. Çok katlı tapınağın Babil dönemine ait arşivi tapınağın sosyal fonksiyonunu gelir dağılım merkezi olarak tanımlar. Kıtlık zamanlarında, bir aile çocuğunu tapınağa adak olarak verebiliyordu.

Uruk ilk zamanlardan itibaren ülkenin politik tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Akkad'ların zamanına kadar Babil'de egemenliğini yürütmüştür. Daha sonraları Babillilerin Elam'a karşı MÖ 2004 yılında giriştikleri mücadelede, şiddetle acısını çeksede, öne çıkan şöhretli bir şehir olmuştur. Bu çatışmaların hatıralarının bazıları Gılgamış destanında da anlatılmaktadır.

Oppenheim'ın tespitine göre, "Uruk'da, güney Mezopotamyada, Sümer uygarlığı yaratıcı zirvesine ulaşmış görünmektedir. Referanslarda da belirtildiği gibi bu şehir dini konularda ve özellikle edebi yazılarda mitolojik efsaneleride içeren liderliğe sahipti. Sümer kral listeside bunu onaylamaktadır. İlerleyen dönemde, politik üstünlük merkezi Uruk'tan Ur'a geçmiş gibi görünmektedir.

Sümer kral listesine göre, Uruk, krallığı Eanna şehrinden beraberinde getiren Enmerkar tarafından kurulmuştur. Uruk'un diğer tarihi kralları arasında Lugalzagesi ve Utuhegal de vardır.

İncil'e göre, Erech, büyük olasılıkla Uruk, Kral Nimrod tarafından kurulan ikinci şehirdir. Aynı zamanda Asnapper tarafından sürgün edilen Archavites'in evi olarakda belirtilir. İncil'de zikredilen tüm yerler güney Mezopotamyadadır, ve Asnapper'in aslında güney Babillilere karşı sefere çıkan Asur kralı Ashurbanipal olması olasıdır.

Uruk ilk olarak birinci dünya savaşından önce Julius Jordan önderliğindeki bir Alman akibi tarafından kazılmıştır. Bu keşif heyeti 1928 de geri dönmüş ve 1939 a kadar birçok kazı yapmıştır, daha sonra 1954 de H. Lenzen liderliğinde yeniden bölgeye gelmiş ve ilerleyen yıllarda sistematik kazılar yapmışlardır. Bu kazılar bazı erken dönem Sümer dökümanlarını, yasa ve bilim tabletlerini gün ışığına çıkarmıştır. Tüm bunlar Adam Falkenstein ve diğer Alman bilim adamları tarafından yayınlanmıştır

http://img440.imageshack.us/img440/5197/chica342vf2.jpg

[color=#FF0000:5itx70s6]lağaş[/color:5itx70s6]

Lagaş, Fırat ve Dicle nehirlerinin birleşme yerinin kuzey batısında Uruk’un doğusunda yer alır. Lagaş hem Sümerlilerin hem de daha sonraları Babillilerin en eski şehirlerinden biridir. Yakınındaki Girsu şehri, Lagaş’ın dini merkeziydi.

[color=#FF0000:5itx70s6]eridu[/color:5itx70s6]

Eridu, Güney Mezopotamya'da yer alan Sümer kenti.

Sümer kralları listesine göre krallığın başladığı ilk şehirdir. Kuruluşu İ.Ö. 5000 yıllarına uzanır

[color=#FF0000:5itx70s6]ur[/color:5itx70s6]

Ur, Sümer topraklarında bir antik şehir.

Dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Irak Körfezi´nde Fırat nehri kenarında kurulmuştu. MÖ.3500´den MÖ.1850´ye kadar ticaret merkezi olarak işledi. MÖ.3000´den MÖ.2000´e kadar üç hükümdar ailenin yönetimindeydi. Bu dönemde Sümerlerin sınırları Asur´dan Elam´a kadar uzanmıştı. İncil´e göre İbranice´nin yaratıcısı Abraham (İbrahim) Ur´da doğmuştur.
---------------
 
Üst