İçinden Çıkılamayan Bir Durum

• Konbuyu başlatan Sehane
  • Başlangıç tarihi
S

Sehane

Merhaba. Aslında bu tür şeyleri çok soran birisi değilim ama belki bir cevap bulurum umuduyla bu sefer danışmak istedim. Konu aslında abimle ilgili. Bir kaç aydır boşanmış bir kadınla görüşüyordu ve aralarında bir yakınlaşma oldu. Kadın daha önce evlenip boşanmış+ çocukları var. Abim ise daha hiç evlenmedi.. Sorun şu ki, bu olay bizim ailemizde duyulduğunda bir çok kişi abimin o kadından kurtulmasını yoksa onu yok olarak sayacaklarını, kadının ailemize uygun olmadığını söyledi. Abim bunu ilginç bir şekilde görmezden geldiği an ise söylenenler aynen yapıldı.

Ama bu bir şey değiştirmedi, hatta o kadında kalmaya ve çocuklarıyla/ailesiyle haşır neşir olmaya başladı. Hatta annem bir süre hastanede kaldı fenalaşmalar yüzünden. Ne desek bir fayda etmiyor veya ne yapsak bir tüelü ayıramıyoruz. Yani inanın etmediğimiz dua veya yapmadığımız ritüel kalmadı. Özellikle son zamanlarda kadının eski kocası ve ailesi ile ilgili bazı sorunlar olmaya başlamış ve hep kavga ediyorlar. O kadınla telefonda saatlerce konuşurken, biz konuşmaya çalıştığımızda bize cephe alarak yaklaşıyor.

Yani koskaca adama ne olduğunu bilmiyorum ama diğer aile tarafından ezilmelere bile göz yumuyor. Daha geçen gün ''benim sana kızmaya hakkım bile yok ki, sadece kırgınım'' dediğini duydum. Bu konuda büyü vb. bir durum olduğunu düşünmediğim gibi, o potansiyelde olduklarını da sanmıyorum zaten. Ama en azından ufacık bir tavsiye bile veren olursa oldukça mutlu olurum. Dediğim gibi bir sürü şey yaptık. Bu durum hem ne yapacağımı bilmememe sebep oluyor, hem de neden işe yaramadıklarını çözemiyorum.

Şimdiden teşekkürler...

İbisu

Kayıtlı Üye
1.si neden adamı rahat bırakmıyorsunuz 2.si adam ile konuşmayı denediniz mi nasıl ne kadar sevdiği hakkında bence büyü ile uğraşmaktansa bunun peşine düşmek daha mantıklı bir kadını sevebilir evlilik illa 2 hiç evlenmemiş kişinin sıfırdan bir aile kurması mı olmalı yani
majikal işlemler, arkadan saldırmak her zaman işe yarayacak diye bir şey yok 2 türlü aşk var diye düşünüyorum biri birine yakınlıktan yakın hissettiği için sevgi duyması biri aşk(tanrı gibi görüp tapma) 2. türse iş biraz zor bu ona da zarar verir ama bu düzeltilebilir şirke gidebilir çünkü . İlk soruma dönecek olursak bir de amaç ne ama haksızlık etmek mi...

Son düzenleme:

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Büyü olmadığına emin olma.neden olmasın ,kesin vardır demiyorum ihtimalleri değerlendiriyorum bu bir.

Herkes karşı çıkarsa bu ilişkiye ,abine daha cazip gelir bu iki .

Dul kadın zihniyeti çok yanlış,ama ülkenin yapısı bınu kabullenmeye pek müsait değil özelliklerde 50 yaş üstü.
Ailenizi anlayabiliyorum .evlenmek gibi bi planları yoksa çok üstüne gitmeyin derim .

ihtiyar76

Banlı Kullanıcı
Evlenip ayrilmis ve bir cocugu olan bekar bir anneyim. Bu durum da illa bosanmis ve cocugu olan biri ile mi birlikte olmam gerekiyor. Ahlak kuralları cercevesin de sevip sevilme hakkim yok mu ?
Kimse bosanmak için evlenmiyor. Ama yaşanan bu durum da kadini defolu ve ozurlu yapmiyor.
Çok şey yazmak isterdim de terbiye sinirlarimi zorlamanin anlami yok.
Bekar mi evlenmis mi diye ayirim yapacaginiza Allah agbinize eş diye sececegi insanla tarifi mumkun olmayan mutluluklar yasatsin diye dua edin.

S

Sehane

1.si neden adamı rahat bırakmıyorsunuz 2.si adam ile konuşmayı denediniz mi nasıl ne kadar sevdiği hakkında bence büyü ile uğraşmaktansa bunun peşine düşmek daha mantıklı bir kadını sevebilir evlilik illa 2 hiç evlenmemiş kişinin sıfırdan bir aile kurması mı olmalı yani
majikal işlemler, arkadan saldırmak her zaman işe yarayacak diye bir şey yok 2 türlü aşk var diye biliyorum biri birine yakınlıktan yakın hissettiği için sevgi duyması biri aşk(tanrı gibi görüp tapma) 2. türse iş biraz zor bu ona da zarar verir ama bu düzeltilebilir şirke gidebilir çünkü . İlk soruma dönecek olursak bir de amaç ne hani haksızlık etmek mi...
Adam bırakabilecek bir durumda değil çünkü, sokakta bulmadık ki, bırakalım millet kandırıp sömürsün. Ve ne zaman konuşmaya çalışsak bizi geçiştiriyor, siz benim hayatımı bana bırakın diyor.. Bırakalım kadın iyice aklına girsin ve evlensinler mi yani? Ailecek abimi kullandıkları ayrı bir olay zaten. Bunun nasıl olduğunu bizim aklımız almıyor.

1. tür diye ümit ediyorum, yoksa mahvolduk zaten .d Amacımız ise belirttiğim gibi onu kurtarmak ve normal düzenimize geri dönmek. Başkalarının kimlerle evleneceği normalde beni de ilgilendirmez zaten, konu aile faktörü olunca işler değişiyor.

Büyü olmadığına emin olma.neden olmasın ,kesin vardır demiyorum ihtimalleri değerlendiriyorum bu bir.

Herkes karşı çıkarsa bu ilişkiye ,abine daha cazip gelir bu iki .

Dul kadın zihniyeti çok yanlış,ama ülkenin yapısı bınu kabullenmeye pek müsait değil özelliklerde 50 yaş üstü.
Ailenizi anlayabiliyorum .evlenmek gibi bi planları yoksa çok üstüne gitmeyin derim .
Abim 33 yaşında, kadın ise 38 civarlarında sanırım. Olay karşı çıkmaktan çok dışlanmaya döndü aslında, kimse o kadar sahip çıkmasını ve karşı gelmesini anlamıyor çünkü. Ama büyü konusunda kesin konuşmak yanlış bir fikir olabilir dediğiniz gibi. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Evlenip ayrilmis ve bir cocugu olan bekar bir anneyim. Bu durum da illa bosanmis ve cocugu olan biri ile mi birlikte olmam gerekiyor. Ahlak kuralları cercevesin de sevip sevilme hakkim yok mu ?
Kimse bosanmak için evlenmiyor. Ama yaşanan bu durum da kadini defolu ve ozurlu yapmiyor.
Çok şey yazmak isterdim de terbiye sinirlarimi zorlamanin anlami yok.
Bekar mi evlenmis mi diye ayirim yapacaginiza Allah agbinize eş diye sececegi insanla tarifi mumkun olmayan mutluluklar yasatsin diye dua edin.
Zaten neden terbiye sınırlarını zorlayacaksınız ki, anlamadım? Evlenip boşanmış olabilirsiniz ama benim bahsettiğim tek faktör o değil dikkatli okursanız. Kadın ve ailesi kullanmaya yönelik bir tutum ile yaklaşıyorlar, yani çok seviyorum, aşk böcekleri uçuşuyor yok. Son zamanlarda sıkça kavga etmeye başladılar, telefonda ki yüksek sesle konuşmalarını evde duyabiliyoruz. Bu genel yapıyı etkileyen bir zincirleme. Gelenek ve göreneklere göre bir aile düzenimiz var bizim, onun evleneceği kişi direk olarak aileyi etkiliyor, gelin olacak ya çünkü.

Ayrıca ben burada ahlak kuralalrı öğrenmek veya abimin hayrına dua edeyim aklı verilsin diye konu açmadım. Eğer gerçekten yardımcı olunacak bir yorum yazılmayacaksa, hiç yazılmamasını tercih ederim.

İbisu

Kayıtlı Üye
Adam bırakabilecek bir durumda değil çünkü, sokakta bulmadık ki, bırakalım millet kandırıp sömürsün. Ve ne zaman konuşmaya çalışsak bizi geçiştiriyor, siz benim hayatımı bana bırakın diyor.. Bırakalım kadın iyice aklına girsin ve evlensinler mi yani? Ailecek abimi kullandıkları ayrı bir olay zaten. Bunun nasıl olduğunu bizim aklımız almıyor.

1. tür diye ümit ediyorum, yoksa mahvolduk zaten .d Amacımız ise belirttiğim gibi onu kurtarmak ve normal düzenimize geri dönmek. Başkalarının kimlerle evleneceği normalde beni de ilgilendirmez zaten, konu aile faktörü olunca işler değişiyor.

Abim 33 yaşında, kadın ise 38 civarlarında sanırım. Olay karşı çıkmaktan çok dışlanmaya döndü aslında, kimse o kadar sahip çıkmasını ve karşı gelmesini anlamıyor çünkü. Ama büyü konusunda kesin konuşmak yanlış bir fikir olabilir dediğiniz gibi. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Zaten neden terbiye sınırlarını zorlayacaksınız ki, anlamadım? Evlenip boşanmış olabilirsiniz ama benim bahsettiğim tek faktör o değil dikkatli okursanız. Kadın ve ailesi kullanmaya yönelik bir tutum ile yaklaşıyorlar, yani çok seviyorum, aşk böcekleri uçuşuyor yok. Son zamanlarda sıkça kavga etmeye başladılar, telefonda ki yüksek sesle konuşmalarını evde duyabiliyoruz. Bu genel yapıyı etkileyen bir zincirleme. Gelenek ve göreneklere göre bir aile düzenimiz var bizim, onun evleneceği kişi direk olarak aileyi etkiliyor, gelin olacak ya çünkü.

Ayrıca ben burada ahlak kuralalrı öğrenmek veya abimin hayrına dua edeyim aklı verilsin diye konu açmadım. Eğer gerçekten yardımcı olunacak bir yorum yazılmayacaksa, hiç yazılmamasını tercih ederim.
hayır sorun varsa muhtemelen 2. türdür diye düşünüyorum bu konuyu onunla konuşamaz mısın günümüzde aşk sanılan şeyin insanın normal dışı hareketlere sebep olması tapmadan kaynaklanır kim o değeri hak eder tanrıdan başka? O da onun gibi bir insan ve karşısında girdiği hale bakar mısınız mantıksız değil mi? Sevgiyle bunlar başka sevgide elbette farklı davranılır insana ama insan kendini yakıyorsa bir hata var. Ayırma uygulamalarını kesmenizi tavsiye ederim ona mantık verebilirseniz verin çünkü arkadan saldırmak ahlaksızlığa kadar gidiyor bu yüzden birçok arkadaş tepki gösterdi iletişim konusunda burada çok deneyim edinmiş kitap okumuş bilgili insanlar vardır sizlere yardımcı olacak. Bunu tavsiye ederim.

S

Sehane

Yani aslında haklı olabilirsiniz. Eğer o kişi veya ailesi tarafından bu derecede bir enerji geliyorsa neden sessiz kalınıp kabul edilsin ki. Ama dediğim gibi bizi dinlemiyor veya o konu hakkında konuşmuyor işte. Ona daha uygunlarını bulmayı bile denedik, Burada bunu sormak benim için kolay bir radde değil anlayacağınız. Ama teşekkür ederim yazdıklarınız için.

Demre

Kayıtlı Üye
Sn. Sehane, evlilikte eşler arası yaş ve sosyal statü denkliği konusundaki fikirlerinize kesinlikle katılmamakla birlikte, eleştirmek gibi bir niyetim de yok. Herkesin, geldiği kültür ve aile yapisina göre bir bakı açısı vardır, saygı duyar gecerim. Yazacaklarım size yardimci olur mu bilemem ama umudum o yönde.. Anladigim kadariyla, abiniz ve beraber oldugu hanım arasinda sık sık çetin tartismalar oluyor, yani sizinle arasi bozuk ama diger tarafla da işler pek iyi gitmiyor.. Tahminime gore, aile tarafindan dışlanmak ve bukadar sert bir tepki almis olmak abinizi oldukca rahatsiz etmis ve bu durum, haliyle iliskisine de yansimis. Siz, ailenin tepkisinin abinizde bir degisiklik yapmadigini soyluyosunuz ama sahit oldugunuz kavgalar tam tersini gösteriyor. Yazdiklarinizdan, gelenekçi bir aile yapiniz oldugunu tahmin ettigimden, kavgalarin kaynaginin, abinizin aileyi karsina almayi ya da ezip gecmeyi göze alamadigi icin kendini yogun baski altinda hissettigini, dolayisiyla huzursuzlugunun da iliskisini olmasi gerektigi gibi yasamasina engel oldugunu tahmin ediyorum. Şimdi soyleyeceklerim pek de hosunuza gitmeyecek muhtemelen ama nacizane tavsiyem, abinizi seviyorsaniz ki buralarda care aradiginiza gore cok seviyorsunuz, birakin yanlis yapma hakkini kullansin. Ki yanliş dediginiz şey kime gore, neye gore yanlis orasi tartisilir..Hayat tahmin ettiginizden cok kisa ve bilmem kimin kriterlerini baz alarak yasayacak kadar kiymetsiz degil çunkü tekrari yok be kardesim. Belki o insanlarin kendisi icin olumsuz oldugunu zamanla anlayacak abiniz ve kendiliginden vazgececek kimbilir... Belki de siz, o insanlar hakkinda suizanda bulunmus oldugunuzu farkedeceksiniz zamanla ve simdi düsündükletrniz icin pismanlik duyacaksiniz. Bakin, herseye ve herkese ve dahi kadere hükmedemezsiniz.. Karsinizdaki cocuk degil, secimlerini yapma iradesine sahip bir yetiskin. Ve insanlar, yaptiklari secimlerin sonuclarini yasamakla yükümlüdür. Abinize daha fazla baski yaparsaniz, ya psikolojik yada fiziksel olarak bir hastalik bulmasi işten bile degil.mazallah. Aile demek, yanlis yaptiginda da arkanda olduklarindan emin oldugun insanlar demek..

Ü

Üye silindi 70925

Bence tabularınız var ve bunları yıkmanız gerekiyor. Çünkü dul kadınla evlenilmesi yanlış bir durum değildir. Önemli olan abiniz ile o kadın gerçekten birbirlerine ısındılar mı, anlaşabilecekler mi. Gerçekten evlenmek istiyorlarsa bırakın evlensinler. Kadın cephe almış diyorsunuz ama cephe aldığınız birinin size cephe alması çok normal. İlk önce sizin ailecek ılımlı olma yolunda adım atmanız, abinize de baskı yerine evlenme konusunda onlara kolaylaştırıcı olmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Ama tabi asıl gözlemci sizsiniz. En azından tabularınızı yıkmanız dileğimle..

Gwendoline

Kayıtlı Üye
Kimse kusura bakmasın, karakter özellikleri yüzünden değil de bir insanın boşanmış ve çocukları olduğu sebebi ile istenmediğini kendi ağzınız ile zaten yazmışsınız.
Sonra neden ülke gündeminde bu kadar kötü haberler, neden kadınlar 2.planda bile değil,,, neden hor görülüyor, neden eziliyor.
Sizin çocuğunuzun, kızınızın bir erkeğin ihaneti veya şiddeti yüzünden çocukları ile birlikte ortada kalacağını (sebebi ne olursa olsun) ve sevdiği insanın ailesi tarafından istenmeyeceğini kötü muamele edileceğini düşünün ileride? Düşünmezsiniz çünkü bu ülkenin insanı 'gelenek, görenek' adı altında kendi bencilliklerinin, ''hep ben'' demenin üstünü bu şekilde örtüyor.
En azından yakındığınız olayın sebebini bu şekilde burda açık açık yazabilmeniz bile bir cesaret ürünü.
İstemediğimiz kabul etmediğimiz bir durum var, bu konuda ne yapabiliriz gibi sorununuzu belirtseniz daha iyi olurdu. Sonra neden böyle tepki gösteriyorsunuz diye kızma hakkınız yok insanlara. Kadınları geçtim, 30 unu aşmış bir ADAMI bile hala bir birey olarak değil de, kendi sözünden çıkamayacağı, kendi özgürlüğü olmayan bir ÜRÜN olarak gören bir toplumdan ne beklenir ki?

Ya gidip derdinizi bu konularda size anlayış gösterecek 'sizin gelenek göreneklerinize' uygun forumlarda arayın,, ya da devam edin burda.
Biz de sesimizi çıkarmaya devam ederiz :)

Belki siz ve aileniz dünyanın en haklı insanı olabilirsiniz, gerçekten ters ve sizi zor durumda bırakan bir problem söz konusudur, ya da gerçekten aileniz abinizin ''iyiliğini düşünüyordur''. O apayrı birşey.
Bu yüzden ''Neyi nasıl ifade ettiğiniz çok önemli'' diyor, iyi akşamlar diliyorum foruma.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Buradaki mevzuya bana kalırsa kimse kendine has duygu düşünce ve tecrübeleriyle yorum yapmasın. Aksi taktirde içinden çıkılamaz bir hal alır ve soru amacına hizmet etmez.

@Sehane temel probleminiz iletişim. Ben akrabası olarak bu ilişkiye karşı duruşunuzu eleştirmiyorum fakat yaklaşımınız son derece yanlış.

Sorunun temel kaynagı aranızdaki saglıksız iletişim ya da iletişimsizliktir. Bundan doğan sebeplerden ötürü ve malesef insan yetiştirme modeliniz dolayısıyla bugün aile olarak bu tip bir problemle karşı karşıya kaldınız.

Ve büyüye maruz kalma ihtimali yalnızca olasılıklardan bir tanesi. Zira
Kadını tanımıyor oluşunuz, yakın çevresini ve dahi geçmişini bilmiyor oluşunuzdan kaynaklıdır ki haklılık payınız var. (Bu hususta da güvenilir insanlara danışılabilir)

Gel gelim yapılması gerekenlere...

Siz topyekün ne olursa böyle akrabaca tepki koyar mısınız hep?
Belki çöl hayatında bir işe yarayabilir nitekim cahiliye arapları böyle yaparmış. 1500 yıl önce işe yarardı çünkü adam ölümle burun buruna gelirdi, e ya şimdi?...!?!?
Bu bir kere büyük bir hata nasıl dönersiniz bilmiyorm ama bu tür bir tepkiyi benim gibi kinci olmayan birine bile yapsanız vallhi de billahi de zor yola getirirsiniz söyleyim yani. Kinlendirici hareketler. Büyüklerin arasından akil ve söz sahibi olanlarının konuşması yeterli olabilir belki ama pekte akrabalara söz düşmez.
Açıkçası adamı rahat bırakın ve durumu zamana yayın. Zaten hem rezil edip hemde yeterince boğmuşsunuz.
Üstüne gitmeyin fakat destek te vermeyin. Yani yoksayın. Ailesinin desteğini almayan bir insan bu işten ya vazgeçer ya da askıya alır yani süründürür. Zamanla sizin gördüğünüz eksiklikleri ve uyumsuzlukları eger haklı iseniz ve birazda onunla dünyaya bakışınız hala aynıysa zamanla kendisi de kabul edip o kadından uzaklaşır. Neden biliyor musunuz? Çünkü o da sizin gibi düşünüyordur az ya da çok farketmez. İçsel bir sebepten ya da baskıdan ya da bir eksiklikten ötürü bunu yaptıgı için ben bu kadar eminim. Dönemseldir yani... Bu süreç uzan sürebilir siz her şeye hazırlıklı olun. Sabırla bekleyin.

Tabi meseleyi yoksayarken adamı kendinizden uzaklaştırmayın. Sizden uzaklaşan onun yanında avunur. Bunu asla yapmayın. Sadece konu yokmuş gibi davranın. Muhabbete her şeye son gaz devam.
Ekon. bagımsızlıgı elinde olan birini kontrol daha da zordur ama iletişim kaliteli olursa sizi yoksayamaz merak etmeyin.

S

Sehane

Öncelikle yardım etmek amacıyla uzun uzun yazan herkese teşekkür ediyorum. Arada laf söylemiş olsanız bile bu çok şey ifade ediyor benim için.. Sadece beni veya ailemi başkasını yargılamakla suçlarken, aynı şeyi yapmış olanlar ilginç. Siz de o insanları tanımıyorsunuz ki, bana kadın hakları vb. durumlarla geliyorsunuz.. O kişilerin amacının para yönlü olduğunu söylediğimi gözünüzü bürüyen cevap vermek hırsı görmezden gelmiş sanırım :)

Ama bazı konular için farklı bakış açıları kazandığımı itiraf edeceğim. Bir süredir bu konuya bakış açım sadece abimi bir avuç insandan kurtarmaktı ve onun aslında bir birey olduğunu unutmuştum. Çünkü benim için hala o beni koruyan figürdü ve aynı şeyi yapmak istedim.. Bunu anlamanızı beklemiyorum tabii, ama bana kötülüklerin başıymış gibi saldırmanızı anlamlandıramadım sadece. Bu durumda siz olsanız hiç karışmayacakmış imajı yarattınız ama o kadar kolay olmuyor işte.

Daha fazla yardım amaçlı mesaj geleceğini düşünmüyorum, tekrar teşekkürler bütün yazdıklarınız için. Tanrı'nın ışığı yolunuzu aydınlatsın.

ihtiyar76

Banlı Kullanıcı
Aşktan sevgiden neden bu kadar korkuyorsunuz... Bırakınız Yapsınlar... Bırakınız etsinler... Kendi tekamülleri...

"Benim standartlarımda olmayan birisini sevemez"

KOCAMAN BİR ""SİZE NE""....

isterse iki tahta çakar... Ona peruk takar ona aşık olur

KOCAMAN BİR "" BİZE NE"""

Beğenmekle yetinmeyip bir de alkışlamak istiyorum ?