Aşk üzerine parapsikolojik sohbetler

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Aşkı tanımama, onu Ahlak çevresinde değerlendirme hatalı olan. Toplumsal normlara oturmak kadına erkeğe bir rol model verip ona göre aşkı yaşamasını beklemek aşkın doğasından çıkmasına sebep. Şengör’ün bence asıl açıklaması bu altında toplumun aşka yüklediği değeri eleştirdiğini düşünüyorum.

aşk aşktır bu kadar.

toplumsallaşma adı altında aşka o kadar kural eklendiki aşk aşk olmaktan çıktı, hayatta kalmak için üremek için bir araç bir yalan olarak kullanılmaya başlandı.

hayatında hiç aşkı tatmadan 13 yalında çocukken evlendirilen hayatı boyunca çocuk yapması, çocuklara bakması, eşine bakması, eşinin ailesine bakması için yetiştirilen bir kadın. Ne aşkı bilir ne de cinselliği ona göre aşk çocuk yapmak ve o toplumda o toplumun istediklerine uymak zorunda kaldığı yani hayatta kalmak için Eşini sevmek zorunda olduğu bir kavramdan öteye gidemez

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Ruh ikizi gerçek mi, dünyadan onu bulmak kesinlikle olacak bir şey diyebilir miyiz ? Bulursak bir araya gelinmesi için hep engelleri mi aşmamız gerekecek ? Ve ruh ikizleri arasında aşk olması şart mı, dostluk olur mu Mevlana ve Şems gibi..

Mevlana ve şems bambaşka bir konu Çok güzel bir örnek lakin ciddi tartışma konusu olacağı ve sır bilgiler içerdiği için bura da konuşamayız.

ruh ikizi üzerine çok çalışma yaptım. Doğru düzgün bir veriye ulaşamadım.

herşey çifti ile yaratılıyor. Tek yaratım diye bir şey yok. birde zıttı var tabi ki.

bu çift yattılma hikayesi antik Yunan’a dayanıyor. Tanrı insaları kanatlı ve birinine yapışık yararmış, kadın kadın, erkek erkek ve erkek kadın şekinde sonra tanrının emrine karşı çıkıyor ve kanatları elinden alınıp ayrılıyorlar ve ömür boyu birbirlerini aramakla cezalandırılıyor.
Hikaye burdan çıkıyor.

lakin insan doğasını açıklamaya yetmiyor bu üç tür, çok farklı aşk ve cinsel yönelimler var.

ikinci olarak insanlar birden fazla aşk yaşabiliyor, dostluklar kurabiliyor.

bir kişinin hayatında iyi ya da kötü kadersel çizgisinde önemli değişimlere sebep olan insanlar var onlar ruh ikizi olarak göreceksek olabilir. Lakin hem yaptığım çalışmalar ile bir neticeye varamadım hem de mantığıma ruh ikizini oturtamadım.

varsa bile bence dediğim gibi hayatızda ciddi öğretmenler( yaşayarak öğreten) ruh ikizi olabilir

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Yalanladıkları yok. Normal kavramının olması tüm popülasyonun aynı olacağı anlamına gelmiyor. Mutasyon dediğimiz şey bu zaten. Aseksüeller üremezlerse popülasyondan elenecekler ve yeni popülasyon çoğunluk olan normal libidolulardan oluşacak. Doğurgan olmayanları da saymışsınız belli ki bir yanlış anlaşılma var, "yalnızca üreyebilecek olanlar aşık olur" gibi bir iddiası yok bilimin. Nörotransmitterları araştırın anlayacaksınız meseleyi.

evrimsel teoriye göre evet doğru Lakin evrim teorisi hala bir teori

makssenberg

Kayıtlı Üye
evrimsel teoriye göre evet doğru Lakin evrim teorisi hala bir teori
Teori kavramı fiziktekiyle karıştırıldığı için bir anlam karmaşası çıkıyor. Fizikte teori doğrulanınca yasa gibi tanımlar kullanılıyor ama biyolojide başka bir adı yok, "doğrulanmış teori" deniyor. Evrim doğrulanmış bir teoridir ve kullandığımız antibiyotiklerden grip aşısına kadar sürekli yenilerini çıkarmamızın sebebi sebebi evrim teorisinin HAKİKAT olduğundan dolayıdır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Nörotransmitterları Deli gibi araştırıyorum. Hipnoz ve bilinçaltı çalışmalarında etkileri üzerine, hücre bazlı majıkal çalışmalar vs gibi pek çok bu konuda bilimsel çalışmalar yapan ve parapsikolojiye de ilgisi olan arkaDaşla baya kafa patlattık ama bu tür konulara sponsor desteği bulanmıyor ve bilimsel çalışmalar yapmak için üniversiteler onay vermiyor. Kendi çapımda araştırma yapmaya devam ediyorum ama aşk ile nasıl bir bağlantı kurdunuz merak ettim

makssenberg

Kayıtlı Üye
Nörotransmitterları Deli gibi araştırıyorum. Hipnoz ve bilinçaltı çalışmalarında etkileri üzerine, hücre bazlı majıkal çalışmalar vs gibi pek çok bu konuda bilimsel çalışmalar yapan ve parapsikolojiye de ilgisi olan arkaDaşla baya kafa patlattık ama bu tür konulara sponsor desteği bulanmıyor ve bilimsel çalışmalar yapmak için üniversiteler onay vermiyor. Kendi çapımda araştırma yapmaya devam ediyorum ama aşk ile nasıl bir bağlantı kurdunuz merak ettim
Nörotransmitterları araştırıp aşka rastlamamak büyük şanssızlık hocam :D gerçi konu o kadar okyanus gibi ki ayrı bir disiplin gibi ihtisas olarak ele alınması lazım. Aylarımı verdim özet geçmek bile saatler sürer. Ama internette türkçe kaynaklar bile çok rahatlıkla bulursunuz.

makssenberg

Kayıtlı Üye
pek çok majisyen aslında pagandır lakin yaşadığı toplum nedeniyle hristiyan ya da müslüman takliti yapabililir ya da bir inanç sistemi ile başlar zamanla yaptığı çalışmalar ile İnanç sistemi değişir, korku sebebi ile inanç sisteminin değiştiğini söylemez öğretilerini sembol dili ile anlatamaya çalışır
Diğer konuları hep konuşabiliriz de şimdi sizi görmüşken yıllardır cevapsız kalan sorularımı sormak istedim çünkü yüzünüzü gören cennetlik hocam :D O soruma cevabı tam alamadım, Örneğin şamanizmden islama geçişte şamanların baskıdan dolayı şamanist kültüre ait sistemi terk edip islami dua gibi görünen ama büyü olan uygulamalarının olduğundan bahsetmişti yule. Mesela bu örnekteki gibi olaylarda majisyen o ritüelin tanrısına iman etmese ama uygulamayı gerçekleştirecek bir üstün varlığa iman etse yine de uygulamalar işe yarıyor mu?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Diğer konuları hep konuşabiliriz de şimdi sizi görmüşken yıllardır cevapsız kalan sorularımı sormak istedim çünkü yüzünüzü gören cennetlik hocam :D O soruma cevabı tam alamadım, Örneğin şamanizmden islama geçişte şamanların baskıdan dolayı şamanist kültüre ait sistemi terk edip islami dua gibi görünen ama büyü olan uygulamalarının olduğundan bahsetmişti yule. Mesela bu örnekteki gibi olaylarda majisyen o ritüelin tanrısına iman etmese ama uygulamayı gerçekleştirecek bir üstün varlığa iman etse yine de uygulamalar işe yarıyor mu?

Aslında geçmiyor işte geçmiş gibi yapıyor. Harfleri değiştiril Arapça yapıyor. Yoksa inanç sistemi değişmiyor.
Hayır iman ettiğiniz ne ise onu çalışmalısınız, işlem başarıya ulaşmaz.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Aşkın biyolojik yapısı ile ilgili araştırmaları okudum tabi ki de. Hatta kitabım da yazmıştım. Lakin aşk sonrası olan durumu anlatıyor bence yani benden aşka tepki veriyor kendisini ona uyarlıyor. Hamile kadınlar da olduğu gibi. Lakin aşkın varlığını aşkın o aşık olma anını ve varlığını sürdürmesini anlatma da bence yetersiz tabi ben sosyolog ve psikolog olarak kimya biyoloji konulara çok vakıf değilim.

bir bilime de bence diye yaklaşılmaz.

aşkın ömrü üç yıldır diye bir kavram vardı, hatta İtalyan bir bilim adamı aşk ilacı yapmaya çalışıyordu. Yani aşık olmama ilacı.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Seneler seneler seneler önce ?

bir parkta oturmuştum
Aşk üzerine isteklerimi yazdım bir kağıda
Tüm ayrıntıları ile şöyle olsa böyle olsa
Tabi gencim o zamanlar ?
Neyse yazdım ve kapattım ajandamı evime gittim.

ertesi gün yazdığım gibi bir insanla ile o parkta tanıştım ve çok uzun yıllar çok güzel bir beraberliğim oldu.

Bunu niye anlattım sizin de böyle hikayeleriniz var mi

acid

Kayıtlı Üye
Seneler seneler seneler önce ?

bir parkta oturmuştum
Aşk üzerine isteklerimi yazdım bir kağıda
Tüm ayrıntıları ile şöyle olsa böyle olsa
Tabi gencim o zamanlar ?
Neyse yazdım ve kapattım ajandamı evime gittim.

ertesi gün yazdığım gibi bir insanla ile o parkta tanıştım ve çok uzun yıllar çok güzel bir beraberliğim oldu.

Bunu niye anlattım sizin de böyle hikayeleriniz var mi
Uzun süreli cehennemi yaşadığım bir ilişkim vardı. Bu ilişkiden sonra yaklaşık 2-3 yıl özel hayatımı düzenli ilişkiye kapattım. Tedavi olmaktı amacım. Kendimi yenilemek, takıntılarımdan kurtulmak, hayatıma odaklanmak, ruhani gelişimimi hızlandırmak...

Aradan yıllar geçti. Ne istediğime karar verdim kendi içimde. Biriyle yeniden tanıştım. Yıllarca aynı okulda okumuşuz. Aynı sıralar, aynı bahçe, arkadaşlarımız ortak. Ama biz birbirimizi bloklamışız. Hatırlamıyoruz gibi. Ve eğer isteklerim gerçekten doğruysa tam olarak odaklandığım bir tip olarak çıktı karşıma. Kendimle bile bu kadar ortak noktam yok diyebilirim :D

Mutlu ve iyi giden bir döneme başladık. Ve yorulmadığım bir sürecin adımı atıldı. Seneler sonra gelen birbirini görmeme durumu ise evrenin verdiği bir mesaj olarak kazındı aklıma.

blessedwithlove

Kayıtlı Üye
İnsan aynı anda birden fazla kişiye aşık olabilir mi?

Bir süre herkesten etkilendiğimi isterik olduğumu falan düşündüm. Daha sonra aslında yaratılan her şeyle aşk yaşadığımı fark ettim. Kadın, çocuk, yaşlı, kuş, böcek , yılan fark etmiyor hepsine hayranlık duyuyorum.

Bir keresinde çekim yasasıyla tam olarak istediğim kişiyi hayatıma çektim sonrada istediğim şeyin bu olmadığına karar verip her şeyi berbat ettim. Aşka inanmıyorum sanırım. Sanki iki ayrı kadın var içimde biri çok şefkatli biri tam tersi daima mantıkla hareket ediyor bir sabah uyanıyorum bayan mantık devrede. Ertesi sabah bayan duygusal her şeyle ilahi aşk yaşıyorum. Ortası yok bu da ilişkiyi kuramadan çöpe atamama sebep oluyor sanırım. Ne olabilir ki yani sanki bilmediğim yaşamadığım bir şey mi en fazla ne olabilir deyip geçiştiriyorum resmen aşk hayatımı sabote ediyorum ve bu durumu önemsemiyorum bile çok garip bazen acı çekiyorum çok seviyorum ama bir saat sonra umrumda olmayabiliyor.

makssenberg

Kayıtlı Üye
Aşkın biyolojik yapısı ile ilgili araştırmaları okudum tabi ki de. Hatta kitabım da yazmıştım. Lakin aşk sonrası olan durumu anlatıyor bence yani benden aşka tepki veriyor kendisini ona uyarlıyor. Hamile kadınlar da olduğu gibi. Lakin aşkın varlığını aşkın o aşık olma anını ve varlığını sürdürmesini anlatma da bence yetersiz tabi ben sosyolog ve psikolog olarak kimya biyoloji konulara çok vakıf değilim.

bir bilime de bence diye yaklaşılmaz.

aşkın ömrü üç yıldır diye bir kavram vardı, hatta İtalyan bir bilim adamı aşk ilacı yapmaya çalışıyordu. Yani aşık olmama ilacı.
Aşık olma aşamasında da var, zaten maddesel olarak açıklayamadığımız hiçbir olay çıkmadı henüz. Aşk zaten nörokimyasal bir olay. İlaç haricindeki yöntemlerle de aşık olmama veya aşkı silme sağlanabilir, sağlanıyor da zaten. Büyülerin de bu olayları değiştirmek suretiyle işlediğine iddiaya girerim.

Evet

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş

Bir süre herkesten etkilendiğimi isterik olduğumu falan düşündüm. Daha sonra aslında yaratılan her şeyle aşk yaşadığımı fark ettim. Kadın, çocuk, yaşlı, kuş, böcek , yılan fark etmiyor hepsine hayranlık duyuyorum.

Bir keresinde çekim yasasıyla tam olarak istediğim kişiyi hayatıma çektim sonrada istediğim şeyin bu olmadığına karar verip her şeyi berbat ettim. Aşka inanmıyorum sanırım. Sanki iki ayrı kadın var içimde biri çok şefkatli biri tam tersi daima mantıkla hareket ediyor bir sabah uyanıyorum bayan mantık devrede. Ertesi sabah bayan duygusal her şeyle ilahi aşk yaşıyorum. Ortası yok bu da ilişkiyi kuramadan çöpe atamama sebep oluyor sanırım. Ne olabilir ki yani sanki bilmediğim yaşamadığım bir şey mi en fazla ne olabilir deyip geçiştiriyorum resmen aşk hayatımı sabote ediyorum ve bu durumu önemsemiyorum bile çok garip bazen acı çekiyorum çok seviyorum ama bir saat sonra umrumda olmayabiliyor.
Buna benzer neredeyse anlattığınızın aynısını yaşayan ve söyleyen bir dostum var. En son ikizler olduğu için ondan olduğunu düşündüm ?

acid

Kayıtlı Üye
Yükselenimi bilmiyorum ama bu konu üzerine İkizler olabilir miyim diye düşünmedim değil. Hormonal olarak da aynı anda birden fazla kişiye his beslemek mümkün bence. Ya da duyguları karıştırıyor da olabiliriz. Benzer durumları çok defa yaşadım. Kontrol edemediğimde ise sosyal yaşamı daralttım. Duygusal ilişkilerde bu durum dengesizlik yaratabiliyor çünkü.

acid

Kayıtlı Üye
Yükselenimi bilmiyorum ama bu konu üzerine İkizler olabilir miyim diye düşünmedim değil. Hormonal olarak da aynı anda birden fazla kişiye his beslemek mümkün bence. Ya da duyguları karıştırıyor da olabiliriz. Benzer durumları çok defa yaşadım. Kontrol edemediğimde ise sosyal yaşamı daralttım. Duygusal ilişkilerde bu durum dengesizlik yaratabiliyor çünkü.

blessedwithlove

Kayıtlı Üye
Buna benzer neredeyse anlattığınızın aynısını yaşayan ve söyleyen bir dostum var. En son ikizler olduğu için ondan olduğunu düşündüm ?
Bunun sebebini biliyorum aslında sanrım kimsenin beni benim onları sevdiğim gibi sevebileceğine inanmıyorum derinlerde bir yerlerde. Umurumda da değil açıkçası. :LOL: :LOL: İkizler burcu değilim.Dengesiz diye bir burç olsa burcum o olurdu. Karşımda ki insana da kızamıyorum yani haklıdır ben olsam beni çekmem. İnsanların aşkını küçümsüyorum sanırım benim için aşkın anlamı çok farklı çok büyük.
Bazen şey diyorum milyonlarca ihtimal var bu olmazsa başkası olur. Niye oldurmaya zorlayayım ki.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Kişi aynı anda iki insanı normal olarak sevebiliyorsa, özel manasa sevebilir. Yani aşk dediğimiz şey ilk tek kişiye olacak diye bir şey yok. Lakin bu durum maalesef çok çirkin karşılanıyor insanlar tarafından. Başıma hiç gelmedi ama başkası yaşadığı ya da anlattığı zaman da bana anormal gelmiyor