Havas İlmi zarar verir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar ben havas ilmini kabaca araştırdım. Öncelikle bu günah filan değil di mi? Bir de bazı üyeler yazmışlar bir kez bu işe girdin mi çıkış çok zor diye. Ben sadece mesela bir konu açılmış "özel görme yeteneği" diye onu uygulasam bana bir zararı olur mu veya fayda eder mi? Ben havas ilminin içine girmektense sadece böyle ufak tefek şeyleri uygulasam olur mu?

Godric

Banlı Kullanıcı
Çok net cevap vereyim mi ?

Havas = Pişmanlık

bu senin karakterine göre değişebilir tabi.
kişilik olarak karanlıksan çok tatmin edersin kendini ama havas iliminin her şeyde varlıkları kullandığını ve büyülerinin çoğunun karabüyü olduğunu var sayacak olursak

Yönetici notu: Forum dili Türkçedir.

mysen13

Kayıtlı Üye
İslami yaşantısına dikkat etmeli ve şartlarını yerine getirmelidir.
Osmanlıca ve arapçayı çok iyi derecede okuyabilmeli ve yazabilmelidir.
Elinde bu ilimle ilgili arapça ve osmanlıca yeteri kaynak bulunmalıdır.
Bu ilimle ilgili bir hocadan belli bir süre eğitim almış olmalı ve bu eğitimin sonunda diploma niteliğindeki icazeti almış olmalıdır.İcazet bir nevi halk arasında el vermek ve bu ilimi yapmak için destur almaktır.
Kendisi belli bir zikir cetveli belirlemeli ve bunlara devam etmelidir.
-Bu ilmi yapabilecek ruhaniyete sahip olmalıdır.
Kişilerin çağımızın verdiği bazı ruhi bunalımlardan kurtulmak,yada belli sebeblerden maruz kaldığı manevi ve ruhi probleri halletmek için başvurulan bir ilimdir.Ama maalesef ülkemizde herşeyin kötüye kullanılması adeti bu ilimdede ortaya çıkmıştır
Bu ilimle uğraştığın zaman artık diğer alemlerle irtibat da oluyorsun ve bir bakımdan asosyal oluyorsun .
Sevgiyle ...

ekcs

Banlı Kullanıcı
Burası uygulamamların iyiliğini, kötülüğünü veya sevabını, günahını tartışan bir forum değil biz size yalnızca uygulamalar konusunda yardımcı olabiliriz bu nedenle konunun kapatılmasını hatta silinmesini rica ediyorum

İsterseniz size neden tartışılmadığınıda söyleyebilirim bu çok basit sizin için iyi olan birşey karşı taraf için kötü olabilir yada bunun tam tersi :)

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Arkadaşlar ben havas ilmini kabaca araştırdım. Öncelikle bu günah filan değil di mi? Bir de bazı üyeler yazmışlar bir kez bu işe girdin mi çıkış çok zor diye. Ben sadece mesela bir konu açılmış "özel görme yeteneği" diye onu uygulasam bana bir zararı olur mu veya fayda eder mi? Ben havas ilminin içine girmektense sadece böyle ufak tefek şeyleri uygulasam olur mu?

Sayın Angelofthelord günah/sevap irdelemesi yasaktır ki sitemiz parapsikoloji platformudur; İslami ya da herhangi bir din, mezhep, inanış değil. Dolayısı ile tüm sorumluluk kişinindir günahı ya da sevabı!

İyi forumlar... :)

ekologhandan

Kayıtlı Üye
Ben bazı önemli sınavlarımın başarısı için, daha önce tanıdıklarım tarafından denenmiş, havas ilminde bulunan hacet namazlarını kıldım ve iyi sonuç aldım. Diliyorum ki sorun olmayacaktır,kötüye kullanılmadığı sürece.

aşk1

Banlı Kullanıcı
insanın bir şeyi kötüye kullanıp kullanması var. Sizde kendinize bu konuda güvenmiyorsanız evet kendinize zarar vermenizde mümkündür. Bu sadece bu konuda değil her konuda böyledir.

RoyalArch

Kayıtlı Üye
havas ilmin de ki bir çok uygulamada düzen şarttır.5 vakit namaz,haramlardan kaçma vs. gerekir.öyle uygulamayı yapana kadar dini bütün olayıp istediğime kavuşunca bırakayım diye birşey yok.Göze alıyorsanız,ben yaparım diyorsanız buyrun.

janet

Kayıtlı Üye
Zarar veren insanlardır, ilim zarar vermez.

janet

Kayıtlı Üye
Güzel söylemişsiniz de konuyla alakasız olmuş konuda havas ilmiyle başkasına zarar verilir mi diye sorulmamış,uygularken kişiye zarar gelir mi anlamında sorulmuş :)

Doğru. Ama insanlar kendi kendine de zarar verebiliyor. Yani bu ilmi uygularken kendine zarar verebilir anlamındaydı benim cevap. Özet olarak, bu ilmi uygularken kendine zarar veren ilim değil, kişinin kendisidir.
:D

RoyalArch

Kayıtlı Üye
Doğru. Ama insanlar kendi kendine de zarar verebiliyor. Yani bu ilmi uygularken kendine zarar verebilir anlamındaydı benim cevap. Özet olarak, bu ilmi uygularken kendine zarar veren ilim değil, kişinin kendisidir.
:D

Harika bir U dönüşüydü gönülden tebrik ediyorum :D

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret

Size yardımcı olabileceğime düşünerek kendi araştırmalarıma dayanan bilgileri vermeyi istiyorum umarım yardımım dokunur.

Havas ilmi günah mı ? : Havas ilmi islam öncesi bir büyü çeşididr bu konuda havas'ı islama uydurmak için ne gibi tahrifatlar yapıldığına kısaca bir göz atmakta fayda var.

Havas kelimesi 4 büyük halife için kullanılan sıfatlardan birisidir ( hz.ebu bekir hz.ömer hz.osman hz.ali) ilk arap toplumunda bu kelime "doğruyu yanlıştan ayıran zaat hak perest zaat yol gösterici halife " manasına geliyor du bundan başka hiç ama hiçbir manası yoktu havas isminin
yani havas günümüzde anlaşılan manada bir ilim değildi Kur'an ve sünnete tam manasıyla uyan kişilere verilen bir isim idi
hz.peygamber efendimize peygamberlik geldiğinde arap halkı sorular soruyordu biz şunu yapıyoruz bunu yapıyoruz bu günah mı bu caiz mi gibi sorular sordular bu sorulardan biriside günümüzde havas ilmi diye anılan büyü çeşididir hz muhammed bu ilmi kesin bir biçimde yasakladı bunu yapan muhammedin ümmetinden değildir diye çok meşhur sahih bir hadisi de mevcuttur.

Hz.muhammedin ölümünden 250 yıl sonra emeviler'den bir adam atalarının öğretilerine ve yollarına çok düşkün idi ve bu kişi islam öncesi bu gibi neler varsa hepsini yeniden gün yüzüne çıkardı ama hz.muhammedin yasakladığı birşey olduğundan dolayı bunları rahatça yapamıyordu ve o adamdan itibaren bu ilime havas adı katılmaya başladı çünki o toplumda havas ismini taşıyan kişiler sorgulanamaz dı bile bkz: dört büyük halife
böylece gerçek havasın unutulmaya başladığı ilk evreleri böylece gerçekleşmiş oldu
havas Kur'an ve sünnete uyan kişi manasına geldiğinden islam öncesi büyü metodunu havas ile pekiştirmeye çalıştıkalrından şöyle kaideler de koydular
havasçılar Allahın emrine uyarlar kurandan sünetten kıl payı ayrılmazlar vs. gibi havas bölümünde zaten bu şartları görürsünüz paylaşan mutlaka olmuştur
esasında havas gerçek manasından koparılmış ve islami birşeymiş gibi göstermek için islam öncesi büyü işlemlerini kendi içinde harmanlamaya çalışmıştır gerçekte günümüzde ki havas ve havas'ın gerçekte ne olduğu çok başka birşeydir bugünki havas tamamen büyü işlemleri gerçekleştirilen bir ilim dalı haline gelmiştir dört halife zamanındaki havastan günümüzde eser bile yoktur biz bugün evliya ermiş diye adlandırdığımız kişileri o gün havvas diye adlandırıyorlar dı havasın ne olduğuna dair bu bilgilerden sonra günah kısmına da gelebiliriz.

Kur'an da buyruluyor ki "İnsanlardan cin'lerin dostu olanlar şöyle der rabbimiz biz ancak birbirimizden faydalandık ve sonunda senin tayin ettiğin güne geldik Allahta onlara şöyle der sizin durağınız cehennemdir benim dilemem müstesna orada ebedi olarak kalacaksınız"

Bu ayetten anlaşılıyor ki varlıklardan faydalanarak yapılan şeyler günah'tır hatta günahın da ötesin de tevhid inancına sahip olsanız bile azap diyarında ebedi kalma ihtimalleri var o yüzden havas ilmini islami birşeymiş gibi gösterenlere itimat etmeyin onlar ancak kendi vijdanlarını rahatlatma peşindedirler.

Eğer bu dal ile uğraşacaksanız kimin ne söylediğine değil de tarihi kayıtlardan herşeyin doğrusunu öğrenin ve o aşamadan sonra bu ilimle ilgilenmekte kararlı iseniz ozaman ilgilenin sorunuz islami açıdan olduğu için bende islami cevap verdim umarım yardımım dokunmuştur.

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Size yardımcı olabileceğime düşünerek kendi araştırmalarıma dayanan bilgileri vermeyi istiyorum umarım yardımım dokunur.

Havas ilmi günah mı ? : Havas ilmi islam öncesi bir büyü çeşididr bu konuda havas'ı islama uydurmak için ne gibi tahrifatlar yapıldığına kısaca bir göz atmakta fayda var.

Havas kelimesi 4 büyük halife için kullanılan sıfatlardan birisidir ( hz.ebu bekir hz.ömer hz.osman hz.ali) ilk arap toplumunda bu kelime "doğruyu yanlıştan ayıran zaat hak perest zaat yol gösterici halife " manasına geliyor du bundan başka hiç ama hiçbir manası yoktu havas isminin
yani havas günümüzde anlaşılan manada bir ilim değildi Kur'an ve sünnete tam manasıyla uyan kişilere verilen bir isim idi
hz.peygamber efendimize peygamberlik geldiğinde arap halkı sorular soruyordu biz şunu yapıyoruz bunu yapıyoruz bu günah mı bu caiz mi gibi sorular sordular bu sorulardan biriside günümüzde havas ilmi diye anılan büyü çeşididir hz muhammed bu ilmi kesin bir biçimde yasakladı bunu yapan muhammedin ümmetinden değildir diye çok meşhur sahih bir hadisi de mevcuttur.

Hz.muhammedin ölümünden 250 yıl sonra emeviler'den bir adam atalarının öğretilerine ve yollarına çok düşkün idi ve bu kişi islam öncesi bu gibi neler varsa hepsini yeniden gün yüzüne çıkardı ama hz.muhammedin yasakladığı birşey olduğundan dolayı bunları rahatça yapamıyordu ve o adamdan itibaren bu ilime havas adı katılmaya başladı çünki o toplumda havas ismini taşıyan kişiler sorgulanamaz dı bile bkz: dört büyük halife
böylece gerçek havasın unutulmaya başladığı ilk evreleri böylece gerçekleşmiş oldu
havas Kur'an ve sünnete uyan kişi manasına geldiğinden islam öncesi büyü metodunu havas ile pekiştirmeye çalıştıkalrından şöyle kaideler de koydular
havasçılar Allahın emrine uyarlar kurandan sünetten kıl payı ayrılmazlar vs. gibi havas bölümünde zaten bu şartları görürsünüz paylaşan mutlaka olmuştur
esasında havas gerçek manasından koparılmış ve islami birşeymiş gibi göstermek için islam öncesi büyü işlemlerini kendi içinde harmanlamaya çalışmıştır gerçekte günümüzde ki havas ve havas'ın gerçekte ne olduğu çok başka birşeydir bugünki havas tamamen büyü işlemleri gerçekleştirilen bir ilim dalı haline gelmiştir dört halife zamanındaki havastan günümüzde eser bile yoktur biz bugün evliya ermiş diye adlandırdığımız kişileri o gün havvas diye adlandırıyorlar dı havasın ne olduğuna dair bu bilgilerden sonra günah kısmına da gelebiliriz.

Kur'an da buyruluyor ki "İnsanlardan cin'lerin dostu olanlar şöyle der rabbimiz biz ancak birbirimizden faydalandık ve sonunda senin tayin ettiğin güne geldik Allahta onlara şöyle der sizin durağınız cehennemdir benim dilemem müstesna orada ebedi olarak kalacaksınız"

Bu ayetten anlaşılıyor ki varlıklardan faydalanarak yapılan şeyler günah'tır hatta günahın da ötesin de tevhid inancına sahip olsanız bile azap diyarında ebedi kalma ihtimalleri var o yüzden havas ilmini islami birşeymiş gibi gösterenlere itimat etmeyin onlar ancak kendi vijdanlarını rahatlatma peşindedirler.

Eğer bu dal ile uğraşacaksanız kimin ne söylediğine değil de tarihi kayıtlardan herşeyin doğrusunu öğrenin ve o aşamadan sonra bu ilimle ilgilenmekte kararlı iseniz ozaman ilgilenin sorunuz islami açıdan olduğu için bende islami cevap verdim umarım yardımım dokunmuştur.
Verdiğiniz cevap tüm sorularıma cevap oldu çok teşekkürler :)

mysen13

Kayıtlı Üye
Bu Hadisler doğrudur veya değildir . Fakat şöyle bir durum var bazı evliyalar öldükten sonra bazı insanları seçerek onlara bu ilmi öğretiyor ve bakım yaptırıyor sizce günah olsa evliya böyle birşey yapar mı ? Bence kötülük yapılmadığı sürece günah olacağını sanmıyorum . :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Bu Hadisler doğrudur veya değildir . Fakat şöyle bir durum var bazı evliyalar öldükten sonra bazı insanları seçerek onlara bu ilmi öğretiyor ve bakım yaptırıyor sizce günah olsa evliya böyle birşey yapar mı ? Bence kötülük yapılmadığı sürece günah olacağını sanmıyorum . :)
Evliya'nın öyle birşey yaptığını nereden çıkardınız ki biraz tarihi didiklerseniz bununda cevabı çok açık ve nettir
türklerin dini olarak bilinen gök tanrı dinine ait birşeydir bu türklerin bazısı islamlaşma sürecinse gök tanrı dinine ait bir çok öğeyide getirmiştir terk etmemiştir,mesela bakınız aleviler bugün alevi kültüründe var olan herşey gök tanrı dinindede mevcut eğer imkanınız var ise asyaya bir seyahat gerçekleştirin bunu görürsünüz neyse konumuza dönmek gerekirse bilginlerin ruhlarının gelip ilim öğrettiği eski türk dinine ait birşeydir
türkler üzerinde derin aaraştırma yapıldığında görülür ki bazı türk boyları arabistana gitmiştir ve atalar ruhlarının bilginlerinden ilim öğrenmek vardı onlardada ve peygamberimiz ilk islami davet yaptığında inen ayetlerden biriside şudur " onlar kendilerine ebediyyen cevap veremicek kişilerden mi yardım istiyorlar ? "

"Eğer onları çağırırsanız, sizin çağırmanızı işitmezler, isitseler bile size cevap veremezler. Kıyamet Günü ise onlar, sizin ortak koşmanızı tanımazlar. (Bu gerçeği) Sana her şeyden haberi olan Allah gibi (hiç kimse) haber veremez." (Fatır: 35/14)

şimdi burada denebilir ki kardeşim biz ortak koşmuyoruz ki ama Allaha göre bu bir ortak koşmadır çünki fatiha suresinde buyrulur ki " yalnızca senden yardım isteriz "

ayrıca ölenlerin yardım edemeyeceğine dairde çok güçlü bir delil daha var

hz muhammed dönemi sonrası hz.ömer devrinde ictihatta anlaşmazlığa düşmüş sahabiler hz.ömer de minbere çıkıp şu konuşmayı yapmış
" ey peygamber ahsabı içtihadi bir konuda anlaşmazlığa düştüğümüz hepinizin malumu olan birşeydir eğer mümkün olsaydı ben hz muhamedden yardım isterdim ama bu mümkün olmadığı için bu içtihat konusunda peygamberin amcası abbası ve peygamberin amca oğlu aliyi hakem tayin ediyorum " " kaynak : sahabelerin hutbeleri sayfa 23"

eğer ölmüş evliyalar öldükten sonra diledikleri kişiye yardım edebiliyorlarsa bunu ilk başta hz muhammed yapardı ve hz ömerde abbas ve aliyi hakem tayin etmek yerine hz muhammedin ruhuna münacatta bulunurdu ve cevap alırdı ama böyle birşey yapmadığına göre islami açıdan böyle birşeyin olmadığını ve hiçbir evliyanında böyle bir uygulamaya başvurmayacağı açık bir gerçektir o evliyalar peygamber talebesi ömerden daha mı üstün hakem tayin edilen ali den daha mı üstün ki ali ilimlerin kapısı ünvanıyla anılmıştır yani bunu ali bile bilmiyordu sonradan gelenler keşvetti evliya ruhları geldi ilim öğretti , islam aşığı hiç kimse buna inanmaz eğer mümkün olsaydı hz.ömer hz muhamedden yardım isterdi yada çıkar hz ali derdi hz.muhammedin ruhundan yardım isteyelim ama yapmamışlar hiçbirisi böyle birşey
lütfen islam dışı uygulamaları islama aitmiş gibi göstermeyelim

kötülük yapılmadığı sürece birşeyin yapılmasına cevaz verilicekse ozaman ilk başta içkinin haram sayılmaması lazım çünki ayette der ki "içkinin insana faydası çok ama zararı faydasından daha çok " ozaman içkidede fayda var diyerek içkiyi de helal saymamız gerekir di konuya islami açıdan bakacaksanız bu konuda insan sınır belirleyemez peygambere bile bu yetki verilmedi islamın sınırlarıda bellidir sınırları Allah belirlemiştir dini kendi düşüncemize göre evirip çevirirsek dini kendi ellerimizle tahrif etmiş oluruz

Bizlere sunulan bilgilere hemen yapışmayalım doğrumu değilmi diye araştıralım siz söylediklerinize uyarak yaşamak istiyorsanız buna kimse karışamaz sordulayamaz ama bu islamda böyledir bence şudur bence budur dediğinizde ozaman işin rengi değişir geçmiş ümmetlerde böyle yaparak dinlerini tahrife soktulur

mysen13

Kayıtlı Üye
Benim bu dediğim bilgi değil kendi gözümle gördüğüm şeye mi inanmayacağım ? :)
Allah dostlarına ve şehitler Allahın izin verdiği kadar yardım edebilirler .Herşey Elbet de ondan istenmelidir gerisi düşünelemez .
Ehli medyumlara gidin ve deyin ki evliyalar öldükten sonra kişiye ilim öğretebilir mi ?
Sevgiyle ..

yare-i yarim

Moderator
İş
Ehli medyumlara gitmeme gerek yok amcam kendisi medyum ve ben ondan gayet net şeyler öğrendim :) ona sorular sorduğumda bana hep şunu der millete anlattıklarımızı mı yoksa gerçeğimi istiyorsun der hep.

İnsan acizdir ve bir varlık isterse insanoğlunu öyle bir evirir çevirir ki gözünle gördüğün sana gösterilenden başkası değil
kapı gibi ayet var " çağırdıklarında kendilerine cevp veremeyecek kişilerden mi yardım istiyorlar " ozaman Allah yanılmış kendi yarattıklarının neler yapacağını bilememiş gibi bir anlam çıkıyor cümle islam büyükleride bu işi bilmiyordu hz ali gibi lerin hiç haberi yoktu

Siz ben buna böyle inanıyorum derseniz ona dicek birşeyim yok ama bir önceki mesajınızda islamda varmış gibi bir ima uyandırdınız günah olsa evliyalar yaparmı dediniz ve bende Kur'an ve sünnet ışığında sorunuza cevap verdim ölülerden haber almak mümkün değil emin olun peygamberler gelip yardım edemiyorlarda peygamber dışındakiler mi yardım edicekler ayrıca tarihe evliya diye geçmiş kişileri derin tarih kayıtlarında araştırırsanız büyücü ustalarının yanında yetiştiğine dair bilgilere uğlaşırsınız.

Ölülerden bilgiler aldığını söyleyenler ALLAH ile özel görüşme yaptığınıda iddia ediyorlar bkz: nakşibendi tarikatı ismaili kolu
bkz: cübbeli ahmet " Allah bana dedi ki ete kemiğe büründüm mahmut diye göründüm " ayrıca mahmut cübbeli ahmetin şeyhi olur bilginize

" Kim peygamberin yolundan çıkar müminlere öğretilenlerden başka yola dönerse onu döndüğü yolun içinde bırakırız onlarda kendilerinin hidayete erdirildiklerini sanırlar " Ayet

ifrit

Kayıtlı Üye
yare-i yarim ALLAH razi olsun senden,,guzel cevaplamissin

ekologhandan

Kayıtlı Üye
Merhabalar, bu konuda kafam çok karıştı. Benim kıldığım namazlardan sonra okuduğum duaların hepsi Kuran'ı Kerim'de yer alan ayetlerdi. Belki siz havas ilminde yer alan başka metotlar için bunları söylüyorsunuzdur. Yani umarım öyledir. Çünkü peygamber efendimizin (s.a.v.) yasaklamış olduğu bir şeyi yapmış olmak istemem :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...