İlahi adalet ,Karma vb.

Ü

Üye silindi 58480

herkes her zaman mükemmel yaşamıyor aslında onu da beklemiyorum zaten. kötü şeyler yaşayabiliriz evet kötü insanlar varlar evet bunlarda hiçbir sıkıntı yok . bu hayatta beni yaşamaya motive eden bir şey olarak düşünüyorum bu adalet olayını. yani bunların bir karşılığı olmalı mutlaka vardır ama burada mı değil mi onu da çözemedim . burada değilse ben motive olamıyorum yani hayata demek istediğim bu.

2. kez aklima magazinel bir ornek geldi. Daha once de vermistim :

Popstar yarismasi vardi. Deniz Seki, hukum giymis Bayhan icin ``Hapis yatmis kisiden popstar olmaz`` dedi. Kalp kirmisti.
Yillar sonra Deniz Seki hapse girdi ve tum kariyeri artik yerlebir oldu ! Kendi soyledigi sozden dolayi sarki yapamiyor artik !

Ilahi adalet 10 sene sonra Bayhani Deniz Sekiden daha cok para kazanan bir hale getirdi.

Konuyu dagitmadan dagitayim dedim de : )))
Ilahi adalet ne zaman isledigini size gosterir biliyor musunuz ? Siz icinizdeki ego ile ilahi adaletin isleyisini laiklik gibi net bir sekilde ayirabildiginiz zaman ! Ilahi adalet adi ustunde ilahidir. Kisi ilaha birakabilirse devreye girer. Siz birakamiyorsunuz ve devreye girmiyor. Once tamamen Allaha havale edebilmenin rahatligi olusacak ki Bakin Allah nasil perperisan ediyor. Allah sisteminde kendi uzerine alinmistir bunu bizzat. Sisteminde BUG yoktur. Asla. Ama sizin tam teslim olmaniz beklenir . Tam inanc gostermeniz ve bunun emniyeti altinda kalabilmeniz beklenir. Bunun sirri arinmaktir.

Ü

Üye silindi 58480

yani bu biraz da anneye babaya nazının geçmesi gibi bir şey. bilmiyorum sizin yaratıcıyla nasıl bir bağınız var ama benim için şöyle ki beni korumasını bekliyorum. hem korumasını hemde bana kötülük yapan insanları cezalandırmasını istiyorum. bu bana normal geliyor. ama belki de düşünce olarak yanlış bir yere koymuşumdur...

Vallahi biz bile bir sistem yaratsak bir kutunun icinde ve Bir kitap gondersek kendi agzimizdan soylenmis bir sekilde, ve bunu o kutuda yarattigimiz o minik insanciklara anlatan biri olsa. Biz de bize guvenmelerini isteriz degil mi ? Herseyi tepeden goruyor olan biri var deriz,
o sizi yaratti deriz, biz de bir ilahi adalet sozu veririz ve olcuyu kaciranlarin cezasini verecegimizi soyleriz. Gizem payi birakiriz degil mi ?

Biz adaleti geciktirirsek o kutuda ve zalimler artik bizi takmiyor olurlarsa elbette ilahi bir mudahale yapariz biz de. Elimiz heryere uzaniyor ve heryeri en iyi biz biliyoruz . Ama once ne kadar ileri gideceklerini gormek isteriz. Hem zalimlerin ne kadar ileri gidecegini hem de bize olumune guvenen insanlarin ne kadar direncli oldugunu bi kere pekistirtmek isteriz. Kendimiz yaratici olarak zaten bunu bilsek te o insanlara bunu kendi iclerinde ispatlatmak ve hesap gunu inkar edemeyecekleri hale sokup onlardan en lezzetli intikami almak isteriz ! Ya da olumune guven duygusu pekismis kisileri en lezzetli sekilde mukafatlandirmak isteriz.

Bir basit simulasyonda bile bunu yapmak bize ust akil ve yaratmada bir sanat ve oyun gibi geliyorken, Dunyayi tasarlamis o aklin dogru zamanda dogru seyleri devreye sokacagina elbette ki inanmak gerek. Sistemi tanimak gerek. Allah kendi ruhundan ufledi bize Allahi gizemli bir sekilde biliyor olmamiz lazim icimizde. Sistem bir oyundur. Ayet var. Oyun oynuyorsunuz diyor Allah. Simulasyondasiniz diyor.

D

DAİMON

her sabah mutsuz uyanıyorum ya bugün de mi bunlara bir şey olmayacak , hala bir şey olmamış neden bari bir felç falan geçirselerdi vb gibi düşünceler beynimi esir aldı artık. kafamı dağıtmaya çalışıyorum ama yok. karakterime etki edemez ama zihnime etki ediyor malesef. yani zihnimi bir şeye ikna etmem gerekiyor : boşver ya ilahi adalet var gibi ya da boşver ya burası kötülerin dünyası zaten alış bunlara. hangisi yani. kabul etmek istemiyorum içgüdüsel olarak intikam isteğim var. içgüdüsel şeyler zor kontrol ediliyor.

Bir ara bende 'canım' kelimesine takılıyordum. :)bir yakın akraba yüzünden başlamıştı kız gerçkten beni yoruyrodu. 2 yıl oldu hala yoruyor ama ben kendimi duruma adapte ettigim işin sorunları azalttım. Biraz zaman almış olsada bende artık içsel bir tepki gelişmiyor o kelimeye karşı. Yüzeysel olarak durumu anlayıp ya karşılık veriyorm ya da ugraşmıyorum. Relax oldum. Aslında dikkat ettim de bu hareketleri yapanların yapma sebeplerini bilmek beni daha da rahatlatıyordu. Bazı insanlar takıntılı, huyu dolayısıyla mesela değişik davrananlar var yada psikolojik rahatsızlıgı olan var. Birde gerçkten baş edemedigimiz bizi aşan, içinden çıkmayacağımız durumlar olabiliyor. Mesela problemli bir baba, abi... Bir noktaya kadar bertaraf edilebiliyor. İmtihan diyoruz biz bunlara. İş yerinde çalışmak zorundasın ama ahlaksız bir çalışan diyelim, müdür diyelim. Buna benzer bir sürü durum. Bazı şeyler için suizan etmemeyi öğrenmeliyiz. Zamana bırakabilmeliyiz. Biraz sabırlı olmalıyız.

Ü

Üye silindi 55028

Bende olumsuzluklarla yüzleşiyorum ve buna bazen cevap veriyorum ama sıkıntı şu ki aynı ortamda bulunuyoruz ve başka insana verilen zarar banada yansıyor.

Lilitschild

Kayıtlı Üye

Vallahi biz bile bir sistem yaratsak bir kutunun icinde ve Bir kitap gondersek kendi agzimizdan soylenmis bir sekilde, ve bunu o kutuda yarattigimiz o minik insanciklara anlatan biri olsa. Biz de bize guvenmelerini isteriz degil mi ? Herseyi tepeden goruyor olan biri var deriz,
o sizi yaratti deriz, biz de bir ilahi adalet sozu veririz ve olcuyu kaciranlarin cezasini verecegimizi soyleriz. Gizem payi birakiriz degil mi ?

Biz adaleti geciktirirsek o kutuda ve zalimler artik bizi takmiyor olurlarsa elbette ilahi bir mudahale yapariz biz de. Elimiz heryere uzaniyor ve heryeri en iyi biz biliyoruz . Ama once ne kadar ileri gideceklerini gormek isteriz. Hem zalimlerin ne kadar ileri gidecegini hem de bize olumune guvenen insanlarin ne kadar direncli oldugunu bi kere pekistirtmek isteriz. Kendimiz yaratici olarak zaten bunu bilsek te o insanlara bunu kendi iclerinde ispatlatmak ve hesap gunu inkar edemeyecekleri hale sokup onlardan en lezzetli intikami almak isteriz ! Ya da olumune guven duygusu pekismis kisileri en lezzetli sekilde mukafatlandirmak isteriz.

Bir basit simulasyonda bile bunu yapmak bize ust akil ve yaratmada bir sanat ve oyun gibi geliyorken, Dunyayi tasarlamis o aklin dogru zamanda dogru seyleri devreye sokacagina elbette ki inanmak gerek. Sistemi tanimak gerek. Allah kendi ruhundan ufledi bize Allahi gizemli bir sekilde biliyor olmamiz lazim icimizde. Sistem bir oyundur. Ayet var. Oyun oynuyorsunuz diyor Allah. Simulasyondasiniz diyor.

kesinlikle bu yazdıklarınız gibi düşünüyorum , bu kadar muazzam bir sistem yaratınca bunun ihtiyaçlarına cevaben tanımlanmış olabilecek şeyler vardır gibi geliyor. bende her şeyin simülasyon olduğunu düşünüyorum holografik evren teorisini bana mantıklı geliyor.

biz bile sınırlı aklımızla bir kod yazarken her durum için, her hata için işlem tanımlıyoruz bu kadar büyük bir sistemde muhakkak ihtiyaca cevap veren bir metod vardır belki de biz doğru çağıramıyoruzdur ya da çalışma sırası gelmemiştir.

Lilitschild

Kayıtlı Üye
2. kez aklima magazinel bir ornek geldi. Daha once de vermistim :

Popstar yarismasi vardi. Deniz Seki, hukum giymis Bayhan icin ``Hapis yatmis kisiden popstar olmaz`` dedi. Kalp kirmisti.
Yillar sonra Deniz Seki hapse girdi ve tum kariyeri artik yerlebir oldu ! Kendi soyledigi sozden dolayi sarki yapamiyor artik !

Ilahi adalet 10 sene sonra Bayhani Deniz Sekiden daha cok para kazanan bir hale getirdi.

Konuyu dagitmadan dagitayim dedim de : )))
Ilahi adalet ne zaman isledigini size gosterir biliyor musunuz ? Siz icinizdeki ego ile ilahi adaletin isleyisini laiklik gibi net bir sekilde ayirabildiginiz zaman ! Ilahi adalet adi ustunde ilahidir. Kisi ilaha birakabilirse devreye girer. Siz birakamiyorsunuz ve devreye girmiyor. Once tamamen Allaha havale edebilmenin rahatligi olusacak ki Bakin Allah nasil perperisan ediyor. Allah sisteminde kendi uzerine alinmistir bunu bizzat. Sisteminde BUG yoktur. Asla. Ama sizin tam teslim olmaniz beklenir . Tam inanc gostermeniz ve bunun emniyeti altinda kalabilmeniz beklenir. Bunun sirri arinmaktir.

evet benim bunu bırakabilmem gerekiyor olabilir çünkü olay dediğiniz gibi bir yerde egoma bağlanıyor ---> kendimi yetersiz ve hiçbir şey yapamıyor olarak gördüğüm için.

aldığım nefes sanki içime dolmuyor onlara bir şey olana kadar rahat edemiyorum işte ama zamana bırakmakta fayda var. dayanılmaz noktaya gelene kadar sabretmeliyim.

Lilitschild

Kayıtlı Üye
Bir ara bende 'canım' kelimesine takılıyordum. :)bir yakın akraba yüzünden başlamıştı kız gerçkten beni yoruyrodu. 2 yıl oldu hala yoruyor ama ben kendimi duruma adapte ettigim işin sorunları azalttım. Biraz zaman almış olsada bende artık içsel bir tepki gelişmiyor o kelimeye karşı. Yüzeysel olarak durumu anlayıp ya karşılık veriyorm ya da ugraşmıyorum. Relax oldum. Aslında dikkat ettim de bu hareketleri yapanların yapma sebeplerini bilmek beni daha da rahatlatıyordu. Bazı insanlar takıntılı, huyu dolayısıyla mesela değişik davrananlar var yada psikolojik rahatsızlıgı olan var. Birde gerçkten baş edemedigimiz bizi aşan, içinden çıkmayacağımız durumlar olabiliyor. Mesela problemli bir baba, abi... Bir noktaya kadar bertaraf edilebiliyor. İmtihan diyoruz biz bunlara. İş yerinde çalışmak zorundasın ama ahlaksız bir çalışan diyelim, müdür diyelim. Buna benzer bir sürü durum. Bazı şeyler için suizan etmemeyi öğrenmeliyiz. Zamana bırakabilmeliyiz. Biraz sabırlı olmalıyız.

evet sebeplerini bilmek beni derahatlatıyor ama işte bazı insanlar sadece kötüler yani. bişey yapamamak beni hasta ediyor. kesinlikle zamana bırakmalıyım çok fazla aklımı meşgul ediyor tetikteyim başlarına bişey gelmesini bekliyorum sürekli beklenti oluştu artık...

Seuta

Kayıtlı Üye
Ben genelde suya bırakıyorum boyle durumlarla karsilasinca ilahi adalet bu dunyada var , o yaptigi kötülüğün karlisigini aliyor belki ama sen farkedemiyorsun ki farketmemek daha guzeli cunku kalbin guzelse sana kotuluk yapsada o kisi sen onun aldigi cezadan belki bikez dahs uzuleceksin , tek uzuldugum konu cocuklar hele su aralar cok kotu haberler geliyor ama onuda denise arkadasimiz aciklamis

Lilitschild

Kayıtlı Üye
Ben genelde suya bırakıyorum boyle durumlarla karsilasinca ilahi adalet bu dunyada var , o yaptigi kötülüğün karlisigini aliyor belki ama sen farkedemiyorsun ki farketmemek daha guzeli cunku kalbin guzelse sana kotuluk yapsada o kisi sen onun aldigi cezadan belki bikez dahs uzuleceksin , tek uzuldugum konu cocuklar hele su aralar cok kotu haberler geliyor ama onuda denise arkadasimiz aciklamis

ben görmek istiyorum ama tabii benim istediğimle yürümüyor işler.....

Caraco

Kayıtlı Üye
İlahi adalet yok demek keyfi bir yaklaşım değildir, gözümüzün önünde olup bitendir. İlahi adalete örnek sayıldığı kadar en az ben de aksini gösteren örnek sayabilirim. Aslında ilahi adalet dediğiniz şey, herkesin hayatında kötü şeyler olduğu için, eninde sonunda kötülük yapanların da kötülük görmesidir. Ama bu kötülerin hepsi için, hatta belki de çoğu için geçerli değildir. Hitler çektirdiği onca acıdan sonra kafasına sıkıp öldü. Sebep olduğu acı miktarınca acı çekti mi? Hayır. İntihar etti ve kurtuldu. Bu dünyada adalet yerini bulmamış oldu böylece. "İlahi adalet var" demenin tek yolu başka bir hayatın varlığına inanmaktır.

Günahsız bir çocuğun üstüne bombalar yağıyor ve çocuk ölüyor. Düşünelim, adalet nedir? İnsanın yaptığı şeyin, ona eşit derecede karşılığını alması. Bu çocuk neyin karşılığını almıştır? Şimdi böyle bir durumda, ve bu durumun yaşandığı dünyada ilahi adalet var demek, nasıl insan uydurması bir teselliden ileri gidebilir?

Masum çocukların hesabını hepimiz vermeliyiz gerçekten de. Ama biri suçluysa, acaba ilahi adaletin kaynağı olan, omnipotent zat mı daha suçludur, yoksa kendi hayatımızdaki kötülerle bile baş etmeye güç yettiremeyen bu konu başlığındaki bizler mi. Önünüzde biri dayak yiyor ve yanınızda herkesi dövebilen bir kişi var. Siz müdahale etseniz dayak yersiniz, ama o kişi kimsenin zarar veremediği, onunsa herkesi alt edebildiği kişi, fakat müdahale etmiyor ve sadece izliyor. Dayak yiyen kişiye yardım edilmediğinde, siz mi daha suçlusunuzdur, yoksa o güçlü kişi mi?

Buna dair gösterilen bir gerekçe o kişinin aslında bizim eylemlerimiz üzerimizden adaleti sağlıyor olması. Halbuki bu da mantıksızdır. Eğer adaleti siz sağlıyorsanız, ortada ilahi adalet yoktur, sizin sağladığınız adalet vardır. Düşünün ki yandaki apartmana hırsız girdiğine şahit oluyorsunuz. Polisi arıyorsunuz, çalıyor ama açan yok. Defalarca kez arıyorsunuz ve kimse açıyor. Sonra da "başlarım böyle işe" deyip hırsızlara müdahale etmeye gidiyorsunuz. Hırsızları alt ediyorsunuz ve ellerini bağlıyorsunuz ama onlar da sizi feci şekilde hırpalayıp yaralıyor. Bu olay yaşandıktan sonra polis geliyor, ve siz "ben bunun için mi vergi veriyorum, telefonu aradım kimse açmadı, olay bitti şimdi mi geldiniz? Siz nasıl polissiniz, görevinizi mi yaptınız şimdi?" diyorsunuz ve polis size şu cevabı veriyor: "Aslında o hırsızı yakalayan sen değilsin biziz. Biz telefonu açmayarak senin hırsıza müdahale etmeni sağladık. Ve bu şekilde polisliğimizi yapmış olduk. Şimdi sus ve devlete vergi vermeye devam et."
Böyle bir saçmalık olabilir mi?

Acılar insanı güçlendirir. Ama bu en başta acıların var olması için bir sebep değildir. Bu sadece insanın, doğası gereği, acıyı ve ilerlemekten başka yolu olmadığını kabullenip, dayanıklılığını arttırmasıdır. Yani burda söylenecek doğru şey, "acı, insan güçlensin diye vardır" değil, "insanın cennet gibi bir hayat sürmesi varken niye en başta acılarla mücadele edip güçlenmesi gereksin?" dir.

Gökten müdahale gelmediğini kabullendikten sonra yapabileceğimiz tek şey, güçlü olmaktır. Dayanıklılığınızı arttırırsanız, en azından aynaya baktığınızda "ben güçlüyüm" diyebilirsiniz sevgili insanlar.

Caraco

Kayıtlı Üye
bu tür insanlara karşı kazanmak için kirli oynamak gerekiyor işte sorun da bu. bu seferde kendimi böylesi bir günaha sokmakta emin olamıyorum tek sorun bu galiba o yüzden Allah'tan bekliyorum belalarını benden bulmasınlar gibi bir düşünce kısacası.

öbür dünyaya kadar beklediğimde benim için bir anlamı kalmıyor zaten ölmüşüm,zaten yaşanılan yaşanmış , zaten geçmiş ne anlamı var o saatten sonra benim için ? belki de evren zaten bizim için değildir bizim bir önemimiz de yoktur.

söylediğiniz şeyleri mantıklı buluyorum ama içten içe inanıyorum bu inancımı terketmek istedim ama edemiyorum garip bir şekilde kendimi inanmamak için zorlasam da içten içe biliyorum ve neredeyse emin gibiyim beni dinleyen bir yaratıcı olduğuna. bu fikir bende neden yoğun kendim java coder'ım belki süreli kod yazdığım için böyle bir düşünce oluştu. tabi olayın formatı nasıldır bilmiyorum çoğu zaman sims karakteri gibi olduğumuzu düşünüyorum veya Westworld izlediyseniz belki o tarz.
Kötülere karşı kirli oynamak kötülük müdür? Sizden çalınanı geri çalmak, sizi hırsız mı yapar? Savaşınız, doğrusu budur. Başka yolu yok. Benim hayatımda da bana kötü davranıp, arkamdan plan kurup, sonra onlara karşı aldığım önlemleri görünce, bana "sinsi" diyenler oldu. Halbuki asıl sinsi olan, en başta arkamdan planlar yapan, onlardı. Bana böyle dediler diye ben öyle mi olurum? Elbette hayır.

Ü

Üye silindi 55028

Kötülere karşı kirli oynamak kötülük müdür? Sizden çalınanı geri çalmak, sizi hırsız mı yapar? Savaşınız, doğrusu budur. Başka yolu yok. Benim hayatımda da bana kötü davranıp, arkamdan plan kurup, sonra onlara karşı aldığım önlemleri görünce, bana "sinsi" diyenler oldu. Halbuki asıl sinsi olan, en başta arkamdan planlar yapan, onlardı. Bana böyle dediler diye ben öyle mi olurum? Elbette hayır.
Her duygu düşüncenin normal tabirinin yanında argosu var ve insanlar bunları kullanmayı seviyorlar maalesef.Apolitiksindir p...ç derler.Çok seversin p...lik derler.

Furking

Kayıtlı Üye
Herşey belirli bir sistem dahilinde, uygun zamanda ve mekanda açığa çıkar. Siz vaktinden önce çıkan tohum gördünüz mü?

Lisede bir iftiraya uğramıştım ve tüm arkadaş ve dost bildiklerimle aram bozulmuştu. Hatta birçoğu düşman olmuştu. Kendime zarar vermeyi bile düşünmüştüm o zamanlarda.. Ama bir şekilde zaman ilerliyordu. Ve bir zaman sonra o iftirayı ortaya atan kişi ile herkes düşman olmaya başladı ve anlamadığım bir şekilde aramin bozuk olduğu kişiler bana karşı daha samimi olmaya başlamışlardı. Yani bir şekilde ilahi adalet tecelli ediyor. Ama herşey bir anda olmuyor. Eğer olsaydı geçen süreçteki anlama erişemezdik belki de.
Tabi o zamanlar benim hayatimin dönüm noktasi oldu diyebilirim. Çünkü öyle tecrübeler edindim ki, ayaklarım yere daha sağlam basmaya başlıyordu. Tabi bununla beraber nice dersler, deneyimler oldu..
Ve her imtihan sonrasında aslında bu durumların bizlere ders vermek, kişisel gelişimimiz için olduğunu fark etmeye başladım.

Sizden daha zor durumda olan milyonlarca insan var. Kucağında bebeğinin cesediyle bombalardan kaçanı mı dersiniz, açlıktan öleni mi...
Sahi ne ara sonsuza kadar dünyada kalacakmış gibi kaygılanmaya başladık?

Lilitschild

Kayıtlı Üye
Evet kötülük sayılmaz zaten vicdani olarak beni rahatsız etmeyecek noktaya gelene kadar bekliyorum belki de sabır gösteriyorum. Üstelik annem kanser hastası bunu bilerek rahatsız ediyorlar. Bişi yaparsam asla vicdan azabı çekmem. Belki de dediğiniz gibi kendi göbeğimi kendim kesmem gerek.

kapgantamu

Kayıtlı Üye
açıkçası dini inancım yok. o yüzden üzülerek söylüyorum ilahi adalet dediğimiz istisna dışında yoktur :)