Don Juan'ın Öğretileri ( Carlos Castaneda)

cathrine

Kayıtlı Üye
Ben bugün okuma fırsatı bulamadım.
Ben bir universiteye kayitliyim ve ikinci universitemi okuyorum. Dolayısıyla vaktim çok yok. Kitabı elime alabildigimde ilerliyorum ama vakit bulamıyorum. Çok konuştum uyumadan önce biraz okumak lazım bu gün.
Olsun arkadaşlar,kopmayın yeter,acele etmeyelim zaten,siz yeter ki ara sıra haber verin...Sonuçta gün içinde bir sürü başka sorumluluklarımız var,sizi çok iyi anlıyorum,ikinci üniversitede programlar yoğun oluyor...

cathrine

Kayıtlı Üye
Kitap beni heyecanlandırdığı için ben biraz hızlandım...Kitaptan bir alıntı eklemek istiyorum:
CC:''Acaba birer ayağım iki ayrı dünyaya mı basmaktadır?Bu dünyalardan hangisi daha gerçektir?Yaşamım hang, yöne yönelmeli?''
Don Juan bu açıklamalarımı dinledi ve açık seçik bir dünya görüşümün olmadığını,koruyucunun bana çok güzel ve açık bir ders vermiş olduğunu bildirdi.

''Sana göre iki dünya oluyor,''dedi.''Yani iki yol...Gerçekte yalnızca bir yol vardır.Koruyucu sana kuşku götürmez bir açıklıkla göstermiş.Senin için tek dünya,insanların dünyasıdır;ve sen o dünyadan çekip gidemezsin ki!Çünkü bi insansın sen!Koruyucu sana mutluluk dünyasını göstermiş;o dünyadaki şeyler arasında ayırım olamaz,çünkü bu ayırımı soracağın bi kimse yoktur orada.Ama insanların dünyası değildir ki o!Koruyucu seni sarsarak o dünyadan çıkarmış ve sana bir insanın nasıl düşüneceğini,nasıl savaşım vereceğini göstermiş.İşte budur insanların dünyası!Ve insan olmak demek bu dünyada yaşamış olmak demektir.Sen iki dünyada da yaşıyormuşsun,boş düşüncesi içindesin.Bizler için yalnızca bir dünya vardır.Bizler insanız ve insanlar dünyasını izlemek zorundayız seve seve.
''İşte ders buydu kanımca!''

cathrine

Kayıtlı Üye
Hoşuma giden bir alıntıyı daha sizlerle paylaşıyorum,çünkü beni etkileyen sözler daha çok ruhumuzla ilgili olan kısımlar...
CC:''Bir yolda yürek bulunmadığını nasıl anlarız Don Juan?''
DJ:''Herkes bilir bunu ama ne yazık ki kimse sormaz bu soruyu.Yürek taşımayan bir yola girdiğini eninde sonunda anlar insan;ama artık o yol o insanı öldürmeye hazırdır.O noktadan sonra durmak,durumu değerlendirip o yolu bırakmak pek az kişinin gerçekleştirebileceği bir şeydir.''
CC:''Sorumu ne biçimde soracağımı bir türlü bilemiyorum Don Juan?''
DJ:''Sor gitsin.''
CC:''Kendi kendime yalan söylemememin bir yöntemi var mıdır?''Yani yanıtı gerçekten hayır olan bir soruya evet dememi nasıl önleyebilirim?''
DJ:''Ne diye yalan söyleyecekmişsin ki?''
CC:''E bir yol insana eğlenceli ,zevkli gelebilir.O zaman...''
DJ:''Saçma bir şey bu.Yüreği olmayan yol nasıl zevkli olur ki?Öyle bir yolu tutmak bile zorluklarla doludur.Oysa yürek taşıyan bir yola girmek kolayca yapılıveren bir şeydir.Onu sevmeye çalışmak söz konusu olamaz..''

''Bir yol seçmek için insan korkulardan,açgözlülükten arınmış olmalıdır.''dedi DJ.
CC-Bir kimsenin bir yol araması için bile tutkuya gerek bulunduğunu ileri sürdüm.İnsanın tutkulardan arınmış olması düşüncesine katılamayacağımı,öğrenmek için tutkuya gerek bulunduğuna inandığımı söyledim.

''Öğrenme isteğine tutku denmemelidir,''dedi DJ.''Öğrenme isteği insanın doğal bir davranışıdır;ama şeytan otuna sarılmak,erk aramak demektir.İşte bu da tutku olur.Çünkü ulaşmak istediğin şey bilgi değildir.Şeytan otunun gözlerini bağlamasına olur verme.Zaten şu anda kancasını takmış bulunuyor sana.İnsanları ayartıp,onlara bir tür erklik duygusu verir;olağan kişilerin yapamayacağı şeyleri yapamayacakmış duygusuna kaptırır onları.Ama bir tuzaktır bu.Çok geçmeden bakmışsın,yüreksiz yol adama ters düşmüştür,onu yıkıvermiştir.Artık ölmüş sayılır o kimse---ölümü aramak ise hiçbir şeyi aramamakla birdir.''

Alex06

Kayıtlı Üye
Bu gün 3. bölümü bitirdim. DJ bölümün sonunda bilgi adamı olmak konusunu anlatıyor ama bölüm seytan otu ve şeytan otu deneyimi ile alakalı. Anladığıma göre şeytan otu bir erk sadece güç veriyor. Şeytan otu veya erk adına ne dersek diyelim aslında kişiye özel, heykelcik yaparak suret yarattıla rDJ ritueli anlatarak bu ritüel ile bitkinin kökünü toprağa gömmesini istedi. tum bunları yaparken DJ ota bakmadı bile çünkü o CC nin erki. Bunu sadece CC biliyor kimse ile paylaşmaması gerek ve otu kimsenin görmemesi gerek.
Kitabı dili akıcı, hikaye güzel. DJ kızılderili, cografya ise Amerika. Anlatılanlar yerel olsa bile bile bunların evrensel bir karşılığı var. okurken bu evrensel karşılık nedir ya da bu bizim coğrafyamızda neye denk düşer diye düşünerek okumaya çalışıyorum. Bu bölüm bende erk kavramının zihnimde bir yere oturmasını sağladı. Kendime şunu erk olarak seçtim demekle olmuyor bir takım ritüellerle o erki kontrol altında tutmamız gerekiyor. Erk mescalito gibi ögreten değil sadece güç veren. DJ güçten hoşlanmıyor. Bilgi adamı olmak konusunu anlatırken engellerden birinin de erk olduğunu söylüyor
"Düşmanların en güçlüsüdür erk. En doğal şey, ona boyun eğmektir. Öyle ya, o kimsenin buyruğunda değil midir erk!? Buyurur; kimi sakıncaları göze ala ala kendi yasalarını kendi yapar. Çünkü buyruk ondadır. Bu durumdaki birisi yaklaşmakta olan üçüncü düşmanın pek farkına varmaz. Bi bakmışsın, birdenbire, haberi bile olmadan yitirivermiş savaşımı. Düşmanı, onu, kıyıcı, tutarsız bi adam haline getirivermiş..."

Bu bölümde duman konusuna giriş yapılmış bakalım duman kavramı deneyimi nedir merak ediyorum. Keşke daha çok okuyabilecek vaktim olsa.

Alex06

Kayıtlı Üye
@Absoluta Virtute erk kullanıyor musunuz? Ritüel yaparken kullanabileceğimiz bir erk olması fikri bana mantıklı görünüyor.

cathrine

Kayıtlı Üye
@Alex06 Açıklamaların için teşekkürler,ben de çözmeye çalışıyorum...Bu kitabı okurken gözümün önüne hep kzılderili kültürünü anlatan filmler geliyor:) Gerçekten de bu kültürde ritüeller,kitapta bahsedilen türküler,kısaca sesler ,büyüler ve törenler çok önemli...Ben de kitabı okurken bunları değerlendiriyorum.Kitabın başında da insandan kargaya dönüşen ,sonra yeniden insan görünümüne geçen canlılardan bahsediliyor...Ya da kertenkele ile ilgili büyüden bahsediliyor...Kitabın dili güzel,kitap akıcı ama kitapta verilen tarifleri anlatırken ya da bu deneyimlerden bahsederken yazarın unuttuğu bir şey var:''Biz genel olarak anlatılanları sezgilerimizle anlayabilsek bile bazı ayrıntılara tamamiyle vakıf olamayız...Yazarın birden konudan konuya atlamaları var,bunun dışında kitap akıcı ,heyecanlı,ben okumaya devam edeceğim.Bu konulara hakim değilim,sizlerin desteğiyle daha da anlaşılır olacak inşallah @Alex06 @Absoluta Virtute .

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
@Absoluta Virtute erk kullanıyor musunuz? Ritüel yaparken kullanabileceğimiz bir erk olması fikri bana mantıklı görünüyor.
Ben de kullanıyorum, siz de kullanıyorsunuz. Ben buna niyetin gücü diyordum. Erk güzel bir kelime. Bundan sonra onu mı kullansam? :unsure: Erki arttıran şeyler enerjimizi arttiran. Şu şeytan otu araştırmak lazım.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
@cathrine, CC kitapları birkaç defa okunur ve her defasında yeni şeyler bulunur. İlk iki kitap CCnın bu "güç bitkilerle" alakalı deneyimler var çoğunlukla.

Alex06

Kayıtlı Üye
@Alex06 Açıklamaların için teşekkürler,ben de çözmeye çalışıyorum...Bu kitabı okurken gözümün önüne hep kzılderili kültürünü anlatan filmler geliyor:) Gerçekten de bu kültürde ritüeller,kitapta bahsedilen türküler,kısaca sesler ,büyüler ve törenler çok önemli...Ben de kitabı okurken bunları değerlendiriyorum.Kitabın başında da insandan kargaya dönüşen ,sonra yeniden insan görünümüne geçen canlılardan bahsediliyor...Ya da kertenkele ile ilgili büyüden bahsediliyor...Kitabın dili güzel,kitap akıcı ama kitapta verilen tarifleri anlatırken ya da bu deneyimlerden bahsederken yazarın unuttuğu bir şey var:''Biz genel olarak anlatılanları sezgilerimizle anlayabilsek bile bazı ayrıntılara tamamiyle vakıf olamayız...Yazarın birden konudan konuya atlamaları var,bunun dışında kitap akıcı ,heyecanlı,ben okumaya devam edeceğim.Bu konulara hakim değilim,sizlerin desteğiyle daha da anlaşılır olacak inşallah @Alex06 @Absoluta Virtute .
@cathrine alıntılarınız çok güzel bence bu alıntılara yorum ekleyin size ne hissettirdi ne düşünüyorsunuz ne cagrıstırıyor. Bizim için bu yorumlar farklı bir bakış açısı olur. Farklı fikirler farklı kapılar açar bu kitapta açılması gereken çok kapı var.

cathrine

Kayıtlı Üye
Ben de kullanıyorum, siz de kullanıyorsunuz. Ben buna niyetin gücü diyordum. Erk güzel bir kelime. Bundan sonra onu mı kullansam? :unsure: Erki arttıran şeyler enerjimizi arttiran. Şu şeytan otu araştırmak lazım.
Bu cümlenin üzerine bakın kitaptan bir alıntı paylaşayım sıcağı sıcağına,''şeytan otu ve duman arasındaki farkı anlatan ve erke de değinen bir diyalog,belki bizlere yardımcı olur:

Don Juan,''şeytan otunu'' ve dumanı şimdi biraz tanımış durumdasın.Hangisini daha çok beğendiğini söyle bakalım !''dedi.
CC:Duman çok korkutuyor beni,DJ.Nedendir bilemiyorum, ama pek olumlu sayılmaz ona karşı duygularım.''

''Yaltaklanılmaktan hoşlanıyorsun da ondan;şeytan otu yaltaklanıyor sana.Bir kadın gibi ,sana zevk vermeye çalışıyor.Oysa duman en soylu erktir;en temiz yürek onunkisidir.İnsanı ayartmaz,tutsak etmez;aşk ve nefret de bulunmaz onda.Tek isteği,güçlü olmandır.Evet şeytan otu da güçlülük ister,ama başka tür bir güçlülük o.Kadınların erkeklerde aradığı türden bir güçlülük.Oysa dumanın aradığı bir güç,yürek gücüdür.O da sende yok!Çok az kimsede bulunur o.Bu yüzden istiyorum dumanı biraz daha öğrenmeni.Yüreği berkitir duman.Şeytan otu gibi tutkularla,kıskançlıklarla,şiddetle dolu değildir.Duman oynak değildir,insana bağlı kalır.Bir şey unuttum diye tedirgin olman gerekmez onunla ilişkin sürdükçe.''

Bana çok değişik geldi...İlginç değil mi?

Alex06

Kayıtlı Üye
Bu cümlenin üzerine bakın kitaptan bir alıntı paylaşayım sıcağı sıcağına,''şeytan otu ve duman arasındaki farkı anlatan ve erke de değinen bir diyalog,belki bizlere yardımcı olur:

Don Juan,''şeytan otunu'' ve dumanı şimdi biraz tanımış durumdasın.Hangisini daha çok beğendiğini söyle bakalım !''dedi.
CC:Duman çok korkutuyor beni,DJ.Nedendir bilemiyorum, ama pek olumlu sayılmaz ona karşı duygularım.''

''Yaltaklanılmaktan hoşlanıyorsun da ondan;şeytan otu yaltaklanıyor sana.Bir kadın gibi ,sana zevk vermeye çalışıyor.Oysa duman en soylu erktir;en temiz yürek onunkisidir.İnsanı ayartmaz,tutsak etmez;aşk ve nefret de bulunmaz onda.Tek isteği,güçlü olmandır.Evet şeytan otu da güçlülük ister,ama başka tür bir güçlülük o.Kadınların erkeklerde aradığı türden bir güçlülük.Oysa dumanın aradığı bir güç,yürek gücüdür.O da sende yok!Çok az kimsede bulunur o.Bu yüzden istiyorum dumanı biraz daha öğrenmeni.Yüreği berkitir duman.Şeytan otu gibi tutkularla,kıskançlıklarla,şiddetle dolu değildir.Duman oynak değildir,insana bağlı kalır.Bir şey unuttum diye tedirgin olman gerekmez onunla ilişkin sürdükçe.''

Bana çok değişik geldi...İlginç değil mi
Neden değişik ve ilginç geldi? Henüz okumadığım için benim bir yorumum yok. .

cathrine

Kayıtlı Üye
Neden değişik ve ilginç geldi? Henüz okumadığım için benim bir yorumum yok. .
İlginç geldi ,çünkü ''şeytan otuna''ve ''dumana''insana ait özellikler yüklenmiş.Kitabın geçmişteki bölümlerinde de ''şeytan otu''ve ''duman'ın''insanı nasıl etkilediğinden bahsediyor ama hiç bu kadar net bir şekilde ortaya koymadığı için bana değişik geldi.Bir de ''şeytan otu''ve ''duman'ın''CC'ye nasıl etkilerde bulunduğunu,deneyimlerini okusam da tam kavradığımı söyleyemem...Bitkiler,pipo,mantarlar,duman,şeytan otu,kertenkele....Hepsi bir çeşit büyüyle ilgili de işte biraz daha okumamız gerekiyor ki,iyice kavradığımızdan emin olalım...ki bence siz ve @Absoluta Virtute bu konulara daha hakim olduğunuz için bazı ipuçlarını benden daha iyi yakalayabiliyorsunuzdur...Kitapta geçen bazı diyaloglar ve cümleler gerçekten etkileyici(y)

cathrine

Kayıtlı Üye
CC kitabım bir yerinde karga olmaya dair bir uçma deneyimini anlatıyor,o bölümden bir cümle:

CC:Don Juan'a düşündüğüm ya da anımsadığım şeyi anlattım.O da:''Bırak düşünmüş müsün,anımsamış mısın ,diye incelemeyi!İnsanlar uğraşır böyle şeylerle!Kargaların nesine gerek bunlar?Hele senin gördüğün kargalar....Onlar senin yazgının gizmenleri,yani gizli ajanlarıdır.Artık bir kargasın sen.Bunu değiştiremezsin.Bundan sonra kargalar uçuşlarıyla,yazgının tüm dönemeçlerini bildireceklerdir sana..

Bu bölümü okurken son yıllarda kargaları çok incelediğimi,çok oyuncu olduklarını ve her yıl beni şaşırtan bir sürü özelliklerini keşfettiğimi düşündüm...Kitapta başka bir durumdan bahsediyor ama yine de bunu da yazmak istedim..

cathrine

Kayıtlı Üye
Kitabı okumaya devam ediyorum,ben biraz hızlandım arkadaşlar....Kitabın ortalarından itibaren bütün sayfalarda altını çizecek çok cümle var...Bir alıntı yapıp buraya koysam sanki eksik kalacak gibi...CC 'nin velinimeti DJ ama onun da bir velinimeti var...Bu deneyimlerde herkesin bir ustası ve çömez denilen seçilmiş bir kişi oluyor,onu öğrendik.Bilgi adamı olmanın kurallarını ve bilgi adamı olmanın önündeki engelleri ,düşmanları elinden geldiğince okuyuculara anlatmaya çalışmış CC.Dost,yardımcı ve araç üçlüsü var bir de...Soyut alemle madde dünyasının birbirinin içine geçtiği,yazarın dile getirdikleri yaşadıklarının %25'ini bizlere aktarabildiğini hissediyorum...Çünkü bilgi yolunda edinilen bütün yaşantılar kişinin kendine özgüdür aslında ve bir başkasına aktarırken her şey biraz eksilir ya da abartılır,örnek:Bir yemeğin tadını onu daha önce hiç yememiş bir kişiye anlatamazsınız..Buradaki deneyimler de böyle ama içindeki ''yürekle gidilen yoldaki''ilkeler ve hayata dair kişinin geliştirmesi gereken özellikleri anlatması yönünden kitabı çok beğendim...Kitabı şu anda bizimle okumayanlar çok şey kaçırıyorlar ama daha sonra okumalarını tavsiye ederim arkadaşlarıma....Ben okumaya devam ediyorum,sonlara doğru da bir inceleme daha yazarım...Ben kitapla çok haşır neşir oluyorum ,gerçekten çözümlemeye çalışırken çok odaklandığım için ,hayatımdaki diğer sorunları bir kenara attım,kafam dağıldı,bana çok iyi geliyor(y)
Bu sitede bu kitabı okuması gereken çok kişi var bence,sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? @Absoluta Virtute @Alex06 ;)

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Bi insan öğrenmeye başlayınca, amaçlarının neler olduğunu kesin olarak bilmez. Başka bi niyeti vardır,
amaçları belirgin değildir. Hiçbi zaman gerçekleşemeyecek ödüller ummaktadır. Çünkü öğrenmenin zorluklarım
bilmiyordur henüz.
Yavaş yavaş öğrenmeye başlar önceleri azar azar, sonra da büyük parçalar halinde. Çok geçmeden
düşünceleri çatışır. Öğrendiği şey, umduğu, düşlediği gibi çıkmamıştır. Bu durum, onu korkutur. Öğrenim,
hiç de beklendiği gibi olmamıştır. Öğrenimin her adımı yepyeni görevler yükler insana; kişinin korkuları
acımasızca birikirler, baş kaldırırlar. Bi savaş alanına döner yaşamı.
İşte, doğal düşmanların birincisiyle böyle karşılaşılır: korkuyla! Yenmesi güç, hain, korkunç bi düşmandır
korku. Bütün yol boyunca saklanır, ummadığın yerlerde sinsi sinsi bekler seni. Eğer, onu karşında gördüğün
zaman, kaçmaya başlarsan, unut artık bilgiye falan ulaşmayı.
Korkup kaçan kimseye ne olur?
Bi şey olmaz. Ama öğrenemez bi daha. Korkusunu göğüslemesi, korkusuna karşın öğrenme yolunda bi
adım daha ilerlemeyi göze alması gerekir. Bi adım daha, bi adım daha. Korkuyla dolmalı... Evet! Ama,
korksa da ilerlemeyi sürdürmeli, durmamalı. Bu işin yöntemi böyledir! Bu birinci düşmanın pes edeceği bi
an gelecektir. Adama güven duygusu gelir. Niyeti daha da güçlenir. Öğrenmeyi öyle korkutucu bi şey gibi
görmez artık.
Bu sevinçli an gelince, birinci doğal düşmanını yendiğini çok iyi bilir insan.
Hemen mi olur bu, don Juan, yoksa azar azar mı? Azar azar olur, ama korkusunun kaybolması çabucak
olur. Birdenbire olur.
Ama yeni bir şeyler gelirse başına, gene korkmaz mı adam?
Hayır. Korkusunu bi kez yitirmeyegörsün insan, artık yaşamında korku nedir bilmez. Korkunun yerini
zihin berraklığı alır korkuyu silen bi zihin berraklığı. Artık, o kimse ne istediğini biliyordur; o isteklerini
nasıl doyuracağını da biliyordur. Yeni öğrenimleri kazanmak için adımlarını nasıl atması gerektiğini sezer; her şey apaçık çıkmıştır ortaya. Artık hiçbi şey saklı değildir bu adamdan.
Bu da ikinci düşmanın karşısına çıkarır onu: berraklık! Ulaşılması o denli zor olan zihin berraklığı
korkuyu kovar, ama kör eder insanı aynı zamanda.
İnsanın kendisinden kuşku duymamasına yol açar; istediği şeyi yapabileceği inancını verir ona. Çünkü o
kişi artık her şeyi apaçık görebilmektedir. Berraklığın yüreklendirdiği kişi, bi türlü durmak bilmez. Ama
büyük bi hata yapmaktadır. Bu işin bi eksik yanı vardır. Adam kendisini bu sözde erke bırakırsa, ikinci
düşmanına boyun eğmiş sayılır. Ve öğrenme diye bi şey kalmaz. Sabırlı olması gereken yerde aceleci olacak
ya da acele edilmesi gereken yerde sabırlı olmayı seçecektir. Zaman gelecek, artık yeni bi şey öğrenme
yetisini yitirecektir.
İkinci düşmanı, bu adamın bi bilgi adamı olma çabasını kösteklemiştir; artık bu adam, bilgi
adamı olmayı istemek yerine, devingen, kıvrak bi savaşçı olmayı yeğleyebilir. Ya da soytarı olmayı. Ne var
ki, kendisine pek pahalıya mal olan o berraklık hiçbi vakit karanlığa ve korkuya döntişmeyecektir. Yaşamı
boyunca her şeyi açıkça görecektir; ama yeni bi şey öğrenemeyecektir, öğrenme özlemi çekmeyecektir.
Ama, yenilmemek için yapabileceği bir şey yok mudur?
Korkuyu nasıl aşmışsa yine öyle yapmalıdır; berraklığa meydan okumalıdır. Elde ettiği berraklığı, önünü
daha iyi görüp yeni adımlarını ona göre atmak için kullanmalıdır. En önemlisi de, berraklığının, bi yanlışlık
sonucu ortaya çıktığını düşünmelidir. Ve öyle bi an gelecektir ki bu berraklığın, gözleri önündeki bi
noktadan başka bi şey olmadığını anlayacaktır. Böylece ikinci düşmanını da yenmiş olacaktır; artık hiçbi
şeyin ona zarar veremeyeceği bi yere ulaşacaktır. Bu, bihata olmayacaktır. Bu, gerçek bi erk olacaktır. Korkuya kapılırsan, korkuyu yenemezsin; çünkü öğrenmekten ürküyorsundur,
öğrenmek için çaba göstermiyorsundur. Ama korkusunun içinde yıllar boyunca sürdürürse öğrenme
çabasını, ola ki korkusunu yenebilir. Çünkü kendini korkuya bütünüyle bırakmamıştır. Üçüncü düşmanı
nasıl yeneriz, don Juan?
Ona karşı çıkarak. Bile bile... Kendimizin gibi görünen erkin, gerçekten kendimizin olmadığını
kavrayarak... Bütün öğrendiklerimizi dikkatle ve inançla kullanarak, sürekli olarak sınırlarımızı
zorlamayarak... Kendimizi denetleme durumunda, beraklığııı ve erkin hatalardan da kötü olduğunu
görebilirsek, her şeyi denetimimiz altında bulundurduğumuz bi noktaya erişebiliriz. İşte o noktada erkimizi
nasıl ve ne zaman kulanabileceğimizi biliriz. Üçüncü düşmanı böylece yenmiş oluruz.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
''Bir insana kızmanız gereken yerde kızmazsanız ,o kişi size daha çok sinirleniyor ve haksızlığa uğruyorsunuz''
Ben onu farklı şekilde okudum.. bir yerde vermen gereken tepkiyi vermezsen sıra karşı tarafa geçiyormuş senin yapman gerekeni o yapıyormuş.. yani mesela birisi size haksızlık yaptığında kızmazsanız suçlu siz olursunuz.. yada işte mesela bu ilişkilerde oluyor birisi terk edilmeyi hak edecek şekilde davranıyor, karşı taraf terk etmek yerine dayanmayı seçiyor sonra karşı taraf terk ediyor..

cathrine

Kayıtlı Üye
Ben onu farklı şekilde okudum.. bir yerde vermen gereken tepkiyi vermezsen sıra karşı tarafa geçiyormuş senin yapman gerekeni o yapıyormuş.. yani mesela birisi size haksızlık yaptığında kızmazsanız suçlu siz olursunuz.. yada işte mesela bu ilişkilerde oluyor birisi terk edilmeyi hak edecek şekilde davranıyor, karşı taraf terk etmek yerine dayanmayı seçiyor sonra karşı taraf terk ediyor..
Evetiben de bunu anlatmaya çalıştım,sen daha güzel ifade etmişsin...Aynı şeyi söylüyoruz aslında @Mya

cathrine

Kayıtlı Üye
Kitabın sonunda anlatılan bir özet bölümü var ya,o kısmı yeri geldikçe kitabın aralarına serpiştirseydi yazar,çok daha anlaşılır olacaktı...Genel olarak kitabı beğendim ve bendeki üç kitabına bu kitap da eklendi,diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum...Mescalito,dost,erk,büyü,karga,köpek,kertenkele ,ot,bitki derken kitabın sonuna geldim....CC'nin deneyimlerine de özendim...Uçma deneyimleri,mescalito ile karşılaşmalar yaşaması,derin bir şekilde uyuması gibi hallerine erişmek içinse bitkilerden yararlanılması gerekiyor...Yani normal birhalde deneyimlenemeyecek olaylar silsilesi ve en acayip durum da bütün bunlar fantasitk bir hikaye değil ,gerçek yaşanmışlık olması...Düşünebiliyor musunuz?Bir başka alemi resmen tecrübe ediyor adamlar...Don Juan'ın yönlendirmesiyle tabii ki...Usta ve çömez ilşkisi sayesinde...Yaşadığımız günlük hayatın dışında olağanütü gerçeklikten bahsediliyor...Bir de bu kitap yazılmadan önce yazarın sürekli tehdit edilmesi de cabası...Yazar büyük kararsızlıktan sonra kaleme almış zaten notlarını...Kayalar ve bitkiler ,ıssız tepelere daha farklı gözle bakıyorum artık...Acaba bu bahsedilen otlar,bitkilerin bizim kendi kültürümüzde bir karşılığı var mıdır?Öğrendiğim bir başka bilgi de biz burada yalnız değiliz ,dünyada sadece insan değil ,bitkiler ve hayvanlar da bize yardımcı ve dünyaya katkıda bulunuyorlar....Hepimiz bir bütünüz,çok gizem var ama gizemler herkese farklı bir şekilde görünüyor...O yıllarda bitkilerin böyle bir özelliği olduğunu anlamışlar demek ki...Bitki,ot zehir de olabilir şifa da olabilir...Kitaba göre konuşursak bulunduğu noktadan kıpırdamadığı için ölümden kurtulan bir kahramanımız var...Don Juan'ı taklit eden bir düşman görünmesi gibi bazı olaylar yaşanıyor...Perdenin arkasının da arkası var:))Kitapta takıldığınız yerler oluyorsa durmayın,okumaya devam edin,çünkü o bütünlük bir şekilde sağlanıyor...Bütün taşlar yerine oturuyor...Anlamlandıramadığım yerler olsa da ben nasibime düştüğü kadar faydalandığımı düşünüyorum...Zaten ben bir ara tekrar okurum bu kitabı...Merak eden arkadaşlarıma da öneriyorum..Sizler neler düşünüyorsunuz arkadaşlar? @Absoluta Virtute @Alex06 Sizler daha bitirmediyseniz sonra yazarsınız incelemenizi,ya da aklımıza takılan soruları burada da birlikte tartışabiliriz...

cathrine

Kayıtlı Üye
@Absoluta Virtute @Alex06 Kitabı okumaya devam ediyor musunuz?Sizin düşünceleriniz de önemli benim için...Bir de moderatör olarak sorma gereği duyuyorum...Yoksa müsait olmadığınız için ertelediniz mi?Nerelerdesiniz?

[XTR] Similar Threads

Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
4
Cevaplar
12
Görüntüleme
2K
43887
4