Tuhaf Paradokslar

Ori

Kayıtlı Üye
Paradoks: Başı sonu ve aynı zamanda sonu da başı olan kısır döngüsel olaylar zincirine verilen ad.

1- Bu cümle Yanlıştır
Eğer yukarıda ki cümle yanlışsa cümlenin doğru olması gerekirdi. Eğer cümle doğru ise cümlenin yanlış olması gerekirdi. Dolayısıyla yukarıda ki paradoks gerçek bir paradokstur.

2- Bertrand Russell
"KENDİ KENDİSİNİ ELEMAN OLARAK İÇERMEYEN KÜMELERİN KÜMESİ, KENDİ KENDİSİNİ ELEMAN OLARAK İÇERİR Mİ?"

Şöyle anlatalım:

Kasabanın birinde bir berber varmış. Bu berber, o köyde kendini traş etmeyen herkesi traş edermiş, kendini traş edenleriyse traş etmezmiş. Soru şu: bu berber, kendini traş eder mi, etmez mi? Kendini traş etmezse, kendini traş etmeyen herkesi traş ettiğinden, kendini traş etmeli. Kendini traş ederse, kendini traş edenleri traş etmediğinden, kendini traş etmemeli.

3- Profesör ve Öğrencisi
Profesör, “bir kelime anlamıyla uyumlu ise ona otolojik, değilse hetereolojik denir,” dedi ve şu örneği verdi: “Dört harfli kelimeleri kısa kabul edersek, "kısa" kelimesinin kendisi de kısa olduğundan bu kelime otolojiktir, "uzun" kelimesinin kendisi uzun olmadığından bu kelime heterolojiktir. Aynı şekilde "üç" üç harfli olmadığından heterolojiktir, "dört" dört harfli olduğundan otolojiktir.” Bir öğrenci söz istedi: “Hocam, heterolojik kelimesinin kendisi heterolojik midir, yoksa otolojik mi?”

4- Doğru yanlış paradoksu
Elinizde bir kart olduğunu düşünün. Kartın bir yüzünde şu yazsın:
“Bu kartın diğer tarafında yazan cümle doğrudur.”
Kartın diğer yüzünde ise şu yazsın:
“Bu kartın diğer tarafında yazan cümle yanlıştır.”

5- Yalancı paradoksu
"Şimdi yalan söylüyorum."
Bu önermenin doğruluk değeri nedir? Yani "şimdi yalan söylüyorum" derken doğru mu söylüyorum yoksa yalan mı söylüyorum? Düşünecek olursak
Bu önermenin doğru olduğunu varsayalım. Öyleyse yalan söylüyorum. Ancak önermenin doğru olduğunu varsaymıştım öyleyse çelişkiye düştüm
Bu önermenin yalan olduğunu varsayalım. O zaman bu cümle doğru olmalıdır. Gene bir çelişki.

6- Sokrates Paradoksu
“Bildiğim tek sey var; o da hiç bir sey bilmediğim.”

7- Protogras'ın Avukat Paradoksu
Avukat, yetiştirdiği çırağı ile ücreti hususunda bir anlaşma yapar. Bu anlaşmaya göre, çırağı aldığı ilk davayı kazanırsa bu ücreti avukata ödeyecek; kazanamazsa ödemeyecektir.

Eğitimini tamamlayan çırak, kendi işini kurarak ustasının yanından ayrılır. Bunun üzerine usta, bir dava açarak sözleşmede yer alan ücreti öğrencisinden talep eder. Yeni avukat olan çırak, bu ilk davasında kendini savunmayı üstlenir. Usta avukata göre eğer davayı kendi kazanırsa zaten parasını alacak eğer kaybederse sözleşme hükmünden dolayı parasını çırağından yine alacaktır. Genç avukata göre ise eğer davayı kazanırsa zaten haklılığından dolayı ustasına bir şey ödemeyecek; eğer kaybederse anlaşmaya göre ilk davasını kaybettiği için ona yine bir şey ödemeyecektir.

8- Kral Paradoksu - Yalan Yarışması
Kral ülkenin yalancıları arasında bir yarışma açtı. "İşte bu yalan!" diyebileceği bir yalan uydurana bir küp altın vadetti. Yalancılar akın akın saraya gelip yalanlarını söylediler, fakat yalanlar ne kadar akıl almaz olursa olsun kral hep "Olabilir, niye olmasın..." gibi cevaplar veriyordu. Böylece hem eğleniyor, hem de bir küp altından olmuyordu.

Derken kahramanımız elinde boş bir küple huzura çıktı ve konuştu:

Rahmetli dedeniz bir savaşa çıkacaktı, ancak o günlerde hazinede yeterli para yoktu. Dedeniz dedemden bu küple bir küp altın borç aldı ve "Bu borcumu torunum torununa ödeyecek." diye söz verdi. Şimdi, dedenizin borcunu bana ödemeniz için buraya geldim.
Kral, "İşte bu kuyruklu bir yalan!" deyince adam, "O halde ödülümü alayım," dedi.

Kral, "Imm şeyy doğru da olabilir" deyince adam, "O halde borcunuzu ödeyin" dedi.

ALıntı**

Hopee

Kayıtlı Üye
Bir tane de benden gelsin o zaman :)

Sizce Tanrı kaldıramayacağı kadar büyük bir taş yaratabilir mi? Eğer yaratamazsa hani Tanrı'nın her şeyi yaratabilme gücü vardı? Ha eğer yaratabilir diyorsanız hani Tanrı'nın her şeye gücü yeterdi, kendi yarattığı taşı nasıl kaldıramayacak?

Ori

Kayıtlı Üye

Sizce Tanrı kaldıramayacağı kadar büyük bir taş yaratabilir mi? Eğer yaratamazsa hani Tanrı'nın her şeyi yaratabilme gücü vardı? Ha eğer yaratabilir diyorsanız hani Tanrı'nın her şeye gücü yeterdi, kendi yarattığı taşı nasıl kaldıramayacak?

Şimdi bir ateist arkadaşımız olsa sorunun cevabını yanıtlardı ama neyse :D

shado

Banlı Kullanıcı

O tanrı Zeus olur Poseidon olur Mars olur bizim ki olmaz tanımına uymaz soru.Ama benimde merak ettiğim bir konu var tanrı ile ilgili neden kullarının bu kadar zulüm görmesine izin veriyor gibi tamam irade var falan ama merak ediyorum.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı

Bu paradoksa benzer bir paradoks da ben üretmiştim kafamda farkında olmadan. Tanrı müdahale edemeyecegi bir irade yaratabilir mi? Yaratirsa artık o tanrı olmaktan çıkmaz mı? Yaratamazsa da sonsuz güç sahibi olma özelliğini yitirir mi? Taş ile aynı hesap ama bu paradoks yıllarca beynimi eritmişti. Tekrar hatırladım.

Tessy

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Beynimi burda bırakıp gidiyorum arkadaşlar. Teşekkürler...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Şöyle bir durum da var. Şu an tam olarak açıklayamasam da, yaratıcı üzerine kurulan tüm paradokslarda bir mantık hatası oluyor. Dolayısıyla sorulan sorunun cevabı yok değil, soru yanlış aslında.

shado

Banlı Kullanıcı
Yaratıcı her şeyi yaratandir her şeye gücü yeter yaraticinin tanımı budur soru bağdaşmıyor yaratıcı tanımıyla bunu baz alırsak paradoks geçersiz olur sanırım.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Yaratıcı her şeyi yaratandir her şeye gücü yeter yaraticinin tanımı budur soru bağdaşmıyor yaratıcı tanımıyla bunu baz alırsak paradoks geçersiz olur sanırım.
İlk olarak paradoksu ortaya çıkaran zihni düşünursek, üzerinde paradoks kurduğu şeyle kendisi kıyaslanamaz bile. Zaten anlamadığı birşeye soru sorması mantıksız olur. Çince bir soruyu ingilize sorup verilen cevaba göre kıyas yapmaya çalışmak gibi birşey. Soru hatalı oluyor zaten. Kendi tezimi de kendim çürütüyorum bravo bana.:D

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

Tanrı değil de bizdeki Allah inancıyla yanıtlarsak; ''O her şeyden münezzehtir'' dendiğinde taşın yapısı ile bütün yapıların özü olanın bağdaştırılması imkansız oluyor. Ortada tarif edilebilecek insansı bir özellik olmadığından, haliyle yer çekimine karşı bir kas/kaldırma gücü de mümkün olmayacağından soru düşüyor. Zira yer çekimini yaratan, taşı yaratan, mukavemeti yaratan, kütle ve ağırlığı yaratan, yani fiziki her koşulu yaratıp hem fiziki hem fizikler üstü olan bir olguyu fiziğe indirgeyemeyiz. :)

Hopee

Kayıtlı Üye
Taş sadece bir metafordu aslında, madem herkes bu kadar karşı taş olgusuna soruyu değiştirelim o zaman :) Bir rakip yaratabilir mi peki sizce, yenemeyeceği bir rakip?

shado

Banlı Kullanıcı
Taş sadece bir metafordu aslında, madem herkes bu kadar karşı taş olgusuna soruyu değiştirelim o zaman :) Bir rakip yaratabilir mi peki sizce, yenemeyeceği bir rakip?
Benim mantık aynı ALLAH her şeye gücü yetendir.İsterse yaratır bilemedim her şeye gücü yetiyorsa buna da yeter ama yine bir paradoks ortaya çıkıyor yaratmaya da yenmeye de gücü yeter yine soru mantıksız ama üstüne düşünülebilinir.:D

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı

Paradoks olarak düşünürsek öyle oluyor hopee, cevap yok yani. Ama soruyu sorduğumuz zihne bakmak gerek önce. Sordugun soruyu sorgula. Hakkında konuştuğumuz iradeyi tanımadığımız o kadar belli ki:)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Yaratılış paradoxtur, yani paradox yaratan da O'dur. Bilişimizin kavrayamayacağı bir olguya bilişimizle türettiğimiz yaklaşımların geçerli olması imkansızdır.

Hopee

Kayıtlı Üye
Zaten paradokslar üzerinde uzunca süre düşünülecek şeyler değildir zannımca. İçinden çıkılamaz bir hâlde olduğu için paradokstur zaten. Benim bakış açımı merak ederseniz eğer; Allah üstünde başka hiç bir güç olmayandır, ona böyle bir soru yöneltmek bile kesinlikle saçmalıktan öte bir şey değildir ancak bilirsiniz, insan zihni..
Ben soruyu sadece bir paradoks ortaya atmış olmak için attım, beyniniz biraz kaşınsın diye yani :) Bu paradoksta diğer tüm paradokslar gibi mantığa aykırıdır üstadım.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Zaten paradokslar üzerinde uzunca süre düşünülecek şeyler değildir zannımca. İçinden çıkılamaz bir hâlde olduğu için paradokstur zaten. Benim bakış açımı merak ederseniz eğer; Allah üstünde başka hiç bir güç olmayandır, ona böyle bir soru yöneltmek bile kesinlikle saçmalıktan öte bir şey değildir ancak bilirsiniz, insan zihni..
Ben soruyu sadece bir paradoks ortaya atmış olmak için attım, beyniniz biraz kaşınsın diye yani :) Bu paradoksta diğer tüm paradokslar gibi mantığa aykırıdır üstadım.
Bana göre saçma değil, yaratılış amaçlarımızdan birinin bu tarz şeyleri araştırmak olduğunu da düşünmekteyim. :)