Sorularla kafa dağıtalım.. :)

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Big bang kozmik bir orgazm olabilir mi?

''Tanrı sıkıntıdan patladı, buna da Big Bang denildi.'' der bir kitapta.
Sabit fikirle okunduğunda, birtakım kesimden tepki alacak kadar keskin cümledir. Burada ki sıkıntıdan patlamak, bilim için orgazm niteliği taşır. Bilincin değişimidir.

Ü

Üye silindi 58480

Sabit fikirli olmak güzel de bios bazında olunca güzel. Biosun çalıştırdığı işletim sistemi bazında sabit fikirli olmak kişiye zarar. İşletim sistemi alabildiğine esnek olmalı. Sabit fikir sistemi kurtarırken ise yarar. Sistemin kendisi esnek fikir sever.

Taktım şimdi bak sabit fikirli insanlara ?

Ü

Üye silindi 58480

Orgazmın kodlarına inersek görürüz ki, bu olgu enerji olarak kaos gerçeğinin, düzen gerçeğine geçiş yapması, düzeni ve refahı başlatmasıdır. Sprituel bir kasıt var ve bu yatsinamaz.

Köfte yapmak için bile Big bang gerekiyor: kıymasıdır, baharatıdır, unudur tek bir kaba alelade atılıverir malzemeler. Mikro kaos görünümlü o curcunanın arkasında bir ölçü ve hesaplama yatar. Ama Kıymaya sorsanız "bu ne gürültü bu ne kargaşa kimin eli kimin cebinde belli değil" der.

Köfteyi pişiren usta ise 6 evrede bu tarifi verir. 6 günde yarattım der.

Kaos şart. Manipule edilmiş kaosa ben de karşıyım. Orgazm taklidini gerek yok

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Kapalı kaynak kodlu işletim sistemi, sabit fikre ideal örnekleme.

Orgazmın kodlarına inersek görürüz ki, bu olgu enerji olarak kaos gerçeğinin, düzen gerçeğine geçiş yapması, düzeni ve refahı başlatmasıdır.

Düzensizlik varabileceği en son dengeyi arıyorsa, kendi içinde spekülasyon yaratır mı ?

Aisling

Kayıtlı Üye
İnternet çağında, internet ve tüm ekranlar ortadan kalksa dünya nasıl bir yer olurdu? Daha iyi mi, daha kötü mü? Artıları mı fazladır, eksileri mi? Ve bilginin su gibi aktığı bu zaman diliminde, herkesin istediği bilgiye şıp diye ulaşması sizce tehlikeli mi, emniyetli mi? Herkes bilgiye ulaşmalı mıdır?

Ü

Üye silindi 56746

Kur'an'ın bilinen nüzul sırası kesin bilgi mi? Bununla ilgili kanıt var mı?

Impulse

Kayıtlı Üye
Özellikle Mekke dönemine ait ayetlerin iniş tarihleri kesin olarak bilinmediğinden, nüzule ilişkin kronolojik süreç de tam olarak bilinemiyor, malesef.
Ayrıca defaten (tek seferde) inen
sureler olduğu gibi birçok sure parçalar halinde inmiş. Haliyle bir sure için birden fazla nüzul ortamının varlığı söz konusu oluyor.

Okumak istersen Zeki Duman ın Beyânu’l-Hak isimli nüzul sırasına göre olan tefsirine göz atabilirsin. Ama ayetlerin yerleri yine tevkifi yani surelere vahiyle belirlendiği halde yerleştirilmiş. Diğer türlü metinsel ve kurgusal bağlam sağlanamıyor.

Peki neden nüzûl sırasına göre tefsirler hazırlanmış olabilir?

* Temel amacı Kur’ani eğitim öğretim metoduyla insanların kalitesini ve değerini yükseltmek.
* Birde Kur’an surelerinin iniş sırası esas alınarak toplumun geçirdiği evreleri incelemek. Bu şekilde daha iyi sosyal ve psikolojik tahliller yapmak hedeflenmiş.
Bir kaç sebep daha sayılabilir. Mantıklı.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Sinestezi, fonksiyonel bozukluk mudur? evrimsel basamak mı ?

Kendimiariyorum

Kayıtlı Üye
Birini tamamen nasıl unutabilirim
Sürekli aklımda, 2 yıl oldu sevdiğim kişiden ayrılalı. Onu çok etkilemedim sanirim ama ben onu hala unutamadım. Sosyal medyadan takip etmekten sıkıldım
Yeni bir kız görsem sinirleniyorum kendimi yıpratıyorum.

Impulse

Kayıtlı Üye
Sürekli aklımda, 2 yıl oldu sevdiğim kişiden ayrılalı. Onu çok etkilemedim sanirim ama ben onu hala unutamadım. Sosyal medyadan takip etmekten sıkıldım
Evet seviyorduysan bir süre zorluk yaşaman normal ama yeniden sevebileceğini düşündüğün biri hayatına girerse unutuluyor. Birde oğlun kızın olsun hele unutursun Mihriban diyen bir Abdurrahim Karakoç var.

Bu tür durumlarda 50 üstünü dinle bak neler söylüyorlar. Onlara itibar et. Büyükler bu konularda gençlerden daha isabetlidirler.
Seni çok güzel rahatlatırlar ama hakikaten dogru da derler.

Ü

Üye silindi 58480

Sevdiğin kişiyi sevmediğin yönleri ile kodla. Öyle hatırla. Çünkü haddinden fazla sevdiğin yönleri ile mükemmelleștirmișsin. O bir insan. Kendi kapasitesi ve maddi manevi çerçevesi içinde aynı katsayıdaki acze ve insan doğasına sahip.

Hep söylerim yamuk bir sopayı düzeltmek için hep tersine hem de iki kat fazla bükmek gerek. Yoksa sopa düzelmez. Eşit büküp bırakırsınız ama yamuk kalır. Denge șaștıysa eski dengeye gelmek için biraz efor gerekir.

Sevdiğiniz kişiyi iyi hatırlayıp onun kozmik bilincini uzaktan paylaşamanız tabi ki en isabetli olanıdır. Ama yapamıyorsanız onun da aciz, hata yapan, tekamül eden, zorda kalınca ego perspektifine başvuran sizin gibi bir mahluk olduğunu bilin. Böyle kodlayin.

Kendinize değer verin çünkü etrafa aynı değerden fazlasını vermeyeceksiniz. Unutamamak sevdiğiniz kişinin zihinsel kölesi olmanıza işarettir biraz da. Yani kendi değerinizi göz ardı etmektir. Bana da oldu. Eminim hepimize oldu. Bu olay sizi yüksek benliğiniz ile buluşturmak için öldü dicem inanmicaksiniz. Ama atlattiktan Sonra iyi ki sürümüșüm de şimdiki aklıma gelmişim dicek siniz.

Ü

Üye silindi 58480

Kahvaltı yaparken başladım yazmaya senli benli. Yarım kalmış öğlen yemeği yiyorum ve sizli bizli bitirmişim. Salı günleri seküler bilinç ile mi yükleniyoruz hepimiz acaba?

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Sevdiğin kişiyi sevmediğin yönleri ile kodla. Öyle hatırla. Çünkü haddinden fazla sevdiğin yönleri ile mükemmelleștirmișsin. O bir insan. Kendi kapasitesi ve maddi manevi çerçevesi içinde aynı katsayıdaki acze ve insan doğasına sahip.

Denendi ve işe yarıyor. Ben biraz fazla kaçırıp nefrete dönüştürmüştüm sonra bu sevgiyi ancak onu da düzelttim çok şükür. Hatta şuan arkadaş kalabiliyoruz. İki taraf için de çok güzel bir durum bu. Beni ondan fazla, onu benden fazla anlayabilen insan yok çünkü çevremizde.

Impulse

Kayıtlı Üye
Denendi ve işe yarıyor. Ben biraz fazla kaçırıp nefrete dönüştürmüştüm sonra bu sevgiyi ancak onu da düzelttim çok şükür. Hatta şuan arkadaş kalabiliyoruz. İki taraf için de çok güzel bir durum bu. Beni ondan fazla, onu benden fazla anlayabilen insan yok çünkü çevremizde.
Anlamak ve anlaşılmak güzeldir, iyidir.
Ama arkadaş mısınızdır orasından emin degilim.

Sevgililik ve de arkadaşlık arasında beklentiyi en aza indirme halinin yaşandığı aynı zamanda duygusal doyumun gerçekleştiği bir şeydir o.
Literatürde tam olarak niteleyen bir kelime yok.
Yaslandıgı temel güdü ihtiyacım karşılansındır. (İçsel manada)

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Anlamak ve anlaşılmak güzeldir, iyidir.
Ama arkadaş mısınızdır orasından emin degilim.

Sevgililik ve de arkadaşlık arasında beklentiyi en aza indirme halinin yaşandığı aynı zamanda duygusal doyumun gerçekleştiği bir şeydir o.
Literatürde tam olarak niteleyen bir kelime yok.
Yaslandıgı temel güdü ihtiyacım karşılansındır. (İçsel manada)

Dedikleriniz doğru ancak kendimi eski halimle kıyasladığım zaman cidden büyük manada fark var. Karşı taraf için de bu geçerli, yaşantıları veya buluşunca yapılan şeyleri burada anlatamayacağım için pek kanıt sunamam. Aramızda bir duygu bağı var evet ama bu şey aşk değil. Biri tarafından cidden dinlenmek ve empati kurabildiğini görmek herkesin başkasına gösterebileceği bir şey değil.
Birisi arkadaşımsa zaten onu sevdiğim içindir arkadaşımdır. Ona karşı da beslediğim duygu bu ki daha çok seven ve uğraşan tarafın ben olduğuma da hemfikir olduğumuz için onun da görüşünün bu yönde olduğu kesin.

İlişki durumunda olsa onun için bilmem kaç kilometre yolu kaybola kaybola yürüyüp yine de onu bulabilirim ve bunu yaparken mutlu olurum ama en basit bir buluşmayı üşengeçlikten ekiyorum artık diyebilirim. Basit bir şey gibi gözükebilir ama benim için hiç basit değil.

Ü

Üye silindi 58480

Sevdiğinden ayrılmak kendini otogarda bulmak gibidir. (çünkü bana yine nöbet geldi ?)

Hatta hayatın o anki kesitini otogarın sınırları içinden görüp insanları yanlış yorumlamaktır.

İnsanlar size o an için anlamsız gelir, kimi kafasız tavuk gibi koşturur, kimi anlamsızca bir köşede koyvermiștir, yerlerde sürünen Almanlar VS.

Ama size kaos ve anlamsızlık gibi görünen o otogara ülke krokisinden bakabilirseniz, o anlamsız insanlar ya bir tatile ya da işte sevdikleri ile kavuşmaya gideceklerdir.

Kısacası hayat belli döngüleri her tamamladığınınızda sizi otogar psikolojisine sokar. Bir destinasyon belirleyemezseniz kendinize hayat sizi otogarda bırakır ve insanlarla otogar gibi araç olan bir yerde amaçmıș gibi bir iletişim gelistiremezsiniz. Ya aynı yere gitmeniz gerekir ya da gittiğiniz yerde birilerini bulmanız gerekir. Otogarda iseniz artık bir seçim yapma zamanı gelmiştir.

[XTR] Similar Threads