Sokaktaki Hayvanları Unutmayalım

cathrine

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar bu gönderinin altına yorumlar yaparak konuyu güncel tutalım.Tekrarlar iyidir...Sokaktaki dostlarımız,bizi neşelendiren,günümüze güzellik katan ve en önemlisi yaşamak için doğadan beslendikleri kadar bizlere de ihtiyaçları olan canlıları unutmayalım!Gerek arabayı çalıştırmadan beş dakika beklemek ,gerek bir kap mama ve su gerekse şiddete uğramalarını engellemek olsun,çeşit çeşit katkıda bulınma imkanlarımız var...Herkes elinden geleni yapsın,dünyadaki bütün canlılar(insanlar,hayvanlar,ağaçlar,bitkilere kadar)daha huzurlu ve mutlu bir ortamda yaşayalım...

cathrine

Kayıtlı Üye
Hasbelkader bir hayvanat bahçesine yolum düştü.Uzaktan hep insanların uyarılarını okuyup tam da ne olduğunu anlamadığım bir durumu işaret ediyordu bazı hayvanseverler...Günlerce etkisinden kurtulamadım.Hani ''Sirklere ve hayvanat bahçesine gitmeyin''diyorlar ya gerçekten de hayvanat bahçesi beni şaşkına çevirdi,allak bullak oldum o hafta boyunca...Anlatmakla olmaz,görmeniz lazım ama umarım en yakın zamanda ya kapatılır ya da şartlar iyileştirilir.Yaz zamanıydı gittiğimde....Sıcak hava,özgürlük alanları kısıtlı(parmaklaıklar ardında),tek düze hareketlere mahkum...Bunalmış,nereye saldıracağını şaşırmış ,umutsuz ,ölü bakışlarla büyük bir mutsuzluk yansıyor gözlerinden...Bu hayvanlar ormanlara ,ağaçlara,göllere ,açık havaya ,doğada kendi düzenleri içinde beslenmeye bırakılmaları gerken bir yaradılışa sahipler aslında...Ama orada çığlık çığlığa ,yığınlar arasında canlı olmak ile ölü olmak arasında bir yerdeler...Bakışlarını bir görseniz:( Ne dedim biliyor musunuz?Sokak hayvanları daha şanslı ve daha mutluymuş...En azından istedikleri gibi özgür ,oyunlar oynayan,ağaçlara tırmanan ve kendi arkadaşlarıyla sürü halinde dolaşan neşeli hayvanlarmış...Beterin beteri var ,yine sokak hayvanlarımızı hatırlayıp kollayalım ,bir de diğer alanlardaki hayvanlar için ne yapabiliriz?Onları düşünelim...Pet shoplar,hayvanat bahçeleri,sirklerin canlılar için ne kadar büyük zulüm olduğunu bir kere daha buradan hatırlatma gereği duydum...Yapılabilecek olanlar:''Yasaların düzenlenmesi''ve ''Hayvanat bahçelerine gitmemek,petshoptaki durumların da iyileştirilmesi ya da başka çareler...''Petshoplarda da başka türlü eziyetler var biliyorsunuz...Uzun süre hayvanları aç ve susuz bırakıp tuvalete çıkmalarını önlemek istiyorlarmış,uğraşmamak için ve sağlıksız koşullar altındalar:( Eğer elimde olsa bütün hayvanları o shoplardan kurtarmak isterdim...

İşte bu yüzden en güzel yardım,çevremize de bu fikirleri aşılamak ve bu kötülüklere ortak olmamak...Bir kere gittiyseniz zaten bir daha gidemezsiniz.Gitmediyseniz ne olduğuna bakmak için bir görün ,ondan sonra zaten vicdanınız el vermeyecek...

İnsanlara,hayvanlara,bitkilere katkıda bulunmayı unutmayalım,hep birbirimize hatırlatalım...Daha güzel,daha mutlu,daha huzurlu bir dünya için el ele arkadaşlar...

cathrine

Kayıtlı Üye
Bugün hayvanlar için oluşturulan bir uygulamadan bahsetmek istiyorum...''Haydi''adında bir uygulamayı telefonunuza indirip hayvanlarla ilgili acil durumlarda bu uygulamadan en kısa sürede yardım isteyebiliyormuşuz...Köpeğiniz,kediniz ya da herhangi bir evcil hayvanınız kaybolduğunda yardım için uygulamayı kullanabiliyorsunuz...Ya da bir hayvana sokakta işkence edildiğini,kötü muamelede bulunulduğunu gördüğünüzde de direk bildirip hayvan dostlarımızı kurtarabilirsiniz...Bilmiyordum,öğrenir öğrenmez buraya da yazma gereği duydum...''Haydi''uygulamasının açılımı: ''Hayvan Durum İzleme''.Dostlarımızı beslemek kadar ,kaybolduklarında ya da şüpheli durumlarda bildirmek de önemli diye düşünüyorum....Kuş,kirpi,tavşan,kedi,köpek fark etmeksizin her türlü sorunda(kayıp ya da işkencelere şahit olduğunuzda)bir tuşla ulaşabiliyormuşuz...Elimizden geleni hep beraber yapalım...Kimse keyfine göre davranamasın onlara....Herkes çevresine iletirse ,bu iyiliğe vesile olursa hep beraber daha güvenli bir dünyada yaşarız...Sadece hayvanlar için de değil ;hayvanlara eziyet edenlerin son durağı insana şiddete kadar varıyor...Hepimiz birbirimizden sorumluyuz,kısaca bu uygulamayı herkese yaymanızı rica ediyorum ,belki de bilenleriniz vardır,sevgiler:)

cathrine

Kayıtlı Üye
Hayvanlara karşı olan tutumunuzu gerçekten çok seviyorum sevgili Cathrine. Sizin gibi insanların sayısının artması dileğiyle...
Çok teşekkür ederim övgü dolu sözleriniz için,birbirimizin yansımasıyız...Sizlerin de öyle olduğunu bildiğim için ilk sizlerle paylaşıyorum,@Ori Sizin de hayvanlara destek olduğunuzu daha önceki yazılardan biliyorum,sizler de iyi ki varsınız:)

ZeytinVeSu

Kayıtlı Üye
İş
Hakkı Aramak...91No_Contact19
Ben daha çok köpeklere mama vermeye çalışıyorum çünkü onlar biraz avarel oluyor.kediler bir şekilde işi goturuyor zaten yinede onlarada veriyorum.ancak anlamıyorum bizim 3 çocuk yapma hakkımız varken neden onları kisirlastiriyoruz bu nasıl bir sevgi?

cathrine

Kayıtlı Üye
Ben yarın barınağa gidiyorum bir evlat edinecegim.
Eminim hayatınızın en güzel deneyimi olacak...Günlerinizin mutluluk içinde geçmesini diliyorum...Koşulsuz sevgiyi tadıp oyunlar oynayacaksınız,kim bilir ne anılarınız olacak...Barınaktaki hayvanların biraz daha ilgiye ihtiyaçları oluyor...Onu sahiplenmekle onun ruhuna da şifa olaacaksınız...Sizin gibi insanlar iyi ki var:)

Alex06

Kayıtlı Üye
ancak anlamıyorum bizim 3 çocuk yapma hakkımız varken neden onları kisirlastiriyoruz bu nasıl bir sevgi?
Bizim cocuklarimiz sokakta aç hasta yaşamıyorlar. Şiddete tecavüze açık bir şekilde kar yağmur altında uyumuyorlar. Yavrular acı cekmesin diye kisirlastiriyoruz. Sayı kontrol altına alınırsa gerek kalmaz belki. Ama Şu anda hayvan sayısı çok ama çok fazla. Ben etrafımdaki tüm hayvanları kisirlastiriyorum sayı sabit olunca hem kaliteli besliyorum. Hem de aşılarını yaptırıp hasta olduklarında veterinere götürebiliyorum. Benim dünya görüşüme gore sorumluluk sahibi olmak böyle davranmayı gerektiriyor.
Bazısı sadece besliyor olmayı yeterli görüyor bakış açısı herkesin farklı.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Bizim cocuklarimiz sokakta aç hasta yaşamıyorlar. Şiddete tecavüze açık bir şekilde kar yağmur altında uyumuyorlar. Yavrular acı cekmesin diye kisirlastiriyoruz. Sayı kontrol altına alınırsa gerek kalmaz belki. Ama Şu anda hayvan sayısı çok ama çok fazla. Ben etrafımdaki tüm hayvanları kisirlastiriyorum sayı sabit olunca hem kaliteli besliyorum. Hem de aşılarını yaptırıp hasta olduklarında veterinere götürebiliyorum. Benim dünya görüşüme gore sorumluluk sahibi olmak böyle davranmayı gerektiriyor.
Bazısı sadece besliyor olmayı yeterli görüyor bakış açısı herkesin farklı.
Sokakta yaşayan bir hayvanın çoğalması ona da yük.
Ben bi foto görmüştüm cok üzücü çiftçi anız yakarken kuş da yavrularıyla ölmüş..
Oksijen israfı o kadar yaratik sokaklarda serbest gezerken hayvanlar çoğalmasın daha fazla mümkünse.

Alex06

Kayıtlı Üye
Besledim bir sokak kedisi bugün doğum yapmış. 3 tane yavruyu gördüm. Belki daha da fazla.... bilmiyorum. Kara kara düşünüyorum.. Ne yapcas...
Bir beslerken 5 beslemeye başlıyoruz. Hasta oluyorlar vicdanimiz elvermiyor öylece bırakmaya. Veteriner fiyatları o kadar yüksek ki her yavru masraf ... Belediyeler kısırlaştırma güya yapıyor asla randevu bulunamıyor. Yazacak çok şey var...sayfalarca yazılabilir bu konu ile ilgili.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Bi de su kabını mama kabını atan yaratıklar var kötü davranan pislikler.. faydan yok zaten bari zararın olmasın.. insanların üstüne araba süren şerefsizler onları acımadan ezip geçiyorlar.. Bir sokak hayvanının çoğalması demek daha fazla hayvanın sokaklarda açlık ve tehlike içinde yaşamaya çalışması demek..

ZeytinVeSu

Kayıtlı Üye
İş
Hakkı Aramak...91No_Contact19
Tabi ki herkesin bir bakış açısı var, bu sebeple herkesi mutlu etmek değil Hakkı söylemek için bazı şeyler.

Sonuçta ne kadar bilirsen bil, hiçi, varı ve yoku yaratan, kaderin üzerindeki kaderdende üstün olan Kuddüs kadar bilemiyorsun.

Sorunlar büyük, krizler büyük.

Ama olaya evrensel akıl ve inançlar üstünden bakınca ki ben evrensel akılada taraf olmuyorum, Allah'ın panaromasından bakınca, yani en mükemmel perspektiften bu durum yanlış.

Bence yanlış olan şehir halklarının tutkulu yaşam tarzı, hastalığın ve kötülüğün kaynağı bu, üretici ve tüketici yaşam tarzı.

Göçebeler ve avcı toplayıcılarda böyle bir soruna rastlamadım.