Gezegenlerin yaratılış gayesi nedir?

Ü

Üye silindi 58480

Sordugum sorulara mantikli cevap alamadim ama ben simdi ?

1- Batan gunes neden hala tam gorunur halde ilen, daha az isik ve isi verir.
Dunya egik demeyin, cunku dev levhalarla gunese dik bakacak sekilde platform olusturursaniz gorursunuz ki isinmayacak !

maxresdefault.jpg

Perspektife iyi bakiniz.
Gunes eger ki Elektik tellerinin tam ustunde bir yorungede olsaydi da. kilometrelerce sonra asagi dogru dusup batiyor izlenimi verecekti. Halbuku batma dedigimiz sey sadece gozus acisindan cikmasidir. En uzaktaki elektrik diregi batmiyor sadece perspektifi dogruluyor. Gunesin ise kiyaslayacagimiz perspektif cizgileri olmadigi icin batiyor izlenimi veriyor. Halbuki uzaklasiyor sadece battigi falan yok.

Ü

Üye silindi 55028

Bir ara bu tür yorumlar yapmak baya revaçtaydı.Örneğin Kadın dışında kimse iki kalp taşımaz ayetini yorumlarken ayetteki sözcüklerden birinden yola çıkarak kadının çocuk taşımasıyla alakalı diye bir yorum duymuştum.Bilen bir kavim için ayetlerimizi yazıyoruz diye ayet var, bilen kavim olup olmadığımızı bilemeyiz ama en iyi anlamamızı sağlayacak nokta bilimle birlikte ayetlere bakmak(ayetler tam doğru olmayabilir uzun zaman oldu).
Amerika da bu tarz olaylara inanmayan var.Dennise çok yazı vardı sordular mı bilmiyorum.Araştırdım diyorsun bu geminin ilk nokta olarak görünmesi olayını duymuşsundur.Galiba onu açıklayacaktın.

Ü

Üye silindi 58480

Evet kiyidan uzaklasan gemi deneyi de yapildi,
Gemi kayboluyor ve dunyanin egiminden dolayi obur tarafina gecti zannediyoruz.

Halbuki gelismis durbunlerle bugun baktiginizda, dunyanin obur tarafina gectigini sandigimiz gemi megersem gecmemis. Gorus acisina giriyor tektar,

Megapiksel olarak uzaklasan birsey kuculur, ve onu karsilayacak megapiksel kalmadigi zaman goruntuden cikar. 4K ekraniniz bile olsa zoom out yaptiginiz bir goruntudeki yuzlerin gozleri kaybolacaktir.

Simdi uzaklasan bir gemi gorus acisindan cikiyor diye dunyanin obur tarafina gesmis olmuyor. Sadece goruntu mesafesi kayboluyor.
Gunesin batmasi da boyledir. O kadar uzaklasir ki sanki en uzakta yere paralel hale gelir. Sonra en en en uzakta yere yapisir gibi durur. Halbuki egim alip obur tarafa gecmez .. sadece goruntu mesafesinden cikar. ve kucuk bir disko topu oldugu icin isisi da azalir.

En buyuk ispat zaten isisinin azalmasidir. Gunes ve dunya arasi sabit olsaydi, dunya donse bile gunes isisindan bisey kaybetmezdi, egime yan gelen isik bunun fiziksel kaniti asla degil. yukarda anlattim

D

DAİMON

Dunyanin yarisinin isik alip almadigini tam bilmiyoruz
Peki öğrenemez miyiz, elbette öğreniriz günümüz teknoloji çağında bunun cevabını kolaylıkla bulabiliriz. Hatta diger yarısınında karanlık oldugunu... Takvimlerde güneşin doğuş ve batış saatleri mevcut.

Dunya gunesten kucuk te olsa, buyuk te olsa, aydinlatabilmek, boyuta gore degil yeterli aydinlatma gucune gore olculur
Isı için ışıgın gücü şart koşulabilir ancak aydınlatma için Dünya ve Güneş arasındaki orantıya bağlı kalınarak büyüklüğünün önemini savunuyorum.

Batan gunes neden kirmizi ve daha az yakici oluyor ?
Batan güneşin ışıgı direk kırmızı olarak yansımıyor. Işık kırıldığı için rengi değişime ugruyor. Beyazın kırılıp diger renkleri oluşturduğu gibi...

Batan gunes neden hala tam gorunur halde ilen, daha az isik ve isi verir
Dünyadan uzaklaşmasa bile Türkiye den konum olarak uzaklaştığı için. Unutmayın güneşin bizden uzaklaşması için illaki düz olmamız gerekmiyor ;)

Evet kiyidan uzaklasan gemi deneyi de yapildi,
Gemi kayboluyor ve dunyanin egiminden dolayi obur tarafina gecti zannediyoruz.

Ne mümkün ben geminin dünyanın öbür tarafına geçtiğini zaten kabul etmiyorum. Neden? Dünya nın ekvatoral çapı zaten 12.742 km. Geminin dünyanın alt tarafına geçtigi için yok oldugunu kutuplarda dahi söyleyemeyiz çünkü dünya kainata göre küçük kalsa da bize göre yeterince büyük. Bizim gözümüzün alabildiği uzaklık dünyanın iki meridyen arasındaki uzaklıktan daha küçük. Her yerde 4 dk ydı sanırım. Biz dört dakikalık mesafeyi zaten algılayamıyorz.

Bu sebeple de hep düz zannedilir. :)

Teşekkürler güzel bir beyin fırtınasıydı benim için. :)

Ü

Üye silindi 58480

Vatandaşa ayetle, kelime kökeniyle, hadisle kanıt sunduk yine inanmıyor.
TArtismayalim mi ?
Koru korune mi inanalim 2 mubarek ayetin ateslemesi ile ?
TEror orgutu uyesi miyim ben ?
: )))

Bi kere derinligin olmadan konuyorsun :
surdan belli oluyor :
Ama yok sırf kendi nefsini tatmin için benim dediğim doğru diyor.

Bu laf mi simdi.
Bu kadar tutucu, bagnaz ve kisisel alani hice sayan bir uslup hic yakisiyor mu ?
Cennet ordulari sanki ISID ordulari gibi bir tutum sergiliyorsun.

Hadi inanmıyor, yahu uzaydan dünyanın çekilen milyon tane resmi var milyon tane.

Hepsi makettir.
Amerikanin aya gittigini soyleyen NASA nin her dedigine inanmamak lazim
O zman Amerika aya da gitti. Hatta MArsa da gitti.
Yahu her 10 lafindan 9 u insan psikolojisi yonetmek olan amerikaya inanorsun.
Amerikadan baska kaynagin bile yok : ))

Hadi ona da inanmadı, gece ile gündüzün oluşumu ve mevsimlerin oluşumu düz dünya teorisine ters. Hatta imkansız.

Cok ezbere !

Sanki biz kafamızdan, kendi nefsimizden veya kendi arzumuza göre konuşuyoruz.
Isin asli diger mesajlarina baktikca oyle duruyor.
Belki ben tartisma yaratmaya calisiyorum,
Belki yuvarlak dunyayi kimin nasil savunabilwcegine bakmak istedim.

Cennet ordusu sabirsiz biraz savasmak istiyor demek.

Biz ayetlerin tasdiklediği bilimi konuşuyoruz. Ama yok diyor benim dediğim doğru.

Yusuf PEygambere sozlerin yorumundan bir bilgi ogretildi,
Sozlerin dogrulugu ayri onlari hangi endamla savurdugun ayri bilgi verir.
Cennet ordulari ile cok tahribat yapiyorsun. Sabirsiz ve kiskirtmacisin.
Nezaket sifir.

Doğrusunu Allah ona mübarek etsin, kendi kendine konuşsun biz ne diyelim şimdi?

Sordugum sorulara ayetle cevap vermene bisey diyemem
Ancak teknik bilgi yetersizliginden dolayi yetersizlik psikolojisine girip Davostaki gibi bastirici uslup kullanmak cok komik duruyor.

Ordu komutani olan birine bilimsel tartisma yapamazsin. LAflari ile kilicini ceker demek.

D

DAİMON

Şu detayı eklerse daha iyi anlaşılabilir. Türkiye yi boydan boya dolansak bile dünyanın eğimini farkedemeyiz.

Ü

Üye silindi 58480

Bu arada Davos derken Donemin israil basbakanindan bahsettim

Ü

Üye silindi 58480

Şu detayı eklerse daha iyi anlaşılabilir. Türkiye yi boydan boya dolansak bile dünyanın eğimini farkedemeyiz.

Elbette.
Ancak hatirlayin ders kitaplarinda bize dayatilan bilgiyi, su resmi hatirladiniz mi ?
Gemiye bindirdigi akrabalarina iskeleden el sallayan kisi bile geminin uzaklasip dunyanin obur tarafina gittigini goruyor. Ve bu gozleme dayali bir deney olarak okutuldu bize.

Dunyanin duz olmasi gericilik degil. En basta gericilik olmasi gerektigi kodlanmis bir bilgidir.
Bilimde reform cagina griyoruz, insanin maymundan gelmedigi artik kesindir. ama bize okutuldu.

Ü

Üye silindi 55028

Burada son dönen tartışma kışkırtmalar yüzünden oluyor.Kışkırtmadan kastım ben ve öteki yüzünden.Milleti buna koşullandırıyorlar konuşamıyoruz bile.Dış düşman diye bir şey yok.Allah için ülkedekilerin yarıdan fazlası anlattıklarımızdan anlamıyor.Bir farkımız olsun.

kola

Banlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık iki senedir bu sorunun cevabını arıyorum. Gezegenler neden yaratılmıştır?
Fonksiyonları nelerdir?
Etkileri var mıdır?
Bu gezegenler de yaşayanlar var mıdır?
Yüce Rabbim hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır Elhamdülillah. Sizin gezegenler konusunda sizin teorileriniz var mı?
Mesela belgeseller izliyorum NASA tarafından çekilmiş görüntüler. Size ütopik gelebilir fakat NASA'nın tamamen uydurmasyon olduğunu düşünüyorum. Açıkçası ordan gelen bilgilere pek güvenemiyorum. Dünyanın yuvarlak olduğuna bile inancım yok. Hatta Ay'a bile gidilmediğini sanıyorum. Tabi bunlar benim nacizane fikirlerim.
Siz neler düşünüyorsunuz?
Şimdiden teşekkürler.
nasanın yalancı bir kurum olduğunu bende düşünüyorum sadece işine gelen gereksiz bilgileri bizimle paylaşıyor önemli bilgileri kendine saklıyor gezegenlere gelirsek onlar hakkında pek bir bilgim yok

Ü

Üye silindi 58480

Telkin nedir bilir misiniz ?

Su bilgiyi duyduysaniz agir telkin altindasiniz demektir :

Eski ilkel uygarliklar dunyanin duz oldugunu hatta bir inegin iki boynuzunun arasinda oldugunu zannetmislerdir. Depremleri de inegin gozune kulagina konan sinekleri kovmak icin kafasini sallamasina yormuslardir.

Simdi bu ve benzeri bir bilgiye maruz kaldiysaniz Vallahi perspektifinizi degistiremezsiniz artik. Icten kilit vurulmustur, Kral ciplak denmeden siz radikallesemezsiniz.

Ü

Üye silindi 58480

TElkin gizli verilir cunku. En gizli telkin en etkili ve en planli verilen telkindir,.

D

DAİMON

Elbette.
Ancak hatirlayin ders kitaplarinda bize dayatilan bilgiyi, su resmi hatirladiniz mi ?
Gemiye bindirdigi akrabalarina iskeleden el sallayan kisi bile geminin uzaklasip dunyanin obur tarafina gittigini goruyor. Ve bu gozleme dayali bir deney olarak okutuldu bize.

Dunyanin duz olmasi gericilik degil. En basta gericilik olmasi gerektigi kodlanmis bir bilgidir.
Bilimde reform cagina griyoruz, insanin maymundan gelmedigi artik kesindir. ama bize okutuldu.

Haklısınız. Ortaokul sıralarındayken okutulan sosyal bilgiler kitabında insanın halen maymundan geldigine dair msjlar verilirdi. Sene 2000-2003 arası... Çokta uzak sayılmıyor. Hatta Neandarteller ismini hala unutmam. Zihnime kazınmış.

TRT deki belgeseller yabancılardan alınıyor amenna ancak çevirileri dikkatli yapılmıyor.

Bunlar gibi nicesini hep beraber sayabiliriz.

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
7 Büyük günah insanların nelerden uzak durması ve neleri yapmaması gerektiğidir. Aslında Şeytan denilen varlığa baktığın zamanda akıllı bir insana zarardan çok fayda verir. Neden mi? Bir insani kamil bir mümin yapacak en önemli silah şeytandır. Sabah akşam insanı yoldan çıkarmak için uğraşır, farkına varmaz ki o insanın kamil olması için uğraşıyordur.
daha çok açarsanız sevinirim

dhardhar

Kayıtlı Üye
Matematiği çok sevdiğime, objeleri güzelce incelediğime, aklıma nefes aldığıma analitik zekama bir kez daha şükür ettim. Sağolun var olun arkadaşlar :)

Ü

Üye silindi 58480

Arkadaşım sana bilimsel kanıt sunuyorum sen yok diyorsun.

Sundugun bilimsel kaniti sirf cevap yetistirebilmek icin internetten rastgele secip vermissin ama.
Ayetleri ise manalarini esnetebildigin kadar esneterek vermissin !
Yani kendinle çelişiyorsun iki saattir :).

3 tane soru sordum cevaben de kisisel atiflardan baska bisey alamadim.

Sana göre tahminen tüm Müslümanlar ışidçi de, biz Allaha şükür vehhabi-selefi kafasına uymadık.

ISID yargida pesin davranan bir kafada. ISID hakkaten namaz kilan Kuran okuyan bir orgut bu arada.
Senin tavrina da baktigim zaman korkunc pesinci, aceleci ve kendi heveslerini ayetlerin arkasina saklayan bir tavrin oldugunu goruyorum.

Ama senin 3 saattir anlattığın konuları zaten küresel trigonometri dersinde neredeyse 100 yıldır dünyada anlatılıyor :)

Kuresel trigonometri yalanlanabilir. Yeniden uyarlanabilir. Hatta varsayimlari duz dunya modeline uyarlarsaniz da butunluk olusan bir hesap sistemi olusturulabilir.

Bunu gorebilmek icin ilkokul matematigi degil yuksek matematik ve yuksek ilim lazim.

Korkarak tartisma benimle. Yuzlesmeye cesaret ve olgunluk gosterebilerek tartis ! Pesinci tavirlarin ayaklarinin saglam basmadigini gosteriyor.
Bak dikkatini çekerim KÜRESEL TRİGONOMETRİ.

Bunu eminim ki ezbere yazdin !
100 Mesajinda ayet ve mana esnetme olan biri bana Kuresel Trigonometriyle gelirse etkisiz kalir.
2 Ayetin ateşlemesi ile niye atışalım diyorsun :). Ayet dediğin bana göre hakikattir.

2 mubarek ayetin dedim.
Ayet sana gore hakikat olabilir. Ama o ayetleri isleyebilecek isletim sistemin bana ehenmiyet vermiyor.
Yoksa ayet saf vahiydir. Orda hemfikiriz.

Yani yüz yıllardır Galileo dahil birçok matematikçi, Pisagor gibi geometriciler dünyanın geoid olduğu konusunda ortak fikir beyan etmişler.

Bu konuyu arastirmasi olmayan biriyle tartismak istemiyorum :
Ama o kisilerin ortak ozelligi nedir ?
Hepsi masondur !

Hepsi ciddi anlamda masonlugun kuresel algi kurgusu uzerine verilen vazifeleri yapmislardir.
Darvin de masondir.
Tarih bilincini zayiflatmak icin maymundan gelme teorisini ortaya atmistir. Hatta ilahiyat ile aramiza cekilmis kirmizi cizgi olmustur. Evrim teorisi.
Daha neler neler cikacak !

Sen diyorsun ki şimdi bunların hepsi çöp :). Bu adamlar boşuna çalışmışlar fikir üretmişler yani.

FETO yu de dindar ve entellektuel olarak tanidik yillardir.
Ancak bebeklikten figur yetistiren bir ust aklin kuklasi oldugunu anliyoruz. Dizi oyuncusu, takim yildizi, devlet adami vs kadrolarini gorduk.
Masonlukta bize sunulan figurlere dikkat etmek lazimdir.

Fransiz ihtilali bile tartisilir. Tarihi figurler senin Google da okudugun gibi degildir.

Ramez

Kayıtlı Üye
İslamiyet inancına göre tüm evren ve içindekiler Hz. Muhammed için yaratılmıştır. Kaynak hadis: "Levlake levlak lema halaktul eflak” Günümüzde bu teori çürütülmüştür tabii ki ama burası din tartışma platformu olmadığı için yazıma devam edemiyorum, iyi günler.

Rapİ

Kayıtlı Üye
Kur'an-ı Kerim'e Tarık Suresi'ni okudunuz mu hiç?

Alıntı:

Kuran’ın 86. suresinin adı Tarık’tır. Tarık “tark” kökünden türeyen bir kelimedir. Kelimenin aslı “vurmak, çarpmak” anlamlarına gelir. “Yol” anlamına da gelen “Tarık”, yolcular ayaklarını vurup yol aldığı için bu kökten türemiştir. Kuran çevirilerinin birçoğunda “Tarık” kelimesi özel isim gibi yazılıp, anlamı çeviride verilmemiş, fakat açıklamalarda anlam açıklanmıştır. Oysa kelimenin en temel anlamı olan “Vuruş” diye ayet çevrilirse, kozmolojik fizik ile ilgilenenler ilginç bir bağlantıya tanıklık edebilirler.

EVREN’İN KÜÇÜK YEŞİL ADAMLARI
1967 yılında İngiltere Cambridge Üniversitesi’nde Jocelyn Bell, düzenli ve ısrarlı bir radyo sinyali yakalar. Radyo sinyalinden kalbin vuruşları gibi düzenli vuruşlar gelmektedir. O dönemde Uzay’da böyle düzenli vuruşların kaynağı olabilecek bir gök cismi bilinmiyordu. Bu yüzden bu sinyallerin, başka gezegenlerdeki akıllı yaratıklar tarafından gönderildiğine kanaat getirildi. Büyük bir heyecanla davetiyeler bastırıldı, basın kuruluşlarına haber verildi ve LGM adı verilen görkemli bir seminer düzenlendi. LGM (Little Green Men) “Küçük Yeşil Adamlar” demektir ve bu isim, Evren’deki akıllı yaratıklarla irtibat kurulduğunu simgelemektedir. Çok kısa bir süre sonra söz konusu sinyallerin kaynağının nötron yıldızlarının çok büyük bir hızda dönmeleri olduğu anlaşılır. Böylece nötron yıldızlarının bu çeşidine “Pulsar” adı takılacaktır. Jocelyn’in buluşu uzaylılarla irtibatı sağlayamamıştır ama Pulsarların keşfini sağlamıştır. İngilizce’de “pulsate”, nabız gibi vuruşları ifade eden bir kelimedir. “Pulsation” da “vuruş, titreşim” demektir. Nötron yıldızlarının bu çeşidine takılan “Pulsar” ismi de Kuran’da geçen “Tarık” yani “Vuruş” ismiyle uyumludur.

PULSAR’I KAVRAYABİLİR MİSİNİZ?
Tarık Suresi’nin ikinci ayetinde “Vuruşlu yıldızın (Tarık’ın)” insan zihni tarafından kavranmasının zor olduğu vurgulanmaktadır. 2. ayette geçen “Ve Ma Edrake” ifadesinde geçen “edrake” kelimesi Türkçe’mize “idrak etmek” olarak Arapça’dan girmiştir ve “kavramayı, anlamayı” ifade etmektedir. Pulsar’ı incelediğimizde ayetin bu mucizevi yönüne de tanık olmaktayız. Pulsar’ın içinden alacağımız bir kaşık madde bir milyar ton gelmektedir.

Pulsar’dan alacağımız çok ufak bir maddeyi eğer yeryüzüne bıraksak Dünyamız’ın öbür ucuna kadar bir delik açıp çıkardı. Oysa Dünya’daki birçok maddenin bir kaşığı birkaç gramı geçmez. Sırf bunu düşünmek bile Pulsar’ın kavranması ne kadar güç bir yıldız olduğunu ortaya koyar. Güneş’in bir kaç misli büyük yıldızlar sıkışarak Pulsar’ı oluşturur. Oysa bir Pulsar’ın çapı 15-20 km’dir. Dünyamız’ı aynı şekilde sıkıştırsak Dünyamız metrelerle ifade edilen bir çapta bir küre olurdu. Dünyamız 24 saatte kendi etrafındaki dönüşünü tamamlar, oysa Pulsar bir saniyede defalarca kendi etrafında döner. Pulsar’ın hem dönüşündeki hızı, hem tüm bu bilgiler Tarık suresinin 2. ayetinde “Vuruşlu yıldızın (Tarık’ın, Pulsar’ın)” kavranmasının ne kadar zor olduğunun belirtilmesiyle oldukça uyumlu gözükmektedir.

Ayette geçen yıldızın Saturn, Venüs gibi yıldızlar olabileceğine dair eskiden tahminler yapılmıştır. İlk Boşnakça Kuran tercümesini yapan Mustafa Mlivo bu tahminlerin hatalı olduğunu, Tarık’ın Pulsar olduğunu söyleyerek özetle şöyle demektedir:
86 Tarık suresi 1-3 ayetlerde şunlardan bahsedilir:
“1-Vuruş yapmak
2- Bir yıldız olmak
3- Delmek

Uzaydaki hiçbir gök cismi bu kriterleri karşılamaz (Pulsar dışında) çünkü;
– Hiçbir gök cismi vuruşlar şeklinde tarif edilemez
– Ayette bahsedilen yıldızdır. (Satürn, Venüs gibi gök cisimleri gezegenlerdir.)
– Pulsar güçlü radyasyon ve radyo dalgaları yaymaktadır. 3. ayette geçen “sakıb” kelimesine “karanlığı delmek, nufüz etmek” anlamlarına sahiptir.”

Görüldüğü gibi ancak 1970 yılına gelindiğinde yeni keşfedilen bir yıldızdan Kuran 1400 yıl önce bahsetmektedir. Vuruşları olan bir yıldızın ne anlama geldiğini binlerce yıldır kimse tahmin edemediğinden “Tarık” kelimesi özel isim gibi Arapça’sının aynısıyla çevrilmeden çevirilere yazılmış, ancak dipnotlarda, sözlüklerde ve tefsirlerde anlamı açıklanmıştır. Gökyüzünde çok ince hesaplarla, çok muhteşem olaylar oluşmaktadır. Hiç kimsenin kafadan iki cümle atıp da gökyüzünde oluşan olaylar
hakkında isabetli bir tahmin yapabilmesi, dediğine uyacak bir cismin gökyüzünde tesadüfen bulunması beklenemez. Kuran’ın her cümlesinde, her kelimesinde nasıl inceliklerin olduğu, Kuran’ın her sorusunda, her vurgusunda (“Vuruşlu nedir, kavrayabilir misin?” örneğinde olduğu gibi) nasıl derin anlamların saklı olduğu Kuran ne kadar çok araştırılırsa o kadar iyi anlaşılmaktadır.