Sürekli zihinsel yorgunluk

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

theblackwolf

Kayıtlı Üye
Evden dışarı çıktığımda hiçbir şey yapmasam bile zihinsel olarak çok yoruluyorum ve insanlara yabancılaşıyorum, tepkisizleşiyorum. Sanki rüyada gibi hissediyorum. Bunun nedeni nedir?

RoyalArch

Kayıtlı Üye
Evden dışarı çıktığımda hiçbir şey yapmasam bile zihinsel olarak çok yoruluyorum ve insanlara yabancılaşıyorum, tepkisizleşiyorum. Sanki rüyada gibi hissediyorum. Bunun nedeni nedir?

Uyku düzenin nedir? Ben 3 gün uyumadığım zaman 3.günün akşamında yaşıyorum dediklerini. Rüya gibi yaşama evresi vs.

albus

Kayıtlı Üye
bir çok nedeni olabilir, geçenlerde tükenmişlik sendromu olanlarla alakalı bir makale okumuştum, belirtilerin bazılarını(zihinsel yorgunluk mesela) gösteriyorsunuz ama bunun bir çok başka nedeni olabilir

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Bu bahsettiğiniz durum bendede oluyor sevgili theblackwolf. Olaylara karşı algım kayboluyormuş gibi geliyor, bazen film açıyorum sadece ekrana bakıyorum ve bende merak ettim bu sorunun cevabını.

Mithra

Kayıtlı Üye
Biraz daha açma olanağınız varmı yabancılaşma, tepkisizleşmediki kasıt...

theblackwolf

Kayıtlı Üye
Biraz daha açma olanağınız varmı yabancılaşma, tepkisizleşmediki kasıt...

Biri espri yaptığı zaman tepkisiz kalıyorum. Yolda yürürken bir noktaya bakarak sabit bir şekilde yürüyorum ve algım tamamen kayboluyor biri bana selam verse farketmiyorum. Topluma adapte olamıyorum. Arkadaşlık gibi şeyler benim için bir şey ifade etmiyor. Nede olsa ben bu dünyada ait değilim diye düşünüyorum.

Mithra

Kayıtlı Üye
Sayın "albus" önerdiği konuyu araştırmanızı öneririm.Aile içindede böyle ise duygusal, hayattaki beklentiler yönünden çökmüş gibisiniz bu sorununuzun altında birçok faktör yatıyor olabilir.Burada verebileceğimiz cevaplar sizin durumunuza kıt kalabilirde bir psikologa danışmanız size daha iyi gelecektir.

end

Kayıtlı Üye
Bunun sebebini psikologla 2-3 seansta bulursun. Biz buradan bilemeyiz çünkü birçok sebebi var, ben mesela ansiyete ve depresyon tedavisi görüyorum sldığım ilaçlar senin gibi yaptı, ilaç almasam dehşet ve panik hali geliyor, sen bence psikologa git, ilaç ihtiyacın brnce kesinlikle yok, hissiyatım şu ki ev veya okulda bir belirsizlipin seni umutsuzluğa sürüklemiş vd negatif yerden bakarak tamamen inanmışssın senin elinde bunu değiştirecek birgüç olmadığına ve akışına bırakmışsın. Yaşın bence genç ve çok duygusalsın.
Söylediklerimin doğruluğu hiç önemli değil hissiyatımı yazdım ama emin olduğum şu psikologa git hem rahatla hemde sebebini keşfet.

islam571

Kayıtlı Üye
Biri espri yaptığı zaman tepkisiz kalıyorum. Yolda yürürken bir noktaya bakarak sabit bir şekilde yürüyorum ve algım tamamen kayboluyor biri bana selam verse farketmiyorum. Topluma adapte olamıyorum. Arkadaşlık gibi şeyler benim için bir şey ifade etmiyor. Nede olsa ben bu dünyada ait değilim diye düşünüyorum.
bi doktora başvurun, belki sorun çok kolay halledilir bi şeydir

Rahent

Kayıtlı Üye
Şimdi bunun iki sebebi olabilir;
Birince sebep; anksiyete bozukluğu şahsen pek bundan yana değilim,
İkinci sevep; kronik yorgunluk, gece 3-4 gibi uyuyorum demişsin, insan zihni uyuyarak dinlenmez, melatonin adlı bir hormon sayesinde istirahat eder, bu hormonun salgılandığı saatler akşam 11:00 ile gece 3:00 arasıdır. Vücudumuzun biolojik saati budur. Şimdi siz 4 te istirahate çekildiğinizde vücut bu hormondan mahrum kalır minimal seviyelerde salgılanır ve uyandığınız da uyku size yetersizmiş gibi gelir isterseniz sabah 4 te yatın öğlen 4 te kalkın, bu hormon salgılanmadıkça asla yenilenmiş hissedemezsiniz. Tedavisi ise basit; kulaklığınızı takın ve meditasyon muziği eşliğinde kendinizi uykuya verin, elektronik aletlerden yatmadan iki saat önce işinizi bitirin ve uzak tutun. Eğer bunlarda işe yaramazsa bir doktora başvurarak kendinize melatonin reçete yazdırın, doğal bir ilaçtır bu hormonu içerir. Ama dediğim gibi önce doktora başvurmalısınız kafanıza göre kullanmayın, dozunu size uygun miktarda yazsın. Uyku ilacı değildir sadece soğal melatonin hormonu içerir, geç saatlerde uyuduğunuz da vücudunuzun salgılayamadığını, oral yoldan takviye eder.

end

Kayıtlı Üye
Şimdi bunun iki sebebi olabilir;
Birince sebep; anksiyete bozukluğu şahsen pek bundan yana değilim,
İkinci sevep; kronik yorgunluk, gece 3-4 gibi uyuyorum demişsin, insan zihni uyuyarak dinlenmez, melatonin adlı bir hormon sayesinde istirahat eder, bu hormonun salgılandığı saatler akşam 11:00 ile gece 3:00 arasıdır. Vücudumuzun biolojik saati budur. Şimdi siz 4 te istirahate çekildiğinizde vücut bu hormondan mahrum kalır minimal seviyelerde salgılanır ve uyandığınız da uyku size yetersizmiş gibi gelir isterseniz sabah 4 te yatın öğlen 4 te kalkın, bu hormon salgılanmadıkça asla yenilenmiş hissedemezsiniz. Tedavisi ise basit; kulaklığınızı takın ve meditasyon muziği eşliğinde kendinizi uykuya verin, elektronik aletlerden yatmadan iki saat önce işinizi bitirin ve uzak tutun. Eğer bunlarda işe yaramazsa bir doktora başvurarak kendinize melatonin reçete yazdırın, doğal bir ilaçtır bu hormonu içerir. Ama dediğim gibi önce doktora başvurmalısınız kafanıza göre kullanmayın, dozunu size uygun miktarda yazsın. Uyku ilacı değildir sadece soğal melatonin hormonu içerir, geç saatlerde uyuduğunuz da vücudunuzun salgılayamadığını, oral yoldan takviye eder.

Sonradan aklıma geldi, poşet çay halinde satılan Sarı Kantaron çayını al, sakın kendin demleme poşeti al, demleme oranını tutturamayabişirsin, 23:00 gibi iç, kitap oku eminol uyursun.
İlaçsız engüzel çözüm

kıvep

Banlı Kullanıcı
Konuyu anlamadım? İnsanlar yokken tek başınayken rahatsında, toplum içindemi kötü hissediyosun?
Tek başınayken oluyosa bu, mücadele etmeyi denedin mi? Enerjin bitiyo gibi olduğunda, donuklaştığında vs. Kalk zıpla, hareket et mesela. Aklında iyi şeyler canlandır, güldürcek bi video izle yada güldüğün bi anını düşün.
Toplum içindeyken oluyosa insanlarla arandaki camı kır, konuş, dinle, arkadaşınsa yanında dur bi şekilde kaçmayıp devam etmeye çalış

theblackwolf

Kayıtlı Üye
Konuyu anlamadım? İnsanlar yokken tek başınayken rahatsında, toplum içindemi kötü hissediyosun?
Tek başınayken oluyosa bu, mücadele etmeyi denedin mi? Enerjin bitiyo gibi olduğunda, donuklaştığında vs. Kalk zıpla, hareket et mesela. Aklında iyi şeyler canlandır, güldürcek bi video izle yada güldüğün bi anını düşün.
Toplum içindeyken oluyosa insanlarla arandaki camı kır, konuş, dinle, arkadaşınsa yanında dur bi şekilde kaçmayıp devam etmeye çalış

Konuşuyorum ama tepkisiz bir şekilde yani yaptıkları esprilere gülemiyorum, gülesim gelmiyor. Benim sorunum kendimi rüyada gibi hissetmem ve kendime yabancılaşmam özellikle yürürken oluyor, kendime dışardan gözlemci olarak bakıyormuş gibi hissediyorum. Zihnim çok yoruluyor ve Zihnim yorulduğunda gerçeklik algısını kaybediyorum. Depersonalizasyon gibi gözüküyor şu anki durumum.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Konuşuyorum ama tepkisiz bir şekilde yani yaptıkları esprilere gülemiyorum, gülesim gelmiyor. Benim sorunum kendimi rüyada gibi hissetmem ve kendime yabancılaşmam özellikle yürürken oluyor, kendime dışardan gözlemci olarak bakıyormuş gibi hissediyorum. Zihnim çok yoruluyor ve Zihnim yorulduğunda gerçeklik algısını kaybediyorum. Depersonalizasyon gibi gözüküyor şu anki durumum.
Anladım, böyle bi rahatsızluk duymuştum çok kötü bir şey ilerki evrelerde çok korku dolu anlar yaşayabilme ihtimali var, yol yakınken bence bi bilene danışın ciddi olarak

ufuk71

Kayıtlı Üye
Hayatın tadını çıkarmaya çalış aynı durum bende de vardı biraz kendimi toparlamaya başladım.Arkadaşlarından yardım istemeni öneririm.

hopefull06

Kayıtlı Üye
Bahsettiğiniz şey dönemsel duygusal çöküntüler olabilir, bazen havadan sudan sebeplerden, bazen yalnızlaşma ihtiyacını abartmaktan, bazende ayrılık yada benzeri sebeplerden sonra çöküntüler, bazende sosyal hayattaki arkadaşlarla alakalı, belkide hormonal sebeplerden, mesela ilk tiroid sebepli bile başlayabilir.. gerekirse ortam değiştirin, mesela okulunuz eviniz vs.. Yada bunun sebebi üzen kıran bir insansa ya hesap sorun yada boşvermeyi deneyin. Sorunun sebebi soyut sebeplermi somut sebeplermi düşünün, eğer somut neden yoksa o zaman mutlaka ilk hormon testlerinizi yaptırın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...