Havvas büyüyse

mami11982

Kayıtlı Üye
Sanırım mabedde yönetimde de bu konuda farklı düşünceler var..Mesela La-Edri havas uygulamalarına büyü değil demiş..Oysa içinde sayılar olan her uygulamaya büyü diyen yöneticiler var mabedde..Ama niyet önemli diyenlerde var sanırım bu konuda..Mesela benim aklıma şu takıldı..Her namazdan sonra çektiğim tesbih..33 defa sübhanallah,elhamdülillah ve Allahuekber var bunda..Sayılar var yani..Ve böyle sayıların olduğu belli başı ibadet şekiller var..Sayı ölçü olmaz bence..Çünkü çok masum değilmidir ibadet etmek ve dua etmek..

Perina,

İnsanlar kavramları karıştırıyorlar aslında birazda bilmememizden kaynaklanıyor bazı konular. Tesbihat, zikir vb. belirli adette yapılan her uygulamayı büyü gibi algılayan insanlar var. Bunu ben kişinin inanç sistemi ile alakalı görüyorum. Başka yorumlarımda da söylediğim gibi müslüman bir insan peygamberin yaptığı normal ötesi işleri mucize olarak adlandırırken farklı inançlarda olan kimseler büyü olarak niteleyebilmekte ki pergamberimiz zamanında kendisini bu şekilde niteleyenlerde olmuştur. Bu konuya başka bir açıdan yaklaşırsak günde iki defa dişlerimizi fırçalamamızda bir büyü olabilir =) Şaka bir tarafa insanlar istediklerine inanmakta özgürler sonuçta ama bu konuları biraz araştırma ve bilgiye ihtiyaç olunan konular olarak görüyorum.

Perina

Banlı Kullanıcı
Perina,

İnsanlar kavramları karıştırıyorlar aslında birazda bilmememizden kaynaklanıyor bazı konular. Tesbihat, zikir vb. belirli adette yapılan her uygulamayı büyü gibi algılayan insanlar var. Bunu ben kişinin inanç sistemi ile alakalı görüyorum. Başka yorumlarımda da söylediğim gibi müslüman bir insan peygamberin yaptığı normal ötesi işleri mucize olarak adlandırırken farklı inançlarda olan kimseler büyü olarak niteleyebilmekte ki pergamberimiz zamanında kendisini bu şekilde niteleyenlerde olmuştur. Bu konuya başka bir açıdan yaklaşırsak günde iki defa dişlerimizi fırçalamamızda bir büyü olabilir =) Şaka bir tarafa insanlar istediklerine inanmakta özgürler sonuçta ama bu konuları biraz araştırma ve bilgiye ihtiyaç olunan konular olarak görüyorum.

Yazdığınız açıklama bence mantıklı.Evet birçok kavram yoruma ve algılamaya göre değişiyor sanırım.

Ben sağlam bir dini grup içerisindeyim aslında dinsel olarak.Bu gruba ve uygulamalarına güveniyorum.Aslında onlara güvenip çevreye soru sormasam daha iyi.Çünkü kafam çok karışıyor.Dediğim gibi o gruba güveniyorum.Çünkü araştırıp öğrenmeden bir görüş belirtmiyorlar.Çok bilgili insanlar,önder ve bilgili ve bilge kişiler var aralarında.Ben öyle değilim.Kendimi geliştiremedim hala ama inşallah kalan ömrümde kendimi geliştirmeye çalışacağım.Bunu başaramasamda-çünkü zor bu, biliyorum-en azından deneyeceğim.

mami11982

Kayıtlı Üye
Yazdığınız açıklama bence mantıklı.Evet birçok kavram yoruma ve algılamaya göre değişiyor sanırım.

Ben sağlam bir dini grup içerisindeyim aslında dinsel olarak.Bu gruba ve uygulamalarına güveniyorum.Aslında onlara güvenip çevreye soru sormasam daha iyi.Çünkü kafam çok karışıyor.Dediğim gibi o gruba güveniyorum.Çünkü araştırıp öğrenmeden bir görüş belirtmiyorlar.Çok bilgili insanlar,önder ve bilgili ve bilge kişiler var aralarında.Ben öyle değilim.Kendimi geliştiremedim hala ama inşallah kalan ömrümde kendimi geliştirmeye çalışacağım.Bunu başaramasamda-çünkü zor bu, biliyorum-en azından deneyeceğim.

Allah kalbinize göre versin, işlerinizi kolaylaştırsın inşallah. Niyetiniz sağlam oldukça Allah önünüze çıkacak engellerde kolaylıklar sağlayacaktır emin olun.

Perina

Banlı Kullanıcı
Allah kalbinize göre versin, işlerinizi kolaylaştırsın inşallah. Niyetiniz sağlam oldukça Allah önünüze çıkacak engellerde kolaylıklar sağlayacaktır emin olun.

Niyetim kesinlikle iyi ama geçmişim ve yalnışlarım eğer kalbimi dönüşümsüz kararttıysa işim çok zor yada hedeflerime ulaşmam belki de imkansız.Çünkü bilirsiniz bazı hatalar kalbi dönüşümsüz kilitler.Kara lekelerle kaplar.Ve bunları asla yok edemez hiçbirşey.

mami11982

Kayıtlı Üye
Niyetim kesinlikle iyi ama geçmişim ve yalnışlarım eğer kalbimi dönüşümsüz kararttıysa işim çok zor yada hedeflerime ulaşmam belki de imkansız.Çünkü bilirsiniz bazı hatalar kalbi dönüşümsüz kilitler.Kara lekelerle kaplar.Ve bunları asla yok edemez hiçbirşey.

Bence böyle düşünmeyin. Sonuçta Allah dilediğine dilediği ilmi verir. Kişi Allah'ı nasıl bilirse Allah ona karşı öyle olur. Zikirlerinizde Er-Rahim ismini kullanmaya özen gösterin. Allah'ın affetmeyeceği günah yada helalleştirmeyeceği hak yoktur. Yeterki doğru yolda olmaya gayret edin.

sunit

Kayıtlı Üye
Bu konu nasıl bu kadar uzadı anlamıyorum. :) Baştan sona okumadım ama başkasının iradesini etkilemek için yapılan tüm çalışmalar büyüdür,islami olsun ya da olmasın.

NoPasaran

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Sadece bir düzeltme yapmak istiyorum. Gerci bazi arkadaslarimiz dogru yazmis ama yanlis yazanlarin sayisi oldukca fazla.

Havvas - Havas - Havvass degil.

Dogrusu Havass

ibrahimbey

Kayıtlı Üye
İş
Tercüman
şimdi havass 'ı kullanmak günah mı değil mi yazılanların hepsini okumaya çalıştım iyice karışık olmaya başladı :)
havass büyü mü yani ?
şimdi her havass mı sadece bazı havass lar mı ?
mesela havaslar ve gizli ilimler hazinesi adlı bir kitap var orda çeşitli dualar yazıyor
baş ağrısı için,sivilce için,aşk için vs. bunlar ı yapmak günah yani ?
hepsi mi günah bazıları mı ?
:( :( yardımlarınız bekliyorum şimdiden teşekkürler.iyi forumlar.
ALLAH günahlarımızı affetsin.