Şarta bağlı dua

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alprn112

Kayıtlı Üye
Öncelikle merhaba sorumu kendimden bir örnekle sorucam.Şimdi geçen sene ben apandist şüphesiyle (kan testleri bile apandist olduğunu , hatta hemen ameliyat olmam gerektiğini gösteriyordu) hastaneye kaldırıldım.Ameliyat olmaktan çok korkuyordum o gün bütün gün dua ettim ameliyat olmamak için.Ama duam biraz şartlıydı yani "allahım apandist ameliyatı olmayım namaza başlıycam".Duam buydu.Ve gerçek oldu ameliyat öncesi son testlerde temiz çıktı ve apandist sorunum ortadan kalktı.Özet olarak sorum şu ; böyle şartlı dualar edilebilirmi? Şöyle olursa şöyle yapıcam tarzında?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Şart koşmak doğru değildir duada,duanın takibide doğru değildir aslında.Adak adamak gibi mesela.
Şu dileğim olsun kurban kesicem denilir ya,resmen pazarlık bu.Dileğin olmadan kesiceksin ki gönlünden gelerek yaptığın,Allah için yaptığın belli olsun,bir değeri olsun."Allah ım sen bu dileğimi ver bak bende karşılığında bunu yapıcam " bu düşünce nacizane benim fikrimce kökten yanlış.

Dankyy

Kayıtlı Üye
İş
Meskalatör,enpeksiyon
Bu ara geçmis olsun kardesim Allah teala duanı kabul ettiyse ne mutlu sana kul darda kalmıyınca hızır yetismezmis Allah teala bizim ibadetlerimize muhtac degil yaptığımız ibadetler gene bizim iyilimiz içindir Allah tealaya bu sartı sunduysan bunu zaten yapıp yapmıcani birlirhem duanın sartını uygulamıssn dua etmissin ama sartını yapmassan baska sıkıtılar cekersin ve elinde sonunfa bunu yaparsn gene Allahn izniyle

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...