Hz.Muhammedin resmi varmıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KillerHarpooN

Kayıtlı Üye
ben internette rastlantı sonucu Hz.Muhammedin resmi olduğu söylenen bir resme rastladım.resim hz.muhammede peygamberlik gelmeden önce yapılmış.biraz araştırdım ve o dönemde resim sanatının olmadığını öğrendim ama benim aklıma takılan Hz.Muhammedin hadislerde resmin günah olduğunu söylemesi.eğer o zamanlarda resim yoksa söylenmemiş olması lazımdı televizyon gibi.iki ihtimal belirdi kafamda.birincisi zayıf bir ihtimalde olsa resim gerçek nitekim milattan önceki resimler ve bulgular bile ortaya çıkıyor.ya resim Hz.Muhammede peygamberlik gelmeden önce çizildi ve kendisine peygamberlik geldikten sonra peygamberimiz resmi yasakladı ve bu resim başkaları tarafından saklandı ve gizlendi.ikinci ihtimal ressim peygamberimizin bilinen fiziksel özelliklerine göre çizilmiş ustaca bir resim....

not:resmi paylaşmak isterdim ama günaha girmekten korktuğum için paylaşamıyorum.

RoyalArch

Kayıtlı Üye
img-6-small491.png

Bu resim O'nun olduğu söylenmektedir ama yalandır,resmi yoktur.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Resmi olduğunu sanmıyorum yan Hz. alinin de resmini çizmişler ama ne Hz. muhammedin ne Hz. alinin resimleri değil bunlar sadece tasviri birileri tarafından çizilmiş şeylerdir en fazla..

La-edri

Kayıtlı Üye
Kendi resmi oldugunu sanmiyordum , resim edilmemsinin sebebi günah degil daha cok putlastirilmasini engellemek icin.

herzamanci

Kayıtlı Üye
İş
öğretmen
İran cumhurbaşkanının odasında, Hz. Muhammedin bir resminin olduğunu, tv de bir tartışma programında rahmetli Aytunç ALTINDAL bahsetmişti.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Resim olduğunu sanmıyorum, olsaydı kutsal emanetlerin içinde yer alırdı ki tv dizisinde bi oyuncu tarafından canlandırılması bile mümkün değil.
Fiziki betimlemelere bile fazla girilmez, ruh güzelliği anlatılır daha çok. Nedeni putlaştırılmaması ve insanların dış görünüşlerinin peygambere benzetmeye çalışmalarını engellemek.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Hz. peygamberin resmi yoktur,hz.peygambere " size hak din olarak islamı seçtim " ayeti inince sahabiler anladılar ki din tamamlandı ve elçi'nin ölmesi yakındır ve istediler ki hz.peygamberin bir resmini yapsınlar ama hz.peygamber bunu red etti ve hz.aliyi çağırdı dedi ki ey ali benim şemailimi yaz kim onu okur ve taşırsa beni görmüş gibi olur.
İslam litarütüründe buna HİLYE denir,hatta islam sanatlarında hilye-i şerif diye ayrı bir sanat dalı oluşmuştur zamanla hz.peygamberin suretini anlatan yazıların sanatsal bir tarz ile yazılması işlemidir,yani hz.peygamber resim yaptırmamıştır,ama islam tarihinde hz.peygamberi çok resmetmeye çalışmışlardır bunlar hayali tasvirlerdir en meşhurları osmanlı döneminde minyatür sanatı olarak çizilmiştir.

Şöyle birşey mevcut musevilerin haç yaptığı bir dağ var o dağ ile ilgili anlatılan bir ayette museviler için diyor ki kuranda " onlar peygamberi kendi çocuklarını tanıdıkları gibi tanırlar " tefsirlerde bu mevzu şöyle açıklanmıştır bu dağda hz.muhammedin sureti yansımıştı ve bu dağı haç eden musevi alimler her seferinde hz.muhammedin suretini görüyorlardı bu sebeple hz.muhammed s.a.v i çocuklarını tanıdıkları gibi tanıyorlardı.
Günümüzde ise teknolojininde yardımıyla bu dağ mercek altına alındı ve bahsedilen dağda gerçekten bir insan sureti mevcut bu sureti kağıda bile resmettiler ben bunu gördüm.

Bunun ötesinde birşey yok hz.peygamber devrinde çizilen bir resim malesef mevcut değil.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...