Öteki İnsanların Yaratımı

CREEPA

Banlı Kullanıcı
Bana görede biraz Scientology kaciyor ama bu benim fikrim.Iyi Geceler yaman umarim iyisindir.Bakin kendinizi yanlis ifade ederseniz karsi taraf sizi yanlis anlar ve bir sekilde tavrini koyar.Gercekten oldukca enteresan düsüncelerin var dostum ve beni bir anlamda oldukca yakindan ilgilendiren bilgilerdir bunlar.Eger müsade buyurusan mutlaka senden su cümlenin anlamin ögrenmek istiyorum.Diyorsunuz ki:
hem anlamsız gelen şey uzaylıların DNA kullanarak canlı yaratabilmesimi inan bana bunu bugun insanlar bile
Sevgili Yaman,uzaylilar dediginiz nedir aceba öncelikle bunu bir ögrenebilsem belki adim adim tartisarak ortak bir cözüm bulabiliriz.Ben senin fikirlerine katilmak zorunda degilim ama mutlaka düsüncelerine saygi duyuyorumdur ve seni kirmak alsa niyetim degil ama gercekten senin inanc durumun ve düsüncelerin nedir,yani sen nelere inaniyorsun düsüncelerin nedir? Senin inanc durumunu tartismak istemiyorum sadece seni yakindan taniyip anlamak istiyorum ama sen böyle forumlarda iste uzaylilar söyledir böyledir vs. diye bir cikis yaparsan anlasilmakta zorluk cekersin,bazi üyelerimize cinlerin varligina inanmiyabilir ama su uzaylilar konusunda gercekten hepimiz herhalde bazi yeni seyler ögrenmeye haziriz.Marduk ve Nibiruyuda sonra anlatirsan iyi olur.

yaman

Kayıtlı Üye
CREEPA benim inancım tanrıyı reddeder uzaylıların Dna ile yeni canlılar yaratabileceğini söyledim belirli bir uzay tarikatı veya dinine mensup değilim benim şahsi fikirlerim sadece.

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Tanrı fikrini reddedebilirsiniz yoksa sadece din fikrini mi demem lazım çünkü bir yaradana inandığınızı düşünmekteyim. Bu da sizce uzaylılar. Temelde de evrenin kendi kendine tesadüfen oluştuğuna inanıyorsunuz. Bu da bir inanç sistemi. Daha önceki bir mesajınızda (sanırım ilk mesaj) "sizin Tanrılarınız uzaydan gelen bilimadamları" gibi bir atıfta bulunmuşsunuz. Sizin uzaylı yaratıcılara inanmanız kadar bizlerin ya da diğer bazılarının diyeyim Tanrıya inanma fikirleri de normal. Tanrı zaten hep vardı. Ezelden ebede kadar da var olacak. Bu sizin evrenin kendi kendine oluşması gibi bir durum.
İslamiyette (müslüman olduğumuz için kendi dinimizden bahsettim. Aklın yolu bildir tüm dinlerde ve inanç sistemlerinde benzer kavramlar vardır. Üslup farklı olabilir ama aslında hepsi aynı şeyi söylemektedirler)Allah'ın sıfatlarına bakınız demiştim daha önceki bir mesajımda bunu söylememdeki gaye şuydu: bu sıfatlar Allah'ın ne olduğuna dair çok güzel sıfatlardır. O'nu tanımak için, O'nun kavramını bizlerin zihniyle algılayabilmek için iyi yardımcılardır. Ayrıca Allah'ın 99 ismine de bakınız orada da çok güzel kavramlarla anlatılmıştır özellikleri. Ayrıca mesajların arasında bir arkadaşımız çok güzel bir şey daha söylemiş: yaradılan sonradan yaratıldığı için mekansızlığı ya da hep var olmak kavramının ne olduğunu, nasıl bir durum olduğunu anlayamaz. Ayrıca Osho'da "putlar nasıl doğmuştur" söylevinde "sizin zihniniz cismi bilir cisimsizliği bilemez bu nedenle cisimsizliğe giderken bir cisim kullanmak gereği hisseder. Cisimsizliğe giden yolda bir köprüye ihtiyaç duyar demiş. Bu köprünün de bazan bir put olabileceğini söylemiş. Bunu kavrayamayan bir kimsenin uzaktan put önünde ibadet eden bir kimseye baktığında put önünde sadece sallanan ya da çeşitli hareketler yapan bir kişiyi görebildiğini ama bunun ötesini göremeyeceğini belirtmiştir. Yani put ona göre bir Tanrı değildir aslında cizimsizliğe ya da Tanrısallığa uzanan yolda bir ayrıntıdır demek istemiştir.
Paylaşmak güzel. Paylaşalım birbirimizden öğreneceğimiz şeyler var.

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Bizlerin Tanrı fikri sizin uzaylı yaradanlarınızı da kapsar diyoruz biz. Çünkü Tanrı inancında bizler evrendeki herşeyin yaratıcısının Tanrı olduğunu söylüyoruz. Biz dünyalıları yaratanlar uzaylı bilimadamları olsa da onları da yine bizim inandığımız Tanrı yaratmıştır diyoruz.
Tanrı inancı öyle bir şeydir ki: Siz kötü tasarım eseri ortaya çıkmış küçük bir masaya, bardağa ya da genel olarak nesneye diyeyim insan eseri olarak bakamazsınız. O zekayı insana yine Tanrı vermiştir o nedenle o nesnenin yaradılışında Tanrı'nın izi vardır. Bizler buna inanıyoruz bu nedenle insanın yarattığını sandığı herşeyi de Tanrı yaratmıştır aslında diyoruz. Tanrısal zeka herşeyde ve her yerdedir. Herşeyde Tanrı'nın olması fikri de bu dur.

Burada sizin diyorum mazur görün bu konu sizin üstünüze kaldığı için şu an da.

yaman

Kayıtlı Üye
yahu uzaylılar bizi dünyada yaratınca tanrımızmı oluyor ? nasıl bir mantık anlayışınız var şaşıyorum ! evrenin tesadüfen oluştuğuna "inanmıyorum" bilim bunu söylediği için kabul ediyorum.

CREEPA

Banlı Kullanıcı
CREEPA benim inancım tanrıyı reddeder uzaylıların Dna ile yeni canlılar yaratabileceğini söyledim belirli bir uzay tarikatı veya dinine mensup değilim benim şahsi fikirlerim sadece.
Neden böyle düsünüyorsun ? Tanri karsiliksiz sevilmelidir bence,neden kendini redediyorsun daha dogrusu seni ve bizi yaratani neden red ediyorsun? Evrensel güc ve Universal Güc Allahtandir,ister Gott God yada Adonai deyiniz onun üzerinde birsey yoktur olamaz sevgili yaman.Benim sana bunu ispatlamami bekleme bilimsel yoldan bunlari ispatlamak imkansizdir.Uzaylilar kendi kendilerinimi yarati onlarda Tanrinin yani Universal gücün bir ürünü degilmidir? Senin tercihindir mutlaka ama Allah ve prensiplerinde mantiksal bir prensip aramak yada Allah ve sistemini "cözmek"herhalde biz insanlarin kapasitesini ve potansyalini zorlar gibime geliyor.Bazen her soruya cevap bulamayabilirsin.Inanmamak ve rededmek bence cözüm olmamalidir.

yaman

Kayıtlı Üye
Bizlerin Tanrı fikri sizin uzaylı yaradanlarınızı da kapsar diyoruz biz. Çünkü Tanrı inancında bizler evrendeki herşeyin yaratıcısının Tanrı olduğunu söylüyoruz. Biz dünyalıları yaratanlar uzaylı bilimadamları olsa da onları da yine bizim inandığımız Tanrı yaratmıştır diyoruz.
Tanrı inancı öyle bir şeydir ki: Siz kötü tasarım eseri ortaya çıkmış küçük bir masaya, bardağa ya da genel olarak nesneye diyeyim insan eseri olarak bakamazsınız. O zekayı insana yine Tanrı vermiştir o nedenle o nesnenin yaradılışında Tanrı'nın izi vardır. Bizler buna inanıyoruz bu nedenle insanın yarattığını sandığı herşeyi de Tanrı yaratmıştır aslında diyoruz. Tanrısal zeka herşeyde ve her yerdedir. Herşeyde Tanrı'nın olması fikri de bu dur.

Burada sizin diyorum mazur görün bu konu sizin üstünüze kaldığı için şu an da.
sevgili arkadaşım bu senin inancın elbette bişey demiyorum adı üstünde "inanç" bende sana diyorumki senin bu tanrı tanım ve kavramlarını aslında dünya dışı yaşam seni yönetebilmek için çıkarmıştır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
inaç konusunu tatışmayın isteyen istediğine inanır. iyi niyetle analltığınız bir inanç belki onun için iyi olmayabilir.

uyarıyoruz vs vs gibi iyi niyet kisvesi altındada herhangi bir açıklama yapmayın lütfen

saygı duyuyorum demekle saygı duyulmuş olmuyor.

olduğu gibi kabul edin değiştirmeye çalışmayın

sohbetden çıkar tatışmaya dönüşür

bu konu bitmiştir beni mesaj silmek zorunda bırakmayın

yaman

Kayıtlı Üye
back to basics Christina Aguilera parçası severim şarkıyı :)

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
yahu uzaylılar bizi dünyada yaratınca tanrımızmı oluyor ? nasıl bir mantık anlayışınız var şaşıyorum ! evrenin tesadüfen oluştuğuna "inanmıyorum" bilim bunu söylediği için kabul ediyorum.

Sevgili Yaman bu bizim değil sizin görüşünüzdür. Siz bir mesajınızda "sizin yaratıcı dedikleriniz aslında uzaylılardır" gibisinden bir cümle yazmışsınız bu ona ithafen yazılmıştır. Siz de bu tezi destekler nitelikte mesajlar yazıp duruyorsunuz. Bu nasıl mantıktır gibilerinden serzenişler aslında kendinizedir. Biz bilimi inkar etmiyoruz ki. Asıl bu nasıl mantıktır. Bilim Allah'ın yarattıklarını (bu kapsama aklınıza gelen herşey dahildir) nasıl yarattığını keşfetmeye çalışıyor. Biraz daha anlayışlı olmaya çalışın. Biz sizi anlıyoruz da siz bizi anlamaya çalışın.
:)))

yaman

Kayıtlı Üye
sevgili dostum "sizin yaratıcı dedikleriniz aslında uzaylılardır" cümlesinden nasıl tanrımız uzaylılardır dediğimi çıkarıyorsun neyse yanlış anlamış olabilirsin uzaylılar tanrı değil sadece insanlığı başlatan kişiler bu konuyu daha fazla uzatmayalım adminimizin uyarısını aldık iyi geceler.

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Bilim adamlarının kafadan attıkları şeyler tez olur. Bilim deneyseldir. Somut deliller ister.
Biz inanç konusunu tartışmıyoruz. ben burada kimsenin inancını sorgulamıyorum haddim değil zaten. Sadece dünyayı uzaylılar yaratmıştır tezine antitez sunmaya ve farklı bakış açısı getirmeye çalışıyoruz. tez ve antitez sunmak için epey bilgili olmak gerekir ama biz kendi ufkumuz kadar sunabiliyoruz işte.

yaman

Kayıtlı Üye
"Bilim adamlarının kafadan attıkları şeyler tez olur." bu cümleden sonra daha bişey demiyorum sözlükte olsaydık şöyle bir cevap yazardım bkz:bilimadamlarının kafadan attıkları şeyleri tez yaptığını sanan zihniyet. iyi geceler !

aysari

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
aysari bir fikri beğenmiyorsam saçma ve mantıksız demek en doğal hakkım bu da benim fikrimdir eğer kişisel yorum olmassa forum ilerlemez arkadaşım,herkes birbirirne fikrine katılmıyorum veya katılıyorum der böyle bir forum olur :)

Kişisel yorum yapmayın derken kastettiğim burda inanç savaşları yapmayın fikrinizi belirtin hakaretamiz ifadeler kullanmayın ve ayrıca sizin beğenmediğiniz herşeye "saçma deme hakkı"nız yok..Bir teori değil din konuşuyoruz senin saçma dediğin onlara göre kutsal olabilir.Onlara saygısızlık olur.

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
tez antitez hipotez kavramlarını elbette sözlük anlamını bende yazmasını biliyorum. Bu kabaca bir tabir olarak yazılmıştır bilime, bilim insanına saygısızlık amacıyla değil. Art niyetle okunmazsa mesajlar daha sevimli olur. Yazdıklarımdan saygısız ve geri bir zihniyet çıkarmış olmanız çok üzücü.
Bilimin bugün kabul ettiği yarın başka bir bilgi ile değişebilir. Bunu sakın unutmayınız. Kuantum fiziğinin işleyişi de çok absürttür. Ama işler. Einstein bile bunu sonradan yok öyle değil gibilerinden geri çekmeye çalışmıştır. Neden acaba? Zeki insanın elbette hali başka olacak değil mi?
Sizin ilk mesajınızla neyi ifade etmek istediğinizi bizler anlayamadık sanırım. Bizler herşeyi yanlış anladık.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
İnançları tartışmak yersiz bence.Herkes kendi inandığına inanır,kolay kolay da değiştirmez.

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Tez (İddia) Nedir?
Tartışmaya,iddiaya dayanarak bir öneri,fikir ileri sürmek.
Hipotez (Varsayım) Nedir?
Bir gözlemin,bir olayın,bir olgunun veya bilimsel bir problemin,üzerinde daha fazla inceleme yapılarak test edilmesine olanak veren,öneri niteliğinde açıklama (önerme).

Teori (Kuram) Nedir?
Tekrarlanan gözlem ve deneylerle,mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğruluğu büyük ölçüde kabul edilmiş,ancak yine gözlem ve deneyler yoluyla yanlışlanabilme olasılığı bulunan,öngörülerinde doğru çıkmış hipoteze,teori (kuram) denir.Teoriler,gözlem,deney,akıl ve mantık yollarlıyla her defasında doğrulanabilmelidir.

Yasa (Kanun) Nedir?
Tekrarlanan gözlem ve deneylerle,aynı şartlarda aynı sonuçları verdiği kesin olarak belirlenen,akıla ve mantığa uygun,genel kanıya göre kabul görmüş,değişmez nitelik kazanmış,yanlışlanma olasılığı olmayan gerçek bilgiye,yasa (kanun) denir.Yasalar değişmezlik ilkesine sahiptir.Yasaları yanlışlamaya çalıştığınızda yasayı çökertmeniz mümkün olmaz.En gerçek değişmezlerdir.Bu mevcut değişmezleri kullanarak yeni değişmezler ortaya çıkarmaya çalışırız.

Bilimsel Yöntem:
Olayları,olguları açıklamaya veya bilimsel bir problemi çözmeyi çalışırken kullandığımız yöntemdir.Bu yöntemi kullanırken,gözlem ve deneylerden faydalanırız.Ortaya attığımız iddianın başkaları tarafından test edilebilme imkanı olmalıdır.Yoksa ortaya attığınız iddia boş,anlamsız ve değersiz iddia olacaktır.Sistemli bir şekilde yapılan gözlem,deney,test,ölçme,araştırma,inceleme birer bilimsel yöntemdir.

Bilimsel Düşünce:
Akıla ve mantığa uygun olarak,mevcut değişmez bilgileri kullanarak yeni değişmez bilgiler ortaya çıkarma çabasıdır.Bilimsel bir çalışma yaparken yada çözmeye çalıştığınız problem üzerinde düşünürken sadece algısal gözlemlerden ve mevcut bilgi birikiminden faydalanmayız.Bilimsel düşünceye katkısı olan başka unsurlarda vardır.Bunlar,hayal gücü,yaratıcılık,görebilirlik’ tir.

Hayal gücü,fiziksel olarak mevcut olmadığınız veya olamayacağınız ortamlarda gelişen olayları beynimizde sanal olarak görüntüleyebilme yeteneğidir.Bu yeteneğe sahip olan insanlar,başkalarının hiçbir zaman ortaya çıkaramayacağı veya çok sonraları bulunacak şeyleri ortaya çıkarabilirler.

Yaratıcılık,mevcut madde,bilgi birikimi,akıl,mantık ve düşünce gücünü kullanarak tesadüfen veya sistematik olarak,daha önce benzeri olmayan,yeni bir bilgi,buluş,yapı ortaya çıkarmaktır.

Görebilirlik,mevcut sistemde,aslında göz önünde olup da daha önce kimsenin farkına varmadığı,bir bilgiyi,bir olguyu,bir olayı veya neden-sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilmektir.

Bilimsellik:
Bilimselliğin en önemli kriteri yapılan çalışmanın sistemli bir şekilde yapılmasıdır.Amaç,mevcut değişmez bilgileri belli bir yöntemle kullanarak başka değişmez bilgiler ortaya çıkartmaktır.Bu sayede genellenebilecek,problem çözümlerinde kullanılabilecek gerçek veya gerçeğe yakın bilgi potansiyeli oluşturulur.Elde edilen bu değişmez bilgiler tekrar başka problemlerin çözümünde kullanılır.

Değişmez bilgiye ulaşmak için kullanılan her yöntem,her düşünce bilimseldir diyebiliriz.Bir olayın,bir olgunun,bir düşüncenin bilimselliğinden bahsedebilmemiz içinde onun,yasa olabilmesi için gerekli değişmezlik kriterine ne kadar uyup uymadığına bakarız.Yasalaşmış bilgiler zaten doğan olarak bilimseldir.Teorilerin bilimsel olabilmesi için,mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğrulanabilmesi,kısmen de olsa içerisinde mevcut değişmezler barındırması gerekir.Teoriler kesin olarak kabul edilmiş gerçekler olmadığı için,her zaman tartışmaya açıktır ve zaman içerisinde tekrar,tekrar doğrulanmaya ihtiyaç duyarlar.

Günümüzde bilimde daha hızlı yol alabilmemiz için parça teorisi sistemini ortaya koymalıyız.Nedir bu parça teorisi?Teoriyi destekleyecek doğrulamalar,kesinlik kazanmamış ve genel olarak kabul göremiyorsa,teori içerisindeki kesin değişmezleri yasalaştırabilmeliyiz.Bu aşamada,
1-mevcut teori kısmi olarak yasa olacak veya
2-yeni bir yasa ortaya çıkartılacak veya
3-mevcut teori terk edilecek veya
4-yeni bir teori ortaya çıkartılacak.

Bilimde son nokta teori değil,yasadır.Çünkü teoriler,mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğrulanmış,kısmen kabul görmüş varsayımlardır.Ve gerçeklikleri kesinleşmedikleri sürece gelecekte bir gün “sanılıyordu” ifadesiyle anılma ihtimalleri çok yüksektir.

CREEPA

Banlı Kullanıcı
2.jpg

Arkadaslar lütfen herkesin inanci kendine! :D