Melek enerjilerine islamı açıdan bakış

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

freaky

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Melek enerjileriyle kafama takılan şeyler var. Öncelikle her şey Allah'tan istenir durumunu temele oturtarak ilerleyelim. Şimdi meleklerden istemek diye oluşan yanlış bi olgu var. Burda asıl istenmesi gereken Allah tır dini inancıma göre. Böyle oluncada insan kendine şu soruyu soruyo madem inancın islam neden direk Allah tan istemiyosun. Bu seferde aklıma şöyle bi soru geliyo belki çok alakasız gelebilir ama o zaman neden insanlar türbelerde dua ediyor? Şöyle ki türbede dua ediliyo evet çünkü o insanların Allah a yakın olduğu düşünülüyo. Allah yakın oldukları için onların hürmetine isteniyo. E bu açıdan bakarsak meleklerde Allah a yakın varlıklar. Bu yüzden melek enerjileriyle çalışmak mantıklı geliyo. Arkadaşlar benim düşüncelerim bunlar beni bu konuda düşüncelerim hakkında bilgilendirirseniz mutlu olurum. Türbeler ne kadar doğru onuda araştırdım ama internet öyle bi bilgi çöplüğü hale gelmiş ki aynı kişinin ağzından iki farklı birbirine zıt düşünceler yayınlanıyo. Şimdiden teşekkür ederim cevaplar için sevgiyle kalın...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Merhaba freaky.Piyasadaki tüm melek kitaplarını okudum.Elimden geldiğince bende kafamda durumu netleştirmeye çalışıyorum.Şöyle bir durum var ki bilgi aldıkça,araştırdıkça daha çok kafam karışıyor.Asıl istenmesi gereken her daim Allah,tır.Ben isterken ,meleklerin yüzü hürmetine diyerek Allah,tan istiyorum.Örneğin Sevgili Mikail bana şu konuda yardım et demek bana ters geliyor.O zaman direk melekten istemiş oluyoruz.Melekler sevgi ve ışık varlıklarıdır.Meleklerin yüzü hürmetine Allah,tan istemek benim kalbimi o duaya daha sıcak kılıyor.Türbe olayı ise;bir türbeye orada yatan Zât için ruhuna dua okumaya gidiyorsak bu makbûl olandır.Ancak dilek dilemek,orda yatan meftadan istemek,mum yakmak yanlıştır.Türbe ziyareti bilinçli yapılıyorsa (her konuda olduğu gibi)ne mutlu.
Melekler konusunda kabataslak böyle düşünmekteyim.Ama benimde cevabını bulamadığım çok detayı var.Dinimizce meleklerin tek bir zerresini görmeyi bile normal bir insanın kaldıramayacaği söylenirken,Başmeleklerle konuştuğunu söyleyen pekçok isim bilmekteyiz.Ülkemizde ve yurtdışında.İşte bu nokta bende hep kilittir.

quide

Banlı Kullanıcı
o zaman neden insanlar türbelerde dua ediyor? Şöyle ki türbede dua ediliyo evet çünkü o insanların Allah a yakın olduğu düşünülüyo. Allah yakın oldukları için onların hürmetine isteniyo. .

bunun tıp ineğe taptıklarını sandığımız hindulara ne kadar benzediği ortada değil mi ? Onlara göre tanrıyla aralarında bir bağ kurduğunu düşündükleri inekleri kutsal sayıyorlar.

ottoman1453turk

Kayıtlı Üye
Türbeler malesef zamanla Allah korusun ama şirk yuvalarına dönüşebiliyor.İnsanlar çocuklarının üniversite sınavı yaklaştığı zaman malesef cahillikle türbelere akın ediyor.Halbuki kabirler yer seviyesinden pek yüksek olmaması gerekir.Git sahabenin mezarlarına bak ...
Melek enerjisi , meleklerle ilgili ritüeller vb. terimler falan görüyorum forumda bunların hiçbirinin islamda yeri yoktur.

freaky

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar söylediklerinizde haklısınız. Zaten ülkemizde olan ünlü bi melek kocunun kitabında Allah la konuştum ibaresi o kişiyi gözümde bitirdi. Şimdi ise Tuğçe Işınsu nun bi kitabını aldım daha islamiyaklaşıyo gibi geldi bu konuya. Onu okuyup cevaplarimi bulmaya çalışacağım. Tabi söyle bi şeyde var melek olarak adlandirilan şeyler ya bize gelen farklı varlıklarsa. İnsanlara çok rahat bi şekilde meleklerle ilgili uyumlama yapıyolar ama enerjilerle çalışırken nasıl korunması gerekiyo ya da gelen farklı bi varliksa napilmasi gerekiyo bunlardan bahseden yok.

Mistik Bella

Kayıtlı Üye
Merhaba freaky.Piyasadaki tüm melek kitaplarını okudum.Elimden geldiğince bende kafamda durumu netleştirmeye çalışıyorum.Şöyle bir durum var ki bilgi aldıkça,araştırdıkça daha çok kafam karışıyor.Asıl istenmesi gereken her daim Allah,tır.Ben isterken ,meleklerin yüzü hürmetine diyerek Allah,tan istiyorum.Örneğin Sevgili Mikail bana şu konuda yardım et demek bana ters geliyor.O zaman direk melekten istemiş oluyoruz.Melekler sevgi ve ışık varlıklarıdır.Meleklerin yüzü hürmetine Allah,tan istemek benim kalbimi o duaya daha sıcak kılıyor.Türbe olayı ise;bir türbeye orada yatan Zât için ruhuna dua okumaya gidiyorsak bu makbûl olandır.Ancak dilek dilemek,orda yatan meftadan istemek,mum yakmak yanlıştır.Türbe ziyareti bilinçli yapılıyorsa (her konuda olduğu gibi)ne mutlu.
Melekler konusunda kabataslak böyle düşünmekteyim.Ama benimde cevabını bulamadığım çok detayı var.Dinimizce meleklerin tek bir zerresini görmeyi bile normal bir insanın kaldıramayacaği söylenirken,Başmeleklerle konuştuğunu söyleyen pekçok isim bilmekteyiz.Ülkemizde ve yurtdışında.İşte bu nokta bende hep kilittir.
Onlar meleklerle yüz yüze konuştuğunu söylemiyorlar, ilham yoluyla, içlerinden duydukları seslerden bahs ediyorlar. Geçen yaz derin dolunay meditasyonu yaptığımda, güzel bir ses bana bir şey söylemişti, ne olduğunu bilmiyorum ama ola bilir görünüyor.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar söylediklerinizde haklısınız. Zaten ülkemizde olan ünlü bi melek kocunun kitabında Allah la konuştum ibaresi o kişiyi gözümde bitirdi. Şimdi ise Tuğçe Işınsu nun bi kitabını aldım daha islamiyaklaşıyo gibi geldi bu konuya. Onu okuyup cevaplarimi bulmaya çalışacağım. Tabi söyle bi şeyde var melek olarak adlandirilan şeyler ya bize gelen farklı varlıklarsa. İnsanlara çok rahat bi şekilde meleklerle ilgili uyumlama yapıyolar ama enerjilerle çalışırken nasıl korunması gerekiyo ya da gelen farklı bi varliksa napilmasi gerekiyo bunlardan bahseden yok.
Evet Tuğçe Işınsu biraz daha mantıklı yaklaşıyor ve melek enrjisine uyumlanmanın o kadar kolay bir çalışma olmadığını anlatıyor,kolay olduğunu yansıtanlarıda yanlış yönlendirme olarak görüyor.Güzel bi kitap doğru bir tercih yapmışsınız.Çalıştığınız varlığın melek olmadığını,alt enerjiler olduğunu anlamanın en belirgin yolları;aldığınız mesajlar sizi üzüyor yada huzursuz ediyorsa,kendinizi emir altına alınmış şekilde yönlendirilmiş hissediyorsanız, melek enerjisinden uzaktasınız demektir.Melekler asla sevgi olmayan,kendimizi kötü hissettirecek mesajlar vermezler.Çok acil hayati durumlar dışında mesajları hep sakin,alçak seslidir.Kendinizi iyi hissedersiniz melek rehberliği aldığınızda bu nettir.

Onlar meleklerle yüz yüze konuştuğunu söylemiyorlar, ilham yoluyla, içlerinden duydukları seslerden bahs ediyorlar. Geçen yaz derin dolunay meditasyonu yaptığımda, güzel bir ses bana bir şey söylemişti, ne olduğunu bilmiyorum ama ola bilir görünüyor.
Bir ses tek bir cümle yada bir huzur belirtisi bunlar banada olabilir geliyor.Ancak sayfalar dolusu başmelek Mikail,Cebrail mesajı okuyorsak bu kitaplarda bi duruyorum burda.Ben söyleşilerede katıldım bu konuda,ismi gerekmiyor o kişi;Başmelek Mikail burda bizimle diyerek küçük bir şifa calışması yaptırdı.Yanlış anlaşılmasın bu olamaz demiyorum, melek enerjisini büyük kısmıyla benimsemiş biriyim.Sadece kendi inancımla düşündüğümde çok zıt şeyler var.Bana görede Allah istedikten sonra sevdiği kuluna meleği de bahşeder ,gösterirde...Sadece tam olarak oturtmaya çalışıyorum bende:)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Böyle bir araştırma ödevi hazırlamıştım.örneğin bir türbedeki şahıs çok kurak ve yağmursuz gecen bir yazda köy halkı hastalanıp öldüğünde öyle bir dua etmişki allah duasına karşılık olarak yağmur yağdırmış, yağmurdan sonra şahısta ölmüş, çevre halkı vefa borcu gibi sahısın mezarını türbeleştirmiş mesela. İnsan merak ediyor nasıl bir dua dır ki bu yağmurlar yağdırsın? Ben bile duygulanmıştım bu konuda, bir başka türbedede kurtulul savaşı sırasında etrafındaki insanları korumak için susuzluktan ölen bir zat vardı. Türbelerin hikayeleri aslında çok etkileyicidir bi bilseniz sizde etkilenirsiniz. Türbe deyip geçmemek lazım yani, ordaki naaşkarın nasıl yaşayıp nasıl öldüğünü bilseniz böyle demezdiniz...
Tapıcak kadar abartan günümüz insanını konu dışı tutuyorum onlara söylücek lafım yok, sırf sınav öncesinde haberlere çıkan türbeleri yıkarcasına dolduran kalabalık yüzünden türbelere kötü bakmayın, orda yatan kişinin suçu ne sonuçta??kısaca türbedede yatanda bir kul ama farklı insanlar olduklarını düşünüyorum ben.

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Aslında birisine bir yardım ettiğimizde bizler bir nevi elçiler oluruz. (Lütfen elçi deyince aklınıza peygamberler gitmesin. Elçi ve peygamber kavramları birbirinden farklı kavramlar. Araştırırsanız bu konuda güzel bilgiler edinebilirsiniz. :))
Yukarıda bahsettiğim gibi; Allah yardımını, yardım edilecek kişiye bizim aracılığımızla ulaştırmıştır. O yardıma aracılık etmişizdir. Aynı şekilde bizim bir konuda yardıma ihtiyacımız olduğunda bunu yapabilecek birisi varsa eğer o kişiden yardım isteriz. Misal, evde ağır bir şey kaldırılacak, tek başınıza kaldıramıyorsunuz, yani yardıma ihtiyacınız var. Orada o ağır şeyi kaldırmak için Allah'a "Allah'ım bu yükü kaldırabilmeme yardım et" diye dua mı edersiniz, yoksa diğer odada televizyon izleyen babanızdan mı yardım istersiniz? Tabi ki Allah için hiçbir şey zor değil, o yükü tek başınıza da kaldırmanızı sağlamak O'nun için çok kolay. Fakat Allah yardımını her zaman böyle açık bir şekilde göstermez. Orada yardımını babanız aracılığı ile size iletir. Babanız da Allah'ın isteğiyle o yükü kaldırmanız da yardım eder.
Melekler de tıpkı babanız gibi size yardım etmek için hazırda beklerler.

Sizleri karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için melekleri ile birlikte üzerinize rahmet ve bereket indiren O'dur ve O, müminlere çok merhametlidir.
Ahzab 43

Hamd, gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler kılan Allah'a mahsustur. O, yaratmada dilediği kadar artırır. Gerçekten Allah her şeye kâdirdir.
Fatır 1

Şimdi meleklerden isteme olayına gelirsek, siz isteyeceğiniz yardımı yine Allah'tan isteyin. Melekler zaten bunun için görevli. Ettiğiniz dua üzerinden size yardım edecekler. Fakat burada şu olay önemli, siz gelen yardımın Allah'tan değil de meleklerden olduğunu düşünürseniz işler burada biraz karışabilir. :) Meleklere yardımlarından ötürü teşekkür edin tabiki fakat asıl teşekkürün Allah'a olduğunu unutmayın. O yükü kaldırdıktan sonra nasıl ki babanıza teşekkür ettiyseniz, Allah'a da babanız aracılığıyla gönderdiği yardım için teşekkür etmelisiniz.
Meleklerden gelen yardımın da onlardan geldiğini nasıl anlayacağız diyorsanız da, merak etmeyin bir şekilde o yardımı belli ederler.

Gelen mesajların içeriği konusundaki sıkıntıları ben de yaşıyorum. Zor bir dönemin içindeyim ve işler biraz karışık. Böyle olunca gelen mesajlara ve kendime olan, içsesime olan inancım kırılıyor. Sevgili Iviv bu konuyu güzel bir şekilde anlatmış teşekkür ediyorum.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Türbe inancı, İslam inancında yoktur. Tengri inancında olan bir geleneğin, İslamiyete uyarlanmış halidir. Melek çalışmaları kabala da bulunur, kabaladan Hristiyan çalışmalarına geçmiştir yine İslamiyet ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Türbe inancı, İslam inancında yoktur. Tengri inancında olan bir geleneğin, İslamiyete uyarlanmış halidir. Melek çalışmaları kabala da bulunur, kabaladan Hristiyan çalışmalarına geçmiştir yine İslamiyet ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.
Bu dediklerinizden yola çıkarak melek enerjilerinin aslında meleklerle alakası olmayabilir mi ?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Sadece üyemizin sorusu üzerine İslamiyete göre yorum yaptım.

freaky

Kayıtlı Üye
Peki melek enerjilerinde gerçekten melekten mi enerji alıyoruz yoksa farklı bi varlık veya enerji kanalından mı? Melek enerjileri için yapılan uyumlamalar direk melek enerjilerine gerçekten bağlıyor mu? Bence evet uyumlama alınabilir ama meleklerle çalışmak bu kadar kolay olmasa gerek. İnsanların bu enerjiyi kullanması için uzun bi süre lazım gerek olsa diye düşünüyorum. Eğer gerçekten meleklere bağlanıyorsak insanlar manevi anlamda değişip dünyaya bakış açısını değiştirmeli. Bu enerjiler o kadar övülürken bu enerjinin bazı uygulayıcıları insanlara daha uzak, insanları bilgilendirmekten kaçan kişiler. Madem insanlığa sevgiye hizmet ediyolar neden insanları doğru yola çekmek için çaba sarfetmiyolar hatta cevap vermeye tenezzül etmiyolar. Gerçekten bu durumlar kafamı karıştırıyor. kaynak gerçekten kuran da geçen melekler mi? Kaynağı net olarak çözebilsem aslında bu yolda kendi çizgimi çizebilirim.

bahamut78

Kayıtlı Üye
bunun tıp ineğe taptıklarını sandığımız hindulara ne kadar benzediği ortada değil mi ? Onlara göre tanrıyla aralarında bir bağ kurduğunu düşündükleri inekleri kutsal sayıyorlar.
Kesinlikle doğru söylüyorsunuz.Eğer Allah'tan birşey isteyeceksek aracısız istemeliyiz.Zira Allah şu ayetlerde aracıyı yasaklamıştır;
Kesinlikle, din sadece ALLAH'a aittir. O'nun dışındakileri evliya (dostlar) olarak edinenler, 'Onlar bizi ALLAH'a daha fazla yaklaştırsın diye biz onlara tapıyoruz.' (derler). Ayrılığa düştükleri bu konuda onların arasında ALLAH karar verecektir. ALLAH kuşkusuz, yalancıları ve nankörleri doğru yola iletmez.(39/3)

ALLAH, çelişen ortaklara sahip bir adam ile bir tek kişiye bağlı olan adamın örneğini verir. Bu ikisinin durumu hiç eşit olur mu? Övgü ALLAH'adır. Ancak çokları bilmez.(39/29)

Ayetler çoğaltılabilir

bahamut78

Kayıtlı Üye

Kesinlikle doğru söylüyorsunuz.Eğer Allah'tan birşey isteyeceksek aracısız istemeliyiz.Zira Allah şu ayetlerde aracıyı yasaklamıştır;
Kesinlikle, din sadece ALLAH'a aittir. O'nun dışındakileri evliya (dostlar) olarak edinenler, 'Onlar bizi ALLAH'a daha fazla yaklaştırsın diye biz onlara tapıyoruz.' (derler). Ayrılığa düştükleri bu konuda onların arasında ALLAH karar verecektir. ALLAH kuşkusuz, yalancıları ve nankörleri doğru yola iletmez.(39/3)

ALLAH, çelişen ortaklara sahip bir adam ile bir tek kişiye bağlı olan adamın örneğini verir. Bu ikisinin durumu hiç eşit olur mu? Övgü ALLAH'adır. Ancak çokları bilmez.(39/29)

Ayetler çoğaltılabilir

Zümer suresinden harika ayetler...

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Bilinçli kişi herşeyi Allahın yaptığını bildiği surece evliyalar meleklerden yardım istemesi mumkun bence nitekim onlarda Allahın izni ile yapıyor dualara amin diyorlar.. Ama bilmeyen kişi direk inançlı olarak başkalarından yardım istersede istediği olması çok mumkun cunku Allah kuluna göre davranır bende buna inanıyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...