Korkularımızı bulmaya ne dersiniz ?

Lyusifer

Kayıtlı Üye
Korkularımızı Yenmek için 9 Adım
Senin, benim, onların ve herkesin çeşit çeşit korkuları var. Hepimizin ayrıca kusurları da var. Kaldı ki hiç kimse mükemmel değil, ve bu korkuların olması gayet doğal. Ancak.. Doğal olmayan tek şey, bu korkuların seni hayatın tadını çıkarmaktan alıkoyması. Eğer böyle bir şey varsa, bil ki bu hayatın tadını çıkaramamanın nedeni korkunun kendisi değil, bu duruma senin izin vermendir. Oysa bu durumu tam tersine çevirebilirsin. Korkularının senin hayatını yönetmesine izin vermek yerine, seni harekete geçirmelerini sağlayabilirsin. Korktuğun şeylerin çözümlerini uzakta aramak ve bir mucize gerçekleşmesini beklemek yerine, şimdi harekete geçmeyi seçebilirsin. Birinci elden bunun söylendiği kadar kolay olmadığını biliyorum. Zaten o yüzden aşağıda bunun adım adım açıklamaları var. Çok kolay değil, ama kesinlikle imkansız da değil. Kendini başkaları ile kıyaslamadan, etrafındakilerin beklentilerine cevap vermeye çalışmadan, kendi içine dönüp oradaki gücü uyandırabilirsin. Sen sadece ilk adımı at ve başla. Gerisinin kendiliğinden geleceğini göreceksin. Korkunun yakıcı ateşini yüzünde hissediyor olsan bile, buna rağmen adım at. Hareket ettiğin sürece ateşin yakıcı etkisinden de uzaklaşmış olacaksın. Kim bilir, belki bunu yaparken, bu kadar zamandır seni korkutan şeyin sadece senin kendi kafanda yarattığın bir şey olduğunu göreceksin. Şimdi bu korkularla nasıl başa çıkabileceğine bakalım.
Aslında ilk başta saydıklarım dahil bir çok korku dönüp dolaşıp 3 ana sebebe dayanıyor:
1. Başkaları tarafından reddedilmek / onaylanmamak
2. Kontrolü elinden kaçırmak
3. Bilinmeyene olan korku
Aşağıdaki adımlardan bazıları içine daha çok sinecektir. En beğendiklerini al ve gündelik yaşamında ne zaman ihtiyaç duyarsan kullan. Beğenmediğin, içine sinmeyen bir şey varsa at çöpe gitsin. İhtiyacın olan en doğru ve gerçek bilgi zaten senin kendi içinde…
İşte korkularını yenmek için 9 adım:
Bu adımlar uzun zaman alacak gibi görünebilir. Oysa sadece 1-2 dakikalık bir süreçten bahsediyorum. Üstelik her yapışında daha da kolay ve kısa bir hale gelecek. Kısa bir süre içinde, korkunun her farkına varıp durduğun an, artık onu gitgide daha da arkanda bıraktığını göreceksin.

Katkıda Bulunan Kaynaklar: Leo Babauta – Focus eBook + Gail Brenner

Admin notu: Bir daha mesajları doğru düzgün yazmazsanız gördüğüm yerde sileceğim.

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Yüksekten korkarım. Aşağı baktıkça, hani araba rampadan geçerken zıplar bizde birkaç saliseliğine havada kalırız içimiz bir garip olur ya öyle hissediyorum.
İnsanlara güvenmekten korkuyorum. Sanki benle işleri bitince gidiceklermiş gibime geliyor.
Ayrıca kimseye hayır diyemem. Herkese yardım ederim ama kimse bana yardım etmez.
Korkularımızdan sıyrılıp güzel bir hayat yaşamak dileğiyle....

EbruA

Kayıtlı Üye
Eklem bacaklılar, sürüngenler ve fareden çok korkarım. Yükseklikten ve yüksek binalardan da korkuyorum. Yüksek binaların yanından arabayla geçerken bile içime bir ürperti geliyor, içlerine girmeyi de hiç istemem. Karanlıktan ve güneşli sıcak havalardan da korkuyorum. Neyse daha saymayayım :D Bir de bu korku durumlarında beni zor durumda bırakan baş dönmesi oluyor.

Ori

Kayıtlı Üye
Bende dahıl herkes zayıf noktasını yazmıs oh oh ne guzel devam :devil2: :devil2: :D

paranormalkız

Kayıtlı Üye
Karanlıktan korkarım karanlıkta savunmasız hissederim hiçbirşeyin olmadığını bilsem bile bir yerden bir şey çıkacak zarar görecekmişim gibi özellikle yalnızken karanlıkta kalırsam çıldırırım sanırım :D Büyük dalgalardan korkarım tsunami düşüncesi çok korkutur beni rüyalarıma bile giriyordu eskiden

fako

Kayıtlı Üye
Aynalardan korkarım gündüzleri dahi bakamam

Cruella

Kayıtlı Üye
Yılanlardan korkuyorum, tam korkmak sayılmaz tiksiniyorum. Bir aslan kafesine girerim, ama yılanların yanına asla. Düşüncesi bile iğrenç iyy. Klostrofobim var nefes almakta zorlanıyorum. Karanlıktan korkuyorum daha dogrusu orda bişeylerin olabilme ihtimalinden. Hırsız, katil ve s. fiziksel olan şeylerden değil de, görünmeyenden korkuyorum.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Sinçeyank Ortaköy'de ki korku evine beraber gidelim mi?:D

Bak öyle şeyleri çok severim :D Tabi gözümü açmam orda kesinlikle :D
Ya yeni bir korkum oluştu hemen anlatayım. Gittiğim avm de çocuklar heykelin yanında resim yapıyordu. Altın rengine boyamışlar heykeli oturuyor. Ben tabi heykel sandım gözlerini hiç kırpmıyordu birde ne bileyim insan kendini baştan aşağı boyattırırmı o renge. Kardeşim abla gerçek mi değil mi derken ben saçmalama ne gerçeği falan diyorum. Hatta dedim geçerken gıdıkla istersen heykel o :D Bu gözlerini bana bi açtı kafasını döndürdü aman Allahım iki gecedir rüyama giriyor vallahi :(

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Sinçeyank Ortaköy'de ki korku evine beraber gidelim mi?:D

Bak öyle şeyleri çok severim :D Tabi gözümü açmam orda kesinlikle :D
Ya yeni bir korkum oluştu hemen anlatayım. Gittiğim avm de çocuklar heykelin yanında resim yapıyordu. Altın rengine boyamışlar heykeli oturuyor. Ben tabi heykel sandım gözlerini hiç kırpmıyordu birde ne bileyim insan kendini baştan aşağı boyattırırmı o renge. Kardeşim abla gerçek mi değil mi derken ben saçmalama ne gerçeği falan diyorum. Hatta dedim geçerken gıdıkla istersen heykel o :D Bu gözlerini bana bi açtı kafasını döndürdü aman Allahım iki gecedir rüyama giriyor vallahi :(
Benim tek korkum Origanum.ahhhaaaahaaaaaa:sifone::sifone:Diğer korkularım fasa fiso onun yanında.:);)

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Korku değişkendir, kimsenin net bir korkusu olduğunu söyleyemezki :) sadece baskın korkularımızın farkındayız.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Kısıtlanmak,tavanı yere yakın dar geçitli yerler (mağaralar gibi),boğulmak,düşmek(yüksek bir yerde ayakta duramam),yalnız kalmak gibi :)

Hayalci26

Kayıtlı Üye
Yüksekten çok korkarım bi yakınım atlatmam için bi müddet apartmanın ikinci katında pencereden ısrarla bakmamı sağladı. Ağlamaya başladım. Balkonda camda dururken isterse alçak olsun elimde telefon anahtar hiç bişey tutmam düşürüvereceğim gibi gelir. Sigaramı bile bakmadan aşağı atarım tabi aşağısı müsaitse. :) Onun dışında hayvanların hepsinden özellikle timsahtan çok korkarım sanki her gün timsah görüyorum :sifone: hem karaya hem denize çıkıyorlar bi filmde ondan herhalde.

Eldenwarth

Kayıtlı Üye
Anlık korkular mühim değildir. Asansör-saç dökülmesi-sınavlar vs. hayatımızı derinden etkilemez. Hayatımızı çevremizdekiler etkiler. Sevdiklerimiz-seveceklerimiz etkiler.
Sevdiklerimizi kaybetmekten korkmalıyız.

* Annenize-babanıza(özellikle baba)-çevrenizdekilere: onları sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin. Zira çok geç olabilir. Keşke söyleseydim diyebilirsiniz.*

Execula

Kayıtlı Üye
Kendi korkumu biliyorum fakat onu yenmeye çalışırsam ölebilirim :S Sevaplarım günahlarımdan fazla olduğunu vicdanı bir şekilde hissettiğim zaman üstünden geleceğim çünkü O zaman ölürsem sorun olmayacak :)

3.EyE.3

Kayıtlı Üye
Karanlıktan çok fazla korkarım asla karanlık bi odada kendi başıma yatamam ):