Sosyal medya sorunlu kişiliklere ayna tutuyor

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Psikiyatr Prof.Dr. Nevzat Tarhan, ruhsal sorunları olan kişilerin sosyal medyadaki paylaşımlarının gerçek kişiliklerini ortaya çıkarabildiğini söyledi.

Bilinçsiz kullanılan sosyal medyanın kişilik gelişimini tamamlayamamış gençlerde ya da ruhsal sorun yaşayanlarda farklı etkiler yaratabileceğini belirten Tarhan, "Bazı kişiler, belli bir güç ve kontrol ellerine geçtiği zaman bastırdığı duyguları, yaptığı rolleri, daha çok ortaya çıkarıyorlar. Sosyal medya da, insanın gerçek kişiliğini daha kolay ortaya çıkarabiliyor" dedi. Tarhan şunları söyledi:

"Rahatlıkla yalan söyleniyor"
"Tıpkı alkol alan bir insan gibi, sosyal medyaya giren bir kişinin de bastırdığı duyguları, korkuları ve gerçek kişilikleri ortaya çıkabiliyor. Özellikle gençler ya da olgunlaşmamış bu kişiler kendilerini o anda güvende hissediyor. Sosyal medya içerisinde rahatlıkla kimliğini saklıyor. Normal hayatta söylemediği yalanları söyleyebiliyor. Korkularını, içindeki sahteciliği ortaya çıkarabiliyor. Kişi, bir insanın yüzüne karşı söyleyemediği şeyi sosyal medyada rahatlıkla söyleyebiliyor. Sosyal medya, rastgele konuşanın bilinçaltını ortaya çıkarıyor. Dürüst olmayan bir kimse sosyal medyada çok daha kolay anlaşılıyor."

"Profesyonel destek şart"
"Sosyal medya doğru kullanılırsa faydalarının da olduğu unutulmaması gerekiyor" diyen Tarhan, "Kişinin kendisi ile ilgili farklı ilgi alanlarını geliştirmesi, internet üzerinde geçirilen zamanın bir kısmını yeni yeteneklerini keşfetmeleri üzerine harcayabilirler. Bağımlılık ileri düzeyde ve kontrol altına alınamayacak boyutta ise mutlaka profesyonel bir destek almaları gerekmektedir" şeklinde konuştu.

ALINTI

hopefull06

Kayıtlı Üye
Sosyal medyanın hiç faydasını görmedim.. Herkesi fazla ulaşılabilir yaptı.. Komplexler ve ters yansımalar cidden çoğaldı.

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Özgüven verdiği için insanlara herkesin ayrılmaz parçası haline geldi. İyi manipüle ediyorlar insanlari.

yare-i yarim

Moderator
İş
Benim bu konuda ki düşüncem hep şu olmuştur sosyal medya asla kötü biryer değildir.
Mesela bir insan eşinin kötü bir yanını internet üzerinden yakalayınca hep der ki " bu sosyal medya yüzünden bu hale geldik " Aslında bu çok yanlış bir düşüncedir.
Sosyal medya insanda ki eksiklikleri olumsuzlukları ortaya çıkaran bir araçtır sadece.
Mesela sadakatsiz bir eşi örnek alalım onu sosyal medya bozmadı aslında o hep öyleydi ama o yönünü dışarı çıkarıcak bir araç lazımdı ona sadece.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bagimlilik yapan her sey insanin özgürlügünü fikirlerini ve Hayat kalitesini kisitlar, sosyal medya insanlara sürü mantigini asiliyor.Farkinda degilmisiniz ?

yare-i yarim

Moderator
İş
İşin bağımlılık kısmı tabi ki tehlikeli bir boyuttur.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sosyalleşirken kontrol nispeten kişinin elindedir. Ancak sosyal medyaya baktığımızda, durumu kişinin kontrolü altında gibi gösteren dijital göstergeler ve tercih ayarları gibi sanal güvenlik önlemleri aslında hiçbir gerçek mahremiyet kontrolü sunmamaktadır.
Burada çeşitli kimlik hırsızlıkları had safhada tehlikeli iken, bir de bilerek ve istenerek, sosyal medya sağlayıcıları tarafınfan 3. kişi/kurumlarla paylaşılan veriler zaten trajikomik bir tiyatro sahnelemektedir.
İşin özünde güven ve kontrol olmayan bir saha üstünden sosyalleşmek daha doğrusu sosyalleştirilmek insan doğasının bozulmasını sağlamaktır.
Sosyalleşme ihtiyacını sahte düzenekler üstünde, sözde kontrol araçlarıyla sunmak zaten iyi niyetli bir hareket değildir.
Biraz ağır bir itham olabilir ancak zaten ruh sağlığı bozuklardan çıkan fikirlerle kurulan bir alanda, ruh sağlığını koruyarak ruhi bir ihtiyacı karşılamaya çalışmak zor bir süreç olmaz mı?

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Bağımlılık yapabildiği gibi gerçeklikten uzak pek çok şey görmek de beni mutsuz ediyor . Biliyorum paylaştığı resmin o kişinin hayatını yansıtmadığını ama ne diyim mutlu olsun sahte resmiyle..
Sevgili yareiyarim, bahsettiğiniz misaldeki adam sosyal medya olmasa belki eşini aldatmazdı kimbilir.. İlle de kafasına koymuşsa diye bahsetmişsiniz ama belki de sosyal medya gibi kolay araç bulamazsa bu çirkin davranışını yapmaktan vazgeçebilir.

acid

Kayıtlı Üye
Sosyal medya ve anlık mesajlaşma hesaplarımın bir kısmını kapattım. Kişi farketmezse ya da bilinçli değilse iş bağımlılıktan daha öte bir boyuta ulaşıyor. Yaşamlar da sanallaşıyor. Kişiler yaşayamadıkları, hayal ettikleri ya da özendikleri hayatları buralarda kendileri için kuruyor. Bunun yanı sıra sosyal medya sitelerinde bir de reklamlar var. Ancak özellikle platformun birinde firmalar ücretli reklam verirken hedef kitle bilgilerini de satın alıyor. Sizin bilgilerinize ulaşabilmeleri için eskiden oluğu gibi hackerlık, dolandırıcılık gibi yasadışı yollara başvurmalarına gerek kalmıyor. Ayrıca siz üye olurken kabul ettiğiniz sözleşmeyle de ayrıt edici bilgilerinizin firmalara ücret karşılığı verilebileceğini onaylıyorsunuz. Hangimiz okuyoruz ki bu sözleşmeleriYani reklam bu hedef kitlenin sayfasında yayınlanıyor. Güvenlik diyoruz da nerede güvenlik. Sizin en az sayıda arkadaş eklediğiniz, bilgilerinizi titizlikle paylaştığınız bir alanda dahi verileriniz firmalara gidiyor. Tüketmeye zorlanıyorsunuz, o markalara alıştırılıyorsunuz, olmayan bir ihtiyaç zihninizde yaratılıyor. Bunun yanı sıra sosyal medya hesapları aracılığıyla bir çok suç rahatlıkla işlenebiliyor.
Aslında yaşamını internet üzerinden kazanan biri için abartı gibi kaçsa da ben her açıdan interneti tehlikeli buluyor. Ne kadar doğru kullansak da tehlikeleri bitmiyor ve biz sadece ben bilinçli kullanıyorum diye kendimizi avutuyoruz. Ne yazık ki günümüz dünyasında bu teknolojiden vazgeçmemiz de çok zor ya da zor olduğu bize kabullendirildi.
Bizim toplumumuz gibi pek çok toplumda sosyal, ekonomik ve kültürel sebeplerden insanlar kendilerini gerçekleştiremiyor. Ayrıca toplum yapımız insanları ağır psikolojik travmalara karşı savunmasız bırakırken bu durumdaki insanlar görmezden geliniyor. Çözümü bulunmayan sorunlar da bir süre sonra daha ağır rahatsızlıklara dönüşüyor. Saplantıların, sapıklık dediğimiz durumların ve suçların bir kısmı da bu noktadan çıkıyor. İnternet ise bu suçlar için sadece modern zamanın aracısı oluyor. Geçmişte de büyük ihtimalle farklı aletler vardı bu suçlar için kullanılan.
Çok çelişkiye düştüğümün farkındayım ancak durumu abartılı bir şekilde sorguluyorum. Sosyal medyayı suçluyoruz ancak daha fazlası için onu oluşturan ve kullanan bizleriz. Psikolojik tatmin ya da maddi tatmin açısından hepimiz bu pastadan pay alıyoruz.

sevimkoşkatilgeldi

Kayıtlı Üye
İş
Kamu Hukuku
Bağımlı olabileceğimi düşünüyordum. Bir ara telefonum bozuldu. Servis, fabrika, yazılım... derken iş uzadı. Bir ay eski telefonla idare ettim. O esnada bilgisayarı yere düşürdüm. Telefon gelmeye yakın oturduğum yerdeki internet ve gsm hatlarının erişimi sıklıkla kapatılmaya başladı. Derken derken, yıllardır otomatik giriş yaptığımdan hesapların şifrelerini unuttum. Şimdi mi? Baya mutluyum, bildiğin! :D

codzombi

Kayıtlı Üye
bu tip şeylerin abartıldığını düşünenlerdenim. hep büyüklerim facebook , twitter niye kullanırsın gibisinden çok fazla zaman ayırıyorsun der. ben de onlara diyorum ki siz tv izlemekten başka ne yaparsınız ? sonra tabi susuyorlar. en azından ben seçiciyim , sosyal plaftorm sayesinde çoğu internet işlerimi hallediyorum ya önüme fırsatlar geliyor sunuluyor. hadi diyelim uzuyor , birileriyle konuşuyorum , can sıkıntımı atıyorum, ya bunları oturduğum yerden hallediyorum böylesi pratiklik hızlı yolu terketmek bana çok aptalca geliyor :D forumlar çok işime yarıyor , bin bir türlü foruma girip çıkıyorum çok yararını gördüm . kitap almak çok saçma geliyor bana okumak değil tabi. bin bir türlü taşıma sıkıntısı var . sonuç sosyal plaftormlarda takip ettiğim değerli insanlar var , makalelerini okuyorum , yazılarını , gündelik siyasal yorumlarını okuyorum bir bakış açısı kazanıyorum. pdf okuyorum genelde çok okumak istersem . buna benzer sorun pc oyunlarında da söyleniyordu . ben de ise ters etki yaptı yani , pc oyunları sayesinde tepkilerim hassaslaştı . bir şeyi çabuk kavrayabilme bir şeyiverilen sürede yerine getirme hırsı azmini getirdi bana . hiç hiç hiç katılmıyorum bu tip değerlendirmelere. bunu hazırlayanlar da kesin ne bir facebook kullanırlar, ne başka bir şey ne de bir email atmayı becerirler ne de internet denen şeyi kullanmayı becerirler. şiddetle tepki gösteriyorum bu tip yazılara. dreamweaver , photoshop , adobe ürünleri gibi bir çok programı kullanabilmek öğrenebilmek için aylarımı harcadım forumlarda, eğitim konularında. zaman artık internet devri . sosyal plaftorm devri . tabi orda arkadaş , kişiliklerinden bahsediyor . tamam kardeş internette ben öfkeli biriyim ama gerçekte öfkeli biri değilim :D hiç göstermem öyle . sadece yüz göz mırın kırın ederim .

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Gerçekten uzak duran nadir insanlardanım.Hiçbir zaman facebook,twitter,instagram hesabım olmadı.Bir defa bile açmış değilim.Bir defa bile bilgisayarıma o popüler oyunlardan indirmiş değilim.İnternet benim bilgi aldığım,ihtiyacım olduğunda işlerimi hallettiğim,etkinliklerin,kitapların,sinemamın,yabancı dil kaynağının,görülmesi gereken ülkelerin ve müziğin son gelişmelerini öğrendiğim bir aracı kurum benim için.Mabedimin yeri ayrı zaten.
Çok duyuyorum sağdan soldan" bu internet,sosyal medya insanları mahvetti "diye..
Girmeyeceksin o zaman kardeşim!Kimsede silah zoruyla gir demiyor.Sen face,twitter,instagram aç geri kalma ,gece gündüz yediğini içtiğini paylaş,kim ne yapmış dedektiflik yap,oyun bağımlısı ol.
Sonra suçlu sosyal medya.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
Günah işleyip işleyip "Şeytan'a uydum "demek gibi.Garibim Şeytan.Önce iradene hakim olmalı,sonra konuşmalı.

gizliherif

Kayıtlı Üye
Sosyal medyanın toplu manipülasyon aracı olduğunu düşünüyorum.İnsanların kafasına bu ortamlarda çok rahat fikir aşılanabiliyor.Ayrıca sosyal medya kullananların kendilerine dönüp "neden sosyal medya kullanıyorum?" sorusunu sormaları gerekiyor.Televizyondan sonra en fazla zaman yiyen, beyin uyuşturan şey bence sosyal medya.

berylliuum

Kayıtlı Üye
Sosyal medyayı lise bitiminde tanıyan nesildenim ben de :) Facebook açmam sanırım 2008 filandı twitterı da 2013te filan kullanmaya başladım. İnstagram da 2014 :D genel olarak sevdiğim platformlar feybuk hariç. Çünkü en son 3 gün önce bir arkadaşım ölmüş büyükbabasının resmen ölü haldeki fotoğrafını paylaşıp Allah rahmet eylesin filan yazmıştı. İnsanlar her şeyii o kadar paylaşıyorlar ki feyse girmiyorum bile. Twitterı çok kullanıyorum ama :) takip ettiğim çok az insan var komik şeyler paylaşıyorlar gülme aracı gibi benim için.

Konuya da cidden katılıyorum sosyal medyadan tanıştığım ve görüştüğüm biri olmuştu zamanında bu ''fenomen'' denilenlerden. oraya yazdıklarıyla gerçek hayatlarının hiç alakası yok. Resmen sahte bir ego tatmin ortamı yaratmışlar orda. Yakından görünce cidden midemi bulandırmıştı. Hasta ruhlu insanlara ışık tuttuğunu düşünüyorum. Yani bir insan ilgiye bu kadar muhtaç olabilir mi ki sabah uyanır uyanmaz '' twit atayım, etkileşimi canlı tutmam lazım'' diye düşünsün. Tamamen ileri düzey zavallılık bence kontrol edilemezse. Ve ne acı ki bunu yapan insan kendi durumunun farkında olmuyor çoğu kez.