Kölelikten Nasıl Kurtulabilirim ?

acid

Kayıtlı Üye
Özgürlüğün ve zenginliğin ne olduğunu kavramak gerekiyor önce. Bu çağın ekonomik sistemi gereği hepimiz kendimizi köle görüyor ve daha fazla parayı özgürlük algılıyoruz. Halbuki daha fazlası olsa da bu arayışımız sona ermeyecek. Sistem daha fazla ihtiyaç duymak, daha fazla istemek, isyan etmek ve şikayet etmek üzerine kurulu.

Para gayet gerekli ve sevilebilecek bir şey. Ancak takas arası, ihtiyaçlarımızı karşılamamızda kullandığımız bir meta olarak.

Konunun esasına inmek istiyorum bu noktada. Hiç kimse eşit şartlarda doğmuyor. Aile, yaşadığı şehir, ülke, mahalle, din, dil... Bunlar dahil olduğumuz dişli sisteminin bir parçası haline getiriyor bizi. Yazdıklarınızı okurken biraz kendi geçmişimi gördüm. İntikam hırsı, daha fazla para sahibi olarak haksızlık yapanların karşına çıkmak, utandırmak, her istediğime sahip olmak, düşünmeden alabilmek...Bir noktadan sonra almış olmak bir takıntıya da dönüştü. Zaten aileden görülmeyen sevginin, ilginin, desteğin. çekilecek acıların yerini doldurabilecek şey para gibi görünüyor. Öğretilen bu.

Onca acıdan sonra özgürlük sanrılarında kendimi ve içinde bulunduğum paradoksu keşfetme sürecine girdim. Gerçek özgürlük bu sistemin bir dişlisi olmaktan çıkabilmek, kendi ihtiyaçlarım ve mutluluğum çerçevesinde yaşamak. İhtiyaçlar sistemin reklamlarda dayattıkları değil. Bir telefonun kullanmayacağım onlarca özelliğine 6 bin lira ödemek benim için gerekli değil. Daha düşük akıllı telefon, kullanacağım kadar eşya, tüketmeyeceğim yiyecekleri almamak, gerekli olmayan, belki de çöpe atılacak gıdaları depolamamak...

Sistemden çıkmak için öncelikle tüm borçlarımı bitirmeye çabalıyorum. Finansal bir eksi olmaması bana hareket alanı katacak. Bu sayede kişiliğime uygun bir alanda yaşayabileceğim. Bu benim için şehre yakın bir köyde mesleğimi devam ettirerek, üreterek, doğayla iç içe, stresten uzak durarak yaşamak anlamına geliyor.

Şimdilerde minimalizm, şehirle iç içe permakültür yaşam gibi kapitalizmin pazarladığı süslü kelimelere bakmadan 'Ben gerçekte ne istiyorum?' sorusunun cevabını keşfetmek gerekiyor. Özgürlüğü satın almak için daha fazla çalışmak, daha fazla köle olmak... Kredi çekip ev alalım, borcunu ödeyelim araba alalım, daha büyük araba, daha büyük ev... İçinde ne kadar yaşayacağımızın dahi belli olmadığı, karşı apartmanı gören dört duvarda, bize bacaklarımızı uzatma alanı bile bırakmayan evin asıl sahibi, bizden daha değerli olarak tanımlanan mobilyalarla (çünkü en az bir aylık emeğinizle alıyorsunuz, çay dökseniz bile üzülüyorsunuz, halbuki sizin için var onlar) birlikte yaşıyoruz. Bence hapishaneler daha özgür. Şu an geçmişteki fedakarlıklarımın doğurduğu hala istediğim ortamda yaşamıyorum bu arada.

Evet bu sistemin içinde doğmuş olmaayı gördüğümüz kadarıyla seçemedik. Ama bu sistemle güvenli bir mesafe kurabiliriz. Bu da bağımlılıkları minimuma indirmekle olacak. Ben başardım mı? 'Henüz' değil. Çünkü madde bağımlılığı gibi kapitalizm. Nefret etseniz de özlersiniz. Fakat tedavi sürecinde yol kat ettim. Kafamdaki para tanımlamasını doğru biçimde oturtarak, iyileşiyorum, özgürlüğümü yaratıyorum.

Bu arada başka varlıklardan, insanlardan her ne alırsanız alın mutlaka bir bedeli vardır. Varlıklarla yapılan maddi odaklı ve görece başkalarını da etkileyen, hırs gibi kötü duygular barındıran çalışmalar tercihim nedeniyle alanım değil. Bilinçaltı kodlamaların değiştirilmesi üzerine çalışmalar önerebilirim sadece.

romeo713

Kayıtlı Üye
Yorumlar için çok teşekkür ederim , aslında bi işim var çalışıyorum şükür.. Ve babama kesinlikle düşman değilim hatta aramız bayağı iyi..
Aslında ben bu yazıyı yıllar önce bilgisayara kaydetmişim arkadaşlar bugün bi an bilgisayarı karıştırınca önüme çıktı .. Öyle uzun uzun baktım ve geriye gittim o yıllara... Aslında değişen fazla bi şey olmadı ama ben çok değişmişim olgunlaşmışım bunu nasıl yazdım diye güldüm kendi kendime fakat güzel yazmışım :)
sonuçta öylesine buraya atayım dedim ve çok güzel cevaplar aldım.. Demekki insanlardan bazıları hâlâ paraya tapmıyor ve başka bişeylere önem veriyor ve hiç tanımadıkları birine yardımcı olmaya çalışıp üşenmeyip uzun uzun anlatıyorlar .. Meğer iyi insanlar hala içimizde..
Şu an yaşım 30 o zamanlar galiba 22 yaşındaydım bakmayın öyle yaşı geçmiş dememe :) her ergen gibi kendimi bilge tecrübe abidesi sanırdım :)
fakat para sorunu hiçbir zaman geçmeyecek ve insanı aç bırakmaya intihar etmeye götürecek kadar da çok büyük bir sorun ki dünya da ki herkes onun için savaşıyor yine de gözardı etmemek gerek.. Keşke dünya daha paylaşımcı ve daha iyi bi yer olsaydı , oysa herkese yetecek kadar herşey var .. Ama maalesef olmuyor
Herkese saygılar ve iyi geceler

Enneagram

Banlı Kullanıcı
@romeo713 mabetcene seferber olduk diyme ama.
Valla bende 30 um diyeyim hadi, 29 buçukta?
En güzel yaşlar vallahi. Ne toy gençlik ne de stabil yetişkinlik... Miss gibi oh. hepsinden var, ortaya karışık yap kendine bişeyler, takıl hayatını yaşa???

Sevgilerimle.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Herhangi ilim, rütbe, edinilmiş yeti, yüksek mevki, para, yüksek kültür VS bunların doğallıkla, rahatça ulaşılabilir ve normal olabilmesi için insanın en az 2, 3 kuşak ötesinden sana olan soyuna bakılır. İnsanın kendinden önceki bu soy basamakları hangi yetileri kümülatif şekilde sana aktarmışsa o senin için normal, edinilmiş ya da kolaydır. Örnek: 2 soyu doktor olan birinin çocukları doktor olmak isterse 'iyi' doktor olmaya giden yolu: sınavı, okulu, kitabı, vakası, yükselişi VS gibi aşamaları diğer bir insan için daha kolay, daha normal, daha ulaşılabilirdir.
Zengin olmak istiyorsun. Çok para kazanma aşamalarını yazalım.
Para miras kalır. Ailen zengin mi?
Para ticaretle kazanılır. Ticari bilgin ne?
Para özel bir yetenekle kazanılır. Özel bir yeteneğin var mı?
Para iş ile kazanılır. Çok para kazandıran bir mesleğin var mı? Hangi seviyedesin?
Para şans oyunlarıyla kazanılır. Şans oyunları oynar mısın?
Popüler kültürde çok para kazandıran işler vardır. Bu eylemlerde bulunuyor musun?
Para illegal yollarla kazanılır. İllegal yollar nelerdir? İllegal yollarda başarılı mısın?
Bunların hepsi çok para getirir de(?) işte sen o - de ekisin birçoğumuz gibi.
İstisna bir yanın yok. Senin "birey" olarak varlığını istemiş ve o şartları sunmuş bir soyun yok ki. Ye iç çocuk yap ebeveylerinden her türlü eksikliği görmüş ve bu da yetmezmiş gibi sonrakine aktar diye aşağılanarak büyütülmüş bir neslin çığlığısın sen.
Diyeceksin ki bu ne beni aşağılıyor musun? Asla. Olan bu. Bir çoğumuz için geçerli acı gerçek bu. Gir Sevil Atasoy'un TEDx konuşmasına bak. Kadın bu seviyeye gelirken sadece evet dedim diyor. Ailesinin onun için sunduğu imkanlardan sonra tabii ki.
Çok zengin olmak istiyorsan yukarıda ki para kazanma yollarından birinde olman lazım.
Ben de diyorum ki;Zor o yukardakilerin çoğu.Sen ilk önce şartları kabul et. Kendini kabul et, sana miras bırakılanları kabul et, olmayanın kölesi olma. Olanla idare et. Olan hep olacak sessizce ilerlet. Hep kendini ilerlet, hep kendine yatırım yap. Zor yani.Biz bu hayata psikolojik ve fiili bir savaş ya da sınav ne dersen de onun için geldik. Yani buraya pollyannacılık kusamadım. Çok samimi buldum yazını.İsyanını... Maalesef ki zor be... O zaman verilecek harcanacak.. Kara cahil döneminde bile insan hayvanı toprağı sınırlayıp hükmetmek istemiş diğerini ezebilmek için. Şimdi ise güç, para .. Maalesef ki zamanını iki kuruş parayla satın alıp içini boşaltacaklar.Bu böyle olacak. O yüzden kendine kalan zamanlarında bir şeyler yapabilirsen o kalacak sana öbür türlüsü hastalık..
Bu kadar yazdın da bir tavsiyen yok mu ekstradan dersen de... Geçenlerde bir konuda uzman olmak için 20000 saat o konuyla alakalı çalışmamız gerekiyormuş. Belki de para konusunda uzman olmak lazımdır ilk önce.

romeo713

Kayıtlı Üye
Herhangi ilim, rütbe, edinilmiş yeti, yüksek mevki, para, yüksek kültür VS bunların doğallıkla, rahatça ulaşılabilir ve normal olabilmesi için insanın en az 2, 3 kuşak ötesinden sana olan soyuna bakılır. İnsanın kendinden önceki bu soy basamakları hangi yetileri kümülatif şekilde sana aktarmışsa o senin için normal, edinilmiş ya da kolaydır. Örnek: 2 soyu doktor olan birinin çocukları doktor olmak isterse 'iyi' doktor olmaya giden yolu: sınavı, okulu, kitabı, vakası, yükselişi VS gibi aşamaları diğer bir insan için daha kolay, daha normal, daha ulaşılabilirdir.
Zengin olmak istiyorsun. Çok para kazanma aşamalarını yazalım.
Para miras kalır. Ailen zengin mi?
Para ticaretle kazanılır. Ticari bilgin ne?
Para özel bir yetenekle kazanılır. Özel bir yeteneğin var mı?
Para iş ile kazanılır. Çok para kazandıran bir mesleğin var mı? Hangi seviyedesin?
Para şans oyunlarıyla kazanılır. Şans oyunları oynar mısın?
Popüler kültürde çok para kazandıran işler vardır. Bu eylemlerde bulunuyor musun?
Para illegal yollarla kazanılır. İllegal yollar nelerdir? İllegal yollarda başarılı mısın?
Bunların hepsi çok para getirir de(?) işte sen o - de ekisin birçoğumuz gibi.
İstisna bir yanın yok. Senin "birey" olarak varlığını istemiş ve o şartları sunmuş bir soyun yok ki. Ye iç çocuk yap ebeveylerinden her türlü eksikliği görmüş ve bu da yetmezmiş gibi sonrakine aktar diye aşağılanarak büyütülmüş bir neslin çığlığısın sen.
Diyeceksin ki bu ne beni aşağılıyor musun? Asla. Olan bu. Bir çoğumuz için geçerli acı gerçek bu. Gir Sevil Atasoy'un TEDx konuşmasına bak. Kadın bu seviyeye gelirken sadece evet dedim diyor. Ailesinin onun için sunduğu imkanlardan sonra tabii ki.
Çok zengin olmak istiyorsan yukarıda ki para kazanma yollarından birinde olman lazım.
Ben de diyorum ki;Zor o yukardakilerin çoğu.Sen ilk önce şartları kabul et. Kendini kabul et, sana miras bırakılanları kabul et, olmayanın kölesi olma. Olanla idare et. Olan hep olacak sessizce ilerlet. Hep kendini ilerlet, hep kendine yatırım yap. Zor yani.Biz bu hayata psikolojik ve fiili bir savaş ya da sınav ne dersen de onun için geldik. Yani buraya pollyannacılık kusamadım. Çok samimi buldum yazını.İsyanını... Maalesef ki zor be... O zaman verilecek harcanacak.. Kara cahil döneminde bile insan hayvanı toprağı sınırlayıp hükmetmek istemiş diğerini ezebilmek için. Şimdi ise güç, para .. Maalesef ki zamanını iki kuruş parayla satın alıp içini boşaltacaklar.Bu böyle olacak. O yüzden kendine kalan zamanlarında bir şeyler yapabilirsen o kalacak sana öbür türlüsü hastalık..
Bu kadar yazdın da bir tavsiyen yok mu ekstradan dersen de... Geçenlerde bir konuda uzman olmak için 20000 saat o konuyla alakalı çalışmamız gerekiyormuş. Belki de para konusunda uzman olmak lazımdır ilk önce.

ilginç ama güzel ? yarın tekrar tekrar okuyacam
Şu " de " olayı dahil yazının belli kısımlarına gece gece bayağı güldüm ?

maltsever

Kayıtlı Üye
Saydığın bi çok şeye birden fazla sahibim, pazarcıyım ve sabah 5 akşam 22 çalışıyorum. Kendini köle gibi gören hiç kimsenin benim sahip olduklarıma sahip olmak için gerçekten çaba gösterdiğine şahit olmuyorum. Bu döngüde herkes köle kardeşim. Ben ürünü satarken boynumu büküyorsam, benden alışveriş yapanların çalıştığı yerde de onların bükülüyor. Onların patronlarının boyunları da kredi çekerken bankacıya bükülüyor. İşin özeti hayatı neresinden tutarsan orasından yakalarsın. Bazı insanlardan daha şanssızsan, fakir doğmuşsan o insanlardan daha fazla çalışman daha fazla denemen gerekiyor. Umarım aradığını bulursun ama yakın zamanda da bi psikoloğa görün :) cinden şeytandan para beklemeye başladıysan sonu komik bu işin.

star53

Kayıtlı Üye
Yorumlar için çok teşekkür ederim , aslında bi işim var çalışıyorum şükür.. Ve babama kesinlikle düşman değilim hatta aramız bayağı iyi..
Aslında ben bu yazıyı yıllar önce bilgisayara kaydetmişim arkadaşlar bugün bi an bilgisayarı karıştırınca önüme çıktı .. Öyle uzun uzun baktım ve geriye gittim o yıllara... Aslında değişen fazla bi şey olmadı ama ben çok değişmişim olgunlaşmışım bunu nasıl yazdım diye güldüm kendi kendime fakat güzel yazmışım :)
sonuçta öylesine buraya atayım dedim ve çok güzel cevaplar aldım.. Demekki insanlardan bazıları hâlâ paraya tapmıyor ve başka bişeylere önem veriyor ve hiç tanımadıkları birine yardımcı olmaya çalışıp üşenmeyip uzun uzun anlatıyorlar .. Meğer iyi insanlar hala içimizde..
Şu an yaşım 30 o zamanlar galiba 22 yaşındaydım bakmayın öyle yaşı geçmiş dememe :) her ergen gibi kendimi bilge tecrübe abidesi sanırdım :)
fakat para sorunu hiçbir zaman geçmeyecek ve insanı aç bırakmaya intihar etmeye götürecek kadar da çok büyük bir sorun ki dünya da ki herkes onun için savaşıyor yine de gözardı etmemek gerek.. Keşke dünya daha paylaşımcı ve daha iyi bi yer olsaydı , oysa herkese yetecek kadar herşey var .. Ama maalesef olmuyor
Herkese saygılar ve iyi geceler
Para sadece bir araçtır. Sorun senin hangi amaçla onu elde etmek istediğin. Eğer sevdiğin bir şeyi yaparsan parayı dert etmene gerek yoktur o sana zaten gelir. Tek ihtiyacın olan sevdiğin ne ise onda ustalaşmak. Sen uzmanlığını kanıtladıktan sonra illaki para gelir. Yetmiyorsa küçük-büyük yatırımlar yaparsın. İleri zamana oynarsın. Fırsatları kollarsın. Bir gerçek var ki şu zamanda sadece ele geçen parayla çok şey yapılmıyor. Jet fadıl gibi yerlere yatırım yapmamak kaydıyla küçükten başlayıp birşeyler yapmakta fayda var. Bide bu konu sosyal deney gibi oldu galiba :)

ruelle

Kayıtlı Üye
bir söz vardır fakir olarak doğmak senin suçun değil ama fakir olarak ölürsen asıl o senin suçundur. Yani diyeceğim şu başkalarını suçlamayı bırakmalısın kendi özeleştirini yapmalısın köle olmak istemiyorsan birşeyler yapmalısın kimseden birşey bekleme çünkü bu sonsuza kadarda sürse hiçkimse sana yardım etmez sadece öyle bakıp beklemeye devam edersin o kadar.

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Geçici olan dünyayı sonsuz bir hırsla sevmek sana zarar verir.herkes sistemi kabullenmiş ve yaşamına devam ediyor kabul etmeyen de devam ediyor.bu dünyada herkes eşit bence .allahın sonsuz bir adaleti var belki bugün para kaynaklı mahrum kaldığın her şey yarın ahirette boynuna yük olmaktan kurtaracak seni .allah malı nereye harcadığımızı da soracak .eğer allah yolu için harcanmayacaksa hiç istemem o malı daha iyi.

Talahu

Kayıtlı Üye
''Selam hidayete uyanlaradır.''
Sadece Allah'a kul olup, gerçek sessizlik, ruhsal ve maddesel denge içinde yaşamla uyum halinde olan ve varlığının bazı sınırlarını aşabilen özgürdür.
Dünyanın Anahtarı: DOING NOTHING ATTRACTS EVERYTHING
Yani dünyasal sistemin kontrolünün Allah'a ait olduğunun farkına vardıktan sonra dengeli olarak ahirete odaklanıp, çeşitli yöntemlerle yaşam tarzının değiştirilmesi sonucu hayatın iyi ve tercih edilebilir sahnelerini daha fazla deneyimlemektir.

Ceydacan

Kayıtlı Üye
Mesajı yanış yazdım size dua etcem işallah doğru yolu bulursunuz

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Ve söylemeden geçemeyeceğim çeşitli kitap ve programlarla zenginleştirilmiş; nitelikli tavsiye ve yorumlardan oluşan güzel bir konu oldu.
Ara ara trend topic yapar döner döner okuruz. Aramızda olurda biri zengin olursa digerlerini taltif eder destek olur, güzel bir zengo cemiyeti kurulur. ☺️

Cabbari

Kayıtlı Üye
aslında nerden başlasam bilmiyorum ama şu şekilde anlatmak daha iyi olur heralde : bu başlığın sahibi
hayata çok geç kalmış adamdır. bir şeylerin sahibi olana kadar bekar kalmayi isteyen adamdır.işsiz olmasının sorumlusu babadır.maddi,manevi ogluna destek vermemiştir. ilgi gostermeyen,dinlemeyen, yaptıgı hıcbir işi begenmeyip oglunun bütün şevkini kırmıştır. oglunu bos adam yapmıstır. gurur duymalıdır.
iyi kötü hayatta kalmak adına bir yerden başlaması gereken insandır. akıl sağlığını korumak adına sosyal medya ve çevredeki rahatsız edici insanlardan uzak durmakta fayda var. bu insanlar sizin hayat enerjinizi emmek için ellerinden geleni yapan tiplerdir. başarılarınızı küçümser ve başka kişilerle kıyas yaparak sizi demoralize ederler.

bu ülke de fakirsen kölesin , asgari ücretliysen kölesin , evin yoksa yine kölesin yani her halükarda kölesin ben dahil nüfusun yüzde 75 i bu vaziyette çünkü...
eğer bu şartlara uyuyorsan değersizsindir , güçsüz çirkin ve her zaman haksızsındır...bütün belalar seni bulur...hakkını bile sessizce istersin...
kaybolup gidersin bilinmeyenlerin içinde kimsenin ruhu dahi duymaz....

sabahın köründe gün ışığı doğmadan kalkıp buz gibi soğukta otobüs beklersin diğer kölelerle beraber , otobüs gelince toplama kampında ki hapislerdeki köleleri alır gibi toplar herkesi çalışma kampına götürür ve gecenin karanlığında tekrar geri getirir.....

iste ben bu kölelikten kurtulup zengin olmak ve özgürlüğümü satın almak istiyorum bunun için ne gerekiyorsa yaparım büyü cin ifrit seytan ne varsa hazırım.....yardım edebiecek var mı ?
Bu bahsettiğin konu köle olup olmamak tamamen senin elinde olan bir şey evet aileni seçemiyorsun fakir doğman değil ama fakir ölmek senin suçun bu iş büyü ile olacak birşey değil kendine pasif gelir yaratman gerek babilin en zengin adamı kitabını okumanı tavsiye ederim hiçbirşey yapamasan bile bankada bir yatırım hesabı açtırıp her ayki gelirinin bir kısımı ile yatırım fonu alabilirsin fonlar hakkında detaylı bilgi için tefas.gov.tr sitesine bakabilirsin başarılar