Lütfen yardım!Oğlumun ergenlik dönemi ve ben çok zorlanıyorum....

xalpx

Kayıtlı Üye
ben 20 yaşındayım ve kendime çok benzettim oğlunuzu :) yazmadan edemedim.pskiyatristlik ya da rehber hocalık bir sorun göremiyorum şahsen.Şunu söylemek isterimki ailem bir kere pskiyatriste götürmüştü ve bence bu büyük bir hata.çünkü zaten okadar hassas bir dönemdesinizki buraya gitmek bile sorunları daha çok gözünüzde büyütüp endişe yapmanıza yetiyor.Rehber hocalarda oldum olası samimiyetsiz ve yetersiz gelir bana :) Bugüne kadar yardımcı olabildikleri bir konu göremedim.İyisimi siz tatlı dille ve tüm samimiyetinizle düşüncelerini ve tavsiyelerinizi paylaşın en asi olanı bile kayıtsız kalamaz buna.Bulunduğu yaş için normal tavırlar sergiliyor aslında odasına kapanıp bütün gün bilgisayar başında olması falan daha endişe verici bana göre.

PhoenixGRM

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen olma yolunda :D
alemsin valla sevgili phoenixGRM :) yok valla yapamam boy 1.80 zıplamam lazım oda çok yorucu :)

Ne yedirdin ablacım çocuğa o yaşta o boy :D yok hiç olamdı bi gece kaçınca kitleyin kapıyı giremesin eve güzel ders olur :banghead: halini alır kapıda :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ne yedirdin ablacım çocuğa o yaşta o boy :D yok hiç olamdı bi gece kaçınca kitleyin kapıyı giremesin eve güzel ders olur :banghead: halini alır kapıda :)

Ne kullandıysa bende istiyorum kaç yaşıma geldim bendede 1.85 boy var :D
Kapıyı kitleme konusunda ise bence kalacak bir ton yer bulur en tehlikeliside bu işte.

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Anne değilim ben ablayım ama annem olmadığı için babada pek alakalı olmadığı için kardeşime kız kardeşim ve ben annelik yapıyoruz. Nekadar zor olduğunu biliyorum 15 yaşında annem ilk vefat ettiğinde anlattığınız gibiydi. Kızkardeşimle üniversite okuduğumuz için ayrı ayrı şehirlerdeyiz oda lise yurdunda kalıyor. Gerçekten çok çabaladık ve en sonunda hayattaki tek varlıkları bizim olduğumuzu ve bizim onu kendi canımızdan daha çok sevdiğimizi ona hissettirmekten çok alıp konuştuk. Şuan yaşadığımız sorunları anca birbirimize destek olursak atlatabileceğimizi ve ileride tekrar bir arada yaşayıp aile olacağımızın sözünü verdik ona. Şimdi ne oldu bilmiyorum ama 17 yaşında ve çok efendi bir çocuk. Tek sorunumuz ise sigara :( Yanımızda sigara içtiğinde bizde alıp birer tane içiyoruz kızıyo :) Allah kolaylık versin çocuk büyütmek çok zor.

glazeasli

Kayıtlı Üye
şimdi arkadaşlar önce şu boy konusuna gelelim valla özel birşey yapmadım tamamen genetik :) pskoloğa şu an ihtiyaç duymuyorum çünkü bunun bir süreç olduğunu düşünüyorum ve tatlı dille mümkün olduğu kadar anlayışla ve bazen tatlı sert uyarılarla aşabileceğimizi düşünüyorum oğlumla mümkün olduğunca arkadaş olmaya çalışıyorum ama inanın sabır taşına döndüm ve çok zorlanıyorum

elfi

Kayıtlı Üye
Onu sevmekten asla vazgecme sevgi sana sabrida verir. Gecici bir donem bu. Birkac yil sonra hatirlamiyacaksin bile.simdi bitmeyecek ve daha kotu gunler gelecek gibi dusunsende bitecek sabret ve hep sev onu. Seni sevmedigini dusunsebnde sev. İzlemlemelerini ona karismadan yap.cok nasihatla bunaltma.benim oglumda o yaslari bitirdi simdi coguna guluyoruz beraberce cocuktuk anne iste diyor:)

glazeasli

Kayıtlı Üye
Onu sevmekten asla vazgecme sevgi sana sabrida verir. Gecici bir donem bu. Birkac yil sonra hatirlamiyacaksin bile.simdi bitmeyecek ve daha kotu gunler gelecek gibi dusunsende bitecek sabret ve hep sev onu. Seni sevmedigini dusunsebnde sev. İzlemlemelerini ona karismadan yap.cok nasihatla bunaltma.benim oglumda o yaslari bitirdi simdi coguna guluyoruz beraberce cocuktuk anne iste diyor:)
evet sevgili elfi çok haklısın evlatlarımız için sürekli sabırlı olmak zorundayız çünkü onlar bizim en kıymetli varlıklarımız....

glazeasli

Kayıtlı Üye
Ne kullandıysa bende istiyorum kaç yaşıma geldim bendede 1.85 boy var :D
Kapıyı kitleme konusunda ise bence kalacak bir ton yer bulur en tehlikeliside bu işte.
haklısın dmkol kapı kilitleme konusunu aklımdan bile geçirmedim zaten

salça

Kayıtlı Üye
İş
TEACHER
Glaze işin çok zor,kendini oğlun yerine koy,boşanmalardan erkek çocukları çok etkileniyor.Erkkler çocukları kadınların başına bırakıp hayatlarını yaşıyorlar.Ergenlik çağında çatışmalar tüm ailelerde yaşanıyor,konuş onunla
,dinle ve sevdiğini söyle.

glazeasli

Kayıtlı Üye
Glaze işin çok zor,kendini oğlun yerine koy,boşanmalardan erkek çocukları çok etkileniyor.Erkkler çocukları kadınların başına bırakıp hayatlarını yaşıyorlar.Ergenlik çağında çatışmalar tüm ailelerde yaşanıyor,konuş onunla
,dinle ve sevdiğini söyle.
evet inan çok zor,ben sevgimi o kadar güzel gösterebiliyorum ki mesela bazı anneler çok belli edemez ben çok rahat sarılırım öperim seni çok seviyorum oğlum diyebilirim,oğlumda aynı şekilde....inanıyorum ki bu bir süreç ve biz sevgimizle aşacağız :)

phoibos

Kayıtlı Üye
İş
Müzisyen
Bende oğlunuzu psikoloğa götürmenizi önerebilirim.Anne ve babası boşanmış çocuklarda bazı uyum problemleri ya da davranış değişikleri yaşanması normal bir şeydir.Bizzat benim arkadaşlarım aynı dönemden geçtiler. Genellikle ailelerinin psikoloğa götürmeleriyle düzeldiler.

glazeasli

Kayıtlı Üye
Bende oğlunuzu psikoloğa götürmenizi önerebilirim.Anne ve babası boşanmış çocuklarda bazı uyum problemleri ya da davranış değişikleri yaşanması normal bir şeydir.Bizzat benim arkadaşlarım aynı dönemden geçtiler. Genellikle ailelerinin psikoloğa götürmeleriyle düzeldiler.
sevgili phobios biraz daha beklemekten çabalamaktan yanayım ben,eğer aşamayacağımızı hissedersem birlikte gideriz zaten,teşekkür ederim ilgin için...

phoibos

Kayıtlı Üye
İş
Müzisyen
sevgili phobios biraz daha beklemekten çabalamaktan yanayım ben,eğer aşamayacağımızı hissedersem birlikte gideriz zaten,teşekkür ederim ilgin için...

Anlıyorum..Ben teşekkür ederim.İleri ki dönemlerde oğlunuzun durumunu bizlere bildirirseniz çok memnun olurum.Umarım bir an önce düzelir..saygılar..

glazeasli

Kayıtlı Üye
Anlıyorum..Ben teşekkür ederim.İleri ki dönemlerde oğlunuzun durumunu bizlere bildirirseniz çok memnun olurum.Umarım bir an önce düzelir..saygılar..
emin ol paylaşacağım gelişmeleri ve belki yine fikirlerinize ihtiyacım olacak,çok teşekkür ediyorum ilginize,sevgiler saygılar....

daniella

Kayıtlı Üye
birde Allahumme ya Veli diyip yüzüned üfleyin ben dev aynı şeyleri oğlumda yaşadım ve uyguladım...

GoldenSea

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi akşamlar,15 yaşında bir oğlum var ve biz babasıyla 3 yıldır boşandık.Oğlum aslında çok merhametli ve iyi bir çocuktur ama bu yıl hem sınıfta kaldı hemde çok asileşti,arkadaşlarınla dışarda gece 1 lere 2 lere kadar oturuyor göndermesem bazen ben uyurken kaçıyor sınıfta kalınca babası çok azarladı harçlığını azalttı bende ne yapacağımı şaşırdım onu sakinleştirecek eve bağlıyacak dualar önerebilirmisiniz bana?Gerçekten yardıma ihtiyacım var çünkü iyiliklede bağırarakta bi sonuç alamıyorum.....

Kabalık edersem bağışlayın ama çok sinirlendirdiniz beni. :/

Bir anne olarak ilk yapmanız gereken şey çocuğunuzu karşınıza alıp konuşmak. Kendisi için endişelerinizden bahsedin, hislerinizi anlatın. Sınıfta kalmak hayatın sonu mu? Bende kalıyordum sınıfta annem takma kafana dedi. O lafından sonra çalışıp sınıfımı geçtim. Her zaman beni karşısına alıp konuşabilecek bir anne-babam olsun istemişimdir ama bizde öyle adetler yok sanırım. Benimde anne-babam ayrı, annemde kalıyorum. Bende öyle şeyler yaşadım, annemin umurunda değildi. Bir kez karşısına alıp konuştu. Eğer o konuşmasaydı benimle o gün sınıfta kalırdım, çünkü usanmıştım artık, destekçim yoktu. Şimdide dışarı çıkarken bana nereye gidiyorsun oğlum diyor. Eskiden beri hiç sormadığı için şimdi soruncada ben sinirleniyorum. Şuanda sonuç ne mi oldu? Evin yemekleri vs. annemin umurunda değildir, kendi yemeğimizi kendimiz yaparız. Bu sene yabancı dile hazırlanıyorum, tercihimi ülke dışına kullanacağım. Herkesten uzak. Uyuşturucu madde hiç kullanmadım çünkü arkadaş ortamım iyiydi oradan paçayı kurtardım. İşte çocuğunuzla ilgilenmezseniz sonuçları böyle oluyor. Kendi berabt hayatımdan bahsettim çünkü o dönemi bende yaşadım.

Benim size tavsiyem; buralarda dua aramak yerine çocuğunuzu karşınıza alın konuşun!..

Amatis

Kayıtlı Üye
Ne kadar zor bir süreçmiş geçecek deyip sabredebilmek ise bir okadar büyük başarı. 14yaşını doldurmuş bir oğlum var babasız büyüttüm tek başına?çok saygılı efendi sevgi dolu bir çocuktu. Bu sene adres değişikliği yanlış arkadaş seçimleri hem okuldan ediyor hem kimliğinden. Evden eşyaları arkadaşlarına veriyor aşırı derecede yalan söylüyor ne yapsam olmadı çok çaresizim çalışan bir anneyim ve ne yapacağım bilemiyorum ?

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Ona bir gitar alın kursa yollayın orada arkadas edinecektir kendisine muzik ruhun gıdasıdır saygılarımla

Amatis

Kayıtlı Üye
Askanash
Ona bir gitar alın kursa yollayın orada arkadas edinecektir kendisine muzik ruhun gıdasıdır saygılarımla
öncelikle teşekkür ederim gitarı var ama bir iki gittikten sonra bıraktı ? tenis raketleri var bisikleti kaykay patani hepsini deneyip bıraktı kaykay dışında. Drama müzik boks kurslarında gitti ama onlarda uzun sürmedi
?