Tartışmaya Girmeden Karşınızdakini İkna Edin

eletan

Kayıtlı Üye
Her tartışma kayıtsız şartsız iki taraf da mutlu olmadan biter. Bu her zaman böyledir. Siz karşı tarafa ne kadar kanıtlarla gelirseniz gelin, haklılığınız kanıtlarsanız kanıtlayın karşı taraf için hiçbir şekilde yenmiş sayılmazsınız. Çünkü onun bilinçaltında bu "Savaş ya da Kaç" tepkisini uyandırıyor ve o da haliyle sizinle savaşıyor, ve yenilirse egosunun zarar göreceğini biliyor. Bu yüzden hiçbir şekilde yenildiğini kabul etmez, bilinçaltı direnç gösterir. Çünkü bilinçaltı için yenilmek demek dolaylı yoldan ölmek demektir ve bu en büyük tehlikedir.
Evet belki de kazandınız diyelim, ne olacak ? Karşı tarafı da mı kazanmış olacaksınız ? Hayır, yalnızca yeni bir düşmanınız daha olacak o kadar. Oysa ki tartışmaya girmeden daha akıllıca ve politik bir yol izleyerek karşı tarafı hem tartışmadan vazgeçirip hem de kendi saflarınıza katmanız en doğru ve en akıllıca seçim olacaktır.
Karşı tarafı sevmeyebilirsiniz hatta ondan nefret dahi edebilirsiniz. Fakat ilişkide politik olmak apayrı bir konudur, şu an ülkesine atom bombası atan Amerikayla ticari ve teknolojik ilişkide buluna Japonya'ya bakın. Japonya bunu yaparken Amerika ile ittifak derdinde mi ? Hiç sanmıyorum, zaten hükümeti bunu kabul etse dahi Japon halkı kendisine yapılan bu büyük insanlık ayıbını unutmadı. Fakat şu an Japonya her şeye rağmen Amerika'yı saflarına kattı, peki bu işten kim karlı çıktı ? Açık ara farkla Japonya. Belki de Amerikayla olan düşmanlığına,savaşına devam edebilirdi tıpkı İran gibi, fakat bunu yapmadı ve şu an dünyanın en iyi ekonomisine ve teknolojisine sahip ülkelerinin en başında geliyor. İşte bu politik davranmaktır.
Karşı tarafı tartışmaya iterek onu pes ettiremezsiniz, bu imkansızdır sayın dostlar; karşı tarafı savaşa zorluyorsunuz, bilinçaltında direnç yaratıyorsunuz ve sonra her iki taraf da bu tartışma yüzünden üzülüyor.
Peki ne yapmalı ? Karşı tarafla görüş birliğine varmaya çalışın, bir arabulucu görevini görün. Bu pes etmek, tartışmadan çekilmek değildir. Karşı tarafı onaylayın ve savunduğu fikrinde kendine göre haklı olduğunu söyleyin, hiç olmazsa bu sayede tartışmayı çok daha ılımlı bir yere çekmiş olacak ve sonradan tartışmayı kolayca kapatacaksınız. Ve hatta karşı taraf bu ılımlı tavrınızı gördüğü için sizin saflarınıza katılacak, dostunuz olacak.
Çünkü kimse tartışma anında böyle ılımlı,hoşgörülü bir tepki beklemiyordu sizden. Hem konuşmayı yönetir hale geldiniz, hem karşı tarafın gardını ve direncini düşürdünüz, hem de bu tavrınız sayesinde saflarınıza bir kişi daha kattınız, bundan daha güzeli var mıdır ? :)
Mesela bir örnek verelim:
+Hadi be öyle şey mi olurmuş ?
-Dostum anlıyorum sen de görüşünde haklısın ama ben de görüşümde haklı olduğumu düşünüyorum. Ben de senin yerinde olsam aynısını düşünürdüm, fakat bir kaç saniyeliğine yer değiştirsek de sen de benim yerime geçseydin benim seni haklı bulduğum gibi sen de beni haklı bulmaz mıydın ? Hiçbir tartışmanın sonu olmadığı gibi bu tartışmanın da bir sonu yok, gel de bunun yerine ben sana bir kahve ısmarlayayım orada devam ederiz iktidar savaşımıza :)
+(Allah Allah, ne kadar garip birisi, ama sevdim doğrusu bu hareketini hem bence haklı da. Sanırım kendi görüşümü bir daha gözden geçirmeliyim. Böyle bir tepkiyle karşılaşacağımı hiç beklemiyordum) Peki gidelim :)

Savaş Sanatı'nın yazarı üstat Sun Tzu der ki; "Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır."

Herkese sevgi dolu günler dilerim... :hurray:

madasin

Kayıtlı Üye
Sizden öğreneceğim çok şey var çoook... Ben bunu dene3dim Sn Eletan. Düşmanımla buluştum , bana hak verdi. Hatta randevuya diğer karşımdaki şahıs ta gelmek istediğinin haberini gönderdi bana. Ben buluştum, diğeri gelmedi. Görüşmenin sonunda hak verdiğini söylemedi fakat şöyle dedi ''Ben ve Sn .... Sen ne karar alırsan yanında olacağız . Diğer 3, şahsı bize bırak biz senin yanında olursak o tek kalır ve bir şey yapamaz '' Sanki mucize idi. ' 2 gün sonra yine eskisi gibi oldu. Sanki benimle dalga geçmişler gibi. Şimdi artık bir daha denememeye karar verdim. Ben direk yapacağım ne yapmam gerekiyorsa. Haklısınız siz, başarılı insanların bir çoğu bu tür taktikler kullanıyorlar. İlkel miyim neyim hala.. İç güdülerime geri döndüm..

eletan

Kayıtlı Üye
Sizden öğreneceğim çok şey var çoook... Ben bunu dene3dim Sn Eletan. Düşmanımla buluştum , bana hak verdi. Hatta randevuya diğer karşımdaki şahıs ta gelmek istediğinin haberini gönderdi bana. Ben buluştum, diğeri gelmedi. Görüşmenin sonunda hak verdiğini söylemedi fakat şöyle dedi ''Ben ve Sn .... Sen ne karar alırsan yanında olacağız . Diğer 3, şahsı bize bırak biz senin yanında olursak o tek kalır ve bir şey yapamaz '' Sanki mucize idi. ' 2 gün sonra yine eskisi gibi oldu. Sanki benimle dalga geçmişler gibi. Şimdi artık bir daha denememeye karar verdim. Ben direk yapacağım ne yapmam gerekiyorsa. Haklısınız siz, başarılı insanların bir çoğu bu tür taktikler kullanıyorlar. İlkel miyim neyim hala.. İç güdülerime geri döndüm..
Siz en doğru ve en politik davranışı yapmışsınız sayın madasin boşverin kendinizi üzmeye değmez :) Zaten tartışma potansiyelinizin bulunduğu insanlardan uzak durun boşverin canınızı sıkmayın onlarla. Fakat onlarla düşman olmak da bize bir şey kazandırmaz, tam tersine onları akıllıca kullanmayı bildiğimiz taktirde hayatımızı istediğimiz şekilde şekillendirme olanağı yaratmış oluruz kendimize :) Mesela şu videodaki iknanın harikalığına bakar mısınız :) İşte bahsettiğim tam olarak da bu:

[video=youtube;cvsg_5Ywx5g]https://www.youtube.com/watch?v=cvsg_5Ywx5g[/video]

madasin

Kayıtlı Üye
Evet çok sevimli.. Bir lider için iyi idare edilmiş, sempatikçe.

eletan

Kayıtlı Üye
Evet çok sevimli.. Bir lider için iyi idare edilmiş, sempatikçe.
Kesinlikle. Kendisini her ne kadar sevmesem de çok iyi bir beden dili ve ikna uzmanı, e tabi Amerika Başkanı olmak kolay değil :) Yukarıdaki videoda aslında iknayı tartıştığı kişiye değil de orada izleyenlere uzatıyor ve bu sayede halkın sempatisini kazanıyor, oldukça akıllıca bir hareket.

madasin

Kayıtlı Üye
Doğru. Kıtalararası beni de etkiledi. Sn Eletan , ben bugün bir görüşme yaptım. Bu şahıs, iş dünyasında tanınmış biri. Özel kalemi , danışmanı da vardı. Özel görüştük .Bu şahıs, danışmanı ve ben. Tesadüfen aynı kentte idik tanışmak ve görüşmek istediler ben de kabul ettim. Başarılı biri. Dostane bir şekilde tanışma oldu. Resmi değil bir kafede oturduk.'' bugünkü kahvemi sizinle içmek istedim '' dedi. Ben de bu keyfi bana sakladıkları için teşekkür ettim. Dikkatimi çeken bir şey vardı. Bana soru sorduğunda ben konuşurken, sürekli ellerime ve bedenimi incelediler. Özellikle ellerime odaklandılar. Hatta ellerimi sakladım. Dikkatimi çeken şey, bu şahsın sıradan ,anlam yüklenemeyecek bir davranışı mıdır yoksa iş dünyasının önemli bir şahsiyeti için karşısındaki kişiyi incelemenin, karakter yapısını anlamaya çalışıyor olmanın bir yöntemi midir acaba. Ben beden dili olan, elleri ile de jestlerle konuşan biriyim.

eletan

Kayıtlı Üye
Eğer beden dilinizin davranış şeklini fark etmişse gözlemlemeye çalışıyor olabilir. Jest ve mimiklerinizi kullandığınıza göre sizi daha iyi anlamaya ve çözmeye çalışıyor olma ihtimali var. Dokunsal bir Alt Meta Programınız var büyük bir ihtimalle yani ellerinizle anlatmayı seviyorsunuz, incelemeyi seviyor olabilirsiniz, bir şeyi bir yerden izlemek veya duymak yerine bizzat olaya şahit olmak sizi daha kolay ikna ediyor olabilir. Eğer karşı taraf bunları biliyorsa sizinle daha uyumlu bir ilişki kurmaya dikkat ediyor olabilir, bu yüzden de hareketlerinizi inceliyordur. Ya da yalnızca yalnızca rahatsız edici bir izleme alışkanlığı da olabilir :)

madasin

Kayıtlı Üye
Sizi tebrik ediyorum. Tam 12 den , beni tanımadan hakkımda doğru tespit. Yoksa yanlış anlamış olabilir miyim.. Doğru tespit derken şunu demek istedim. Ben bir şeyi mota mod yapmayı sevmem. Yaptığım şeyi bilmeliyim. İçinde olmalıyım. Özünü bilmezsem, o iş hep yabancı kalır bana. Sevmiyorsam başka tabi. Fakat, eğer benim yapıma uygun ise, çok soru sorar , mutlaka özüne ulaşır onu öğrenirim. İşte o zaman kendi başıma alır götürürüm. Hatta insanları sıktığımı, bunalttığımı bile düşünürüm bazen. Örn: Avukatım dolandırdı ve yapması gerekeni yapmadı. Ben bir süre sonra davalara kendim girmeye başladım, davaları kendim açtım, savunmaları hazırladım . Başardım da. Hatta bir avukat çak karşılaştığımız için hep aynı yerde dosya okuyup not aldığımız için beni avukat sanmış ve ben çok gülmüştüm. Üstelik öylr hırslandım ki, karşımda bana karşı savunma yapan avukatı bile sıkıştırıp alt etmeyi başardım. Bu görüştüğüm şahıs tam gözümün içine bakıyordu. Ben sizi bu forumda takip etmeye başlayınca , daha da kendime güvenim geldi. Çünkü tam ihtiyacım olan şeyleri, tam kritik bir dönemimde bana vermeye başladınız.. Mücizem misiniz acaba ?:hurray:

eletan

Kayıtlı Üye
Sizi tebrik ediyorum. Tam 12 den , beni tanımadan hakkımda doğru tespit. Yoksa yanlış anlamış olabilir miyim.. Doğru tespit derken şunu demek istedim. Ben bir şeyi mota mod yapmayı sevmem. Yaptığım şeyi bilmeliyim. İçinde olmalıyım. Özünü bilmezsem, o iş hep yabancı kalır bana. Sevmiyorsam başka tabi. Fakat, eğer benim yapıma uygun ise, çok soru sorar , mutlaka özüne ulaşır onu öğrenirim. İşte o zaman kendi başıma alır götürürüm. Hatta insanları sıktığımı, bunalttığımı bile düşünürüm bazen. Örn: Avukatım dolandırdı ve yapması gerekeni yapmadı. Ben bir süre sonra davalara kendim girmeye başladım, davaları kendim açtım, savunmaları hazırladım . Başardım da. Hatta bir avukat çak karşılaştığımız için hep aynı yerde dosya okuyup not aldığımız için beni avukat sanmış ve ben çok gülmüştüm. Üstelik öylr hırslandım ki, karşımda bana karşı savunma yapan avukatı bile sıkıştırıp alt etmeyi başardım. Bu görüştüğüm şahıs tam gözümün içine bakıyordu. Ben sizi bu forumda takip etmeye başlayınca , daha da kendime güvenim geldi. Çünkü tam ihtiyacım olan şeyleri, tam kritik bir dönemimde bana vermeye başladınız.. Mücizem misiniz acaba ?:hurray:
Minnettarım sayın madasin çok teşekkürler gururlandırdınız beni bu güzel yorumlarınızla :) Elimden bir şey geliyorsa ne mutlu. Bu arada kendinizi savunmanıza hayran kaldım açıkçası, herkes bunu yapamaz. Bazı insanlar iknanın kullanılması gerektiğine sonuna kadar inanırlar, çünkü başkalarıyla ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunun farkındadırlar :) Muhtemelen karşınızdaki kişi de bunun farkında. Fakat siz daha iyisini yapabilirsiniz, çünkü tıpkı karşı tarafın size yaptığı gözlem gibi siz de etrafınızı anlamak için çaba gösteriyorsunuz yani gözlemliyorsunuz ve bu da iknanın en temelidir.

Ü

Üye silindi 38107

Bu yöntem çok işime yarayacak gibi gözüküyor. Çünkü ben genelde biri bana 1 söylüyorsa ben ona 10 söyleyen bir insanım. Sanırım sizin dediğiniz gibi biraz daha ılımlı olmak ve karşındakine sıcak davranmak bana birçok şey kazandırabilir. Yöntem çok güzel konularınızın devamını bekliyorum. Açtığınız konular tam aradığım gibi şu an altın madeni bulmuş gibi hissediyorum :D

eletan

Kayıtlı Üye
Bu yöntem çok işime yarayacak gibi gözüküyor. Çünkü ben genelde biri bana 1 söylüyorsa ben ona 10 söyleyen bir insanım. Sanırım sizin dediğiniz gibi biraz daha ılımlı olmak ve karşındakine sıcak davranmak bana birçok şey kazandırabilir. Yöntem çok güzel konularınızın devamını bekliyorum. Açtığınız konular tam aradığım gibi şu an altın madeni bulmuş gibi hissediyorum :D
Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim sayın 'zukachidorikato' :) İnşallah miladı yaptık artık, durmak yok yola devam.