Sosyal Medyadan Uzak Yaşayanlar Daha Mutlu Oluyor

damned

Kayıtlı Üye
Ekli dosyayı görüntüle 7580

Sosyal medya, çağımızın vazgeçilmez alışkanlıklarından biri olarak kabul ediliyor. Duygularımızı, düşüncelerimizi, beğenilerimizi ve tepkilerimizi sosyal medya kanalları ile ifade etme eğilimindeyiz. Bu kanallardan en güçlüleri kuşkusuz, Facebook, instagram ve twitter. Peki bu kadar yaygın kullanılan sosyal medyadan bir süre uzak kalındığında neler oluyor?

Danimarka Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü’nün (Danish Happiness Research Institute) yaptığı araştırmada 16-76 yaş aralığındaki 1.095 gönüllü katılımcının yarısından her zaman kullandıkları kadar sosyal medya yı kullanmaları istenirken, diğer yarısından sosyal medya hesaplarına bir süre giriş yapmamaları isteniyor. Sürenin sonunda katılımcılardan bu süreçle ilgili bilgi alınıyor.

Sonuçlara bakıldığında, deney sürecinde sosyal medya kullanmayan gönüllülerin % 55’i kendilerini daha mutlu, daha az stresli, daha az yalnız ve daha sosyal hissettiğini ifade ediyor. Ayrıca bu katılımcılar sosyal medya kullanmadıkları süreçte konsantrasyonlarının daha yüksek olduğunu, aile ve arkadaşlarıyla daha çok konuştuklarını ve onlarla daha çok vakit geçirdiklerini de belirtiyor.

Bu çalışma, tamamı bireylerin hayatlarındaki iyi ve güzel gelişmelerle örüntülenen sosyal medyanın, kullananları “ben ve diğerleri” kıyaslamasına ittiğini ve sonuç olarak mutsuzluğa yol açtığını göstermesi açısından önem taşıyor.

Alıntı

damned

Kayıtlı Üye
Yeni açtığım bir instagramım var alışveriş için kullanıyorum. İnternete beni bağlayan tek sayfa gizlimabet o da olmasa daha mutlu değil aksine daha mutsuz olurum.

Haklısın, sosyal medya ile GizliMabet kıyas dahi kabul edilemez.

CapellaİsBig

Banlı Kullanıcı
Bende kullanmıyorum ne mutlu kullanmayanlara.. :beta1: Gizlimabet ve birkaç forumu kullanıyorum gerisini bilmem..

Ori

Elit Üye
Sosyal hesaplarla pek alakam yok acmısım ama duruyor oyle. Arada gırer bakarım tabı ama bagımlısı degılım. Mabet ayrı bır dunya.

fransula

Kayıtlı Üye
Kullanıyorum ve kararında kullanıp kendini kaptırmazsan bazen fayda bile sağlayabiliyor. Ama etrafımda ciddi anlamda bağımlısı olanlar var sanki hayattan kopuk yaşıyorlar. Dozunda kullanmak lazım :cowboy:

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Bir zamanlar sosyal medyada fenomen denilen kısımdandım. Ancak sanılanın aksine bu beni sosyalleştirmekten çok hayattan kopardı. Arkadaşlarımla buluştuğumuzda muhabbet etmek yerine telefonlarımıza gömülürdük. Şu an o zamanki halim bana cidden acınası geliyor. Sosyal medyada binlerce takipçi olması kimseye gerçek anlamda bir şey -biliyorum bu yoldan para kazanan var ama- kazandırmıyor. Instagram mesela; insanlar gördükleri efektten ve makyajdan ibaret hayatları gerçek sanıyorlar, gördüklerine özeniyorlar, elde edemedikleri için mutsuz oluyorlar. Gerçekten insanların sosyal medya konusunda bilinçli olmaları çok önemli. Çünkü doğru kullanıldığında sosyal medya gerçekten harika bir şey :D :D :D

Staphyle

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bence sosyal medyanın yarattığı en büyük problem insanları takip edebiliyor olmamız. Göz görmeyince gönül katlanır olayını ortadan kaldırıyor.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Sosyal medya fitil görevi görüyor nasıl ki bomba olmadan yanan fitil patlama etkisi oluşturmaz ise bizim içinde bu benzetmeyi yapabiliriz.Mesela insanlara çok imrenen bir bayan sosyal medyada eşlerinin davranışına hediyelerine gezdikleri yerlere dair paylaşımlar yapan bayanları gördükçe bunu kendi eşindende bekler,sonrasında gelsin mutsuzluklar.
Boşananlar üzerinde bir araştırma yapıldığında sosyal medyanın çok önemli rol oynadığı tespit edilmiş.
Aslında sorun sosyal medya değil bizzat kendimiziz,kendimizde ki eksiklikleri giderip kapatırsak sosyal medyada bize birşey yapamaz.Ama tercihim herzaman sosyal medyasız bir yaşamdan yana :)

prensess

Kayıtlı Üye
Bende kapatali bir 4 yıl oldu hic girib bakmam bile.
Hatta benim bir 7 yil ceb telefonum bile yoktu , son 4yildir kullaniyorum
mecbur kalmasam bunu bile kullanmazdim hala.
Eskiden gittigim yerlerde ceb nr.isterlerdi benim handy yok kullanmıyorum dediğimde cogu insan inanmazdi bana yalan konuşuyorum sanarlardi.
eskiden gittigim her yerde bu telefonlarin calmasi beni sinir ederdi , sonra nerdesin neyapiyorsun sorusu sanki kontroll altinda tutuluyor musum gibi hissi verirdi bana.Bende kaldirib attmistim cebi, nr.isteyene ev nr. Veriyordum artik.

damned

Kayıtlı Üye
En büyük dileğim ( ne kadar imkansızda olsa) bu fitne, fesat yuvalarının bir gün kapanması. Arkadaş veya sevgili, bu sosyal medya yüzünden çok insan kaybettim ben. Başka ülkelerde durum nasıl bilmiyorum ama bence bizim millete yaramadı bu iş.

damned

Kayıtlı Üye
Mesela ben sabah eşimin faceinde bir arkadaşının eşimle beraber barda çekilmiş resmini görüp tarihide görünce sinir krizine girdim çünkü o tarihte bana erken uyicam demişti. :oops: Ya insanlar çok dürüst olmalı yada yalan söyleyipte birde oraya buraya resim atmamalıki yalanları ortaya çıkmasın. Faceden nefret ediyorum. (Burda face günah keçisi oldu esas suç yalan söyleyende) Britney sana katılıyorum hepsi kapatılsın. Hatta hayat haremlik selamlık olsun kıskançlığım son noktaya vardı. Sosyal medya insanı mutsuz ediyor.

İşte anlatmaya çalıştığım tam olarak bu. Senin yaşadıklarını bende yaşadım,yaşıyorum ve yaşamaya devam edeceğim. Ve birçok insan da bizimle aynı durumda maalesef...

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Kapatılması saçma.Hem sonra sosyal medya kullanmadığını bütün insanlardan özel ve farklı olduğunu irdeleye irdeleye söyleyen insanlar nasıl ortamlarda prim yapacak? Onlarda bir şekilde ekmeğini yiyor.Ego bu, aç bırakmaya gelmez.Ki buna artık bir sektör bile diyebiliriz.Bu sektörden de para kazanan çok fazla insan var.Kendi yaptıkları ev yapımı şeylerin reklamlarını yapanlar vs. veya genel olarak bunu direk bir reklam şekli olarak kullanan bir sürü insan var.

Anael Zan

Kayıtlı Üye
2006 dan beri aktif olarak kullaniyorum cok bagimlilik yapiyor gercekten hem is hem kendjm icin ama baktim ki durum kotuye gidiyor bi hesabimi kapatip digerlerini de nadir olarak kullaniyorum. Ozellikle nisanlimin isyani uzerine yanlis yaptigimi fark ettim

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Sosyal medya kullanmıyorum.Hem özel hem farklıyım.Yaşasın bunu yazarak prim yapıyorum:hurray:.Bu bana öyle çok şey kazandırıyor ki...Saymakla bitmez.
Kapatılmaz asla olmaz öyle birşey.Temenni olaraksa" umarım kapatılır."

Göbeğim

Kayıtlı Üye
Sevdiğim bir insan var. Ancak olmadı. Benim sayemde, olmadı. Yüzüne karşı hayır dedikten sonra onu ne kadar sevdiğimi anladım. Sonra o bir başkasını buldu. Ne yalan söyleyeyim uzun bir süredir hep onun için giriyorum. Onun için Instagram açtım. Bir fotoğraf paylaştığımda hep onun gözünden düşünürken yakalıyorum kendimi. Beğensin niyetiyle resimler paylaşıyorum. Onun da hoşuna gider belki diye resimler beğeniyorum. Acaba online mı diye bakıyorum. Online değilse üzülüyorum.

Bazen bu durum bana ıstırap veriyor. Modern çağlarda karşılıksız aşk böyle yaşanıyor olsa gerek. Şimdilerde sosyal medya bana aptallığımı hatırlatıyor. Ancak uzak durabilsem umursamaz olurum. Bu beni mutlu ederdi kesinlikle.

codzombi

Kayıtlı Üye
twitter işsizlik, instagram da işsizlik . bu ikisinde profil olmasına rağmen sıkı bir şekilde kullanmıyorum , çok nadir. öyle bi bakıp çıkmak adına. zorla açtırdı bir arkadaşım yoksa ben açmam. facebook için söylenecek çok şey var. bence facebook bugüne kadar gördüğüm en muhteşem sosyal paylaşım yeri. facebook kullanımına göre zarar da verir yarar da verir. yarara çevirecek mantık kullanan insan çok çok şey kazanır , facebook bana çok şey kazandırdı . gökte ararken yerde bulduklarım mı dersiniz, çok değerli insanlarla tanışmayı mı dersiniz, şuan aklıma gelmiyor ama çok şey kazandırdı. tabi kaybettirdikleri de var . ZAMAN . zaman kaybetmeseydim , bu kazanımları da elde edemezdim , bu yüzden de halimden memnunum , alan razı veren razı.

damned

Kayıtlı Üye
Bir şeye tümden faydalı veya faydasız demek saçma olur. Faydası da vardır belki, ama zararından çok değil.

codzombi

Kayıtlı Üye
Bir şeye tümden faydalı veya faydasız demek saçma olur. Faydası da vardır belki, ama zararından çok değil.
elbette mesela bir örnek vereyim , arap baharı eylemleri twitter örgütlenmesi ile başladı , hatta bizim gezi eylemimiz de twitter örgütlenmesi ile oldu . twittere de haksızlık etmek istemem. twitter daha global bir plaftorm , daha açık daha özgür bir plaftorm . özellikle twitter de ip verilmemesi çok önemli . facebook da örgütlenmenin son duraklarından biri , canlı yayınlar çok önemliydi , periscope gibi . bunlar da twitter sayesinde oldu . yani işsizlik diyorum twittere ama yine de çok yararını gördük :D maalesef ki çok aşırı üstün zekalılara sahip olan bizim süper güç sahibi hükümetimiz twitteri engelleme çabalarına girdi o zamanlar. youtube de engellendi , neymiş efendim Atatürk'e hakaret ediyorlarmış o yüzden engelledik . yemezler .. hakaret sebebi bahane "babacım paralar" ses kayıtları engelleme şahane .. hatta facebook bile bi ara olacaktı onu da yavaşlattılar sadece. ya biz bunları engelleri geçeriz , sıkıntı yok :D yasaklamaları bi ayrı beceresizlik .

"Linkedin" kullanıyorum, iş ilanları var. o da iş için bakıyorum.
"ekşisözlük" bakış açıları için çok önemli , çok şey öğrendim orada.
"donanımhaber" sıcak fırsatlar,çek bölümü çok önemli , donanımhaber çok çok yardımcı oldu .neredeyse olabilecek tüm sorunlar,ilanlar,gelişmeler tartışıldı teknoloji ile ilgili. teknoloji haricinde bir çok şey daha buna dahil.
"technopat" ise yeni yükselen yıldız olarak tanımlıyorum , çok kaliteli bir yer teknoloji sorunları , haberleri , incelemeleri için.

yanii buraya bir çok sosyal plaformu yazardım gerek yok tabi , yararlı olabilmesi adına uğraşmak lazım. yani bence faydası zararından çok çok çok daha fazla. zamanımı harcıyorum ama bana verdikleri değiyor artıyor bile.

damned

Kayıtlı Üye
elbette mesela bir örnek vereyim , arap baharı eylemleri twitter örgütlenmesi ile başladı , hatta bizim gezi eylemimiz de twitter örgütlenmesi ile oldu . twittere de haksızlık etmek istemem. twitter daha global bir plaftorm , daha açık daha özgür bir plaftorm . özellikle twitter de ip verilmemesi çok önemli . facebook da örgütlenmenin son duraklarından biri , canlı yayınlar çok önemliydi , periscope gibi . bunlar da twitter sayesinde oldu . yani işsizlik diyorum twittere ama yine de çok yararını gördük :D maalesef ki çok aşırı üstün zekalılara sahip olan bizim süper güç sahibi hükümetimiz twitteri engelleme çabalarına girdi o zamanlar. youtube de engellendi , neymiş efendim Atatürk'e hakaret ediyorlarmış o yüzden engelledik . yemezler .. hakaret sebebi bahane "babacım paralar" ses kayıtları engelleme şahane .. hatta facebook bile bi ara olacaktı onu da yavaşlattılar sadece. ya biz bunları engelleri geçeriz , sıkıntı yok :D yasaklamaları bi ayrı beceresizlik .

"Linkedin" kullanıyorum, iş ilanları var. o da iş için bakıyorum.
"ekşisözlük" bakış açıları için çok önemli , çok şey öğrendim orada.
"donanımhaber" sıcak fırsatlar,çek bölümü çok önemli , donanımhaber çok çok yardımcı oldu .neredeyse olabilecek tüm sorunlar,ilanlar,gelişmeler tartışıldı teknoloji ile ilgili. teknoloji haricinde bir çok şey daha buna dahil.
"technopat" ise yeni yükselen yıldız olarak tanımlıyorum , çok kaliteli bir yer teknoloji sorunları , haberleri , incelemeleri için.

yanii buraya bir çok sosyal plaformu yazardım gerek yok tabi , yararlı olabilmesi adına uğraşmak lazım. yani bence faydası zararından çok çok çok daha fazla. zamanımı harcıyorum ama bana verdikleri değiyor artıyor bile.

Anladım. Konuya farklı bir bakış açısı getirdiğin için teşekkür ederim:) Ancak toplumu yozlaştırdığı, ikili ilişkilere, insanlar arası iletişime zarar verdiğini kim inkar edebilir ? Boşanma sebepleri arasında sosyal medyanın ne kadar yüksek bir oranı olduğunu biliyorsun. Karı koca arasına şeytan bile giremez demişler ama facebook girmiş demek ki:) Ayrıca siyasete değinmek istemiyorum ama madem konuyu açtın söylemek istiyorum. Gezi olayları çok mu matah bir şeydi sence? Memleket elden gidiyordu neredeyse. Veya Arap baharından sonra Ortadoğu nun hali de malum. Kan gölü...
Şu konu da haklısın; Bilinçsiz kitleleri harekete geçirmek için mükemmel bir ortam sunuyorlar.