Sizce neden yaratıldık?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Merhaba arkadaşlar.. Belki herkesin aklına takılan bir konu bu ama benim her zerremi işgal ediyor resmen artık nefes alamıyorum sanki. Ben müslümanım ve benden üstün bir varlığın olduğuna hep inandım, ibadetler ve diğer ıvıt zıvırların tüm gerekçelerini biliyorum benim aklıma takılan bunlar değil zaten. Herşeyin cevabı verildikten sonra temel soruya dayanıyorum hep. Peki yaratıcı neden yarattı? Yalnız ve çaresiz hissediyorum her yanım şüphe dolu.. Benim gibi başka yok mu neler düşünüyorsunuz?

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
''Ben, insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım'' Zariyat 56

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Peki neden kulluk etmemizi istiyor? İhtiyacı yoksa neden buna zorluyor tercih hakkı verip karşılık görmeyince neden cehennemde yakıyor?? Bu başka türlü hallolamaz mıydı?

anil3333

Kayıtlı Üye
Belki yalnızlıktır . Belki de kendini daha da iyi tanımak içindir .

Ü

Üye silindi 38107

Gerçekten güzel soru... Aklımı karıştırdı ben bunu heryerde kullanırım :D

Ha birde bir düşününce şöyle olabilir..
Biz allaha ayna olmak için yaratılmış olabiliriz onun gücünü de onun azabınıda ve onun sonsuz sevgisinide görmek ve göstermek için...

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Peki neden kulluk etmemizi istiyor? İhtiyacı yoksa neden buna zorluyor tercih hakkı verip karşılık görmeyince neden cehennemde yakıyor?? Bu başka türlü hallolamaz mıydı?

Allah yaptıklarından sorgulanamaz, fakat kul yaptıklarından sorgulanır. Allah'ın tabi ki bizim namazımıza orucumuza ihtiyacı yok, bu ibadetlere ihtiyacı olan biziz. Namaz kılan insanın imanı diridir, bu yüzden daima söylenir: namaz dinin direğidir. Kuranda bu soruların çoğunun cevabı var, başka bir ayette:

''O hanginizin daha güzel iş yapacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O güçlüdür, O'nun gücüne hiçbir güç erişemez ve tek bağışlayan da O'dur.'' Mülk 2

Ve Rabbin meleklere: “Muhakkak ki Ben yeryüzünde bir halife kılacağım.” demişti. (Melekler de): “Orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Biz Seni, hamd ile tesbih ve seni takdis ediyoruz.” dediler. (Rabbin de): “Muhakkak ki ben, sizin bilmediklerinizi bilirim.” buyurdu.

Şimdi diyeceksin ki, e zaten bizim ne yapacağımızı biliyorsa neden yaratıyor? buradaki kader olayı şudur: Senin yaptıklarınla, tercihlerinle kaderini kendin belirlersin. Allah ise senin ne yapacağını ''ezelde'' bilir, ezelde diyorum çünkü onun katında zaman yoktur, geçmişte yok gelecekte yok. zaman bizim boyutumuza mahsustur. Bu yüzden big bang'den kıyamete kadar değin olmuş herşey onun katında ''ezelde'' yaşanmış ve bitmiştir fakat bizim zaman algımıza göre hayat hala devam etmektedir. Sorunla alakalı bir başka hadiste Allah'ın ''ben gizli bir hazineydim, bilinmek istedim.'' diye geçer, yani şöyle düşün: bir yaratıcı var ve sonsuz güç ve akıl sahibi. Böyle yaratma gücü olan bir varlık neden yaratmasın? Yaratır. Cini de insanı da meleği de yaratır. Tabi ki bu yazdıklarım bu konuyla ilgili söylenebileceklerin bir kısmı.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bu çok zor.. Sorgulamak için akıl ve irade varken teslimiyet... Herkes yapamaz kesinlikle çok zor.

dugukann

Kayıtlı Üye
Cemal ve kemalini hem kendi hem yarattıklarının gözüyle görmek için.
İnsanın fıtratına Esma ül Hüsnasıyla istidat ve kabiliyet ekmiş ve tekamül için hedef göstermiş.İnsanı kamil olmak.
Bu hedefe ulaşma yolunda cennete çekme ,cehenneme arkadan ittirme görevi verilmiş.

striker

Kayıtlı Üye
Allah'ın rızasına uygun kul olabilmek için yaratıldık.

La-edri

Kayıtlı Üye
Allah insani abd olsun diye yaratti, abd cümlesinin türkce karsiligi aslinda kul degildir kul biraz köle gibi oluyor, zoraki ibadet vsa gibi algilanmasina sebeb oliyor.
Allah insandan ibadet istemiyor ibadet kisinin kendisinedir, kendini aydinlatma aracidir, oruc namaz zikir vsa Allah'in bunlara ihtiyaci yok, istese zaten her insani melekler gibi ibadete programlanmis yaratirdi, o karsilikli bir sevgi istiyor, yani herseyi senin icin seni kendim icin yarattim diyor, ve kulundan bekledigi yani kendi istegi gönlü ile bende herseyi senin icin terk ettim desin istioyr.. ASK aslinda.

Allah insanda kendi güzelliginin yansimasini sevioyr seyrini, kendisine ayna olusunu, bu olay ibadet ile olacak sey degildir, insankar vardir geceler boyu namaz kilar ve gunduzleri oruc vs, bu kisilere abid denilir yani ibadet ehli, bunlar zaten kendi fiilerine güvenirler iste onca ibadet ettim elbette cennete girecegim hatasi. Burda ask yoktur nefsinin cennet sevdasi vardir.

Ask ise herseyi feda etmektir, yani cennet cehennem kaygisi gütmeksizin saadece Allah demektir, iste Allah Adem'i yaratti ve dediki ben kendime bir halife yaratacagim, halive varis demektir veli vekil demiktir, yani Allah'i yeryüzünde yansitan bir ayna, insanin yaratilis gayesi budur.

La-edri

Kayıtlı Üye
basarisiz yaratilmistir diye bir sey yok aslinda, her insan bulundugu yerde ve konumda en basari elde edebilecegi noktadadir, yani afrikali ac olan cocuk ve millyonlari ailesinden miras almis bir cocuk Allah katinda ayni basariya kavusabilecek noktadadir, her insana ona lazim olan verilir bu zaten kaderidir yani kimse konumunu ailesini secmez.

Her insanin kendine has bir fitrati vardir ve bu fitratin esi yoktur baska bir insanda yani bir unikattir parmak izi gibi essizdir.
Kisi kendindeki fitrati kemalatina erdirmek durumundadir yani bu su demek ; Kendindeki ilahi gücü aciga cikartmak o ilahi güc zaten Allah'in zati ve sifatidir.
Insanlar da bir ikinci benlik vardir özbenligin yaninda birde ikinci benlik bu kisisel egodur, kisi ister onu tatmin eder kimiside sizin gibi sorular sormaya baslar ve dunya ego iliskileri ile tatmin olmaz bir arayisa girer genelde bu sorulari soranlar basarilidir kendi nisbetlerinde. Cünki bunlar hayvanlardan daha asaglik olanlar zümresine girmez onlar yaratilisin hesabini yapar sorarda sorar..

Birde banane ben keyfime bakarim diye egosal tatminler pesine düsenler vardir onlar icin zaten Allah hayvanlardan daha asagulik der.

Secim aslinda kisiye aittir, kaldiki bir kelebek nasil pisligin icinde cennete olmaz ise pislik böcegide gülün icinde rahat edemez, bazilari icin senin cehennem dedigin cennettir, ve yine bazilari icin senin cennettin cehennemdir, bir insan asla kendini baskalari ile kiyaslamamali zira kisi yalniz dogar ve yalniz ölür ve hakikatte kkisi yalnizda yasar aslinda fakat bu cokluk görüntüsü yani kesret alemi ona oyalarda durur, arkadasim üniversite kazandi benim ne asagi yanim var, o evlendi bende evlenmem lazim vsa gibi fikir ve önyargilar ile aslinda dünyevi istatikler ile kendini oyalarda oyalar ölcüsü toplm olmustur.. Ve bu büyük bir yanilgidir, sen yalnizsin savasin yalniz kavgan yalniz dogumun yalniz ölümün yanliz ve sen kendi fitratin uzere aslinda baristasin su halde sende hic bir dünyevi etki önyargi ölcü ve istatistik olmasa sen dogdugun gün gibi "ÜMMI" sin yani ümmi demek karacahil aslinda, MuhamedMustafa icin Allah ümmi demistir, yani hic bir bilgi ile kirletilmemeis.. Bu yüzden Islam derki her dogan islam (baris) üzere dogmustur, ve onu cevresi savasa zorlamistir...

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
ALLAH NEDEN ONA KULLUK ETMEMİZİ İSTİYOR

Bu sorunun cevabı çok basittir ama bu basitliği göremeyen arkadaşlarımız için biraz açıklayalım.

Düşünün bir siz hiç yoktunuz sizi yarattı sizi yokluk denen şeyden çıkarıp var etti ve üzerine size düşünebilen bir bilinç verdi anlayabilen kavrayabilen
dileseydi yemeye ihtiyacı olmayan içmeye ihtiyacı olmayan hisleri olmayan birer robotta olabilirdik ama o böyle yapmadı
mesela canımız sıkıldığında dur müzik dinleyim dur şunu yapayım diyebileceğimiz bir varlık olarak yarattı bizi
şimdi buna karşı bizden istediği tek şey kulluk ve bu size ağırmı geliyor ? neden istiyormu diyorsunuz ?
sizin muazzam gücünüz olcak o muazzam gücünüzle bir işyeri oluşturdunuz kendi kudretinizle ve oraya işçi aldınız
o işçi size deseki bana maaşımı ver yol masrafımı ver ssk mı yap ama bana karışma
siz nedersiniz bu durumda ? ah canım kardeşim yeterki sen iste ben sana karışırmıyım sana bu sosyal hizmetleri sunduktan sonra dermisiniz ?
tanrı bizi yarattı bize sayamayacağımız kadar şeyler verdi " YERİ VE GÖĞÜ İNCELEYİNDE YARATMAYA NASIL BAŞLAMIŞIZ BİR GÖRÜN " bu ayette belirtilen şeyi onun yaratma sanatını anlayabileceğimiz bir akıl vermiş bize arayın bulun diyor
ruh gibide yaşamayın diyor yiyin için dünyanın tadını çıkarın ama benim emirlerime uyun sınırlarımı aşmayın ve bana kulluk edin diyor
şimdi bukadar şeyden sonra bir kulluk etmek zormu ? müslümanlar için diyorum bukadar nihmet karşılığında günde en fazla 25 dk nı tutucak bir namaz ibadeti var
bu zormu ? Kuranda buyurur ki " ALLAHTAN SABREDEREK VE NAMAZ KILARAK YARDIM İSTEYİN AMA BU YÜREKTEN ALLAHA SAYGI GÖSTERENDEN BAŞKASINA AĞIR GELİR "
bizim miletteki yanlışlık şu daha Allaha yürekten saygı göstermeyi beceremeden neden diye soruyoruz
onun sanatını inceleyip onu tanıdıkmı önce ?
vücudumuzun inceliklerini araştırdık mı ? vücudumuzdaki enzimlerde minnacık bir sapma olsa anti oksidanlar feliştahımızı kaydırıcak bunu hiç öğrendik mi ?
sanatçının kıymetini bilmek için önce onun sanatını öğreniceksin onu tanıcaksın ha demek buymuş diceksin
sonra kainatta onun sanatını aramaya koyulucaksın onun sanatını öğrendikçe ona hayran kalıcaksın
bir insan bu aşamaları tamamladığında dilediği kadar günahkar olsun kurandaki "HİÇKİMSEDEN KORKMAYIN SADECE BENDEN KORKUN " "...ÖYLEYSE SÖYLE BAKALIM BİZİM YARATMAMIZ NASILMIŞ " gibi yaratıcının kendisini ven ayetlerine karşı otomatikman bir hürmet içine bürünüp alnı o an hemen secdeye gidicek
böyle bir insan azap ayetlerini okuduğunda bile sen ne büyüksün ne güçlüsün diyip secdeye kapanıcak
onun her bi kelimesine hayran kalıcak
tek müslüman için geçerli değil bu mesela bu aşamaları yürümüş bir salih bir yahudi tevrattaki " ONURUMU BİR BAŞKASINA ÖVGÜLERİMİDE PUTLARA BIRAKMICAM" sözü karşısında yaratıcısına şükredicek onu zikredicektir.

Bizim millet daha sahibini tanımadan onu sorgulamaya çalışıyor

bir kutsi hadiste der ki rabbimiz " ben gizli bir hazineydim tanınmak istedim "
kendisine neden kulluk etmemizi istiyor
bunun en basit cevabı canı öyle istemiş :)
bizi yokluktan kurtarmış üzerine bize hayatımıza anlam katabileceğimiz yetenekler vermiş akıl vermiş akıl
üzerine bize birde ölümü bitiş yapmamış sonsuzluk vaadetmiş
yahu el insaf bukadar nihmete karşı günde 5 defa eğilmek zormu geliyor ?
yetimi görüp gözetin demek zormu geliyor ?
anneye babaya iyi davranın demek zormu geliyor ?
onu zikretmek zormu geliyor ?
onu tanımaya çalışıp sen ne büyükmüşsün demek zormu geliyor ?
annen baban seni sadece büyütünce ona değer veriyosun
peki Allah seni yaratmasa ol emri vermese annen baban seni nasıl büyütücek ?
ailenin seni büyütmesi içinde önce senin yaratılmaya ihtiyacın var
peki annede babadan daha büyük emek vermiş olan rabbine kulluk niye ağır geliyor ?
kulluk etmeyebilirsin o hakkıda vermiş sana ve bununla birlikte gene cennete girebilirsin demiş
ama onun kulluk etmeyi anlayamamak işte bunun adı nankörlüktür başka şey değil bence
kabul edin yada etmeyin cehenneme girmek zahmet isteyen bir iştir özel bir gayret ister
ama hiçbirşey yapmadan yaşasan bu bile seni cennete götürür

bir anektotla yazıma son vereyim

Musa zamanında bir yahudi 80 yıl ibadet etmiş bir mağaraya kapanıp
Allah bir melek gönderip şu emri vermiş git o kuluma deki bukadar ibadetine rağmen Allah seni cennete layık görmedi ebedi cehennemlik olucaksın
o yahudi meleğe dedi ki o rabbimin bileceği iş ben karışmam ona o bana kulluk emri verdi ben emrolunduğum şeyle sorumluyum gerisi ona kalmış
melek geri dönünce Allah buyurmuş ki bu kulum böyle bir imtihan haberinde bile bana kulluktan vazgeçmedi benki kerem sahibiyim ona azap edermiyim hiç ?
ey meleklerim sizler şahit olunki ben bir annenin evladına merhamet edişindende daha merhametliyim ve gene şahit olunki bu kulumu cennetin en güzel yerine koyucam

demonic

Kayıtlı Üye
ALLAH NEDEN ONA KULLUK ETMEMİZİ İSTİYOR

Bu sorunun cevabı çok basittir ama bu basitliği göremeyen arkadaşlarımız için biraz açıklayalım.

Düşünün bir siz hiç yoktunuz sizi yarattı sizi yokluk denen şeyden çıkarıp var etti ve üzerine size düşünebilen bir bilinç verdi anlayabilen kavrayabilen
dileseydi yemeye ihtiyacı olmayan içmeye ihtiyacı olmayan hisleri olmayan birer robotta olabilirdik ama o böyle yapmadı
mesela canımız sıkıldığında dur müzik dinleyim dur şunu yapayım diyebileceğimiz bir varlık olarak yarattı bizi
şimdi buna karşı bizden istediği tek şey kulluk ve bu size ağırmı geliyor ? neden istiyormu diyorsunuz ?
sizin muazzam gücünüz olcak o muazzam gücünüzle bir işyeri oluşturdunuz kendi kudretinizle ve oraya işçi aldınız
o işçi size deseki bana maaşımı ver yol masrafımı ver ssk mı yap ama bana karışma
siz nedersiniz bu durumda ? ah canım kardeşim yeterki sen iste ben sana karışırmıyım sana bu sosyal hizmetleri sunduktan sonra dermisiniz ?
tanrı bizi yarattı bize sayamayacağımız kadar şeyler verdi " YERİ VE GÖĞÜ İNCELEYİNDE YARATMAYA NASIL BAŞLAMIŞIZ BİR GÖRÜN " bu ayette belirtilen şeyi onun yaratma sanatını anlayabileceğimiz bir akıl vermiş bize arayın bulun diyor
ruh gibide yaşamayın diyor yiyin için dünyanın tadını çıkarın ama benim emirlerime uyun sınırlarımı aşmayın ve bana kulluk edin diyor
şimdi bukadar şeyden sonra bir kulluk etmek zormu ? müslümanlar için diyorum bukadar nihmet karşılığında günde en fazla 25 dk nı tutucak bir namaz ibadeti var
bu zormu ? Kuranda buyurur ki " ALLAHTAN SABREDEREK VE NAMAZ KILARAK YARDIM İSTEYİN AMA BU YÜREKTEN ALLAHA SAYGI GÖSTERENDEN BAŞKASINA AĞIR GELİR "
bizim miletteki yanlışlık şu daha Allaha yürekten saygı göstermeyi beceremeden neden diye soruyoruz
onun sanatını inceleyip onu tanıdıkmı önce ?
vücudumuzun inceliklerini araştırdık mı ? vücudumuzdaki enzimlerde minnacık bir sapma olsa anti oksidanlar feliştahımızı kaydırıcak bunu hiç öğrendik mi ?
sanatçının kıymetini bilmek için önce onun sanatını öğreniceksin onu tanıcaksın ha demek buymuş diceksin
sonra kainatta onun sanatını aramaya koyulucaksın onun sanatını öğrendikçe ona hayran kalıcaksın
bir insan bu aşamaları tamamladığında dilediği kadar günahkar olsun kurandaki "HİÇKİMSEDEN KORKMAYIN SADECE BENDEN KORKUN " "...ÖYLEYSE SÖYLE BAKALIM BİZİM YARATMAMIZ NASILMIŞ " gibi yaratıcının kendisini ven ayetlerine karşı otomatikman bir hürmet içine bürünüp alnı o an hemen secdeye gidicek
böyle bir insan azap ayetlerini okuduğunda bile sen ne büyüksün ne güçlüsün diyip secdeye kapanıcak
onun her bi kelimesine hayran kalıcak
tek müslüman için geçerli değil bu mesela bu aşamaları yürümüş bir salih bir yahudi tevrattaki " ONURUMU BİR BAŞKASINA ÖVGÜLERİMİDE PUTLARA BIRAKMICAM" sözü karşısında yaratıcısına şükredicek onu zikredicektir.

Bizim millet daha sahibini tanımadan onu sorgulamaya çalışıyor

bir kutsi hadiste der ki rabbimiz " ben gizli bir hazineydim tanınmak istedim "
kendisine neden kulluk etmemizi istiyor
bunun en basit cevabı canı öyle istemiş :)
bizi yokluktan kurtarmış üzerine bize hayatımıza anlam katabileceğimiz yetenekler vermiş akıl vermiş akıl
üzerine bize birde ölümü bitiş yapmamış sonsuzluk vaadetmiş
yahu el insaf bukadar nihmete karşı günde 5 defa eğilmek zormu geliyor ?
yetimi görüp gözetin demek zormu geliyor ?
anneye babaya iyi davranın demek zormu geliyor ?
onu zikretmek zormu geliyor ?
onu tanımaya çalışıp sen ne büyükmüşsün demek zormu geliyor ?
annen baban seni sadece büyütünce ona değer veriyosun
peki Allah seni yaratmasa ol emri vermese annen baban seni nasıl büyütücek ?
ailenin seni büyütmesi içinde önce senin yaratılmaya ihtiyacın var
peki annede babadan daha büyük emek vermiş olan rabbine kulluk niye ağır geliyor ?
kulluk etmeyebilirsin o hakkıda vermiş sana ve bununla birlikte gene cennete girebilirsin demiş
ama onun kulluk etmeyi anlayamamak işte bunun adı nankörlüktür başka şey değil bence
kabul edin yada etmeyin cehenneme girmek zahmet isteyen bir iştir özel bir gayret ister
ama hiçbirşey yapmadan yaşasan bu bile seni cennete götürür

bir anektotla yazıma son vereyim

Musa zamanında bir yahudi 80 yıl ibadet etmiş bir mağaraya kapanıp
Allah bir melek gönderip şu emri vermiş git o kuluma deki bukadar ibadetine rağmen Allah seni cennete layık görmedi ebedi cehennemlik olucaksın
o yahudi meleğe dedi ki o rabbimin bileceği iş ben karışmam ona o bana kulluk emri verdi ben emrolunduğum şeyle sorumluyum gerisi ona kalmış
melek geri dönünce Allah buyurmuş ki bu kulum böyle bir imtihan haberinde bile bana kulluktan vazgeçmedi benki kerem sahibiyim ona azap edermiyim hiç ?
ey meleklerim sizler şahit olunki ben bir annenin evladına merhamet edişindende daha merhametliyim ve gene şahit olunki bu kulumu cennetin en güzel yerine koyucam
Gerçekten mükemmel bir varlık bize bir zeka vermiş eğer o olmasaydı şu an düşünemezdim,yemek yiyemezdim,tüm bu dünyadaki acıları üzüntüleri ve zevkleri hissedemezdim.Gerçekten tam bir merhamet abidesi.Ona kulluk etmeyenler tam bir nönkördür ve bu merhamet karşısında herkes boyun eyip ona tapmalıdır.
Tanrı kullarının ne yapacaklarını bildiği halde bir oyun oynar edasıyla cennetteki ağacı yarattı.Şeytanın isyan edeceğini bile bile şeytanı yarattı.Acıları yarattı üzüntüleri ve bu dünyadaki tüm kötülüğü yarattı.Kötülük olmadan iyilik olamaz mı?Sonsuz güçlü merhamet abidesi tanrı nasıl olurda zıddı olmadan iyiliği yaratamaz...Kulları onu dinlesin diye cehennemi yarattı.Sonsuz acı evet sonsuza kadar yanmak ve acı çekmek...Bunu insan aklının alması imkansızdır.Birkaç yıllık kanser hastaları bile acı çekmekten yüzünde renk kalmamışken burda sonsuzluktan bahsediyoruz...Evet sonsuza kadar yanmak ve acı çekmek işte cehennem budur.
En kötü tarafıda hangi kullarının cehenneme gideceğini bildiği halde o kullarını ve cehennemi yarattı...

La-edri

Kayıtlı Üye
Sevgili demonic,
Son satiriniz, yani su cehenneme gidecegini bile bile cehennemlik kul ve cehennem yaratti mevzusu öyle degil.

Allah icin zaman kavrami yok, onun icin gecmis gelecek ve suan tek bir andir, ama insan icin öyle degil. Allah secipde bu gurup cehennemlik buda cennetlik diye yaratip ne haliniz varsa görün demedi.

Kadar olayi en zor anlasilacak ilimdir, sen her adimini atarken kendine sahidsin, sen kendin kendini her adiminla cennete yada cehenneme sürüklersin, Allah bilir ama senide sana sahid eder, yani aksi taktirde sen cehennemlik olsan ki böyle bir iddam yok, o gün Allah a dersinki sen yaptin beni ne hesaba cekiyorsun, ve davanda hakli olursun.

Ama öyle degil iste, bir hakikat varki sen her adiminda kendine sahidsin, kaderin kendi boynunda , sen kendin belirlersin akibetini, cennete ve cehenneme gitmek senin elinde.

mesela yazindan anladigim kadariysa sen Allah'i red ediyorsun, iyide sahidsinki kendine, sen onu red ediyorsun.Sana Allah'i red ettiren Allah degilki.

Red ettigin Allah seni cehenneme koysa, sen onu red ettigine sahid oldugun icin hakkim budur deyip zaten razi olacaksin cehenneme. Yada tam tersi cennete.
Her halukarda akibetine razi olacaksin, zira perde acildiginda sen kendine sahidsin, insan herkeze yalan söylerde bir kendine söyleyemez.

Sen bunlara inanmiorsun bunuda ben kabul ediyorum amacim sana teblig etmek degil, fakat Allah diye adlandirdigimiz zat kitabi Kur'an olanlarin kabul ettigi Ilah'tir, ve bu kitab bize kaderin kendi boynumuzda oldugunu bildirmistir zaten, isteyen inkar eder isteyen kabul eder burada bir sykinti yok, ama birakalimda Allah'i yine kendisi tanitsin Kur'an ile, bizim icin ölcü budur,siz hangi dine mensubsunuz bilmiyorum fakat kendi dininzde kendi ilahinizi sorgulayin, baska din mensublari adina onlarin Ilahlarini sorgulamak size bir kazanc getirmez fakat zaman kaybi olarak size döner, kabul etmediginiz bir Ilahin nesini sorguluyorsunuz ki :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...