Lütfen yardım!Oğlumun ergenlik dönemi ve ben çok zorlanıyorum....

S

SoNoL

sağol sonol önerilerini dikkate alacağım mesela futbol oynuyor ve önümüzdeki hafta sonu idmanını izlemeye gitmekle başlayabilirim hap babası gidiyordu bu hafta sonu gitmeyecekmiş anne sen gelsene dedi :)

Ne güzel işte o kendisi davet etmiş,mutlaka gidin.Sizin onunla gurur duymasını istiyor,arada bir onunla gurur duyduğunuzuda belli edin.Asla kaybetmezsiniz.nickbulunbanaoğlum üye arkadaşımızın dediği gibi küpe,kıyafet,dövme yaptırmak veya saç şekli gibi isteklerine çokda fazla karışmamak lazım.sevgiyle kalın.

glazeasli

Kayıtlı Üye
Öncelikle sayın Glaze ablacığım (Abla diyeceğim çünkü yaş olarak tahmınen benden büyüksünüz, forumda olsa saygı olmalı...) her erkek çocuğu bu yaşlarda böyle şeyler yapar...

Hangimiz yapmadı ki ? Ben kendimden örnek vereyim mesela;

Ben de saat 1-2 lere kadar arkadaşlarla gezerdim , kötü ama bi iki kere meraktan alkol de almıştım... Ama dediğim gibi bunları herkes ufağından da olsa yapar. Orda kişilik oturmaya başlar işte...

Mesela ben ondan sonra bir kere ağzıma içki almadım da gece dışarıda gezmedim de... Çünkü belli bir zaman sonra anlıyorsunuz neyin ne olduğunu... Ve şuan Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyorum ...

Yani bence kendinizi fazla üzmeyin derim...

Ama şu konuda bir iki şey söylemem gerekir. Arkadaşlar cok önemlidir. Eğer arkadaşlarını tanıyorsanız ve kefil oluyorsanız kesinlikle bir sorun yok... Çünkü arkadaşlar belirleyici oluyor bu şekillenmede genellikle...

Bence çocuğunuzun hoşlandığı şeyleri yaparak onun size güvenmesini ve inanmasını, sizin onun iyiliğini düşündüğünüzden emin olması gerekir...

Mesela bu hafta tuttuğu takımın maçına beraber gidebilirsiniz...( Erkek çocuğu olduğu için en uygunu bu olur heralde :) )

Sağlıcakla...
çok haklısın bizde o yaşlarda laf aramızda neler yapmıştık :) önemli olan hayata mal olacak hatalar yapmamak,elimden geldiğince onu anlamaya iyilikle yol göstermeye çalışıyorum anlamaya çalışıyorum ve arkadaşlarını araştırıyorum haberi olmadan ve bu hafta sonu onunla maça gideceğim :) sevgiler...

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Oğlunuz çok şanslı sizin gibi bri annesi olduğu için ben babamı kendime daha yakın hissetmek isterdim ama babamla aramızda dağlar var tek oğlu olmama rağmen....:/

glazeasli

Kayıtlı Üye
Oğlunuz çok şanslı sizin gibi bri annesi olduğu için ben babamı kendime daha yakın hissetmek isterdim ama babamla aramızda dağlar var tek oğlu olmama rağmen....:/
sağol hazar'cığım her anne baba evladına ilgili davranmalı sevgiyle yaklaşmalı ama inan hemen hemen bütün babalar aynı yani annelere oranla daha uzak ve seviyeli...annenle aran nasıl peki?

blues 13

Kayıtlı Üye
Ya Halim esmasını oğlunuzun ismi ile birlikte tam bir rıyazet halinde cumartesi satürn saatinde Halim esmasının ebced değeri ile oğlunuzun adının ebced değerinin toplamı kadar okuyun.Örneğin oğlunuzun adı Ali ise ''Ya Halim ül Ali''diye 88+110= 198 defa okuyun. Halim esmasının değeri 88 Ali isminin değeri 110 dur.Bu işi yaparken 3 gün oruç tutun.Oruç süresince hayvansal hiç bir gıda almayın.2 rekat namaz kılın ,Tam temizlik halinde olun.Tam olarak hiç bir şüphe olmadan ,inanarak yapın

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Annem 1 derece daha anlayışlı ama onlada özelimi paylaşmam daha doğru yapamam,Böyle üniversiteyi iple çekiyorum kendime yeni bir yaşam kurmak için.

glazeasli

Kayıtlı Üye
Ne güzel işte o kendisi davet etmiş,mutlaka gidin.Sizin onunla gurur duymasını istiyor,arada bir onunla gurur duyduğunuzuda belli edin.Asla kaybetmezsiniz.nickbulunbanaoğlum üye arkadaşımızın dediği gibi küpe,kıyafet,dövme yaptırmak veya saç şekli gibi isteklerine çokda fazla karışmamak lazım.sevgiyle kalın.
sevgili sonol ben oğlumlada kızımlada herzaman gurur duydum onlar benim evlatlarım...farzedelimki çok büyük bir hata yaptılar asla dışlamam belki kızarım ama anlamaya çalışıp orta yolu bulmaya çalışırım evlat o kadar değerli ki ne yaparsa yapsın inan vazgeçilmiyor....hafta sonu maçtayıııız :)

glazeasli

Kayıtlı Üye
Annem 1 derece daha anlayışlı ama onlada özelimi paylaşmam daha doğru yapamam,Böyle üniversiteyi iple çekiyorum kendime yeni bir yaşam kurmak için.
o zaman sadece kendin için çabala hayatına yön ver ayaklarının üzerinde dur inan ailende birgün gelir hatalarını anlar,seni anlar anlamazsa da boşver ileride sen çocuklarına iyi bir ebeveyn olursun sırf evladına yaşadıklarını yaşatmamak için,sevgiler....

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
o zaman seninde yardımın olur bana sevgili dmkol,yardımcı olursan fikir verirsen çok sevinirim

Seve seve yardımcı olur.
Kardeşimizin başına kötü şeylerin gelmesine engel olacaktır.
Şuanda sizin en çok korktuğunuz şeylerden birisi Uyuşturucuya bulaşması sanırım.
Öncelikle oğlunuzu karşınıza alın (büyük ihtimalle konuşmayı istemeyecek) ve içinizden geçenleri konuşun.Çocuğunuzun 15 yaşında olması demek anlamayacağı anlamına gelmez.

Çocuğunuza şunu diyin her ne olursa olsun herşeyi bana söyleyebilirsin.Benden çekinmeni istemiyorum. Diyin.

Alkol aldığı için kızmayın.Arkadaşlarına Alkol içerek birşey knıtlmaya çalışıyor.Mesela dışardan geldiği zaman çaktırmadan ağzını koklayın eğer içki kokusu gelirse bişeymi içtin dersiniz eğer siz yeterli güveni sağladıysanız içtiyse evet der.Nolursun çok abartma diyin.Ona sınırını öğretin.Kendisi bir süre sonra içkiden uzaklaşacaktır.

Çünkü yasak olan tatlıdır.İçki yasak değil onun için tatlıda değil :)

Ben onun yaşlarında içmiştim ve artık ayda yılda bir kere ya içiyorum ya içmiyorum.Fazla bunaltmayın kısaca çocuğu.Çocuğunuzun etrafındaki arkadaşlara çok dikkat edin.Ne gelirse o arkadaşlardan geliyor.Oğlunuzun en çok güvendiği arkadaşa özellikle.Siz asla güvenmeyin.Ancak oğlunuzada çaktırmayın.

Çocuğunuz arka arkaya sınıfta kalmış büyük ihtimalle aklındaki düşüncede okulu bırakmaktır.İşte orada dur demelisiniz.
Benim ailem orda dur dememişti liseyi açıktan bitirdim :)
Üniversiteye geç başladım.Ona Üniversite hayatını anlatın.
Özellikle üniversite özgürlüklerinden çünkü Ergen psikolojisinde birisinin istediği en büyük şey ÖZGÜRLÜK.

Unutmayın siz nekadar yasak koyarsanız çocuğunuz o yasakları yapmaya çalışır mesela dışarıya çıkmasına izin vermediğim zaman kaçıyor diyorsunuz.Sizden izin aldığında yerini biliyorsunuz ve kontrol edebilirsiniz ancak kaçtığı zaman sizin bulamayacağınız yere gider.
Bu da istenmeyen şeyler doğurabilir.

Eğer sormak istediğiniz şeyler varsa mesaj atın cevaplayayım.

musashi

Banlı Kullanıcı
bizimkilerin metodunu söyleyeyim.
dayak atacaksın :)
harclık vermicen evde pc tv. vb gibi cocuğun eğlenceli bulduğu herşeyi yasaklayacaksın taki adam oluncaya kadar.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
sevgili sonol ben oğlumlada kızımlada herzaman gurur duydum onlar benim evlatlarım...farzedelimki çok büyük bir hata yaptılar asla dışlamam belki kızarım ama anlamaya çalışıp orta yolu bulmaya çalışırım evlat o kadar değerli ki ne yaparsa yapsın inan vazgeçilmiyor....hafta sonu maçtayıııız :)

Emin oğlun çok doğru bir yoldasınız tebrik ederim.
Ne mutluki benim annemde böyle ve şuanda ayaktaysam onun sayesinde.
Onun dediği neyi yapmadıysam pişman oldum ve geri döndüm.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
harclık vermicen evde pc tv. vb gibi cocuğun eğlenceli bulduğu herşeyi yasaklayacaksın taki adam oluncaya kadar.

Evet bu çözüm şeklide var tabiki.
Sonucu düzgün ve özgüvensiz bir insan.Ne ilişkilerinde mutlu olur ne de iş hayatında.Kısaca geleceği berbat eder.İşte buda babamın bana uygulamaya çalıştığı birtaktikti sonucu ben babamı eğtittim.

glazeasli

Kayıtlı Üye
Seve seve yardımcı olur.
Kardeşimizin başına kötü şeylerin gelmesine engel olacaktır.
Şuanda sizin en çok korktuğunuz şeylerden birisi Uyuşturucuya bulaşması sanırım.
Öncelikle oğlunuzu karşınıza alın (büyük ihtimalle konuşmayı istemeyecek) ve içinizden geçenleri konuşun.Çocuğunuzun 15 yaşında olması demek anlamayacağı anlamına gelmez.

Çocuğunuza şunu diyin her ne olursa olsun herşeyi bana söyleyebilirsin.Benden çekinmeni istemiyorum. Diyin.

Alkol aldığı için kızmayın.Arkadaşlarına Alkol içerek birşey knıtlmaya çalışıyor.Mesela dışardan geldiği zaman çaktırmadan ağzını koklayın eğer içki kokusu gelirse bişeymi içtin dersiniz eğer siz yeterli güveni sağladıysanız içtiyse evet der.Nolursun çok abartma diyin.Ona sınırını öğretin.Kendisi bir süre sonra içkiden uzaklaşacaktır.

Çünkü yasak olan tatlıdır.İçki yasak değil onun için tatlıda değil :)

Ben onun yaşlarında içmiştim ve artık ayda yılda bir kere ya içiyorum ya içmiyorum.Fazla bunaltmayın kısaca çocuğu.Çocuğunuzun etrafındaki arkadaşlara çok dikkat edin.Ne gelirse o arkadaşlardan geliyor.Oğlunuzun en çok güvendiği arkadaşa özellikle.Siz asla güvenmeyin.Ancak oğlunuzada çaktırmayın.

Çocuğunuz arka arkaya sınıfta kalmış büyük ihtimalle aklındaki düşüncede okulu bırakmaktır.İşte orada dur demelisiniz.
Benim ailem orda dur dememişti liseyi açıktan bitirdim :)
Üniversiteye geç başladım.Ona Üniversite hayatını anlatın.
Özellikle üniversite özgürlüklerinden çünkü Ergen psikolojisinde birisinin istediği en büyük şey ÖZGÜRLÜK.

Unutmayın siz nekadar yasak koyarsanız çocuğunuz o yasakları yapmaya çalışır mesela dışarıya çıkmasına izin vermediğim zaman kaçıyor diyorsunuz.Sizden izin aldığında yerini biliyorsunuz ve kontrol edebilirsiniz ancak kaçtığı zaman sizin bulamayacağınız yere gider.
Bu da istenmeyen şeyler doğurabilir.

Eğer sormak istediğiniz şeyler varsa mesaj atın cevaplayayım.
Ne mutlu bana demekki doğru yoldayım çünkü yazdıklarının hepsini yapıyorum sınıfta kaldı ama tekrar 1. sınıfa gidiyor bu sene okulu bırakmak yok :) olabildiğimce arkadaş olmaya çalışıyorum hatta bazen annemden azar bile işitiyorum arkadaş değil anne ol diyor ama ben ikiside olmaya çalışıyorum...

glazeasli

Kayıtlı Üye
Emin oğlun çok doğru bir yoldasınız tebrik ederim.
Ne mutluki benim annemde böyle ve şuanda ayaktaysam onun sayesinde.
Onun dediği neyi yapmadıysam pişman oldum ve geri döndüm.
Ne mutlu size,çok teşekkür ederim sevgili dmkol...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ne mutlu bana demekki doğru yoldayım çünkü yazdıklarının hepsini yapıyorum sınıfta kaldı ama tekrar 1. sınıfa gidiyor bu sene okulu bırakmak yok :) olabildiğimce arkadaş olmaya çalışıyorum hatta bazen annemden azar bile işitiyorum arkadaş değil anne ol diyor ama ben ikiside olmaya çalışıyorum...

Aynen ne mutlu size.Size şunu söyleyeyim okulu bitirsin ve gelecekteki başarıları sizin bu tavrınız sayesinde olacak.Oğlunuz adına çok sevindim :)

glazeasli

Kayıtlı Üye
canım benim bu yol sadece sizi daha da kötü yollara iter yinede dik durmaya çalışıp kendi kendinize yada bak ne güzel burda doğruları görebilirsiniz hayat çok zor,hayata yenilmeyip ayakta durmak çok zor Allah herkesin evlatlarını benimkileride korusun yardımcısı olsun...

glazeasli

Kayıtlı Üye
Aynen ne mutlu size.Size şunu söyleyeyim okulu bitirsin ve gelecekteki başarıları sizin bu tavrınız sayesinde olacak.Oğlunuz adına çok sevindim :)
sağol sevgili dmkol bende benim gibi anneler ve evladım gibi evlatlar olduğu için çok sevindim Allah hepinizin yolunu açık etsin,kötülüklerden korusun :)

alin

Kayıtlı Üye
Sayın Glaze ben de bir anneyim henüz küçük kızım ancak her dönem hayatlarının telaşı alıyor bizi sizi anlıyorum.Her gerçek anne gibi endişeleriniz var sevgi dolu bir yüreğiniz var evladınız bunu şimdilerde mutlaka ki anlıyordur ancak ergenlik bunalımı yaşadığı için sizin dilediğiniz oranda değil. İleride daha da çok anlayacaktır biraz sabır biraz da kantarın topunuzu doğru ayarlamak sanırım.Misal sizin de bildiğiniz gibi ergen yaşlarda asilik vs hormonlarla kendini tanımayla gelen durum baskıcı tutumla tutuk özgüvensiz birey yaratacağı gibi."Senin için endişeleniyorum" görüntüsü kaçtığında da maalesef ebeveynleri kullanmaya başlayabiliyor gençler.Hepimiz çevremizde sıkça rastlarız anneler ne kadar yumuşak başlı olursa olsun genç bunu kullanmaya başlamışsa şayet."Bak bunalırım" bak şunu bunu yaparım gizli tehditleri oluşturuyor.Arkadaşlığı kurmak ama anne portresini de kaybettirmemek gerekiyor.İşte en zor olanı da bu dengeyi kurabilmekte.Hem gizli işleri artmayacak kadar dost hem de anne figürünü bozmayacak kadar ebeveyn olmak.Sonuçta arkadaşı çok olabilir ama annesi bir tane.Yeri geldiğinde anlayarak dostluk kapısını açarak ancak bunu olumsuza kullanmasına da müsade etmeyerek.Şimdilerde sizin görebildiğiniz yerden hayatı görebilmesi henüz mümkün değil.Birilerinin doğruyu yanlışı söylemesi gerekiyor.Bu da genellikle takıldığı arkadaşları olmayacaktır:) Kişiliğine geleceğine sıhhatine ciddi zarar vermeyecek şeyleri abartmamak şartıyla görmezden gelirken.Daha çok sırrını bilebilirken.Ayarın kaçtığı yerlerde de hazır dostluk var onu kullanıp izah ederek.Kınamadan Anlıyorum gençsin yaptın ancak şunun bunun sonu sana yararı zararı diye çok uzun sıkıcı olmadan konuşmak.Kalanında da hep sevgi dostluğu sabit tutmak.Onun en deli çağları diye tabir edilen zamanda aile ayrılığı da otorite boşluğu doldurmuş.Babaya da iş düşüyor elbette.Mümkünse ortak tavır kararları alıp önce sevgi ağırlıklı ama yol gösterir durumda.Siz iyi bir annesiniz mutlaka bu geçici süreçten mutlu ayrılacaksınızdır.İçinizi ferah tutun.İyi forumlar...

glazeasli

Kayıtlı Üye
Sayın Glaze ben de bir anneyim henüz küçük kızım ancak her dönem hayatlarının telaşı alıyor bizi sizi anlıyorum.Her gerçek anne gibi endişeleriniz var sevgi dolu bir yüreğiniz var evladınız bunu şimdilerde mutlaka ki anlıyordur ancak ergenlik bunalımı yaşadığı için sizin dilediğiniz oranda değil. İleride daha da çok anlayacaktır biraz sabır biraz da kantarın topunuzu doğru ayarlamak sanırım.Misal sizin de bildiğiniz gibi ergen yaşlarda asilik vs hormonlarla kendini tanımayla gelen durum baskıcı tutumla tutuk özgüvensiz birey yaratacağı gibi."Senin için endişeleniyorum" görüntüsü kaçtığında da maalesef ebeveynleri kullanmaya başlayabiliyor gençler.Hepimiz çevremizde sıkça rastlarız anneler ne kadar yumuşak başlı olursa olsun genç bunu kullanmaya başlamışsa şayet."Bak bunalırım" bak şunu bunu yaparım gizli tehditleri oluşturuyor.Arkadaşlığı kurmak ama anne portresini de kaybettirmemek gerekiyor.İşte en zor olanı da bu dengeyi kurabilmekte.Hem gizli işleri artmayacak kadar dost hem de anne figürünü bozmayacak kadar ebeveyn olmak.Sonuçta arkadaşı çok olabilir ama annesi bir tane.Yeri geldiğinde anlayarak dostluk kapısını açarak ancak bunu olumsuza kullanmasına da müsade etmeyerek.Şimdilerde sizin görebildiğiniz yerden hayatı görebilmesi henüz mümkün değil.Birilerinin doğruyu yanlışı söylemesi gerekiyor.Bu da genellikle takıldığı arkadaşları olmayacaktır:) Kişiliğine geleceğine sıhhatine ciddi zarar vermeyecek şeyleri abartmamak şartıyla görmezden gelirken.Daha çok sırrını bilebilirken.Ayarın kaçtığı yerlerde de hazır dostluk var onu kullanıp izah ederek.Kınamadan Anlıyorum gençsin yaptın ancak şunun bunun sonu sana yararı zararı diye çok uzun sıkıcı olmadan konuşmak.Kalanında da hep sevgi dostluğu sabit tutmak.Onun en deli çağları diye tabir edilen zamanda aile ayrılığı da otorite boşluğu doldurmuş.Babaya da iş düşüyor elbette.Mümkünse ortak tavır kararları alıp önce sevgi ağırlıklı ama yol gösterir durumda.Siz iyi bir annesiniz mutlaka bu geçici süreçten mutlu ayrılacaksınızdır.İçinizi ferah tutun.İyi forumlar...
çok teşekkür ederim sevgili alin....annelik çok zor ama evlatlarımızın hayatı için olabildiğince az hata yapabilmeleri için çaba sarfetmek zorumdayız ama gerçekten çok zor ve yorucu ama evlatlarımız için değer...sevgi ve ışıkla kalın :)