Lütfen yardım!Oğlumun ergenlik dönemi ve ben çok zorlanıyorum....

PhoenixGRM

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen olma yolunda :D
18 yaşındayım ve daha bu yaşta gece gezmelerine yeni başladım bizimkilerde 4 yıldır boşandı :/ sadece çocuğu serbest bırakın ama çokta değil eğer işe yaramazsa gerekirse çakın bi tane annem jandarma gibidir işe yaradı yıllarca valla :D

Gizlİksir

Banlı Kullanıcı
Benimle sizin kadar ilgilenen bir annem olmasını isterdim. :)

Bence hem siz hemde çocuğunuz beraber psikologa gidin. Sadece çocuğun gitmesi yetmez. Sonuçta ebeveyn de ne yapıp yapmaması gerektiğini bilmeli.

glazeasli

Kayıtlı Üye
18 yaşındayım ve daha bu yaşta gece gezmelerine yeni başladım bizimkilerde 4 yıldır boşandı :/ sadece çocuğu serbest bırakın ama çokta değil eğer işe yaramazsa gerekirse çakın bi tane annem jandarma gibidir işe yaradı yıllarca valla :D
alemsin valla sevgili phoenixGRM :) yok valla yapamam boy 1.80 zıplamam lazım oda çok yorucu :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bence konu havas bölümden taşınmalı....:p :p :p

glazeasli

Kayıtlı Üye
Ben şu an o kadar mutlu ve huzurluyum ki hepinize çok teşekkür ediyorum beni o kadar rahatlattınızki....özellikle oğlumla hemen hemen aynı yaşta olan "oğullarım" düşüncelerini paylaştı yardımcı olmaya çalıştı,Allah hepinizin yolunu açık etsin,yardımcınız olsun.İyiki varsınız ve iyi ki ben burdayım.....

glazeasli

Kayıtlı Üye

Bence hem siz hemde çocuğunuz beraber psikologa gidin. Sadece çocuğun gitmesi yetmez. Sonuçta ebeveyn de ne yapıp yapmaması gerektiğini bilmeli.
evet haklısın Memuneh aslında daha bilinçli hareket edebilmek adına bende psikologtan yardım almayı düşünüyorum,keşke .....

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

Evet katılıyorum.Aslında insanlar ne yapması gerektiğini biliyorlar ancak birilerinin yönlendirmesine ihtiyaç duyuyorlar.Ve bu yönlendirme için en önemlisi psikolog.

glazeasli

Kayıtlı Üye
Evet katılıyorum.Aslında insanlar ne yapması gerektiğini biliyorlar ancak birilerinin yönlendirmesine ihtiyaç duyuyorlar.Ve bu yönlendirme için en önemlisi psikolog.
haklısın dmkol birazcık daha mücadele ediyim diyorum sabırla anlayışla beceremezsem yardım alacağım

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ben dua öneremem ama aynı dönemi ben de yakın zamanda atlattım. Param bitene kadar eve dönmezdim sonra vasıta bulamadığım için babamı arar aldırırdım. Özellikle erkek çocuklarda bu yaşlar daha zor geçer. 1-2 yıl içinde hatta belki bir kaç ay içinde durulmaya başlar. Ona yapabileceğiniz en iyi şey yetişkin gibi davranmanız. Böylece sorumluluk bilinci aşılarsınız. Hatta dertleşin. Ama onun derdini anlatmasını beklemeyin. Siz açılın. Ufak defek sorunlarınızı paylaşarak onun düşüncelerine değer verdiğinizi gösterin. Benim ailem bunu hiç yapmamıştı. Bu yüzden bu dönemde insan aileden uzaklaşıp arkadaşlarına koşar.

Ori

Kayıtlı Üye
Boşanmanız çocuğunuzu etkilemiş olmalı. Evde sıkıntı varsa çocuk dışarıda arıyor mutluluğu ama çocuğunuza dışarının güvenli olmadığını arkadaşların kötü durumlarda onu yanlız bırakacağını arkasında sadece ailesinin olduğunu ve onun iyiliğini gerçekten düşünenlerin annesi ve babası olduğunu hatırlatmaya çalışın ama bunu nasıl yapacağınız size kalmış. Ergenlikte çocuklar ailesine karşı çok büyük değişiklikler gösterebiliyor. Eğer dediklerimi çocuğunuza kanıtlayabilirseniz bu durumun ortadan kalkma ihtimali olabilir. Bende bu dönemden geçtim. Ama şükürler olsun anneme babama bir kötü söz etmedim. Allah yardımcınız olsun.

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Boşanmanız çocuğunuzu etkilemiş olmalı. Evde sıkıntı varsa çocuk dışarıda arıyor mutluluğu ama çocuğunuza dışarının güvenli olmadığını arkadaşların kötü durumlarda onu yanlız bırakacağını arkasında sadece ailesinin olduğunu ve onun iyiliğini gerçekten düşünenlerin annesi ve babası olduğunu hatırlatmaya çalışın ama bunu nasıl yapacağınız size kalmış. Ergenlikte çocuklar ailesine karşı çok büyük değişiklikler gösterebiliyor. Eğer dediklerimi çocuğunuza kanıtlayabilirseniz bu durumun ortadan kalkma ihtimali olabilir. Bende bu dönemden geçtim. Ama şükürler olsun anneme babama bir kötü söz etmedim. Allah yardımcınız olsun.

Arkadaşlara en ufak kötü bir söz ters tepiyor malesef. Annem bunu sık sık yapardı. En güzeli ebeveynlerin de çocuklarıyla arkadaş olmasıdır. :)

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlara en ufak kötü bir söz ters tepiyor malesef. Annem bunu sık sık yapardı. En güzeli ebeveynlerin de çocuklarıyla arkadaş olmasıdır. :)

Evet katılıyorum. :)

Ariyeten çocuğunuzu dinlemeli fikrine saygı göstermeyi bilmelisiniz.

mişa

Kayıtlı Üye
Evet boşanmış aileler böyle sorunlar yaşıyor maalesef.. Ben de kızımla yaşadım, o çok kötü zamanlar geçmiş gibi görünüyor ama doğrusu halen tetikteyim.. Çünkü tam geçti derken, başka bir sürprizle çıkakeldi hep karşıma.. Şu an 17 yaşında, erken olgunlaşıyor, bizim çocuklarımız, belkide mecburlar bilmiyorum.. Ben de dualar konusunda birşey diyemeyeceğim ama daima pozitif olmanızı tavsiye edebilirim.. Şu andaki durumdan daha kötü durumlar yaşamamak için çareler geliştirin.. Oğlunuza, ona ihtiyacınız olduğunu vurgulayın.. Onun varlığının sizin için ne kadar önemli olduğunu.. Zarar görmesinden korktuğunuzu..

Ben kızımla çok şey yaşadım.. Kaldıramayacağım durumları bile kabullendim.. Ama ona hep, benim için ne kadar önemli olduğunu vurguladım.. Onu ne çok sevdiğimi...

Ona anlayışlı olmak durumundayım çünkü ben iyi veya kötü analı babalı büyüdüm.. güvendeydim.. Sanırım kızımın eksikliğini hissettiği şey bu güven duygusu.. Onun ne yaşadığını bilmeme imkan yok, sadece zor olduğunu tahmin ediyorum..

En son babasıyla tatile çıkarken, bana: " Annecim ne olursa olsun ve ne yaparsam yapayım, hep sen yanımdaydın" dedi.. Bunu duymak benim için öok özel..Benim küçük kızım büyüdü sanırım!!..

Bu bir süreç, yaşanması gerekiyor demek ki.. Bu olayların size ve ona katacağı tecrübeleri ve değerleri düşünün.. Pozitif olun lütfen!!..

DreamDuality

Kayıtlı Üye
@glaze
Ailenin sevgisinin yetmediği, karşı cinse ilginin başladığı,
arkadaşların sözünün hüküm yerine geçtiği bir zamandır ergenlik.

Müslüman olduğunuzu düşünerek size esma ül hüsna dan önerilerde
bulunabilirim.
3 esma buldum, bunlardan size uygun olanı tahminimce şudur:

Ya Allah Celle Celaluhu: Her türlü maddi ve manevi ihtiyaç için günde
66 kere (abdestli olarak) okunur.
En sonunda dileğinizi belirtip amin deyin.
7 gün kadar buna devam edilip, bitirilir.

ekirek24

Kayıtlı Üye
okul rehberiyle görüşseniz yada onu sevdiği faaliyetlere yönlendirin babasıyla vakit geçirsin sırf sorumluluk sizde kalmasın sevdiği şeylerden gidin şımartmadan sevgiyle yola getirin sevgi zaman eksikliğimi pskiyatriste götürün yorucu çaba ama evladınız sizin

gerçekdua

Kayıtlı Üye
Selamlar.Günde 400 defa El-Hadi esmasını zikredebilirsiniz.Nihat Hatipoğlu,programında,kendisi söylemişti.

guzelcem

Kayıtlı Üye
ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN evladınızı hak yoldan ayırmasın, benim 17 yaşında oğlum var:( babasında kalıyor şu an eşimlde anlayışla karşılar görüşmemeizle boşandıkdan sonra evde huzur olmayınca dışarı atmış herşeyi yaşamış ve yapmış sanırım gözüde gönlüde doymuş sınıfta da kalmış kız yüzünden amma bu sene 3 ay lokantada çalışdı lise sonda turizmde okuycak İNŞAALLAH... beni aramıyor bende onu aramıyorum takii kendisinin aramasını bekliycem İNŞAALLAH bacım çok zor ALLAH kolaylık versin durumunuz düzelir arkadaş ortamınıda araştırın başı boş bırakmayın terör -uyuşturucu yayıldı evladınızı koruyun kendinizden uzaklaştırmayın diyorum...