Sizce neden yaratıldık?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

demonic

Kayıtlı Üye
Sevgili demonic,
Son satiriniz, yani su cehenneme gidecegini bile bile cehennemlik kul ve cehennem yaratti mevzusu öyle degil.

Allah icin zaman kavrami yok, onun icin gecmis gelecek ve suan tek bir andir, ama insan icin öyle degil. Allah secipde bu gurup cehennemlik buda cennetlik diye yaratip ne haliniz varsa görün demedi.

Kadar olayi en zor anlasilacak ilimdir, sen her adimini atarken kendine sahidsin, sen kendin kendini her adiminla cennete yada cehenneme sürüklersin, Allah bilir ama senide sana sahid eder, yani aksi taktirde sen cehennemlik olsan ki böyle bir iddam yok, o gün Allah a dersinki sen yaptin beni ne hesaba cekiyorsun, ve davanda hakli olursun.

Ama öyle degil iste, bir hakikat varki sen her adiminda kendine sahidsin, kaderin kendi boynunda , sen kendin belirlersin akibetini, cennete ve cehenneme gitmek senin elinde.

mesela yazindan anladigim kadariysa sen Allah'i red ediyorsun, iyide sahidsinki kendine, sen onu red ediyorsun.Sana Allah'i red ettiren Allah degilki.

Red ettigin Allah seni cehenneme koysa, sen onu red ettigine sahid oldugun icin hakkim budur deyip zaten razi olacaksin cehenneme. Yada tam tersi cennete.
Her halukarda akibetine razi olacaksin, zira perde acildiginda sen kendine sahidsin, insan herkeze yalan söylerde bir kendine söyleyemez.

Sen bunlara inanmiorsun bunuda ben kabul ediyorum amacim sana teblig etmek degil, fakat Allah diye adlandirdigimiz zat kitabi Kur'an olanlarin kabul ettigi Ilah'tir, ve bu kitab bize kaderin kendi boynumuzda oldugunu bildirmistir zaten, isteyen inkar eder isteyen kabul eder burada bir sykinti yok, ama birakalimda Allah'i yine kendisi tanitsin Kur'an ile, bizim icin ölcü budur,siz hangi dine mensubsunuz bilmiyorum fakat kendi dininzde kendi ilahinizi sorgulayin, baska din mensublari adina onlarin Ilahlarini sorgulamak size bir kazanc getirmez fakat zaman kaybi olarak size döner, kabul etmediginiz bir Ilahin nesini sorguluyorsunuz ki :)
Kabul etmediğiniz bir ilahın nesini sorguluyorsunuz ki?Bunlar müslümanların favori sözleri olduğu için artık alıştım :) .Öncelikle şunu söyleyeyim kabul etmediğiniz birşeyin nesini sorguluyorsunuz sorusu zaten saçma bir sorudur çünkü insan sorgulamadan birşeyi kabul edip edemeyeceğini bilemez.Siz neden müslümansınız bana bunu söyledin onca din varken neden müslümanlık?Çünkü siz önünüze konan diğer din alternatiflerini sorguladınız ve size göre en mantıklısına inandınız.İnsan asıl inanmadığı birşeyi sorgular çünkü sorgulamak:Suç niteliğinde bulunan bir sorun üzerine ilgili bulunanlara sorular sormak anlamına gelir.Burdaki suç niteliği size mantıksız gelen şeylerde olabilir bu yüzden böyle klasik müslüman ateist tartışma ortamlarındaki cümleleri söylemeyiniz ancak yinede sorunuz için teşekkür ederim.Allah için zaman kavramı yoksa dünya nasıl 7 günde yaratıldı bana bunu söyleyiniz madem herşey bir anlık idi o halde nasıl 7 gün olduğu bilindi.Demekki allah için herşey bir anlık değilmiş değil mi?Çünkü kuranda bildiğim kadarıyla 7 yada 6 gün yazması lazım kusura bakmayın yanlış hatırlıyorsam ancak yaratılışta bir tarih veriliyor o halde allah için zaman kavramı yoksa bu günleri neye göre söylüyor ki zaten kurandaki yaratılışı allahtan başkasının söylememiş olması lazım...Bir diğer husus ise eğer yaşamadan itiraz etse idik o halde biz haklı olurduk demişsiniz...Benim kalbime iman nurunu yakmadın sen istediğine yaktın o nuru sen yakmadığın için ben cehennemlik oldum dersem yine haklı olmaz mıyım?Sonsuz güçlü ve herşeyi bilen bir varlık karşısında insan iradesi ne kadar etkili olabilir ki?İsteyen inkar eder isteyen inanır sözüde yanlıştır emin olun çünü burada iki taraflı bir kural söz konusudur.Mesela ben size isterseniz uyuyun istersen uyumayın ama eğer uyursan öleceksiniz dersem uyur musunuz?Uyumamak için elinizden geleni yaparsınız burdada tıpkı aynı mantıkta bir kural vardır.İsteyen inansın isteyen inanmasın ki zaten iman nurunu istediğime yakarım diyen bir tanrı var karşımızda ne kadar istesekte inanıp inanmayacağımızı bilemiyorum ama hadi herşeyden geçtim isteyen inansın isteyen inanmasın ama inanmayanı sonsuza kadar yakacağım...Bu cümleden sonra sizce kim inanmamazdık ederdi ki?

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
İnsanın yaratılış amacının ulaşmak olduğuna inanıyorum. İnsan, öncelikle çevresini, yaşamı sorgular. Sorgulama sırasında bazı şeylere takılır aşk, sevgi gibi mesela. Bence dünyadaki en mükemmel duygu aşk ve sevgi. Sonra bu duyguların kaynağını merak eder ve daha fazlasını ulaşmak ister. Bu süreçte gerçek aşkı keşfeder gerçek aşk Allaha duyulan ve bu dünyadaki yani kişilere olan ise bunun yansıması. Bunu kavradıktan sonra da manevi hazla beraber Allaha ulaşabilmek için yolculuğuna başlar

enesuynk

Kayıtlı Üye
Kabul etmediğiniz bir ilahın nesini sorguluyorsunuz ki?Bunlar müslümanların favori sözleri olduğu için artık alıştım :) .Öncelikle şunu söyleyeyim kabul etmediğiniz birşeyin nesini sorguluyorsunuz sorusu zaten saçma bir sorudur çünkü insan sorgulamadan birşeyi kabul edip edemeyeceğini bilemez.Siz neden müslümansınız bana bunu söyledin onca din varken neden müslümanlık?Çünkü siz önünüze konan diğer din alternatiflerini sorguladınız ve size göre en mantıklısına inandınız.İnsan asıl inanmadığı birşeyi sorgular çünkü sorgulamak:Suç niteliğinde bulunan bir sorun üzerine ilgili bulunanlara sorular sormak anlamına gelir.Burdaki suç niteliği size mantıksız gelen şeylerde olabilir bu yüzden böyle klasik müslüman ateist tartışma ortamlarındaki cümleleri söylemeyiniz ancak yinede sorunuz için teşekkür ederim.Allah için zaman kavramı yoksa dünya nasıl 7 günde yaratıldı bana bunu söyleyiniz madem herşey bir anlık idi o halde nasıl 7 gün olduğu bilindi.Demekki allah için herşey bir anlık değilmiş değil mi?Çünkü kuranda bildiğim kadarıyla 7 yada 6 gün yazması lazım kusura bakmayın yanlış hatırlıyorsam ancak yaratılışta bir tarih veriliyor o halde allah için zaman kavramı yoksa bu günleri neye göre söylüyor ki zaten kurandaki yaratılışı allahtan başkasının söylememiş olması lazım...Bir diğer husus ise eğer yaşamadan itiraz etse idik o halde biz haklı olurduk demişsiniz...Benim kalbime iman nurunu yakmadın sen istediğine yaktın o nuru sen yakmadığın için ben cehennemlik oldum dersem yine haklı olmaz mıyım?Sonsuz güçlü ve herşeyi bilen bir varlık karşısında insan iradesi ne kadar etkili olabilir ki?İsteyen inkar eder isteyen inanır sözüde yanlıştır emin olun çünü burada iki taraflı bir kural söz konusudur.Mesela ben size isterseniz uyuyun istersen uyumayın ama eğer uyursan öleceksiniz dersem uyur musunuz?Uyumamak için elinizden geleni yaparsınız burdada tıpkı aynı mantıkta bir kural vardır.İsteyen inansın isteyen inanmasın ki zaten iman nurunu istediğime yakarım diyen bir tanrı var karşımızda ne kadar istesekte inanıp inanmayacağımızı bilemiyorum ama hadi herşeyden geçtim isteyen inansın isteyen inanmasın ama inanmayanı sonsuza kadar yakacağım...Bu cümleden sonra sizce kim inanmamazdık ederdi ki?
kuranda ve peygamberlerin hayatlarında öyle şeyler vardır ki inanan kesimin inancını arttırır inanmayan kesimin ise inançsızlığını arttırır . mesela Hz. Musa Peygamberin denizi ikiye ayırması . bunu inançsız biri duyduğu zaman ''hadi lan oradan olmaz öyle şey '' gibisinden bir tepki verebilmesi olasıdır ve bunun üzerine inançsızlığı daha artar diğer yandan inanan biri duyduğu zaman ''vay be ! işte Allah'ın peygamberinin mücizesi '' diyerek inancını arttırır. bu durum ayetlerde de geçerlidir . mesela sizin verdiğiniz örnek dünya 6 günde yaratıldı olayını ele alalım . buradaki 6 günden geçen kasıt işin zorluğu değil sadece fazlalığıdır yani dünyada olan her şey birbirine bağlı olduğu için bunlar sıralı bir şekilde yaratılmıştır. yani mesela işte ilk çekirdek yaratıldı sonra katman sonra denizler okyanuslar sonra bitkiler alemi falan filan yani hepsinin sırasıyla yaratılıp 6 gün sürmesi ne kadar fazla şeyin yaratıldığına delalet eder . ayrıca bir müslüman buna bakarak ''barekallah'' der ve inancı artar inanmayan ise bahanelere sığınır ve inançsızlığı arttırır . şayet 6 günde değilde 1 sn de olsaydı her şey yine bir şey değişmezdi . çünkü müslüman yine ''barekallah'' der inancını arttırır . inanmayan ''böyle bir şeyin olması imkansız onca şey bir anda yaratılamaz'' der yine inançsızlığını arttırır yani sonuç olarak mesele olay değil onu nasıl yorumladığımız.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Gerçekten mükemmel bir varlık bize bir zeka vermiş eğer o olmasaydı şu an düşünemezdim,yemek yiyemezdim,tüm bu dünyadaki acıları üzüntüleri ve zevkleri hissedemezdim.Gerçekten tam bir merhamet abidesi.Ona kulluk etmeyenler tam bir nönkördür ve bu merhamet karşısında herkes boyun eyip ona tapmalıdır.
Tanrı kullarının ne yapacaklarını bildiği halde bir oyun oynar edasıyla cennetteki ağacı yarattı.Şeytanın isyan edeceğini bile bile şeytanı yarattı.Acıları yarattı üzüntüleri ve bu dünyadaki tüm kötülüğü yarattı.Kötülük olmadan iyilik olamaz mı?Sonsuz güçlü merhamet abidesi tanrı nasıl olurda zıddı olmadan iyiliği yaratamaz...Kulları onu dinlesin diye cehennemi yarattı.Sonsuz acı evet sonsuza kadar yanmak ve acı çekmek...Bunu insan aklının alması imkansızdır.Birkaç yıllık kanser hastaları bile acı çekmekten yüzünde renk kalmamışken burda sonsuzluktan bahsediyoruz...Evet sonsuza kadar yanmak ve acı çekmek işte cehennem budur.
En kötü tarafıda hangi kullarının cehenneme gideceğini bildiği halde o kullarını ve cehennemi yarattı...

Şu ağaç meselesine bi takıldınız gidiyorsunuz
Kuranda der ki " biz her kulun kaderini kendi çabasına bağlı kıldık "
Allah bilir ama müdahale etmez
şeytanı kötü yapan isyan edişi değildi bunu bi türlü kavrayamadınız
ademe secde et dediğinde hayır etmiyorum dediği zaman şeytan Allah tekmeyi basmamış
almış karşısına sormuş " ben sana secde etme emri vermişken seni bundan alıkoyan neydi"
şeytanda " onu çamurdan yarattın beni ateşten ben ondan hayırlıyım "
şeytana verilen cevap "DOĞRUSU SEN HOR VE BAYAĞI KİMSELERDENSİN ÇIK CENNETİMDEN "
kendisini büyük gördüğü için isyankar damgası yedi
daha doğrusu insanlar taktı bu adı isyan ettiği için kovulmadı
kendisini büyük gördüğü için atıldı
bir ayette der " Böbürlenerek başkalarını küçük görerek yaşamayın çünki Allah böbürlenerek yaşayanları sevmez "

Ademede her bi halt verilmiş tek bir ağaca dokunma dedi oda dokunmasaydı aga aç gözlülük yapmasaydı
dünyadaki kötülüklere gelince o kötülüklerde insanlar yüzünden
mesela fakirlikten acı çekenleri örnek verelim
zekaat diye birşey oluşturmuş
ömer bin abdulaziz zamanında ki o dönemin toprakları günümüz Türkiyenin 5 katı büyüklükteydi
insanlar zekaat vericek fakir bulamazlardı
zekaat verebilmek için başka ülkelere seyahat etmeye başlamışlardı

kimsesizlikten acı çeken yetimlere gelelim Allah diyor yetimin başını okşayın sevindirin
sana şimdi çocuk esirgeme kurumuna gidip bir yavruyu sevindirmene Allahmı engel oluyor ?
klavye başında olacağına git bir yetimi sevindir sana ne engel oluyor
eline ayağına zincirmi vurmuşlar ? kafana silahmı dayamışlar ? bir yavrunun kalbini sevindir sana ne engel oluyor ?
oh negüzel dünya sen kalk kötülüğe kendin sebep ol sonrada yaratıcıya suç bul
sana her bişeyin çaresini vermiş sen uygulamıyorsan suç neden onun oluyor ?
dur tahmin ediyim çünki öyle görmek istiyorsunuz :)
siz bir cacık değilken kalkmış sizi irade sahibi yapmış bunu iyi yönde kullanın sizi tutanmı var ?

Mesela site yönetimi bize burada birbirimizle konuşma hakkı vermiş
ama kurallar koymuşlar saygılı olcan başka innaçlara dil uzatmıcan vs.
şimdi bizde site yönetimine diyelim ben sizin bu kuralınıza uymayacam ama siz suçlusunuz neden böyle bir site yapıp bize yasaklar koydunuz suçlu olan sizsiniz.
Ozaman bu akıl işi olurmu ? olmaz :)
Siz açık açık deseneze ben ona kulluk etmek istemiyorum neden sağa sola kıvırıyorsunuz ?
şeytan bile sizden daha üstün Allaha karşı çıkarken bile sağa sola yalpalamamış açıkça söylemiş
siz ise bahaneler arıyorsunuz yok şunu neden yaptı bunu neden yaptı acıları yarattı vs. acılara insanlar sebep oldu
bir varlık biraz yürekli olmalı sağa sola kıvırmamalı kulluk etmek istemiyorsan bunu anlamayacaksan bile yiğitçe söylemelisin ben sevmiyorum diceksin
saçma sapan temeli olmayan bahaneler üretmiceksin

Sizler yaratıcı derken yarattığına köle olan bir yaratıcı istiyorsunuz
onu yapmasın bunu istemesin bana herşeyide versin ama bana karışmasın

evet cehennemi yaratmış ama kötülüğün cezasını 1 verirken iyiliğin karşılığını 10 vermiş
hiç ibadet etmesen bile seni cennete sokabilmeyi vaadetmiş eğer itikadın düzgünse
daha ne yapsın ? kalbiniz ona saygı gösteremicek kadar bile kararmışsa o ne yapsın size ?
kalbinizi karartmayıda sizin elinize bırakmış kalbinizi aydınlatmayıda
kaderini kendin belirlersin bende sana onu veririm demiş
siz size köle olan bir yaratıcı istiyorsunuz ama yok öyle bi dünya :)
demonlarla görüşmek için verdiğin gayretin %1 ni ona saygı göstermek için verdin mi sen hiç ?
onu tanımaya çalıştın mı ?
bunun cevabını az çok ikimizde biliyoruz
herşeyi insanın kendi eline bırakmış dilersen kendini perişan edersin dilersen kendini yıldızlar gibi yükseklere çıkarırsın bunuda senin çabana bırakmış

"İnandığın gibi yaşarsın yaşadığın gibi dirilirsin"

hic1

Kayıtlı Üye
İnanç daha üstünü iman, levelları olan bir oyun gibi. Suur açıldıkça daha basitçe insan evrimleştikçe level atlar. allah cc red etmek bile level atlandığının delilidir. En alt levellarda soru bile sorulmaz. Sadece var olmaya calışılır. Bitki, sonra hayvan gibi... Soru ilmin yarısıdır. yaratıcıya levelları çıktıkça yaklaşırız. Şuur düzeyinin her artışı açılan yeni bir kapıdır. Her yaratılan bu kapılardan geçecektir. Kimi önce kimi sonra... O yüzden her yazan yazdığında haklı ve varlığının en mükemmel halinde... Keşke hersey bir Anda anlayabileceğimiz gibi olsaydı. Bir çocuk böyle ister. Hemen olsun.... Ama öğretmen sırasıyla öğretir. Lisede öğreneceğin konuları ilkokul 2 de anlayabilir miydin...

Seyyahun

Kayıtlı Üye
Sizce neden yaratildik ? yerine Sizce varligimizin bir sebebi var midir? dersek daha dogru olur bence.Herhangi bir dine bagli oarak bu konuyu ele aldiginizda pek yol katedilemez.

demonic

Kayıtlı Üye
@enesuynk:Bana şunu söyleyin madem müslümanlık oku emrini veriyor günümüzdeki en geri kalmış milletler neden müslüman?Neden arabistan gibi tamamiyle müslüman ülkelerde kadın erkek eşitliği yok denecek kadar az?Sizin dediğinizin aynısını bediüzzaman risale-i nurda yazmış.İnanmayanlar kurandaki güzellikleri göremez,inananlar görebilir diye ancak bunun hala nasıl bir mantık olduğunu çözebilmiş değilim gerçekten...O halde müslüman doğmayan çoğu kişi asla müslüman olamaz çünkü biz gördüğümüz bir şeyi direkt olarak kabul etmiyoruz önce sorguluyoruz.Biri yanınıza gelip arkadaşın kumar oynuyor dediği zaman siz direkt inanır mısınız kumar oynadığına?Araştırırsınız sorarsınız yanına gidip kısaca önce düşünür sonra suçlu dersiniz...Buna aynı durum bana tanrının kitabı diye önüme sunulan birsürü kitap var hepsi diğerini cehenneme göndermeye çalışıyor benim açımdan bakın birde ben nasıl hemen birisine inanayım?İnanç çarşaf değil ki ah bu olmadı çıkarıp yenisini giyeyim diyeyim.
@yare-i yarim:Ben sizin dininize dil uzatıp tanrınıza küfür mü ettim?Sizin dininiz hoşgörü dini olduğu halde hala metal dinleyip siyah giyinen kişilere karşı bir düşmanlık besleyen,ilk emri oku olduğu halde dünyadaki teknoloji bakımından en geri kalmış ülkelerin müslüman olması,zulmetme dediği halde islami terör örgütlerinin çıkması sizin dininizi kabul etmeme mani oluyor kusura bakmayın...Bu arada yetimleri sevindirmediğimide nereden çıkardınız siz dünyada tek parasal yardım zekatlamı oluyor sanıyorsunuz?Benim nasıl bir yaşam sürdüğümü bilmeden atıp tutmayın!Sen kalk kötülüğe kendin sebep ol yaratıcıya suç at diyorsunuz bana şunu söyleyin yaratıcı kötülüksüz ve savaşsız bir dünyayı istese yaratamaz mı?Sonsuz güç denilince aklınıza ne geliyor merak ediyorum...Bu arada evet ona kulluk etmiyorum çünkü müslüman değilim bunu nickimden bile anlamanız gerekirde kıvırmak falan ne oluyor?Siz televizyonda diğer tüm dinleri şunların şurası hatalı burası bozulmuş diye program yapıp milyonlara izletince fikir savunması oluyorda ben burada ilahi kitaplardaki tanrının kafamdaki çelişkisini yazınca mı kıvırmak oluyor dil uzatmak oluyor?

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Evet, gelelim insanoğlunun var olduğundan bu yana sorduğu klasik soruya. Neden var olduk? İnsanlar var olmalarından bu yana, bu soruları kendilerine sormuşlar ve akılları el verdikçe mantıklı cevaplar bulmaya çalışmışlar. Bunlar arasında mantıksız olanı da çoktur tabi. Ayrıca çoğu din de varolmanın sebebini açıklamaya çalışmıştır. Ama bana sorarsanız hiç biri doğru değil. Esas cevabın öldükten sonra başka bir boyuta geçince ya da Yaratıcı ile temasa geçince bilinebileceği düşüncesindeyim.

melankolik

Kayıtlı Üye
Acaba neden bu konuda ki mesajlarımı siliyorsunuz? Hakkı tanıması için Allah dostlarının hayatını araştırmasını söylememden ne gibi bir rahatsızlık duydunuz? Düzgün bir tarikattan bir tanıdık bulur Yada oraya girerse kendisinin Allah dostlarına ulaştırılacağını ve sorularına ancak o şekilde tatmin edici bir cevap alabileceğini söylemem mi sizi rahatsız etti? Bana arkadaşını söyle,sana kim olduğunu söyleyeyim, arazözünden yola çıkarak Allah nasıl düşünüyor diye sormuş arkadaşımız ancak bu şekilde dediğim gibi.

AJA

Elit Üye
Her ne kadar var oluşun nedenleri ortaya bilgi olarak konulsa da ben de insanın var oluş yaratılış nedenini hala bilmediğini düşünüyorum.Çünki bilim de ruh bilimcileri de bir yerden sonra tıkanıyor.Bu da sevgili Bella nın dediği gibi ölünce (dirilince) öğrenebiliceğimiz sanırım.Tek bilincinde olduğumuz doğduk yaşıyor ve öleceğiz.Tekrarı var mı yok mu sonrasında neşer olucak ,gerçekten edebiyet var mı yok mu cennet cehennem kavramı okuduğumuz gibi mi değil mi ? Hepsi bana göre hala teori niteliğinde.

Keira

Moderator
Bu konu hakkında ne söylersek söyleyelim, hiçbir teori bize doğru cevabı vermeyecektir, hep tahminler arasında gidip geleceğiz. Hepimiz kendi inancımıza göre bunu yorumlayacak ve farklı inanışlara sahip olduğumuz için birimizin tahminini diğeri hep saçma bulacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...