sorun psikolojikmi başka bişeymi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aşk1

Banlı Kullanıcı
Katıldığım ve katılmadığım noktalar var.

- İlaçları çok övmüşsünüz. 30 yıl önce de çok övülüyordu. Şimdi daha iyi diyorsunuz ya, kaçı daha iyi, neye göre daha iyi? Bunca yıldır insanlara şekerleme gibi verilenler kötüydü sonucunu çıkarabilir miyiz? Bir psikolog olarak, farmakoloji eğitiminiz ve ilaç önerme yetkiniz olmadan, bu kadar ilaçları övücü bir yaklaşımda olmanızı gerçekten anlamak güç.

- Bir çok konuda ''ilaçsız çözülemez, saçmalamayın, cahil misiniz'' kalıpları yıllardır sözde uzmanlar tarafından söylenir. Bugün bazı kanser türlerinin bile ilaçsız, kemoterapisiz %99 oranda iyileşebildiğini biliyoruz. Bizzat Urum'un gayet tekrarlanabilir çalışmalarla kanseri yok ettiğine de (hatta hastahanede bu hastanın gördüğü tedaviden dolayı bozulan kan değerlerinin iyileşmesiyle birlikte) şahit oldum, başka insanların da kanser hastalıklarının başka yöntemlerle yok edildiğini biliyorum. Hatta boş verin bu aşağıladığınız siteyi, cahil dediğiniz insanları daha geçenlerde izlediğim şu videoya da bir göz atın https://www.ted.com/talks/william_li?language=tr

- Hangi ruhsal hastalıklar ilaç kullanmak şartıyla, yan etkisiz tamamen yok ediliyor ve yüzdesi nedir? Bize bunu bir uzman olarak açıklayın lütfen. İlaç kullanmak şartı dedim, zira ilaç kullanmadan da hastalarını, danışanlarını sorunsuz hale getiren çok güzide psikolog ve psikiyatristlerimiz de var, iyi ki de varlar. Ayrıca yasalar ''tedavi etmek'' kalıbını, belli diplomaları olmayan insanlara yasakladıklarından açık isim ve yer bilgisi paylaşmadan, panik atak gibi konuları asla ilaç kullanmadan yok eden insanları da biliyorum. Öyle değnekle falan değil, Dünya çapında bilinen bazı yöntemlerle. Zaten nedense bizim ülkemizde çok şiddetli biçimde var bu iki yüzlülük.

- İlaçlar elbette insanları zombi yapmak için veya kötü yapmak için değildir, bir de öyle olsaydı. Bu ince bir çizgidir. İlaçların bazı konularda gerekli olduğunun herkes gayet farkında. Modern teknolojinin en büyük nimetlerindendir. Burada kimse ilaçların tümüne canavar demedi, dediyse de ben görmedim. Bu yüzden çarpıtma yaptığınızı düşünüyorum. İlaçlara kötü diyenler de kullanıp kötü etkisini görenler. Ben de hiç ruhsal bir sebepten ilaç kullanmadım bununla birlikte kullanan çok kişi tanıdım. O kişilerin de ilaçları kötü etkilerinden dolayı bırakıp, başka yöntemlerle, o ilaçları kullandıkları süreden daha kısa sürede iyileştiklerini de gördüm. Tamamen ilaçla iyileşenleri de gördüm de bu düşük bir yüzde. Ayrıca ne güzel demişsiniz, beyin kimyasının düzenlenmesine yöneliktir bu ilaçlar diye. Mesela serotonin artırmak için illa ilaç mı gerekiyor? Bir süre sonra ilaçsız serotonin üretemeyen beyin bu ilaca bağımlı hale gelmiyor mu? Extacy gibi illetler böyle çıktı zaten o da ayrı tartışma konusudur. Bugün GlaxoSmith'in kendi antidepresan ilacı için İngiltere'de doktorlara gönderdiği uyarıda ''intihara meyledebilir'' demesine rağmen, ülkemizde uzman denilen ve o ünvana sahip adı lazım değil profesör, kraldan çok kralcılık yaparak ''bu ilaç kullanıldığı ilk günlerde birazcık sıkıntı yaratsa da, bize böyle bir uyarı gelmedi, şimdiye kadar da intihar eden olmadı'' diye saçma sapan bir yorum yapabiliyor. Yahu ilacı üretenin kendisi bile bunu kabul ediyor ama ülkemizdeki bu yaklaşımı anlamak mümkün değil.

- Burada karşı çıkılan psikologlar ve psikiyatristler değil, ilacı tek seçenek gibi gören, diploma almış ama aldığı diplomanın hakkını verememiş olan insanlardır. Bunu kritize etmek için nasıl bir eğitim alınmalıdır da gözünüzde ''cahil, okumamış'' gibi bir etikete sahip olmadan, rahatça fikirlerini belirtebilmelidir insanlar? Mesela benim ailemde 4, çevremde de şimdi sayısını tam bilmiyorum ama yaklaşık 300 sağlık sektöründe insan var, hepsiyle de çocukluğumdan beri ailevi,mesleki, arkadaşlık anlamda iç içe oldum, oluyorum. Bunların arasında bazı kurumların bölge müdürlerinden, profesörlere, eczacılardan, farklı dallardaki doktorlara çeşitli bir yelpaze var. Bu yakınlarım ve ailemden de bildiğim konularla, şahit olduğum durumları ve konuşmaları birleştirip, her ne kadar tıp veya sizin gibi edebiyat fak. psikoloji bölümünden mezun olmasam da, bu konularda yorum yaparsam ''cahil'' kategorisinden çıkıp yorum yapma hakkına sahip olabilir miyim acaba zat-ı şahanelerinizin huzurunda? Yaklaşımınız pek nahoş bunu bilmeniz gerekir.
ilaçları övmüyorum gerekliler mecburuz diyorum siz ilaç olmadan beyin kimyasını düzenleyemezsiniz bu ne zaman bulunur ozaman ilacada gerek kalmaz. ama şuan mecburuz.
Farmakoloji nörofizyoloji eğitimi aldım ama ilaç yazma yetkisi bunlarla olmaz ama bu ilaçları bilmemem gerekir lüksü vermiyor. psikiyatri ile iş birliği içinde olunduğu için ister istemez sizde öğreniyorsunuz yani ders al ya da alma. az çok bilir dersi almayanlarda.
kanser hastaları için bir şey diyemem benim uzmanlık alanım değilim. ben sadece neyi görüyorsam onu derim. sizde gidin konuşun ruhsal sağlığı bozuk kişilerin aileleri ile bakalım ilaçsızken ilaçlı iken halini. benim siteyle bir sorunum yok olsaydı zaten uzun bir zamandır burda bulunmazdım.
bir iki üç kişiyle değil daha çok kişiye hitap etmesi lazım benim için. ama tabi ki yok edilmesi zor bir hastalıksa ve ilaçsız tedavi edilmişse oda güzel bir mucize olarak anılır. ne zaman mucizeden çıkar derseniz genellebilir çok fazla kişide de işe yarıyorsa ozaman insanlar bunun eğitimini alır ve uygular insanların hayatına dokunur. ben bir bilim insanı olarak her şeye açığım yeter ki tedavi edilsin. ve urumu az çok bilirim takip ederim iyi insandır ama herkes urum gibi değil. herkes o gibi eğitimini almıyor. yalan mı? ülkemizde hocaların çoğu sadece ilkokul mezunu. nasıl bunlara güvenelim. ki ben iyi edebilmek ve hayatlarına dokunabilmek için çok fazla çalışıyorum bilgi topluyorum neden iyi edebilcek ben değilken o hoca vasfına bürünmüş kişiler tedavici olsun ki? ben boşuna okumuşum her şey boş ozaman ilaç hiç içilmesin ozaman. bu mu daha cahil olmayan bir yaşam bu mu. sizinde yazılarınızı okuyorum sizin yazınızı insanlar dikkate alıp ya ilacını tedavisinii bırakıp hoca arayışına girerse diye bir düşündünüz mü hiç. bence düşünün derim. sonra fikirlerinizi belirtin. konuşma hakkınızı cahil olun ya da olmayın elinizden almam fakat gerçekten birazcık bilgim varsa bunu da söylemekten çekinmem burda yaptığım gibi. çünkü umrumda olan insanlar.

bana gördüklerinizi anlatmak yerine verilere bakarak kaynak vererek konuşmanızı tercih ederdim. ozaman bir mezun olmanıza gerek kalmadığını da görebilirdiniz. bilimsel sonuçlar bilimsel veriler bilim sadece eğitim alanlara özel şeyler değiller. insanlığın hizmetinde olan şeyler.

ben sizi de anlayabildiğim kadarıyla anlamaya çalışıyorum ama konuştuğumuz konu ruh sağlığı. ve ruh sağlığı sizin düşündüğünüz kadar emin olun basit değil. gereksiz de değil. uzmanı olmadığınız konular için lütfen insanlara bilgi vermeyin. kaynak istemeden insanımız sizi ciddiye alır uygular.

nikos

Kayıtlı Üye
her şeyin yan etkisi var birisi hastalanınca kendi haline bırakmıyoruz nasıl tedavi etmemiz gerekiyorsa kişininde beyin kimyası bozulmuşsa bunlar ilaçla düzenlenmesi gereklidir. ilacı burda önemli yapmıyorum ama gerekli maalesef ki. siz hastasınız bunun eğitimini almış biri değilsiniz alsaydınız sizin için daha anlaşılır olurdu. ki bu beyin. beyinsiz bir insan olamaz. beyinde olur her şey. kalpte bile değildir o bildiğimiz aşk denen şey beyindedir. her şey beyindedir. nasıl böyle bir şeyi daha iyi yapmayalım ki ilaçlarla. sağlıklı bir beyinle bile oynanıp onu şizofren yapabiliriz rahatlıkla çünkü biliyoruz hangi kimyasalların bunu ortaya çıkarttığını.

lütfen kimse kendi kendisine kötülük yapmasın. herhangi bir ruhsal hastalık tanısı alırsanız bunu kendinizce ben bu değilim doktor ne anlar psikolog bir şey yapamaz ya da tedavim olmuyor deyip kesinen bu varlıktır hocalara gitmeli demeyin. bir hoca beyin nasıl işler beyin nedir bilmez ama psikiyatr psikolog bunun eğitimini alır. siz kendinizi kime emanet ediyorsunuz böyle. hocanın yapacakları uygulamalar her şey doğru iyi ama en az 22 yıl eğitim almış kişinin yanlış verdiği ilaç kötü.

benim dememle değil düşüncenle yaptıklarınla cahil oluyorsunuz. evet yinede gitmişsiniz bu çok güzel bir şey ama şuan tedavi olmadan çarenizi kendinizce arıyorsunuz. tedavinizi olun. güzel bir terapi güzel bi ilac ile ben kimsenin iyi olamayacağına inanmıyorum. güzel bir araştırma yapıp psikiyatr ve psikolog belirleyin kendinize. maddi durumunuz iyiyse çok de bu mesleği yapan insanlar var. bırakın hayatınıza dokunsunlar. insanlar size yardımcı olabilmek için senelerini buna harcıyor her şeyi okuyup inceliyor sizin yapmanız gereken sabırlı olmak tedaviyi aynen uygulamak. ve terapilere katılmak.
Cahillik konusun fazla uzatmak istemiyorum. Seni tanımıyorum sende beni burdan bu yüzden sinirlenip tartışacakdeilim ama bu uslubunuzla insanları psikoloğa gitmekten bendeğil siz uzaklaştrıyorsunuz kendi mesleğinize kendiniz zarar veriyorsunuz. Diğer önerileriniz içinde düşünücem teşekürler.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Kusura bakmayın ama bizim ülkemizde psikolog dalı psikiyatri dalı resmen dökülüyor herşey para olmuş.
Erken teşhis demişsiniz sitede çokkere yazdım birkere daha yazayım ben panik atak birisiyim evden çıkamıyorken şu an biraz biraz çıkıyorum ama oda çok kayda değer birşey değil ben biraz geçmiş günlerime baktığımda yer yer baş dönmeleri yaşadığımı hatırlıyorum hemde daha ilk okul yıllarımda ama bu sosyal hayatımı etkilemiyordu sonrasında ailem beni doktora götürdü doktorda strestendir önemli bişey değil diyip geri gönderdi,ben tüm gece uyumayıp bir sonraki günün akşamı uykuya yatardım bazı günler ve o günler uykuya yattığımda çığlık atarak uyanırdım birşeyden dolayı telaşlanırmışım ama ben hiç hatırlamazdım ozaman gene doktora gittik gene birşey yok diye beni gönderdiler gel zaman git zaman birgün panik atak oldum ve panik atak krizi geçirip biraz sakinleştiğimde bir üst satırda anlattığım beni hatırlamadığım gece bağırarak uyanmalarımla aynı şeyleri yaşadığımı gördüm,ben resmen yıllar öncesinden haber vermişim panik atak olacağım diye ailein götürdüğü 5 doktorda birşeyi yok diyip gönderdi benim burada merak ettiğim şey o doktorların bana erken teşhis koyabilmeleri için benim başıma daha ne gelmesi gerekirdi acaba ? Ülkemizde şöyle bir gerçek var bir mevzu ticaret metaı haline geldiği zaman istismar edilen bir konu haline geliyor ben bu istismarı sadece gıdalar üzerinde sanırdım ama sağlık sektörünü kaplamış eğer o dönem aklım erseydi bu konulara mutlaka bir bilinçaltı terapistine başvururdum bu günlerime daha gelmeden çarem bulunmuş olurdu,benim gittiği en son psikiyatri doktorunun seanslarına gittiğimde hep zam yaptığını görürdüm en son 450 tl di ve ben seansa gittiğimde bana sorduğu tek şey hayatında neler yapıyorsun yani bana bu soruyu sorup ilaca devam et yada bırak demesi için resmen adama 450 tl ödedik günde böyle 10 hastanın geldiğini düşünürsek gerçektende iyi bir para birdaha dünyaya gelicek olsaydım mutlaka psikiyatri olurdum,ben seansa geldiğimde derdimi anlatırken adamın anlattığım şeyleri bana tekrar sormasını anlatmıyorum bile ilaçların faydası yok mu ? mesleğinin hakkını gerçekten veren yok mu ? elbette var ama faydası olan şey nezaman bir ticaret metaı haline geldiyse o artık hep istismar edilen bir konuya dönüştü benim doktorlarda gözlemlediğim şey şudur hasta gelir hastayı dinler hastayı daha dinlemeye başlamadan yazacağı ilaç bellidir kafasında belirlemiştir bunu ama genede hastayı dinler sözüm ona sorunları tek tek ele alıp sorunun merkezine iniyor (45 dk lık seansta bunu nasıl yapabiliyor onuda anlamış değilim buda ayrı bir tartışma konusu) bu tür insanlar yüzünden mesleğini hakkıyla yapanlarda töhmet altında kalıyor.

Şu faydalı şeylerin ticaret metaına dönmesi meselesine bir örnek vermek istiyorum hipnozdan bir örnek.
Hipnoz sağlık çevrelerine %100 yayılmadan önce ki bir hipnoz uzmanı bulsa hipnozun çare olabileceği meseleler hakkında derdine derman buluyordu nezaman ki hipnoz sağlık sektörlerine alındı hipnozu tam yapamayanlar hipnoz yaptım demeye başladı (ve seansına 900 tl 1500 tl alması halinde) ve gene bu alternatif terapiyi hakkıyla uygulayanlar töhmet altında kaldı. İzlediğim bir videoda doktorun birtanesi göze ışık tutuyor 5 10 kere sallıyor adama telkinler veriyor sonrada diyor ben seni hipnoza aldım beynine telkinleri gönderdim ve bitti iyide adam ne transa girdi ne medatif hale bu nasıl hipnoz ? Yani bunun yerine eft yapsak daha karlı çıkarız bilgisi olmayan insanların kandırılması demektir bu.
Bu durumlar biz hastaları nasıl bir dereceye getirdi biliyormusunuz ? Kandırılmamak için bir üniversite öğrencisinin aldığı eğitim kadarınca bir bilgi edinmeden doktora gidemez olduk gittiğimiz sağlık çalışanları bizi resmen kekliyor.
Şu an resmen dibe çöküş bir hayata geçiş yapmamda emeği ve katkısı olan sağlık çalışanlarını ( bana erken teşhis koyamayan gittiğim doktorları kastediyorum ) canı gönülden kutluyorum.

geçmiş olsun. evet ülkemizdeki insanlar öyle. ne acı ki öyle. sizin durumunuz hakkında ve kaç seansla ne kadar ne yapılacağı bilgisi alıp sözleşme yapmadan lütfen terapi almayın. oyle dediğiniz gibi olmamalıydı. maddiyat sabit alınır etik dışı muamele görmüşsünüz. eğer sözleşmeniz olsaydı daha sağlıklı olurdu. birde araştırma yaparak tercih edin özgeçmişini inceleyin neler yapmış yapmamış bakın ona göre karar verin.

hastalığınız hakkında iyice bilgilendirilmeniz ve ne yapıp ne yapmamanız gereken konusunda bilgilendirmeliydiniz bilgilendirildiniz mi peki.

codzombi

Kayıtlı Üye
ne de güzel yazmışssınız kivep :D
bir psikolog olarak yazılanları üzülerek okudum. ağlanılacak bir halimiz var. cahilliğimiz hep ilerliyor nedense. bilgilendirmeler olmazsa böyle oluyor okuma olmazsa boyle oluyor belkide.
lütfen internette hangi sitede nerde yorum yazıyorsanız yorumlarınızı bilgili olduğunuz konuda yazmaya çalışın arkadaşlar. ülkemizde insanlar zaten bir psikaytriye psikologa gitmiyor tedavi almıyor.ruhsal hastalıklar erken tedaviye başlandığında daha da iyi edilip yok edilebiliyor ama geç tedavi tedavi güçleştiriyor hatta tedavi edilemez de yapıyor. bu süreçte kişi kişinin ailesi çevresi vs her şey büyük zararlar alıyor.ilaç zombi yapmaz yapmıyor eskidendi şuan ki ilaçlar daha iyi geliştirildi uyku yapmıyor. uyku depresyonunuzdan kaynaklıdır büyük ihtimal. ilaçlar insanları kötü etmek uykulu hale getirmek zombi yapmak için değildir. ya da ilaçlar insanlar üzerinden para da kazanmak değildir. ruhsal olarak kullanılan ilaçlar hastalığına göre beyindeki bozulan kimyayı düzeltme adınadır. siz panik atak hastası olduğunuzu söylüyorsunuz. depresyonum var diyorsunuz. bunlar bu sitede iyi edilebilecek şeyler değil. sizin uzmandan yardım almanız lazım. panik atakla savaşamaz iseniz yok edemezseniz bir hayatınız bile kalmayabilir. ya da depresyon en kötüsü Allah göstermesin intihara götürebilir sizi.

artık bu ülkede her şeyi lütfen ama lütfen varlıklara bağlamayın. eğitim alsanız keşke cahilliğinizi görseniz. artık insanın beyninde diğer vücudunun yerleri gibi hastalanabileceğini kabullenin. belki kendinize bunu yakıştıramıyorsunuz sizin beyniniz hastalıklı olamaz buna imkan yok kafasındasın da olup ama nedense bir varlığa bağlamak size daha cazip daha kolay. ama şunu unutmayın beyninizi böyle tedavi edemezsiniz.

nasıl bi eğitim almışsınız anlayamadım, çok afedersiniz nasıl bi ilaç bilginiz var ben kendi deneyimlerimle ilaç bilgimi ve ailedeki sülaledeki kişilerin ilaç tecrübelerini bilirim, eskiden miydi onlar siz hangi çağda yaşıyorsunuz bilmiyorum ama size verilen eğitim sayın chillout un da dediği gibi dünyayı zehirleme isteyen zihniyetin verdiği eğitime benziyor. bu kadar cevap sizden beklemiyordum en azından aldığın eğitim için.aynı zihniyete siz de katılmışsınız bu sert oldu ama kusura bakma, iki dayım da millete zehir zıkkım veriyor yüzlerine de söylüyorum rahatım o konuda, ateist zihniyetinde oldukları için alternatif tıbbı reddediyorlar. çünkü onlar da aynı zihniyetin eğitimini aldılar.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Cahillik konusun fazla uzatmak istemiyorum. Seni tanımıyorum sende beni burdan bu yüzden sinirlenip tartışacakdeilim ama bu uslubunuzla insanları psikoloğa gitmekten bendeğil siz uzaklaştrıyorsunuz kendi mesleğinize kendiniz zarar veriyorsunuz. Diğer önerileriniz içinde düşünücem teşekürler.
cehalet konusunda anlaşılacağımı düşünmüyorum. ben psikologumda ya da mesleğinde ya da ilaçlarında değilim ben sadece insan hayatına değer veriyorum önemsiyorum. ilac yazma yetkim yokken ilac icini icin demek icin demiyorumdur herhalde.

okadar ilac doktor vs istemiyorsanız. cok basit kendinize olabildiğince dikkat ediceksiniz. bu böyle.

aşk1

Banlı Kullanıcı
nasıl bi eğitim almışsınız anlayamadım, çok afedersiniz nasıl bi ilaç bilginiz var ben kendi deneyimlerimle ilaç bilgimi ve ailedeki sülaledeki kişilerin ilaç tecrübelerini bilirim, eskiden miydi onlar siz hangi çağda yaşıyorsunuz bilmiyorum ama size verilen eğitim sayın chillout un da dediği gibi dünyayı zehirleme isteyen zihniyetin verdiği eğitime benziyor. bu kadar cevap sizden beklemiyordum en azından aldığın eğitim için.aynı zihniyete siz de katılmışsınız bu sert oldu ama kusura bakma, iki dayım da millete zehir zıkkım veriyor yüzlerine de söylüyorum rahatım o konuda, ateist zihniyetinde oldukları için alternatif tıbbı reddediyorlar. çünkü onlar da aynı zihniyetin eğitimini aldılar.

bilim insanı olmak ateist olmak değildir. alternatif tıbba da açığım. neden kapalı olayım? ama alternatif tıp uygulayabilir miyim hayır korkarım çünkü insanla çalışıyorum.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
ilaçları övmüyorum gerekliler mecburuz diyorum siz ilaç olmadan beyin kimyasını düzenleyemezsiniz bu ne zaman bulunur ozaman ilacada gerek kalmaz. ama şuan mecburuz.
Farmakoloji nörofizyoloji eğitimi aldım ama ilaç yazma yetkisi bunlarla olmaz ama bu ilaçları bilmemem gerekir lüksü vermiyor. psikiyatri ile iş birliği içinde olunduğu için ister istemez sizde öğreniyorsunuz yani ders al ya da alma. az çok bilir dersi almayanlarda.
kanser hastaları için bir şey diyemem benim uzmanlık alanım değilim. ben sadece neyi görüyorsam onu derim. sizde gidin konuşun ruhsal sağlığı bozuk kişilerin aileleri ile bakalım ilaçsızken ilaçlı iken halini. benim siteyle bir sorunum yok olsaydı zaten uzun bir zamandır burda bulunmazdım.
bir iki üç kişiyle değil daha çok kişiye hitap etmesi lazım benim için. ama tabi ki yok edilmesi zor bir hastalıksa ve ilaçsız tedavi edilmişse oda güzel bir mucize olarak anılır. ne zaman mucizeden çıkar derseniz genellebilir çok fazla kişide de işe yarıyorsa ozaman insanlar bunun eğitimini alır ve uygular insanların hayatına dokunur. ben bir bilim insanı olarak her şeye açığım yeter ki tedavi edilsin. ve urumu az çok bilirim takip ederim iyi insandır ama herkes urum gibi değil. herkes o gibi eğitimini almıyor. yalan mı? ülkemizde hocaların çoğu sadece ilkokul mezunu. nasıl bunlara güvenelim. ki ben iyi edebilmek ve hayatlarına dokunabilmek için çok fazla çalışıyorum bilgi topluyorum neden iyi edebilcek ben değilken o hoca vasfına bürünmüş kişiler tedavici olsun ki? ben boşuna okumuşum her şey boş ozaman ilaç hiç içilmesin ozaman. bu mu daha cahil olmayan bir yaşam bu mu. sizinde yazılarınızı okuyorum sizin yazınızı insanlar dikkate alıp ya ilacını tedavisinii bırakıp hoca arayışına girerse diye bir düşündünüz mü hiç. bence düşünün derim. sonra fikirlerinizi belirtin. konuşma hakkınızı cahil olun ya da olmayın elinizden almam fakat gerçekten birazcık bilgim varsa bunu da söylemekten çekinmem burda yaptığım gibi. çünkü umrumda olan insanlar.

bana gördüklerinizi anlatmak yerine verilere bakarak kaynak vererek konuşmanızı tercih ederdim. ozaman bir mezun olmanıza gerek kalmadığını da görebilirdiniz. bilimsel sonuçlar bilimsel veriler bilim sadece eğitim alanlara özel şeyler değiller. insanlığın hizmetinde olan şeyler.

ben sizi de anlayabildiğim kadarıyla anlamaya çalışıyorum ama konuştuğumuz konu ruh sağlığı. ve ruh sağlığı sizin düşündüğünüz kadar emin olun basit değil. gereksiz de değil. uzmanı olmadığınız konular için lütfen insanlara bilgi vermeyin. kaynak istemeden insanımız sizi ciddiye alır uygular.
Ben açık ifade ettiğimi düşünüyorum, siz yanlış anlıyorsunuz veya yanlış yönlendiriyorsunuz.
- İlaçlar gereksizdir demedim, teknolojinin bize getirdiği büyük nimetlerdir dedim. İlaçlara her an her şartta mecbur değiliz dedim. Siz mecburuz diyorsunuz. Bunu ikinci kere yazmak zorunda kalıyorum.
- Şuan bir çok bölümde doçent, prof. olmuş insanlar da farmakoloji eğitimini layıkıyla aldığını iddia ediyor ama üniversite acillerindeki bazı dikkatli eczacılar olmasa her ay 70 civarında düzeltme yapılmazdı. Demek ki ülkemizde farmakoloji eğitimi çok yetersiz.
- Bir iki üç kişi dediğimi anımsamıyorum, çok sayıda insandan bahsediyorum ve buna mucize falan da demiyorum. Zira mucize değil, basit tekniklerle yaklaşık 12 işlemde 48 günde çok zor olan konuların çözülebildiğini gördüm, biliyorum. Yasal olmadığı için elbette isim ve yer belirtmeyeceğim. Siz ne demek istediğimi çok iyi anladınız. İşte o düzelen insanlar da o kadar iyi anlıyorlar ki, bu mesele hep ayakta kalıyor.
- Hacı, hoca, şeyh, kişisel gelişimci konularında ilk kılıcı ben çekiyorum. Yazılarımı takip ediyormuşsunuz ama iyi takip etmemişsiniz. Yoksa bu konuyu istismar edenler hakkında ne kadar net ve sert bir tutuma sahip olduğumu bilirdiniz. Ayrıca burada hacı hoca diyen yok. Biri bir dua, olumlama sormuşsa onun cahilce bir şarlatanın kucağına gitmeye hazır olduğunu düşünmenizi sağlayan o devasa ön yargınız, yazmamıza rağmen dediklerimizi anlamamanıza veya yanlış anlamanıza yol açıyor. Bir kişi dua soruyorsa, tılsım soruyorsa, kusura bakmayın ama binlerce yıldır bazı işlere yarayan ve nedeni bilimsel metodlarla çözülemeyen ama işe yarayan etkiler sebebiyledir. Bunu da geçtim, kendi dini inancı bu kişiye dua etmesini öğretiyorsa siz ona cahil veya hasta da diyemezsiniz. Ayrıca daha ruh, beyin, hormon vs. tam anlamıyla çözülebilmiş edasıyla konuşuyorsunuz siz de burada hata yapıyorsunuz. Benim gözümde bunlar tamamen çözülmüş gibi konuşan bir psikologla, gel göbeğini yalayayın cin çıksın diyen hoca arasında zerre fark yoktur ikisi de istismarcıdır. Bu şekilde baktınız mı hiç? Bakmadınız ebette.
- Kaynak neyi vereyim? Hangi özel veya devlet hastahanesinde, hangi üniversite acillerinde, hangi torpille nereye dekan olan adamların adını mı yazayım? Bunlar devletin müfettiş ve savcılarını ilgilendirir, merak buyurmayınız elimden gelen her şekilde şikayet ediyorum da ne yazık ki pek işe yaramıyor, çünkü yapılan hatalara yetişemiyorlar, çünkü davalar çok uzun sürüyor, çünkü bazen yetiştikleri adam için bazen yakını bakan veya vekil devreye giriyor.
- Ruh sağlığının öneminin gayet farkındayım ve basit olmadığı için, iki hormon düzenleyici ve kimyasalla hallolamayacağını söylüyorum. Evet lütfen siz önce kendi dediğinizi anlayın, ruh sağlığı her zaman iki üç ilaçla düzelecek 2x2=4 matematiği değildir. Değil siz Dünya'nın bütün psikolog ve psikayatristlerini toplasak bize bu şekilde bir matematik çıkaramazsınız çünkü işler öyle yürümüyor. Rica ederim, beyin, kimya, nöron, elektrik etkileşimleri vs. bunların tamamen anlaşıldığı gibi mantıkısz bir şey demeyin. Daha bunlar tam analşılmamışken, sanki elektrik devresine lehim yapıp, direnç testi yapar mantığıyla da ilaç savunmayın.

Kısaca kimseye TANRIYI oynamayın.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
İlaç almak zorunda değiliz. Hele ki ruhsal konularda bu şekilde bir zorunluluk yok. İlaçların zorunlu OLDUĞUNU düşünmek başka bir bağımlılık türüdür. Beyin Kimyası nasıl kendine kendine değişmişse yaşanan olaylardan Kaynaklı olarak yine bakış açısı değiştirilerek beyin Kimyası da değişebilir . Değişiyor da psikiyatri ilaçlarının içinde ne OLDUĞUNU ve yan etkilerini, yapılan araştırmaları çok iyi biliyorum. 2,5 Yaşında çocuğa çok ağır ilaçlar yazma doktorlar var maalesef . Bu ilaçların neden yazıldığını da çok iyi biliyorum. Doktorların ÇOĞU zaten ilaçları bimez . Ilaç Firması verir ilacı. İlaç satan bir firmanın zamanında koordinatörlüğü yapmış biri olarak. İlaç hasta ve doktor iliskisini o kadar iyi biliyorum ki. Daha fazla Dayanamayıp işi bıraktım çünkü midem bulandı artık.

Konuyu artık toparlayalım. Son bir Hatırlatma. Tartışmalar ufkumuzu açar fakat bazı kelimelere dikkat etmek lazım ki Tartışma çatışmaya dönmesin. Lütfen daha fazla Özen gösterelim.

1. Musallat ya da büyü belirtisi yok.
2. Bazı çocukluk deneyimleri olumsuz olan Kişilerin durumları bir hastalık değildir. Pek çok Pozitivist bilim anlayışında takılıp kalmış, 100 sene öncesinin hala bilim anlayışına göre hareket eden uzmanlar maalesef bu yanılgıya düşüyorlar. Farkındalık sağlanması gereken yerde tam tersi ilaç verecek kişinin içsel farkındalıktan uzaklaşmalarını sağlıyorlar. Ilaç tedavi etmez bastırır. bu sorunlarda tam tersi bastırılmış duygular ile çözüme ulaşılmaz.
3. Kaygısal Kişilik geliştirmişsiniz. Anne ve baba biri ya da ikisi size yeterli sevgi, ilgili Anlayış ve zaman ayırmamış olabilir. Bilinaçlatınız bu Kaygı ile hareket ediyor ve benzer şeyleri yaşamınıza neden oluyor.
4. Çözüm içsel farkındalık, öz eleştiri, sorunu kabul etme ve bunun için çalışma. Ruhsal değişim rahat olarak olmaz, önce bedel ödenme, fedakarlık yapılmalı ve gerekirse acı çekilmeli. Bunu bir kaç mesaj ile anlatamam. Bu konuda kitaplar okumaya başlayın, videolar izleyin, çalışma Önerileri var bu çalışmaları yapın. Gerekirse bir uzmana gidin.

AJA

Elit Üye
İlaç mı altarnetif tıp mı diye sorsalar tek diyeceğim ilaçlardan uzak durun.Mümkün olduğu kadar almayın.Yan etkileri inanılmaz.Psikolojik rahatsızlıklardakini hiç sormayın,bir panik atak hastasının kullandığı ilacı devam etmesi ve bağımlı olması soncunda uyuşturucu krizinden beter krizler duydum gördüm . Beden eğer kendini iyileştirme yeteneğine sahipse ki öyle ruhsal olarakta beyinle kimyasal olmadan oynamadan da düzelebilir şifa bulabilir.Bir sürü yolu var bunun.Özellikle ülkemizde ilaç ticareti öyle acımasız ki .Yurtdışında şuan altarnatif tıp çerçevesinde açılmış olan müayenehaneler mevcut ve bu oran o kadar fazla ki buraya göre.Ülkemizde bin tane var ise yurtışında ki bir ülkede on bin.Uyku problemlerinden hipnozdan kekemelikten panik ataktan fobi tedavilerinden tutunda bilmem neye kadar..
Panik atak illetini ilaçsız geçiren biri olarak ilacı mümkün olduğunda almamanızı tavsiye ediyorum..Beyin sadece yanlış sinyal veriyor bedene ve korkuyla panik başlıyor,ilk önce bunun yanlış alarm olduğunu kabul edip öyle başlayabilirsiniz işe.Destek alırsanız da hipnoz konuşma terapilerinle devam edin.
Konuyu ordan buradan geçtim fakat ilaç sektörüne kurban olmayanlardanım..Lanet bir alerji ilacına sayın doktorlarımız yüzünden mecbur kaldım..Her testi yapıp dünya kadar kan alan ve sonucunda sadece stres diye geçiştirenler hepsi malesef.Hani nerde çözüm ? Tedavi ? Al bu ilacı sen ömrünün sonuna kadar kullan :D
Neyse yaradan büyük hastalıklardan korusun herkesi ve kimyasalın içine düşüp kurban olmaktan uzak tutsun.Zaten insalıkla yeterince oynandı tek kimyasal ilaçlar olsa neyse..Malesef doğamızı kaybettik..Kafese kapatılmaktan çok farkımzı yok.Yaşamlarımızla oynandı,kapitalizmin kölesi edildik,doğamızla suyumuz havamız herşeyimiz elden gidiyor yediklerimize bir bakın..
İlaçsız şifa dolu hayatlar diliyorum herkese :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...