Don Juan'ın Öğretileri ( Carlos Castaneda)

Alex06

Kayıtlı Üye
''Bir insan bilgiye,savaşa gider gibi yaklaşır:Apaçık,korkulu,saygılı ve tam bir güvençle"
İkinci bölüm CC nin meskalito deneyiminden bahsediyor. Halüsunajen madde alımında insanlar ya iyi ya da kötü bir deneyim yaşıyorlar. bad trip, good trip dedikleri şey. Anladığım kadarıyla CC nin deneyimi good trip grubunda. DJnin bilgi aktaracağı kişi olduğunu anlaması da bu deneyimin iyi olmasından kaynaklı. CCnin devam etmek istememesi korkması üzerine bu güzel cümle geliyor. ''Bir insan bilgiye,savaşa gider gibi yaklaşır:Apaçık,korkulu,saygılı ve tam bir güvençle"
Hayata yaklaşımda böyle olmalı zaten hayat dediğimiz şey ögrenmemize dayalı tekamül süreci değil mi?

Benim bu bölümde henüz anlamlandıramadığım iki kavram var "dost" ve "meskalito"

"Bi ‘dost’, insanın yaşamına, kendisine yardım etsin, akıl versin, büyük-küçük, doğru-yanlış bütün eylemlerini sürdürebilmek için güç versin diye, soktuğu bir erktir. Bu dost, insanın, yaşamını varsıllaştırması, edimlerine kılavuzluk etmesi, bilgisini ilerletmesi için gereklidir."

Meskalito ise daha tanrı gibi tanımlanmış bakalım kitabın devamında göreceğiz. BU arada PDF nin çevirisi kesinlikle elimdeki basılı kitaptan daha iyi kitap google translate ile cevrilmiş gibi.

cathrine

Kayıtlı Üye
Kitaptan Mescalito ile ilgili bir bölüm:

Oysa DJ kesinlikle başardığımı,bu başarım karşısında da peyoteye ilişkin bilgi vereceğini söylüyordu.
Dj:''Mescalito'yu öğretmemi istemiyor muydun?Onunla yüz yüze gelmeyi göze alabilecek sağlamlıkta mısındır, diye sınadım seni.Çocuk oyuncağı değildir Mescalito.Tüm olanaklarına egemen olmalısın.Artık,istemini tek başına yeterli bir öğrenme nedeni sayabilirsin.''
CC:''Demek peyoteyi öğreteceksin bana''
DJ:''Mescalito derim ben ona.Sen de öyle de.''
CC:''Ne zaman başlıyoruz''
DJ:''Kolay mı öyle birdenbire?Hazır ol bi bakalım''
CC:''Hazırım ben....Herhalde.''
DJ:''Oyun oynamıyoruz burda.Hiçbi kuşkun kalmayana dek beklemen gerekir.Sonra tanışırsın onunla.''
CC:''Kendimi hazırlamam mı gerekiyor?''
DJ:''Hayır.Yalnız bekleyeceksin.Belki vazgeçersin bu sevdadan bir süre sonra.Hemen yılıyorsun.Dün gece işler biraz sarpa sarınca kaçıp gidecektin.Mescalito amaçta sıkılık ister.''

Son cümle önemli galiba...Bu kitapta bahsedilen ''Mescalito''bir metafor olarak mı kullanılıyor arkadaşlar?Bu bizim içimizdeki gücü,hayat amacımızı ya da bilnmeyen boyutlardaki karşılaştığımız rehberlerden aldığımız bilgi akışını mı temsil ediyor?Aklıma soyut olarak bunlar geliyor...Kitap ilerledikçe anlayacağız,ilgili başka diyaloglar da var...''En önemlisi öğrenmek için amaçta''sıkılık''yani vazgeçmemek...Devam edelim bakalım...

cathrine

Kayıtlı Üye
Bir de dost meselesi var:
''Bi dost insanın yaşamına,kendisine yardım etsin,akıl versin,büyük-küçük,doğru-yanlış bütün eylemlerini sürdürebilmek için güç versin diye,soktuğu bir erktir.Bu dost insanın yaşamını varsıllaştırması,edimlerine kılavuzluk etmesi,bilgisini ilerletmesi için gereklidir.Zaten dost olmadan bilgi edinilemez.''Don Juan bunları büyük bir inanç ve yürek gücüyle söylemekteydi.Sözcüklerini özenle seçtiğini görüyordum.Şu tümceyi dört kez yinelemişti:
''Bi dost sana her şeyi hiçbir insanoğlunun aydınlatamayacağı denli açık biçimde gösterir ve anlamanı sağlar.''
''Koruyucu melek gibi bir şey oluyor demek bi dost?''
''Koruyucu evet, ama melek değil,Bi yardımcıdır o.''
''Senin dostun Mescalito mu?''
''Değil!Mescalito başka tür bir erktir,benzersiz bi erk!Bi koruyucudur ,bi öğretmendir.''
''Mescalito nasıl ayırt edilir bir dosttan?''
''Bi dost gibi uysallaştırılıp kullanılamaz o.Mescalito kişinin dışındadır.Karşısına çıkan ister bir brujo olsun ,ister bi çiftçi kendisini değişik biçimlerde gösterir onlara''
''Nasıl gösterir diye sormayı sürdürdüm.''
''Sayısız yöntemleri vardır bunun.Kimi zaman elinde ya da kayalarda,ağaçlarda gösterir;kimi zaman da bakmışsın burnunun dibinde gösteriverir.''
''Bir resim gibi mi çıkarır önüne?''
''Hayır.Önünde öğretir.''
''Mescalito konuşur mu insanlarla?''
''Konuşur ama sözcük kullanmaz.''
''Ya nasıl konuşur''
''Adamına göre değişir bu''

Dost ile Mescalito arasındaki farklar anlatılmaya çalışılıyor...İlerleyen sayfalarda belki sırra vakıf oluruz ya da kendimize göre bir sonuca varırız,şimdi ser verip sır verilmiyor herhalde...Castenada'nın diğer üç kitabında da gördüğüm''Yüzme bilmeden denize atlayıp yüzmeyi öğrenmek zorunda kalan insanlar''gibi hissettirmesi...Herkes farklı bir şey anlıyor ama bilinçaltımız sezgileriyle kendine göre bir şey çıkarıyordur...

cathrine

Kayıtlı Üye
Dost ile Mescalito arasındaki farkı da şöyle açıklıyor bir yerde:''Mescalito,insanın kendisini aşıp öğrenmesini sağlar.Dost ise insanı dışa çıkarıp ona erk verir.''Kitap biraz daha ilerleyince daha iyi anlayıp tartışabileceğiz arkadaşlar,sizin okumalarınız ne alemde?

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Mescalito''bir metafor olarak mı kullanılıyor arkadaşlar?
Meskale aslında isim. İspanyolca da to eki Türkçe de cim eki gibi. Peyote'ye DJ meskalito diyor. Başka bitkilerden de sanki ruhu olan bir güçten bahsediyor. Bu bir şamanik inanç galiba. Ben öyle algılıyorum.

Alex06

Kayıtlı Üye
Bu kısmı ben de çok anladığımı söyleyemem.
Dost Diablo otuna diyordu.
Erken bir yargıda bulunuyor olabilirim çünkü kitabın henüz baslarindayim ve yazarın okuduğum ilk kitabı.
Ben dost kavramını hepimizin kendine seçtiği bir erk var ya. Kimimizin melek kimimizin erk hayvanı vs. Dost olarak onu anlıyorum . Bir yardimci olarak tanımlıyor.

Alex06

Kayıtlı Üye
Netflix te "How to change your mind" isimli bir belgesel serisi var her bölümü ayrı bir madde anlatılıyor. Bölümün biri mescalin üzerine. İzlemeye değer.

cathrine

Kayıtlı Üye
Netflix te "How to change your mind" isimli bir belgesel serisi var her bölümü ayrı bir madde anlatılıyor. Bölümün biri mescalin üzerine. İzlemeye değer
Ben bu belgeseli yakın zamanda izlemiştim ve kitabı okuduğum sürece hep bu belgeseldekileri hatrladım(y) Demek ki kitapta hepimiz benzer ,ortak noktalarda buluşabilmişiz:)

cathrine

Kayıtlı Üye
Pipo ile ilgili bölümden bir alıntı:

CC:''Kızdın mı bana, Don Juan''diye sordum,döndüğümde.Bu soruma şaşırmış göründü.
DJ:''Hayır,hiç kimseye kızmam ben.Hiç kimse o kadar önemli bir şey yapamaz ki.İnsanların edimleri önem taşıyorsa senin için,o zaman kızarsın.Benim için böyle bir şey söz konusu olmaktan çıkmıştır artık.''

@Alex06 @Absoluta Virtute DJ İkide birde CC'yi azarlıyor,bir de inkar ediyor:ROFLMAO:

Şaka bir yana ,eskiden ben de sinirlensem de belli eden bir insan değildim ama sonra çok zararını gördüm.Burada demek istenen ''Kimsenin hareketleri bizi kızdıracak kadar önemli olmamalı'' Bu uygulanabilse zaten herkes gül gibi geçinir....Bir de başka bir yerden öğrendiğime göre ''Bir insana kızmanız gereken yerde kızmazsanız ,o kişi size daha çok sinirleniyor ve haksızlığa uğruyorsunuz''
Ne kadar doğru bilemiyorum ama tepki vermemeyi ben de isterdim...

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
DJ İkide birde CC'yi azarlıyor,bir de inkar ediyor:ROFLMAO:
Azarlama gibi değil de, eyleniyor o.
Şaka bir yana ,eskiden ben de sinirlensem de belli eden bir insan değildim ama sonra çok zararını gördüm.Burada demek istenen ''Kimsenin hareketleri bizi kızdıracak kadar önemli olmamalı'' Bu uygulanabilse zaten herkes gül gibi geçinir....Bir de başka bir yerden öğrendiğime göre ''Bir insana kızmanız gereken yerde kızmazsanız ,o kişi size daha çok sinirleniyor ve haksızlığa uğruyorsunuz''
Ne kadar doğru bilemiyorum ama tepki vermemeyi ben de isterdim...
Yalniş bir davranış varsa, tepki vermek gerekiyor. Ama kızarak değil.

cathrine

Kayıtlı Üye
Ben kitaba devam ediyorum,biraz yavaşladım,hazmederek okumaya çalışıyor.um.Anladıklarımın yanında anlamadığım bölümler de var..Belki yarın sizlerle konuşurken daha iyi anlarım...CC ve DJ diğer kitaplarda da hep çalılıklara,tepelere gidiyorlar...Kitabı okurken aklımdan geçen: ''Keşke bizim de CC gibi bir ustamız(bir Don juan'ımız) olsa ne güzel olur!'':))

cathrine

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar ben ''şeytan otu ''bölümünü bitirdim ,''kertenkele''ile ilgili bölüme geçtim.Bu kitap yavaş okunabilir ama sizlere tavsiyem her gün mutlaka 20/30 sayfa da olsa okuyun yoksa kitaptan koparsınız.Kitabı tam anlayabilmek için ve kitabın bütünlüğünü sağlayabilmek için gerekli bu şekilde okuma yapmak...Bitkilerle,otla ilgili kısımlarda da bazı tarifler verilmiş,''kertenkele''ile ilgili bölümde de bir çeşit büyüden bahsediliyor gibi...Sizler de o bölümlere geldiğinizde haber verin de beraber tartışalım... @Absoluta Virtute @Alex06 Bu bölümler sizden sorulur ,bana öyle geliyor,sizlerin yardımlarıyla aydınlatabilirim ben okuduklarımı,çünkü sizler bu konulara daha hakimsizniz:)

Not:Bitkilerle ilgili bölümlerde yazar fazla ayrıntıya girmiş,kısaca anlatabileceği bazı yerleri uzatmış ,asıl önemli öğretilere kitabın ortasında geleceğiz bence...

Alex06

Kayıtlı Üye
Ben bir universiteye kayitliyim ve ikinci universitemi okuyorum. Dolayısıyla vaktim çok yok. Kitabı elime alabildigimde ilerliyorum ama vakit bulamıyorum. Çok konuştum uyumadan önce biraz okumak lazım bu gün.