Neden Yedi Gök Yaratıldı?

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Neden Yedi Gök Yaratıldı?


Mademki yakın gök insanlar için kandillerle süslenmiş ve şeytanlar için atış menzili olarak belirlenmiştir, öyleyse diğer göklerin yaratılma amacı nedir? Kur’an bu soruya daha önce de anlamını verdiğimiz Fussilet Suresinin 12. ayetinde yer alan şu ifadelerle yanıt vermektedir: “Böylece onları (göğü ve yeri), iki günde yedi gök olarak yarattı ve her göğe görevini vahyetti. Ve biz, yakın göğü kandillerle donattık, onu bozulmaktan da koruduk… (Fussilet,12)” Bu ayette, Dünya’nın da içinde bulunduğu ilk gök katının kandillerle donatıldığına yeniden dikkat çekilmesinin dışında, can alıcı bir diğer noktaya da işaret edilmiştir.

Allah, her göğe görevini vahy ettiğini belirterek, bu göklerde yaşayan akıl ve şuur sahibi varlıklara dikkat çekmek istemiştir. Çünkü görev, ancak sorumluluk alabilecek, akıl ve şuur sahibi varlıklara verilir. Bu ayet, bize yalnızca diğer gök katlarının yaradılış amacını açıklamakla kalmaz, aynı zamanda bu katlarda yaşamını sürdüren canlıların da «görevleri» olduğunu bildirir. Bu ayetin dışında, İsra suresinin 44. ayetinde yer alan, “Yedi gök, yer ve bunlarda bulunan herkes O'nu tesbih eder. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ne var ki siz, onların tesbihini anlamazsınız. O, halîmdir, bağışlayıcıdır.” ifadesi de yedi kat gökte şuurlu yaşam bulunduğunu ve buralarda yaşayan varlıkların tümünün Allah’ı tesbih ettiklerini açıkça belirtir. Ayrıca ayette, bizim bunu «anlayamayacağımız da» çok açık bir şekilde belirtildikten sonra, insanın diğer varlıkların tesbihini anlamamalarının Allah tarafından bağışlandığını belirtmek için Allah’ın affediciliği hatırlatılmıştır.

Öyleyse göğün yedi kat olarak yaratılmasındaki amaç, Dünya dışındaki diğer yerlerde de Allah’a kulluk eden, akıl ve şuur sahibi canlılar barındırmaktır.

Elimizdeki bilgiler sadece ilk kat göğün sınırlarını çizmemize olanak verdiğinden, diğer gök katlarının nerede başlayıp nerede bittiği hakkında da yorum yapmamız mümkün değildir. Ancak yukarıda bahsedilen ayetlerden çıkan sonuç, her kat gökte «en az bir adet» şuurlu varlık türü bulunduğunu bize açıkça göstermektedir.
alıntı


 

serpi

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Eki 2008
Mesajlar
20
Tepkime puanı
1
Evren sonsuz ve bu sonsuzlukta yaşayan sadece dünya varlıkları değil. Belkide zamanı gelince dünyamızı ziyaret ederler. Ufolar nereden geliyor acaba?
 

BLOTKHAYSER

Banlı Kullanıcı
Katılım
11 Eki 2008
Mesajlar
56
Tepkime puanı
2
Yaş
36
Konum
?
İş
?
Evren sonsuz ve bu sonsuzlukta yaşayan sadece dünya varlıkları değil. Belkide zamanı gelince dünyamızı ziyaret ederler. Ufolar nereden geliyor acaba?
Ufo mu? Arkadaşlar bu konu hala %70 yalan bence. Ufolarla ilgili hem açık hem kapalı şeyler var bunlar nedir ? Benim bildiğim ya bu varlıklar cin bizle dalga geçiyorlar. Yada gerçekten var. Peki,

daire biçiminde bir şey uzay boşluğunda nasıl hareket eder nasıl yön bulur? Buna inanmıyorum fizik kanunlarına göre uzayda bir cismin hareket etmesi için başka bir cisimle çarpışması gerek.
 

yazboz

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Ağu 2008
Mesajlar
119
Tepkime puanı
5
Yaş
2023
Bunu bilmiyordum.
 

dmkol

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Kas 2008
Mesajlar
4,907
Tepkime puanı
529
İş
Web Master
Uzayda hareket edebilmek için biz insanlar artık anti madde üretimini arttırmayı planlıyoruz.CERN de ve bildiğim kadarıyla Amerikada bu konuda çalışmalar yapılıyor.Ayrıca bizim uzay boşluğunda hareket etmek için kullanılacak birşeyleri bulmamıza daha çok var.Biz hala gerçekten insanların telepatik veya paranormal enerjilerini ölçecek tam anlamıyl atnımlayacak araçları bile geliştiremedik.Türümüzden fazla değil 1000 yıl daha tecrübeli bir ırkın (şuan ki teknolojimize yaklaşık 150 yılda ulaştık,buharlı vapurdan,nanoteknolojiye geldik,dna haritası çıkardık) bizden daha farklı yöntem ve teknikler bilmesi,teknolojilerinde birtakım anlaşılmaz yenilikler olması çok olağındır.Yani bizim kalkıp buradan ben inanmam olmaz demek yerine bu konuda sürekli bilimsel çalışmalar yapmamız gerekir.Mesela biz inansak ta inanmasak ta,nano ölçekte araçlar var.50 sene evvel biri inansaydı veya inanmasaydı da amerikadaki operatör türkiyedeki ameliyatı yapacak seviyeye gelecekti,robotlarla ve internet aracılığıyla.O yüzden bilim,çalışma,ar-ge.İnanmıyoruz yok.Gelişeceğiz var.Böyle de olmalıdır.Eğer o videolarda veya gözümüzle gördüğümüz o harikulade manevra v hıza sahip araçlar varsa,bu yapılabilir demektir.Ve bu ufoları cinlere mal etmek te kolaycı bir yaklaşım gibi geliyor bana.Zorumuza gitmesin,olabilir vardır başka zeki yaşam türleri de.Biz de öyle oluruz.Bunda şaşılacak bir durum yok.
 
Üst