Narkisos'un aynası

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
nesrin%2018.JPG

Narkisos'un Aynası
Yunan mitolojisindeki hikayeler; bir takım olguları tanrılarla sembolize ederek, aslında insan zaafları hakkında ilginç mesajlar verir.
Bu hikaye de bunlardan birisidir.
Baş tanrı Zeus ve tanrıça Hera, aşkta dişinin mi erkeğin mi daha kuvvetli duygular taşıdığına bir türlü karar veremezler ve hem erkek hem dişi tek kişi olan Tiresias’a sorarlar. Tiresias’ın cevabı kadınlardan yana olur ve bu yüzden Zeus tarafından kör edilerek cezalandırılır. Hera bu cezayı telafi etmek için Tiresias’ın gönül gözünü açar ve ona kehanet yetisi bahşeder.
Narkisos, ırmak tanrısı Sefisus ile Liriope’nin oğludur ve inanılmaz derecede yakışıklıdır. Bu eşsiz yakışıklılık herkesi kıskandırmaktadır. Dedikoducular Tiresias’a bu güzellikle Narkisos’un ömrünün ne kadar süreceğini sorarlar. Tiresias gizemli bir cevap verir:
nesrin%2018%20(1).JPG
Uzun sürebilir, kendini tanımazsa şayet
Bu sırada Tanrıça Hera, bir süredir Zeus’un perilerden biri ile düşüp kalktığından şüphe eder ve bir gün ormana baskın yapar. Bütün periler kaçar, yalnızca güzel sesli Eko (yankı) kaçmaz. Eko dağlarda gönlünce gezip şarkı söyleyen güzeller güzeli ve kendi halinde bir su perisidir. Aslında aşkta tanrılara bile yüz vermeyen Eko, kıskanç tanrıça Hera’nın hışmına uğrar ve Hera, Zeus’un sevgilisi bu olmalı diyerek onu dilsizliğe mahkum eder. Eko bir yankı gibi kendisinden önce konuşan birisinin sadece son kelimesini tekrarlayabilecektir artık.
nesrin%2018%20(2).JPG
Kaderine boyun eğip sessiz sedasız ormanlarda gezmeye devam eden Eko, bir gün geyik avlayan Narkisos ile karşılaşır ve görür börmez ona aşık olur. Narkisos’un peşinde dolaşıp duran Eko, aşkını dile getiremez ve gururundan kimseyi beğenmeyen Narkisos’un ilgisini çekemez. Eko umutsuzca peşinde dolaştığı Narkisos’u bir gün ormanda yalnız yakalar. Narkisos ormanda Eko’nun yürüyüşünden gelen çıtırtı sesinin arkadaşlarına ait olduğunu düşünür ve seslenir:

Kimse var mı burada?
Eko sevinçle tekrar eder:
Burada burada.
Narkisos sesin sahibini merak edip "Gel" diye seslenince, Eko kollarını açarak yine tekrar eder:
Gel !
nesrin%2018%20(3).JPG
Eko’yu nihayet fark eden Narkisos, sinirlenir ve Eko’nun kendisine dokunmasına, sevmesine izin vermez:

"Ölürüm daha iyi" der ve kaçıp gider. Eko’nun kalbi onarılamaz derecede kırılmıştır. Bu kırdığı ilk kalp değildir ve daha önce de pek çok perinin kalbini kırmıştır. Eko’nun ruhunun dağlarda acı içinde yok olduğunu gören tüm periler toplanarak tanrılara yalvarırlar ve kırık kalplerin yakarışını duyan tanrılar; “Başkasını sevmeyen kendini sevsin” der ve cezalandırma işini adı haklı öfke anlamına gelen tanrıça Nemesis’e verirler. Nemesis’in görevini yerine getirmesi çok uzun sürmez. Bir gün avdan dönen Narkisos, su içmek için ırmağa eğilince suda kendi yüzünün aksini görür ve kendi güzelliğine hayran olur. Başkalarının benim için ne acılar çektiğini şimdi anlıyorum der ve kendi kendine duyduğu aşkla, acılar içinde kalır. Kendime kavuşmam imkansız, bu aşktan beni ancak ölüm kurtarır der.
nesrin%2018%20(4).JPG
“Tutuşan da benim, tutuşturan da, isteneyim mi, isteyeyim mi, istenecek ne kaldı ki”

Kendi aşkının acısıyla yanan Narkisos’u artık hiçbir şey avutmaz olur.
Dağlarda, derelerde başıboş avare gezmeye başlar.
Çektiği acıya dayanamadığı bir gün nehir kıyısında kendi yüzünü seyrederken elveda çığlığı atarak sularda kaybolur. Ruhu hala dağlarda dolaşan Eko da, Elveda diye bir çığlık atar. Bu sesler ile dağlara koşan diğer periler Eko’ya yüz vermeyen Narkisos’a yine de acırlar ve cesedini yakmak için ormana odun toplamaya giderler. Döndüklerinde onun kaybolduğu yerde o güne kadar görülmedik bir güzellikte yeni bir çiçek görürler. Beyaz yapraklar içinde sarı göbekli bu yeni çiçeğin adını (Narkisos) Nergis diye adlandırırlar.imseyi sevemeyip, kendine aşık olmanın adı da Narsizm olur zamanla…
nesrin%2018%20(5).JPG
Efsaneye göre su perisi Eko’nun ruhu, Narkisos onu reddettiğinden beri ıssız köşelerde saklanmaya devam eder ve kim acı içinde yüksek sesle bir şeyler söylese, son kelimeyi tekrar eder hala…

Bazen açtığınız sevgi dolu kolların reddedildiğini ve kendi yakarışınızın size yankılanarak geri döndüğünü hissedersiniz. O zaman bilin ki, su perisi mutlaka yakarışınızı duymuş, çaresiz bir sesle sizi tekrar etmektedir. Duyduğunuz yankı, kendi ruhunuzdaki acının Eko’dan size geri yansımasıdır. Tıpkı bir ayna gibi…
nesrin%2018%20(6).JPG
Ve bilin ki; sizin saf aşkınızdan ve uzattığınız sevgi dolu ellerinizden, sadece sevmekten korktuğu için kaçanlar, ellerindeki Narkisos aynasında sadece kendilerini seyrederek, kendi sularında acı içinde eriyip giderler bir gün, tıpkı Narkisos gibi…

Son günlerde dünyanın tüm köşelerinde Eko’nun sesi şimdiye kadar olmadığı yüksek frekanslarda yankılanıyor ve herkesin elinde de bir Narkisos aynası duruyor!
Yaşamınızdan aşklar, sevgiler eksik olmasın…
internet
 

termagant

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Nis 2010
Mesajlar
181
Tepkime puanı
10
Konum
19
Sayın Kar,
Çok güzel bir paylaşımdı. Beğenerek okudum. Yankı denilen şey buradan geliyor sanırım.
Emeğinize sağlık :)
 

dreamy

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Eyl 2010
Mesajlar
272
Tepkime puanı
27
kendine aşık olmak normal ama kendine aşık olup intihar etmek bana mantıksız geldi .. çünkü kendine aşık olmanın hiçbir kaybı ve riski yoktur ..sen seni üzmezsin,kırmazsın,terk etmezsin vs vs .. neden narkisos neden !!
 

Berinha

Kayıtlı Üye
Katılım
28 Haz 2010
Mesajlar
26
Tepkime puanı
4
kendine aşık olmak normal ama kendine aşık olup intihar etmek bana mantıksız geldi .. çünkü kendine aşık olmanın hiçbir kaybı ve riski yoktur ..sen seni üzmezsin,kırmazsın,terk etmezsin vs vs .. neden narkisos neden !!


"Kendine aşık kişi kimseyi kendisine layık görmez, buda beraberinde yalnızlığı getirir... " gibi bir düşünce olabilir.


Çok güzel bir paylaşım olmuş bence...
 
Üst