sorun psikolojikmi başka bişeymi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nikos

Kayıtlı Üye
Sessiz sakin birydim hep. Aslında biraz babamın otoriter ,sinirli, suratı asık olmasından olabilir. İnsanın karakteri zamanla yerine oturur ama benimki daha oturmadı yada benim kişiliğim bu olmalı. Şuan yaşım 31 iş güç yok. BOrç çok anne babayla yaşayan parazit gibi bişeyim herkesden uzaklaştım görüştüğüm bir iki arkadaş var oda zorla isteksiz. Hep terkedildim yakışıklıyım aslında sosyalleşsem çok kız arkadaşım olacağını biliyorum. Bazen anlayamadığım durumlar oluyor. Mesela üni. Okuduğum zamanlarda hep ev sorunları yaşıyorduk ev değiştiryorduk. Sonunda bu durumdan sıkıldım ve tek başıma eve çıktım ama ilk gün bir yoksunluk ağlama krizi korku başladı evin enerjisindenmi yoksa yalnızlıktanmı anlamamaştım. Aynı durum askerdeykende oldu. Komutanlar bile bıkmıştı ne kadar sorunlu birisin diye. Psikoloğa gittim, psikyatriste gittim sosyal fobi, depresyon nevrotik kişilik panik atak vs vs. İlaç flan sadece yatıştıryor bırakıncada tekrar başlıyor hep aglamaklı isteksiz kendini bırakmış sanki 80 yasındaki biri gibi eminim onlar daha güçlüdür benden. Kız arkadaşım olunca aşırı bağlanıyorum o zaman biraz daha iyi oluyorum. sevgi fedakarlık en iyisini yapmaya çalışırım mutlu etmek için. bazen kaybetme korkusu kıskançlık heralde sıkıyorum bir süre sonra terk ediliyorum. ömrüm boyunca ilaç kullanıp zombi gibi dolaşmakta istemiyorum. Bunun için siteye üye oldum.Belki büyü, cin mussallatı, olabilir psikglarda bulamadığım çözümü burda bulurum belki bu arada namaz kılarım kuran okurum. Bunları yapıyorum yani. Son olarak rahmetli halam büyü cin vs bu tür şeylerle uğraşırdı. Bizim ailemizi kıskanırdı sanki. Özetle büyü yada çözüm olarak dua meditasyon çakra açma vs ne önerebilirsiniz? Forum kurallarında hata yapmış olabilirim kusura bakmayın yeniyim henüz.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Yule'ye bakım için mesaj atın, önce bu konuda rahatlarsınız. Sonra Urum'a bilinçaltı temizliği, eft ve/veya diğer hizmetler için mesaj atın. İlaç kullanmanızı gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum. Zaten sözde uzmanlara göre bu ülkenin %40'ı, ilaç şirketleri imparatorlarına göre %70'i şizofren, geri kalanı da depresyonda, nevrotik hallerde ve ilaç kullanması lazım (!).
50 yıldır Dünya'yı sistematik biçimde zehirliyorlar.

nikos

Kayıtlı Üye
Yule'ye bakım için mesaj atın, önce bu konuda rahatlarsınız. Sonra Urum'a bilinçaltı temizliği, eft ve/veya diğer hizmetler için mesaj atın. İlaç kullanmanızı gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum. Zaten sözde uzmanlara göre bu ülkenin %40'ı, ilaç şirketleri imparatorlarına göre %70'i şizofren, geri kalanı da depresyonda, nevrotik hallerde ve ilaç kullanması lazım (!).
50 yıldır Dünya'yı sistematik biçimde zehirliyorlar.

Malesef sağlık sektörüde silah sektörü gibi savaş başlat silah sat, hastalık çıkart ilaç sat. Dediğiniz kişilere mesaj atıcam teşekürler

kıvep

Banlı Kullanıcı
Psikologların bulamadığı çare neden büyü olsun?
Büyüyle ilgilenen biri, kıskaçlık ile hep kötülük mü yapar?
İlaç kullanan zombi mi olur?
Bence bu soruları kendi içinizde bir düşünün.

MasterMind

Kayıtlı Üye
Sadece Allah rızası için yaşa. Her dakika Rabbimi nasıl razı ederim diye düşünerek yaşa. Tek sorunun kalırsa ben ne dersen olurum. Samimi ol. Tevekküllü ol. Sabırla şükür, umutla korku halinde ol. Her halinde Allaha yönel. İmanını her gün geliştir, büyüt.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Malesef sağlık sektörüde silah sektörü gibi savaş başlat silah sat, hastalık çıkart ilaç sat. Dediğiniz kişilere mesaj atıcam teşekürler
Doğru tespit, milyarlarca dolarlık bir sektör var ve basitçe kimse ekonomiler üstü olan tahtını kaybetmek istemiyor. Mesela adı lazım değil bazı ülkelerde herkes %100 hastadır. Bir kişinin tercih sebebi olarak buluşmalarına, buluşma zamanından biraz daha erken gitmesi ayrı bir takıntı, tam zamanında gitmesi ayrı bir takıntı, geç gitmesi ise ayrı bir takıntı olarak dosyalanır. Bu en basit örnek. Kısaca herkes takıntılı, herkes tedavi edilmeli (!). Böylece hastalıklar dediğiniz gibi her gün çeşitlendiriliyor, ilaç endüstirisi daha da büyüyor. İlaç kullandıkça organ hasarları meydana geliyor, hayat kalitesizleşiyor. Hayatı eski kalitesine ulaştırmak için daha farklı ilaçlar kullandırılıyor, ilaç endüstirisi daha çok büyüyor. Lanet bir düzen.
Çok ciddi rahatsızlıklarda ve çok çok gerekli koşullarda elbette farmakoloji yani ecza bilimi diğer alanlarda olduğu gibi, mental alanlarda da gereklidir, olmazsa olmazdır ve hayatları elbette kurtarır. Ancak özellikle ülkemizde hangi alan olursa olsun farmakoloji bilgisi acınacak halde olan doktorlar yüzünden her gün yüzlerce insanın sağlığı bozulmakta ve bazen hayatlarını kaybetmektedir. Ben çok açık yer, kurum, uzman ismi veremem buradan ama çok çok iyi bildiğim bazı durumlar var, her gün Allah'a emanet olan hastaların resmen tesadüfen yanlış ilaç uygulamasından son anda kurtulduğu yerleri biliyorum, onca uyarı ve tutanaklara rağmen. Bir de kurtulamayanlar var..
Bu hadi o doktorun cehaleti, birinci dereceden hastaya kasıt yok diyelim. Peki ilaç mümessilleri gibi davrananlar? İşte korkmamız ve yargı önüne çıkarıp cezalandırmamız gerekenler onlar. O kasıt yok dediğim farmakoloji bilgisinden yoksun doktorların da ya revize eğitim görmesi ya da diplomalarının iptali gerekir toplum sağlığı açısından. Ne yazıktır ki, ülkemizin eskiden doktor şartları rezalet, doktor kalitesi daha iyi seviyedeydi. Bugün doktor şartları nispeten daha iyi, kaliteleri rezalet durumda. (Hepsi değil elbette, çok önemli doktorlarımız var hala bir çok alanda)
Bugün iddia ediyorum ki, yazılan ve önerilen ilaçların %70'i gereksizdir. Bunlar hastaları zombiye dönüştürmekle kalmaz, vücut sistemlerinde de kalıcı hasar bırakırlar. Bu hasarlar gereklidir ki yeni ve diğer çeşitte ilaçlar satılabilsin. Kabus gibi bir düzenin içindeyiz. Adamların derdi iyileşmeniz değil sadece para kazanmak. İnsanları daha uzun ama hasta yaşat politikasını izliyorlar. Evet insan ömrü geçmişe göre daha uzun ama daha rezil ve hasta durumda.
Farklı terapilerle ve tekniklerle, yan etkisi olmadan hallolacak bir çok durum var.
Psikologların da psikiyatristlerin de değerli ve gerekli hizmetleri vardır mutlaka. Ancak daha kendisine dürüst olmayanlar veya zihnini okudukları dışında her şeye kapatanlar her şeye de çözüm bulamazlar.. Bugün eft, hipnoz, akupunktur gibi teknikleri hala şarlatanlık olarak gören (çünkü kendisi ne araştırmıştır, ne de üstünde çalışmıştır objektif olarak, zahmet edemez) güya sözüm ona uzmanlar var. Bu tekniklerden fayda görmüş çok ama çok sayıda insan olmasına rağmen, onların gözünde o insanlar görünmezdir veya plasebo etkisindedir. Velev ki plasebo etkisinde olsun ve bunların hepsi şarlatanlık olsun, o halde o sözde uzmana demezler mi, senin ilaçlar olmadan olmaz dediğin durumlar plasebo etkisiyle de olabiliyormuş o zaman neden ölüme kadar götüren yan etkili ilaçları öve öve bitiremiyorsun? eeh kem küm açıklamalardan başka da bir açıklama yoktur.

nikos

Kayıtlı Üye
Psikologların bulamadığı çare varsa çaresi büyüdür demedim şüphelerim var sadece. Büyüyle ilgilenen birinin kötülük yapmayacağı garantisini verebilirmisin?
İlaç kullandınmı bilmiyorum ben kullandım sevinmen getektiği yerde sevinmessin aglamak istediğinde aglayamazsın üzülmen gerekiyordur birşeye ama üzülemezsın ruhsuz yapmıştı beni.

nikos

Kayıtlı Üye
Psikologların bulamadığı çare varsa çaresi büyüdür demedim şüphelerim var sadece. Büyüyle ilgilenen birinin kötülük yapmayacağı garantisini verebilirmisin?
İlaç kullandınmı bilmiyorum ben kullandım sevinmen getektiği yerde sevinmessin aglamak istediğinde aglayamazsın üzülmen gerekiyordur birşeye ama üzülemezsın ruhsuz yapmıştı beni.

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
sorun bir birey olamamanla ilgili olabilir. babanın otoriter birisi olması, küçük yaşta yaşadıkların bunun tohumunu atmış bu yaşına gelene kadar da köklenmişe benziyor. hala onlara bağımlı hissediyorsun belki de. yalnız eve çıktığınızda yaşadığınız, adını ne koyarsanız koyun özünde korkudur. yalnız kalmaktan korku, ne yapacağını bilemem korkusu vesaire. kendi kendine bir seyler başarmak, en basitinden bir seyler ortaya koymak, kendi değerinizi anlamanız açısından önemli olacaktır. siz çok özelsiniz ancak bu size hiç söylenmedi. belki de gizlendi. kendi kendinize yetebileceğinizden ve istediğiniz her şeye ulaşma gücüne, becerisine sahip olduğunuzun farkına varın.

kıvep

Banlı Kullanıcı
03817' Alıntı:
Ben kullanmadım, receteni yazan doktorda kullanmamıştır. Bir ilacın uygunluğunu kullanan hasta bilmez, kullanmasada doktor bilir.
Normal insanlar aşırı uçlarda yaşamaz, gülüp ağlamaz, ilaç tepki sınırlarını çiziyorsa iyi gelmeye başlamış demekki
Ben bir takım sorular sordum, cevabı kendi içinde düşün, belli ki bu konular kafanı kurcalıyor

aşk1

Banlı Kullanıcı
ne de güzel yazmışssınız kivep :D
bir psikolog olarak yazılanları üzülerek okudum. ağlanılacak bir halimiz var. cahilliğimiz hep ilerliyor nedense. bilgilendirmeler olmazsa böyle oluyor okuma olmazsa boyle oluyor belkide.
lütfen internette hangi sitede nerde yorum yazıyorsanız yorumlarınızı bilgili olduğunuz konuda yazmaya çalışın arkadaşlar. ülkemizde insanlar zaten bir psikaytriye psikologa gitmiyor tedavi almıyor.ruhsal hastalıklar erken tedaviye başlandığında daha da iyi edilip yok edilebiliyor ama geç tedavi tedavi güçleştiriyor hatta tedavi edilemez de yapıyor. bu süreçte kişi kişinin ailesi çevresi vs her şey büyük zararlar alıyor.ilaç zombi yapmaz yapmıyor eskidendi şuan ki ilaçlar daha iyi geliştirildi uyku yapmıyor. uyku depresyonunuzdan kaynaklıdır büyük ihtimal. ilaçlar insanları kötü etmek uykulu hale getirmek zombi yapmak için değildir. ya da ilaçlar insanlar üzerinden para da kazanmak değildir. ruhsal olarak kullanılan ilaçlar hastalığına göre beyindeki bozulan kimyayı düzeltme adınadır. siz panik atak hastası olduğunuzu söylüyorsunuz. depresyonum var diyorsunuz. bunlar bu sitede iyi edilebilecek şeyler değil. sizin uzmandan yardım almanız lazım. panik atakla savaşamaz iseniz yok edemezseniz bir hayatınız bile kalmayabilir. ya da depresyon en kötüsü Allah göstermesin intihara götürebilir sizi.

artık bu ülkede her şeyi lütfen ama lütfen varlıklara bağlamayın. eğitim alsanız keşke cahilliğinizi görseniz. artık insanın beyninde diğer vücudunun yerleri gibi hastalanabileceğini kabullenin. belki kendinize bunu yakıştıramıyorsunuz sizin beyniniz hastalıklı olamaz buna imkan yok kafasındasın da olup ama nedense bir varlığa bağlamak size daha cazip daha kolay. ama şunu unutmayın beyninizi böyle tedavi edemezsiniz.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
O verdikleri ilaçların yan etkileri bile psikolojik zaten ne işe yaradığını anlayabilmiş değilim herkes şu an daha çok nasıl para kazanabilirim diye insan sağlığı üzerinden özellikle uğraşıyor bırakın ilaçları yediğimiz içtiğimiz herşeyde zararlı maddeler var zaten artık nefes bile almaya korkar hale geldik hala gelişim göremiyorum daha çok yıkım görüyorum.

kıvep

Banlı Kullanıcı
bir psikolog olarak yazılanları üzülerek okudum. ağlanılacak bir halimiz var. cahilliğimiz hep ilerliyor nedense. bilgilendirmeler olmazsa böyle oluyor okuma olmazsa boyle oluyor belkide.
lütfen internette hangi sitede nerde yorum yazıyorsanız yorumlarınızı bilgili olduğunuz konuda yazmaya çalışın arkadaşlar. ülkemizde insanlar zaten bir psikaytriye psikologa gitmiyor tedavi almıyor.ruhsal hastalıklar erken tedaviye başlandığında daha da iyi edilip yok edilebiliyor ama geç tedavi tedavi güçleştiriyor hatta tedavi edilemez de yapıyor. bu süreçte kişi kişinin ailesi çevresi vs her şey büyük zararlar alıyor.ilaç zombi yapmaz yapmıyor eskidendi şuan ki ilaçlar daha iyi geliştirildi uyku yapmıyor. uyku depresyonunuzdan kaynaklıdır büyük ihtimal. ilaçlar insanları kötü etmek uykulu hale getirmek zombi yapmak için değildir. ya da ilaçlar insanlar üzerinden para da kazanmak değildir. ruhsal olarak kullanılan ilaçlar hastalığına göre beyindeki bozulan kimyayı düzeltme adınadır. siz panik atak hastası olduğunuzu söylüyorsunuz. depresyonum var diyorsunuz. bunlar bu sitede iyi edilebilecek şeyler değil. sizin uzmandan yardım almanız lazım. panik atakla savaşamaz iseniz yok edemezseniz bir hayatınız bile kalmayabilir. ya da depresyon en kötüsü Allah göstermesin intihara götürebilir sizi.

artık bu ülkede her şeyi lütfen ama lütfen varlıklara bağlamayın. eğitim alsanız keşke cahilliğinizi görseniz. artık insanın beyninde diğer vücudunun yerleri gibi hastalanabileceğini kabullenin. belki kendinize bunu yakıştıramıyorsunuz sizin beyniniz hastalıklı olamaz buna imkan yok kafasındasın da olup ama nedense bir varlığa bağlamak size daha cazip daha kolay. ama şunu unutmayın beyninizi böyle tedavi edemezsiniz.

Bende aynen katılıyorum
İnsanın vucudunun diğer yerleri gibi beynide hastalanabilir, çok doğru

Parpsikolog

Kayıtlı Üye
Bu zamanda düzgün bir psikaytr bulmak çok zor sürekli kutu kutu ilaçlar verip eve yolluyorlar. Bu ilaçlar hem bağımlılık yapıyor hem de kişiye kısa vadede çözüm sağlıyor. Eğer kalıcı ve uzun vadeli bir çözüm istiyorsanız ben meditasyonu öneririm. Sahaja Yoga'ya başladığımdan beri hayata farklı bakıyorum ben. Size de onu öneririm ama büyüden şüpheleniyorsanız sitede ilgili kişilere mesaj atın bence.

nikos

Kayıtlı Üye
lütfen internette hangi sitede nerde yorum yazıyorsanız yorumlarınızı bilgili olduğunuz 'konuda yazmaya çalışın arkadaşlar. ülkemizde insanlar zaten bir psikaytriye psikologa gitmiyor tedavi almıyor.ruhsal hastalıklar erken tedaviye başlandığında daha da iyi edilip yok edilebiliyor ama geç tedavi tedavi güçleştiriyor hatta tedavi edilemez de yapıyor. bu süreçte kişi kişinin ailesi çevresi vs her şey büyük zararlar alıyor.ilaç zombi yapmaz yapmıyor eskidendi şuan ki ilaçlar daha iyi geliştirildi uyku yapmıyor. uyku depresyonunuzdan kaynaklıdır büyük ihtimal. ilaçlar insanları kötü etmek uykulu hale getirmek zombi yapmak için değildir. ya da ilaçlar insanlar üzerinden para da kazanmak değildir. ruhsal olarak kullanılan ilaçlar hastalığına göre beyindeki bozulan kimyayı düzeltme adınadır. siz panik atak hastası olduğunuzu söylüyorsunuz. depresyonum var diyorsunuz. bunlar bu sitede iyi edilebilecek şeyler değil. sizin uzmandan yardım almanız lazım. panik atakla savaşamaz iseniz yok edemezseniz bir hayatınız bile kalmayabilir. ya da depresyon en kötüsü Allah göstermesin intihara götürebilir sizi.

Cahil demene gerek yok psikoloji konusunda çok fazla bilgim olmayabilir. Ben yaşadığım sorunu anlattım sadece. Meditasyon yoga buna benzer şeyleri psiyatristler öneriyor kimi zaman bende burdan bu veya buna benzer şeyleri denemek istiyorum. Cahil biri olsaydım önce psikoloğa gitmez buraya gelirdim.

nikos

Kayıtlı Üye
sorun bir birey olamamanla ilgili olabilir. babanın otoriter birisi olması, küçük yaşta yaşadıkların bunun tohumunu atmış bu yaşına gelene kadar da köklenmişe benziyor. hala onlara bağımlı hissediyorsun belki de. yalnız eve çıktığınızda yaşadığınız, adını ne koyarsanız koyun özünde korkudur. yalnız kalmaktan korku, ne yapacağını bilemem korkusu vesaire. kendi kendine bir seyler başarmak, en basitinden bir seyler ortaya koymak, kendi değerinizi anlamanız açısından önemli olacaktır. siz çok özelsiniz ancak bu size hiç söylenmedi. belki de gizlendi. kendi kendinize yetebileceğinizden ve istediğiniz her şeye ulaşma gücüne, becerisine sahip olduğunuzun farkına varın.

Uzmanmısınız bilmiyorum ama iyi analiz etmişsiniz bazen cevapları kendimiz bulamıyoruz. Fakat başka bir zamanda yine tek kaldım kız arkadaşım vardı. Hayatımda birnin olması bana biraz güç rahatlık veriyor. Ailemde var ama onların varlığı bende rahatlık sağlamıyor.

aşk1

Banlı Kullanıcı
O verdikleri ilaçların yan etkileri bile psikolojik zaten ne işe yaradığını anlayabilmiş değilim herkes şu an daha çok nasıl para kazanabilirim diye insan sağlığı üzerinden özellikle uğraşıyor bırakın ilaçları yediğimiz içtiğimiz herşeyde zararlı maddeler var zaten artık nefes bile almaya korkar hale geldik hala gelişim göremiyorum daha çok yıkım görüyorum.
her şeyin yan etkisi var birisi hastalanınca kendi haline bırakmıyoruz nasıl tedavi etmemiz gerekiyorsa kişininde beyin kimyası bozulmuşsa bunlar ilaçla düzenlenmesi gereklidir. ilacı burda önemli yapmıyorum ama gerekli maalesef ki. siz hastasınız bunun eğitimini almış biri değilsiniz alsaydınız sizin için daha anlaşılır olurdu. ki bu beyin. beyinsiz bir insan olamaz. beyinde olur her şey. kalpte bile değildir o bildiğimiz aşk denen şey beyindedir. her şey beyindedir. nasıl böyle bir şeyi daha iyi yapmayalım ki ilaçlarla. sağlıklı bir beyinle bile oynanıp onu şizofren yapabiliriz rahatlıkla çünkü biliyoruz hangi kimyasalların bunu ortaya çıkarttığını.

lütfen kimse kendi kendisine kötülük yapmasın. herhangi bir ruhsal hastalık tanısı alırsanız bunu kendinizce ben bu değilim doktor ne anlar psikolog bir şey yapamaz ya da tedavim olmuyor deyip kesinen bu varlıktır hocalara gitmeli demeyin. bir hoca beyin nasıl işler beyin nedir bilmez ama psikiyatr psikolog bunun eğitimini alır. siz kendinizi kime emanet ediyorsunuz böyle. hocanın yapacakları uygulamalar her şey doğru iyi ama en az 22 yıl eğitim almış kişinin yanlış verdiği ilaç kötü.

Cahil demene gerek yok psikoloji konusunda çok fazla bilgim olmayabilir. Ben yaşadığım sorunu anlattım sadece. Meditasyon yoga buna benzer şeyleri psiyatristler öneriyor kimi zaman bende burdan bu veya buna benzer şeyleri denemek istiyorum. Cahil biri olsaydım önce psikoloğa gitmez buraya gelirdim.
benim dememle değil düşüncenle yaptıklarınla cahil oluyorsunuz. evet yinede gitmişsiniz bu çok güzel bir şey ama şuan tedavi olmadan çarenizi kendinizce arıyorsunuz. tedavinizi olun. güzel bir terapi güzel bi ilac ile ben kimsenin iyi olamayacağına inanmıyorum. güzel bir araştırma yapıp psikiyatr ve psikolog belirleyin kendinize. maddi durumunuz iyiyse çok değerli bu mesleği yapan insanlar var. bırakın hayatınıza dokunsunlar. insanlar size yardımcı olabilmek için senelerini buna harcıyor her şeyi okuyup inceliyor sizin yapmanız gereken sabırlı olmak tedaviyi aynen uygulamak. ve terapilere katılmak.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

Katıldığım ve katılmadığım noktalar var.

- İlaçları çok övmüşsünüz. 30 yıl önce de çok övülüyordu. Şimdi daha iyi diyorsunuz ya, kaçı daha iyi, neye göre daha iyi? Bunca yıldır insanlara şekerleme gibi verilenler kötüydü sonucunu çıkarabilir miyiz? Bir psikolog olarak, farmakoloji eğitiminiz ve ilaç önerme yetkiniz olmadan, bu kadar ilaçları övücü bir yaklaşımda olmanızı gerçekten anlamak güç.

- Bir çok konuda ''ilaçsız çözülemez, saçmalamayın, cahil misiniz'' kalıpları yıllardır sözde uzmanlar tarafından söylenir. Bugün bazı kanser türlerinin bile ilaçsız, kemoterapisiz %99 oranda iyileşebildiğini biliyoruz. Bizzat Urum'un gayet tekrarlanabilir çalışmalarla kanseri yok ettiğine de (hatta hastahanede bu hastanın gördüğü tedaviden dolayı bozulan kan değerlerinin iyileşmesiyle birlikte) şahit oldum, başka insanların da kanser hastalıklarının başka yöntemlerle yok edildiğini biliyorum. Hatta boş verin bu aşağıladığınız siteyi, cahil dediğiniz insanları daha geçenlerde izlediğim şu videoya da bir göz atın https://www.ted.com/talks/william_li?language=tr

- Hangi ruhsal hastalıklar ilaç kullanmak şartıyla, yan etkisiz tamamen yok ediliyor ve yüzdesi nedir? Bize bunu bir uzman olarak açıklayın lütfen. İlaç kullanmak şartı dedim, zira ilaç kullanmadan da hastalarını, danışanlarını sorunsuz hale getiren çok güzide psikolog ve psikiyatristlerimiz de var, iyi ki de varlar. Ayrıca yasalar ''tedavi etmek'' kalıbını, belli diplomaları olmayan insanlara yasakladıklarından açık isim ve yer bilgisi paylaşmadan, panik atak gibi konuları asla ilaç kullanmadan yok eden insanları da biliyorum. Öyle değnekle falan değil, Dünya çapında bilinen bazı yöntemlerle. Zaten nedense bizim ülkemizde çok şiddetli biçimde var bu iki yüzlülük.

- İlaçlar elbette insanları zombi yapmak için veya kötü yapmak için değildir, bir de öyle olsaydı. Bu ince bir çizgidir. İlaçların bazı konularda gerekli olduğunun herkes gayet farkında. Modern teknolojinin en büyük nimetlerindendir. Burada kimse ilaçların tümüne canavar demedi, dediyse de ben görmedim. Bu yüzden çarpıtma yaptığınızı düşünüyorum. İlaçlara kötü diyenler de kullanıp kötü etkisini görenler. Ben de hiç ruhsal bir sebepten ilaç kullanmadım bununla birlikte kullanan çok kişi tanıdım. O kişilerin de ilaçları kötü etkilerinden dolayı bırakıp, başka yöntemlerle, o ilaçları kullandıkları süreden daha kısa sürede iyileştiklerini de gördüm. Tamamen ilaçla iyileşenleri de gördüm de bu düşük bir yüzde. Ayrıca ne güzel demişsiniz, beyin kimyasının düzenlenmesine yöneliktir bu ilaçlar diye. Mesela serotonin artırmak için illa ilaç mı gerekiyor? Bir süre sonra ilaçsız serotonin üretemeyen beyin bu ilaca bağımlı hale gelmiyor mu? Extacy gibi illetler böyle çıktı zaten o da ayrı tartışma konusudur. Bugün GlaxoSmith'in kendi antidepresan ilacı için İngiltere'de doktorlara gönderdiği uyarıda ''intihara meyledebilir'' demesine rağmen, ülkemizde uzman denilen ve o ünvana sahip adı lazım değil profesör, kraldan çok kralcılık yaparak ''bu ilaç kullanıldığı ilk günlerde birazcık sıkıntı yaratsa da, bize böyle bir uyarı gelmedi, şimdiye kadar da intihar eden olmadı'' diye saçma sapan bir yorum yapabiliyor. Yahu ilacı üretenin kendisi bile bunu kabul ediyor ama ülkemizdeki bu yaklaşımı anlamak mümkün değil.

- Burada karşı çıkılan psikologlar ve psikiyatristler değil, ilacı tek seçenek gibi gören, diploma almış ama aldığı diplomanın hakkını verememiş olan insanlardır. Bunu kritize etmek için nasıl bir eğitim alınmalıdır da gözünüzde ''cahil, okumamış'' gibi bir etikete sahip olmadan, rahatça fikirlerini belirtebilmelidir insanlar? Mesela benim ailemde 4, çevremde de şimdi sayısını tam bilmiyorum ama yaklaşık 300 sağlık sektöründe insan var, hepsiyle de çocukluğumdan beri ailevi,mesleki, arkadaşlık anlamda iç içe oldum, oluyorum. Bunların arasında bazı kurumların bölge müdürlerinden, profesörlere, eczacılardan, farklı dallardaki doktorlara çeşitli bir yelpaze var. Bu yakınlarım ve ailemden de bildiğim konularla, şahit olduğum durumları ve konuşmaları birleştirip, her ne kadar tıp veya sizin gibi edebiyat fak. psikoloji bölümünden mezun olmasam da, bu konularda yorum yaparsam ''cahil'' kategorisinden çıkıp yorum yapma hakkına sahip olabilir miyim acaba zat-ı şahanelerinizin huzurunda? Yaklaşımınız pek nahoş bunu bilmeniz gerekir.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret

Kusura bakmayın ama bizim ülkemizde psikolog dalı psikiyatri dalı resmen dökülüyor herşey para olmuş.
Erken teşhis demişsiniz sitede çokkere yazdım birkere daha yazayım ben panik atak birisiyim evden çıkamıyorken şu an biraz biraz çıkıyorum ama oda çok kayda değer birşey değil ben biraz geçmiş günlerime baktığımda yer yer baş dönmeleri yaşadığımı hatırlıyorum hemde daha ilk okul yıllarımda ama bu sosyal hayatımı etkilemiyordu sonrasında ailem beni doktora götürdü doktorda strestendir önemli bişey değil diyip geri gönderdi,ben tüm gece uyumayıp bir sonraki günün akşamı uykuya yatardım bazı günler ve o günler uykuya yattığımda çığlık atarak uyanırdım birşeyden dolayı telaşlanırmışım ama ben hiç hatırlamazdım ozaman gene doktora gittik gene birşey yok diye beni gönderdiler gel zaman git zaman birgün panik atak oldum ve panik atak krizi geçirip biraz sakinleştiğimde bir üst satırda anlattığım beni hatırlamadığım gece bağırarak uyanmalarımla aynı şeyleri yaşadığımı gördüm,ben resmen yıllar öncesinden haber vermişim panik atak olacağım diye ailein götürdüğü 5 doktorda birşeyi yok diyip gönderdi benim burada merak ettiğim şey o doktorların bana erken teşhis koyabilmeleri için benim başıma daha ne gelmesi gerekirdi acaba ? Ülkemizde şöyle bir gerçek var bir mevzu ticaret metaı haline geldiği zaman istismar edilen bir konu haline geliyor ben bu istismarı sadece gıdalar üzerinde sanırdım ama sağlık sektörünü kaplamış eğer o dönem aklım erseydi bu konulara mutlaka bir bilinçaltı terapistine başvururdum bu günlerime daha gelmeden çarem bulunmuş olurdu,benim gittiği en son psikiyatri doktorunun seanslarına gittiğimde hep zam yaptığını görürdüm en son 450 tl di ve ben seansa gittiğimde bana sorduğu tek şey hayatında neler yapıyorsun yani bana bu soruyu sorup ilaca devam et yada bırak demesi için resmen adama 450 tl ödedik günde böyle 10 hastanın geldiğini düşünürsek gerçektende iyi bir para birdaha dünyaya gelicek olsaydım mutlaka psikiyatri olurdum,ben seansa geldiğimde derdimi anlatırken adamın anlattığım şeyleri bana tekrar sormasını anlatmıyorum bile ilaçların faydası yok mu ? mesleğinin hakkını gerçekten veren yok mu ? elbette var ama faydası olan şey nezaman bir ticaret metaı haline geldiyse o artık hep istismar edilen bir konuya dönüştü benim doktorlarda gözlemlediğim şey şudur hasta gelir hastayı dinler hastayı daha dinlemeye başlamadan yazacağı ilaç bellidir kafasında belirlemiştir bunu ama genede hastayı dinler sözüm ona sorunları tek tek ele alıp sorunun merkezine iniyor (45 dk lık seansta bunu nasıl yapabiliyor onuda anlamış değilim buda ayrı bir tartışma konusu) bu tür insanlar yüzünden mesleğini hakkıyla yapanlarda töhmet altında kalıyor.

Şu faydalı şeylerin ticaret metaına dönmesi meselesine bir örnek vermek istiyorum hipnozdan bir örnek.
Hipnoz sağlık çevrelerine %100 yayılmadan önce ki bir hipnoz uzmanı bulsa hipnozun çare olabileceği meseleler hakkında derdine derman buluyordu nezaman ki hipnoz sağlık sektörlerine alındı hipnozu tam yapamayanlar hipnoz yaptım demeye başladı (ve seansına 900 tl 1500 tl alması halinde) ve gene bu alternatif terapiyi hakkıyla uygulayanlar töhmet altında kaldı. İzlediğim bir videoda doktorun birtanesi göze ışık tutuyor 5 10 kere sallıyor adama telkinler veriyor sonrada diyor ben seni hipnoza aldım beynine telkinleri gönderdim ve bitti iyide adam ne transa girdi ne medatif hale bu nasıl hipnoz ? Yani bunun yerine eft yapsak daha karlı çıkarız bilgisi olmayan insanların kandırılması demektir bu.
Bu durumlar biz hastaları nasıl bir dereceye getirdi biliyormusunuz ? Kandırılmamak için bir üniversite öğrencisinin aldığı eğitim kadarınca bir bilgi edinmeden doktora gidemez olduk gittiğimiz sağlık çalışanları bizi resmen kekliyor.
Şu an resmen dibe çöküş bir hayata geçiş yapmamda emeği ve katkısı olan sağlık çalışanlarını ( bana erken teşhis koyamayan gittiğim doktorları kastediyorum ) canı gönülden kutluyorum.

codzombi

Kayıtlı Üye
her şeyin yan etkisi var birisi hastalanınca kendi haline bırakmıyoruz nasıl tedavi etmemiz gerekiyorsa kişininde beyin kimyası bozulmuşsa bunlar ilaçla düzenlenmesi gereklidir. ilacı burda önemli yapmıyorum ama gerekli maalesef ki. siz hastasınız bunun eğitimini almış biri değilsiniz alsaydınız sizin için daha anlaşılır olurdu. ki bu beyin. beyinsiz bir insan olamaz. beyinde olur her şey. kalpte bile değildir o bildiğimiz aşk denen şey beyindedir. her şey beyindedir. nasıl böyle bir şeyi daha iyi yapmayalım ki ilaçlarla. sağlıklı bir beyinle bile oynanıp onu şizofren yapabiliriz rahatlıkla çünkü biliyoruz hangi kimyasalların bunu ortaya çıkarttığını.

lütfen kimse kendi kendisine kötülük yapmasın. herhangi bir ruhsal hastalık tanısı alırsanız bunu kendinizce ben bu değilim doktor ne anlar psikolog bir şey yapamaz ya da tedavim olmuyor deyip kesinen bu varlıktır hocalara gitmeli demeyin. bir hoca beyin nasıl işler beyin nedir bilmez ama psikiyatr psikolog bunun eğitimini alır. siz kendinizi kime emanet ediyorsunuz böyle. hocanın yapacakları uygulamalar her şey doğru iyi ama en az 22 yıl eğitim almış kişinin yanlış verdiği ilaç kötü.

benim dememle değil düşüncenle yaptıklarınla cahil oluyorsunuz. evet yinede gitmişsiniz bu çok güzel bir şey ama şuan tedavi olmadan çarenizi kendinizce arıyorsunuz. tedavinizi olun. güzel bir terapi güzel bi ilac ile ben kimsenin iyi olamayacağına inanmıyorum. güzel bir araştırma yapıp psikiyatr ve psikolog belirleyin kendinize. maddi durumunuz iyiyse çok değerli bu mesleği yapan insanlar var. bırakın hayatınıza dokunsunlar. insanlar size yardımcı olabilmek için senelerini buna harcıyor her şeyi okuyup inceliyor sizin yapmanız gereken sabırlı olmak tedaviyi aynen uygulamak. ve terapilere katılmak.

benim hayata 3-0 geride başlamama sebep olduğu "doktorlar"ın verdiği zararların hesabını kim verecek ? verdiği ilaçları söylemedim bile. benim gibi bir sürü insan var ve benden çok daha kötüleri var.

iki dayım da doktor psikyatrist doktor ikisi de , paso sürekli uyuşturucu ilaçlar veriyor sakinleştirici ya da direk beynin de bir takım hormonları vs bloke edici ilaçlar veriyor. tımarhanelik bir durum sözkonusu olmadıkça bu tür ilaçları kullanmak neye yarar. hatta tımarhanelik durumları bile alternatif tıp çözüyor. bizim anadolu insanlarımızın şifacılarını unutmayalım.

doktor doktorluğunu da yapmıyor bu ülkede , alerji için gidiyorum adam 68 yaşında ölüp gidecek zaten bizden rüşvet tarzı bir şey istedi . direk kendi kliniğine yönlendirdi , öbür türlü yapmam dedi . biz el mahkum gittik , tedavi olabildim mi hayır , zehir zıkkım oldu o para . iki de bi büyük şirketlerin getirdiği ilaçları sözde alanında en iyisiymiş !!!! kendi anlaşıp ilkaç şirketleriyle pazarlık yapyıorlar komisyon alıyorlar. bize kakalıyorlardı. üzgünüm. doktor ne zaman hipokrat yeminini içten yapacak o zaman lokman hekimler çıkacak. boş boş zırvalıyorlar.

öksürük ilacı aldım daha beter yaptı beni , ilacı kullanmayı bıraktım hemen geçti . doktor illa kullanıcan diye ısrar etti . antibiyotik de aynı şekilde , ya ömrüm hastanelerde geçti , çok şükür son bi kaç senedir hastane yüzü görmüyorum , bilinçlendim çok az da olsa.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...