intihar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aymarley

Kayıtlı Üye
Merhaba merak ettiğim bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. İntahar neden yasak bütün dinlerde eğer gerçekten dinler uydurmaysa insanların oluşturduğu birşeyse insan neden intaharı yasak gösterir? Birinin ölmemesini istemenin mantıksal bir açıklaması var mı? duygusal nedenini hepimiz biliyoruz

GezerHan

Kayıtlı Üye
İş
BoÅŸluk
Aklıma gelen en basit cevap: Var olmayı biz seçmediğimiz gibi aksi bir karar da bize bırakılmaz. Tabi bu çok yüzeysel bir cevap. Daha derinlerde bizleri elbetteki çok farklı cevaplar bekliyordur.

• Beğendim
Tepkiler: yay

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
En basitinden tanrı seni yaratmak istediği zaman yaratır,öldürmek istediği zaman öldürür.Yani bizim kendi üzerinizde hak sahibi olabilmemiz için ilk önce sahip olmalıyız ?Bu ruh bizim mi? Hayır. Beden bizim mi? Hayır.
Çok kaba tabirle başkasının malına zarar vermek diyebiliriz sanırım.Mantığı nerede siz karar verin.

• Beğendim

aymarley

Kayıtlı Üye
Tanrının varlığını kabul etmiyorsak

Neden yaşamak zorundayız yaşamak istemiyorum buna neden mecburum

GezerHan

Kayıtlı Üye
İş
BoÅŸluk
Yaşamak için Tanrının varlığını kabul etmeye gerek yok. Mesela ; iyilik yapmak, gerçek hayat kavramının peşinden koşmak, doğayı korumak, yeni ufuklar keşfetmek, bildiklerimizi insanlarla paylaşmak gibi şeyler bile yaşamak için sebeplerden sadece bazıları. Eğer ''Ben hiçbir şeyde iyi değilim'' diyorsanız bence yanılıyorsunuz. Çünkü yeteneksiz insan yoktur yeteneğini keşfedememiş insan vardır diye düşünüyorum. Yani bir hayat amacı edinin. Mesela en basiti gidin gezegenler neden yuvarlağımsıdır onu araştırın , başlangıç olarak. Sürekli bir şeyleri kovalarsanız zaten neden yaşıyorum ki gibi bir soru sormazsınız. Tabi başta insan neden yaşadığını kovalamaya başlamalı ki diğer şeyleri kovalarken bir ivmesi olsun. Sanırım sizin şuan kovaladığınız ''Neden yaşıyoruz?'' Tatmin olduğunuz bir cevapla birlikte yeni bir hayat başlayacak sizin için. Umarım sizin için en uygun cevabı bulursunuz. Benim düşüncelerim böyledir. Tabi ki düşüncelerim kesin kabul görmemeli. Kafanıza yatanları almalı onları geliştirmeli. Yanlışlarımı ve eksiklerimi de bana söylemelisiniz, zahmet olmazsa. :)

• Beğendim

aymarley

Kayıtlı Üye
ölmeyi deneyip başaramadım çoğu kez ayrıca şun çok kafam karışık gerçek bir ateist miyim bilmiyorum belkide deistim benim merak ettiğim şey dinlerin intaharı yasaklamasının nedeni sevdiklerini kaybetmek istememeleri mi yoksa bu konu hakkında ateistler ne düşünüyolar nasıl açıklıyorlar

işte bunu merak ediyorum neden bir amacım olsun ki herkes gibi yaşamak için uğraşıyım sonunda ölcem ve yaşanan herşey onca çaba boşa gidicek kendimi neden yoruyum ölümden sonrasını bilmiyoruz yok olup gidicez belki sonunda yok olup gidiceksem neden çabalayım

GezerHan

Kayıtlı Üye
İş
BoÅŸluk
Tanrının varlığını kabul etmiyorsak

işte bunu merak ediyorum neden bir amacım olsun ki herkes gibi yaşamak için uğraşıyım sonunda ölcem ve yaşanan herşey onca çaba boşa gidicek kendimi neden yoruyum ölümden sonrasını bilmiyoruz yok olup gidicez belki sonunda yok olup gidiceksem neden çabalayım

Haklısın kimse toprak altına bir şey götürmüyor gördüğümüz madde kadarıyla. Ben şöyle düşünüyorum: Bundan 50 yıl sonra insanlar benim geliştirdiğim bir aleti kullanarak hayatlarını kolaylaştırsa, ben şimdiden mutluluk duyarım yani. Ya da bir gerçekliği ortaya çıkarsam insanlar yanlışa sürüklenmeseler benim için güzel bir şey. Yani kendin için yaşamıyorsun bu dünyayı hep başkaları için yaşıyorsun ve başkaları da senin için yaşıyor. Sen kendin için sadece yeme içme eylemlerini yapıyorsun, Bir de duygusal olarak tatmin yollarını arıyorsun ki bu da yine başka insanlardan geçiyor çoğunlukla. Ben, dini inançları bir kenara koysak bu dediklerimi yaşamak için bir sebep olarak görüyorum. Yaşama hakkı için illa dini bir olguya bağlı olmaya gerek yok. Bildiğim kadarıyla İslam dininde; bu beden senin olmadığı için yani sana emanet olduğu için ancak sahibi istediğinde iade edebilirsin.

• Beğendim

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Sorgularken eşiğine geldiğim durum. Zaman geçtikçe şunu anladım. Biz mükemmel canlılar buraya boşuna gelmedik. Düşününce haydi sizi dünyaya atalım zaman öldürün mantığı olamaz. Sadece tanrısallıgın kabul edildigi bir pencereden degil diger acilardan da aynı.Herkesin bir alacağı var bu hayat denen şeyden.Belki bir ders belki bir ilim belki bir his... herkesin ki farklı . Aramak lazım. Bulabilen anlar belki neden ölmemesi gerektiğini. Bana sorarsan bizi buraya gönderen veya burada varoluşumuz bir şeyi keşfetmemiz için . Evren sırlarla dolu. Bunu fark edemeyen senin dediğin gibi o rütin hayatı yaşayıp ölüyor.

xalpx

Kayıtlı Üye
Semavi dinlere göre değerlendirirsek bu konuda kesin hükümler olduğu için nedeni çokta önemli değil aslında.Genellikle intihar Allah'a karşı bir isyan,büyük bir günah olarak değerlendiriliyor.

Reenkarnasyon inancına görede yapılmaması gereken birşey intihar.Bu inanca göre intihar ettiğinde hem kendi yapma gereken görevlerini,öğrenmen ve öğretmen gereken ders ve duyguları arım bırakmış oluyorsun hemde başkalarının ders,duygu ve görevlerinin yarım kalmasına sebep oluyorsun.Bir zincirin halkaları gibi düşün.İntihar ettiğinde hem kendinin hemde başkalarının tekamül sürelerini boşu boşuna uzatmış oluyorsun yani.

Eğer hiçbir inancın yoksa bile seni yaşama bağlayan birşeyler olmanı bu aile olur , arkadaşlar olur , her hangi bir konuda beslediğin umut olur,maddi yada manevi bir hırs olur,beslediğin bir sevgi olur vs.Yani bence bir insan çok detaylı bir şekilde düşünüp taşınırsa , hatrına intahar edemeyeceği birşey bulacaktır.

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Basit beklentiler içinde olup da bu beklentilerine kavuşan insanlar, aslında elde ettikleri şeylerin anlamsız ve tahmin ettikleri kadar değerli olmadığını görünce malesef çıkış yolu olarak intihara yöneliyorlar. Bu herhangi bir şeye olan inancın yokolmasından dolayıdır. Ve dinler bu yüzden intiharı yasaklar.
İstediğin şeye inanabilirsin; dinleri insanların yarattığı ve kurduğu bir sistem olarak da düşünebilirsin. Bu önemli değil. Bir kişinin intihara yönelmesi demek, bazı şeyler yarım kalacak demektir.

• Beğendim

end

Kayıtlı Üye
Çok enteresan siteye girerken birden intihar etmek istemiyorum dedim ve en üstte konu buydu.
Hergörüşe saygım var, inancada. Yıllar önce bir kıza şu yalanı söyleyerek ayrılırken umarım gercek olmaz demiştim. " Ben evlenmek istemiyorum, eğer evlenip çocuğum olursa, sonra ölümcül bir hastalığa yakalanırsam çocuğum için intihar edemem sonuna kadar beklemek zorunda kalırım bu yüzden evlilik bana göre değil ayrılalım." demiştim.
Allaha şükür hastalığım yok, 3 aydır depresyondayım, dün şirketimi iflas ettirecek haksız bir davayı kaybettim. Nefes dahi alamıyorum ama çocuğum için bırakamam, ne yapacağımı bilmiyorum ama bu ihaneti ona yapamam. Şimdi bu size alakasız geldiysede, çocuğunuzmu yok anne babanıza bu ihaneti yapmayın, ayrıca Allaha ve öbür hayata inanmıyorsanızda intihar etmeyin, film bitmedi ki, toprak olup ne yapacaksınız, bitene kadar çmrünüz nefes almanın tadını çıkartın, ben bu cümleleri yazarken baş ağrım, nefes darlığım ve ilaç etkisindeyim, ama şunu unutmayın toprağa girene kadar bir olasılık belki vardır.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Kişinin doğması, yaşaması, var olması için enerji harcanmış, bir sürü yatırım yapılmışsa, bu kişide belirlenen ölme zamanına kadar yaşamaya devam ederek yaptıklarıyla bu akışta yerini alır ve karşılığını verir. İnsan birden doğal akışı bozup ben çıkmak istiyorum derse sistem bozulur, yapılan yatırımda boşa gitmiş olur. Eğer intahar istenmeyen yasaklanan bi durum olmasaydı, kitleler halinde insanlar öldürebilirdi kendini. belli bi yerde mantığı var yani

aymarley

Kayıtlı Üye
İntahar edenlerin mezarı başında ceket iliklenmeli diye birşey okumuştum bu harika bişey sisteme karşı çıkıyosun dengeleri bozuyosun bu onlara küfür etmek gibi dalga geçmek gibi

end

Kayıtlı Üye
Önemsiz detay ama neden herkes intahar yazıyor. İntihar değilmi? Askerde hortuma okadar çok kişi fortum demiştiki birara fortum galiba ben yanlış biliyorum demiştim:)

• Sesli Güldüm

kıvep

Banlı Kullanıcı
Önemsiz detay ama neden herkes intahar yazıyor. intihar değilmi? Askerde hortuma okadar çok kişi fortum demiştiki birara fortum galiba ben yanlış biliyorum demiştim:)
İntahar derken bi gariplik hissetmiştim ama kuzu psikolojisi işte :D :D

islam571

Kayıtlı Üye
Merhaba merak ettiğim bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. İntahar neden yasak bütün dinlerde eğer gerçekten dinler uydurmaysa insanların oluşturduğu birşeyse insan neden intaharı yasak gösterir? Birinin ölmemesini istemenin mantıksal bir açıklaması var mı? duygusal nedenini hepimiz biliyoruz
intiharın yasak olmasının sebebi aslında Allah CC' a teslimiyete aykırı olmasındandır. Yaşamda hayır ve şerrin Allah CC' tan olmasından ve bir imtihan gerçekleşmesinden dolayı başımıza gelen olaylara rağmen yaşamaya devam etmemiz gerekiyor.

aymarley

Kayıtlı Üye
Hadi ben türk değilim ondan yanlış yazıyorum siz neden bana ayak uyduruyorsunuz :D teşekkürler doğrusunu söyleyip aydınlattığın için ayrıca bazı arkadaşlarda islamiyete göre cevap vermiş aradığım cevap bu değil islamiyetteki nedenini biliyorum

kıvep

Banlı Kullanıcı
İntahar değil, intihar mış, utandırmayın işte :D :D

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
ölmeyi deneyip başaramadım çoğu kez ayrıca şun çok kafam karışık gerçek bir ateist miyim bilmiyorum belkide deistim benim merak ettiğim şey dinlerin intaharı yasaklamasının nedeni sevdiklerini kaybetmek istememeleri mi yoksa bu konu hakkında ateistler ne düşünüyolar nasıl açıklıyorlar

Neden susayinca su iciyorsunuz,nasilsa tekrar susayacaksiniz?Neden tekrar sevisme ihtiyaci duyuyorsunuz,nasilsa bi defa deneyimlediniz?Neden yasamaliyimim cevabi da bu kadar icgudusel ve basit aslinda, cunku buna da ihtiyacim vardi ve bu deneyimi ben sectim, simdi secimlerimle isler istedigim gibi ilerlemiyorsa kacip gitmeye kalkarsam ev odevim artacak,katlanarak tekrar geri gonderilecegim.Bu nedenle cana kast her inancta,semavi olmayanlarda da yasaktir. Neden yasak,ayni diger kurallarinda oldugu gibi sizin iyiliginiz icin,yukarida yazan sebepten yasak.Eh bir de bunu anlamayanlar icin fantastik anlatimlarla din mitolojisinde gayet caydirici cezalar var :) hani oyle inanip goz korkutarak vazgecirmek gibi,ama vicdan,hic olmeyecek ve pismanlik duyacak olan ruh ve onun cekecekleri size ozel 5 yildizlimcehenneminizdir aslinda ve dinler dunya yasamini degil ruhunuzu terbiye ederek kurtarmayi hedefler bu yuzden.

end

Kayıtlı Üye
Hadi ben türk değilim ondan yanlış yazıyorum siz neden bana ayak uyduruyorsunuz :D teşekkürler doğrusunu söyleyip aydınlattığın için ayrıca bazı arkadaşlarda islamiyete göre cevap vermiş aradığım cevap bu değil islamiyetteki nedenini biliyorum

Neden intihar? Ya çok düşündüm ve bu konudan kaçıyorum,zaten zihnimin biryerlerinde ufakta olsa dolaşıyor, düşündükçe konuştukça artıyor, hadi sana kolay gelsin.
Not: Çevrende kaç kişi sevgi ve umut dolu seni öven takdir eden cümle kuruyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...