Dusunce Nehri

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Merhabalar, felsefik, ilginc, hayata yasama dair, veya direk hissettiklerinizi bu konuda paylasabilirsiniz. Bakis acisini genisletmenin bir yolu, diger goruslere kulak acmak oldugunu dusunuyorum. Bu konuya yazacaginiz bir sey bir soz olabilir, alakasiz vir gorus veya dusunce her sey olabilir. Bir seylerle ilgili baglantili olmak zorunda degil.

Dusuncelerimizin aktigi bir nehir olsun.

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Ben bu sene iki seyi cok deneyimleyerek ogrendim ve hala deneyimlemeye devam ediyorum. Iyilikten maraz dogarmis. Yaptigim her cikarsiz karsiliksiz iyiligin sonrasinda bana zarar olarak geri dondu. Bi insana iyilik yaparken karsidaki daha fazla ne yapabilirim onu hesap ettigini ogrendim.

Bir digeri ise insan iliskilerin, tamamen cikar dogrultusunda oldugunu bu sene sık sık deneyimledim ve bu beni insanlardan cok soguttu. Oysa cocukken arkadas olmak ne kolaydi, tek amacimiz eglenmek oyun oynamakti simdi ise para kazanmak, guc sahibi olmak olmus.

Demileus

Kayıtlı Üye
Merhabalar, felsefik, ilginc, hayata yasama dair, veya direk hissettiklerinizi bu konuda paylasabilirsiniz. Bakis acisini genisletmenin bir yolu, diger goruslere kulak acmak oldugunu dusunuyorum. Bu konuya yazacaginiz bir sey bir soz olabilir, alakasiz vir gorus veya dusunce her sey olabilir. Bir seylerle ilgili baglantili olmak zorunda degil.

Sofienin dünyası diye dünya klasiği olmuş bir felfesi kitabım var hayatımın belli dönemlerinde o kitabı okudum. Düşünce tarzım değiştiği için her okuduğumda farklı detayları yakaladım.Bu tarzda kitaplar bence kesinlikle 5-6 sene arayla tekrar okunmalı :love::giggle:

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Evren ve yaşam kocaman bi sarmasiktan ibaret. Hersey birbirleriyle baglantili bir döngü

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Hayvanlar da konusma yetisi var ama birbirleriyle net ve ayrintili bir iletisim kurmayi icat edemediler. Insanlar daha zeki olduklarindan ettiler. Oysa icat edebilirler, burunlarin ucundaki seyi goremiyorlar. Cunku zekalari yetmiyor. Peki ya bizimde burnumuzun ucundaki seyi goremiyorsak zekamiz yetmedigi icin? Insanlardan daha zeki varliklarda ayni seyi bizim icin dusunuyorlarsa.

Eskiden insanin kolu bile kirilsa gomerlermis öldü artik geri donusu yok nasil iyilestirelim diye. Ya suanda da öldü diye kabul ettitimiz insanlari bos yere gomuyorsak?

Yasam kocaman bi sarmasik, her gordugun bir seyin bir farkli yerde ayni sekilde isleyen ornege sahip.

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Aslinda dusuncelerimiz disinda vucudumuz bize ait degil daha dogrusu kontrolumuzde degil. Hatta bazen dusuncelerimizde bize ait degiller.

Vucudumuzum icersinde kocaman bir hayat var. Her hucrenin bir meslegi var. Ve dogru yapmazlarsa bulunduklari konaga zarar verirler. Tipki bazi insanlarin yanlislari yuzunden dunyaya verdikleri zarar gibi.

Ornegin biz elimizi hareket ettirmek istedigimizde beynimizle iletisime geciyoruz, o da kaslarimizla iletisime geciyor. Bu iletisim diziliminde olan hucrelerden biri olmasa bunu yapamayiz.
Bazende bizim farketmedigimiz seyi beynimiz bize sinyal gonderiyor.

Mesela regl ornegi verecegim, kadinlar da regl belirtileri aslinda bilimsel degildir. Beyin regl olacagini anliyor ve konağa iletmek istiyor, konak ise dis dunyada ogrendigi belirtileri aklinin kenarina koyuyor beyin de bunu ogreniyor ve tamam o zaman anlastik diyor. Belirti ne gogusde hassasiyet mi? Tamam mesajimiz bu olsun. Diye iletisime geciyoruz. Bunun kaniti ise sahsen ben oncesinde ruyamda gormek istiyorum bu da benim beynimle aramdaki anlasma.

Vucudumuzda bulunan her hucrenin, bakterinin kendi hayati var. Biz cok yakindan bakmaya teknolojimiz yetmedigi icin onlari bir nokta gibi goruyoruz ama belki daha yakindan bakabilseydik belkide bizim gibi hayatlari oldugunu gorebiliriz kim bilir (?)

Peki ya biz de bakteriysek? Dusununce hepimizin akli tek bir alanda guclu. Hepimizin belli basli yaptigi gorevler ve meslekler var, döngü icinde. Vucuttaki hucreler de dongu icinde calisir. Ve eger dogru yapmazsak dunya zarar goruyor. Dunyanin omru azaliyor.

Bir ornek daha: Kanser hucreleri kendisinde anormallik fark ettiginde intihar ediyorlar. Cunku yasamlari cok kotu etkileniyor ve dayanamayip intihar ediuorlar. Ama bi de intihar etmeyip durumu kabullenip yasamaya calisan kanser hucreleri vardir. Bunlar ya iyi huylu oluyorlar ya da kotu huylu.

Iyi huylular hayatlarini uzgun bir sekilde yasayip konagina zarar vermeden yasamini surduruyor.

Kotu huylular ise, cetelesiyorlar guruplasiyorlar herkesi kendine benzetmek istiyorlar ve diger iyi hucreleri yok ediyorlar onlardan besleniyorlar. Konaga ciddi zararlar veriyorlar. Iyi hucreler ve kotu hucreler arasinda hep bir savas oluyor. Birbirlerini yok etmeye calisiyorlar. Guclu taraf kimse o kazanir ya konagin ömrü azalir, ya da kotü hucreler yasamini yitirerek konagin ömrü artar.

Peki ya biz de ya bakteriysek?

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Din, insanlari yonetmek icin harika bir araç.

Ve yine din, insanlarin kendilerini iyi hissetmeleri ve bilmedigi seyleri sorgulamamak, yasam döngüsüne oylesine devam etmek icin harika bir araç.

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Kendimi iyi hissetmek ve sorgulamayi birakmak icin kendime uygun olan dini secmeye calistim. Arastirdim o yuzden bu forumu kesfettim.

Insanlarin dinlerine olan hassasiyetlerin farkinda olarak tum dinlere olan saygimla beraber:

Basta islama inanmistim. Islam da celiskiler ve tutarsizliklar vardi. Hepsini tek tek yazmayacagim cok uzun bir metin olur. Tek bir ornek te vermeyecegim devamini getirir. Hristiyanlik zaten islamin turemesi. Digerleri ise yasam uzerinde olan varlik/maddelere tapmaktan veya cok tanriciliktan ibaret benzer dinler.

Sonra dogaya, evrene verdim dusuncelerimi ve dualarimi. Yakinimda olan tum bitkilerden manevi huzur hissediyordum, koklerini hayal ediyordum o koklerle canlilarin baglantilarini. Ama yine de eksikti bir seyler. O da bitti.

bir sey urettiginde o uretimin amaci bellidir. Bir ihtiyac ugruna icat edilmistir. Insan ve diger canlilar da oyle olmaliydi. Oylesine omrumuzu doldurmak degil de bir ihtiyaci kapatmak olmaliydi gorevimiz.

Uretildik ama amacimizi bilmiyoruz. Yaraticimizi bilmiyoruz.

Insan bir dine inanmazsa kafasinda iste hep bu sorular olacaktir.

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Burnumuzun ucunda algilayamadigimiz bir sey varmis gibi geliyor.

Yasam ve uretim uzerine suan yasaynlarin tum bildiklerini toplasak belki de %0.00001 bile etmeyecek degerdedir. Bilmedigimiz o kadar cok sey var ki. Ogrenecegimiz seyler kesfedilmis bekleyen bilgilerdir. Onun haricinde ise

Neyi bilmedigimizi bile bilmiyoruz.

lightofgoddess

Kayıtlı Üye

Ya çoktan ölmüşsek ve cehennem dediğimiz şey dünya ise?Tanrı yaptığımız kötülüklerin cezasını çekelim diye bizi dünyaya atmışsa ve bunun farkında değilsek?

Martin Eden

Kayıtlı Üye
Buddha ve Nagarjunanin boşluk öğretisi beni çok etkilemişti
insanın sanırım ruhsal tekamulunun son safhası boşluk olmalı diye düşünüyorum

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Ne aradigimi bilmiyorum ama bulmak istedigim bir sey var ve aradigim sey derin sularin altinda bi yerdeymis gibi geliyor. Kendimi bildim bileli ruyalarimda hep bunu goruyorum. Cok buyuk yuvarlak bir goz, goz bebegi kirmizi renkte S seklinde tek gozlu, tum kollarini acmis sarmal seklini almis 8 kollu, evrimlesmis kocaman bir ahtapot hatta kraken de denilebilir. Cok derinde bi yerde.