Gezegenlerin yaratılış gayesi nedir?

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık iki senedir bu sorunun cevabını arıyorum. Gezegenler neden yaratılmıştır?
Fonksiyonları nelerdir?
Etkileri var mıdır?
Bu gezegenler de yaşayanlar var mıdır?
Yüce Rabbim hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır Elhamdülillah. Sizin gezegenler konusunda sizin teorileriniz var mı?
Mesela belgeseller izliyorum NASA tarafından çekilmiş görüntüler. Size ütopik gelebilir fakat NASA'nın tamamen uydurmasyon olduğunu düşünüyorum. Açıkçası ordan gelen bilgilere pek güvenemiyorum. Dünyanın yuvarlak olduğuna bile inancım yok. Hatta Ay'a bile gidilmediğini sanıyorum. Tabi bunlar benim nacizane fikirlerim.
Siz neler düşünüyorsunuz?
Şimdiden teşekkürler.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar lütfen bakıp geçmeyin fikir ve teorilerinize ihtiyacım var.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık iki senedir bu sorunun cevabını arıyorum. Gezegenler neden yaratılmıştır?
Fonksiyonları nelerdir?
Etkileri var mıdır?
Yüce Rabbim hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır Elhamdülillah. Sizin gezegenler konusunda sizin teorileriniz var mı?
Mesela belgeseller izliyorum NASA tarafından çekilmiş görüntüler. Size ütopik gelebilir fakat NASA'nın tamamen uydurmasyon olduğunu düşünüyorum. Açıkçası ordan gelen bilgilere pek güvenemiyorum. Dünyanın yuvarlak olduğuna bile inancım yok. Hatta Ay'a bile gidilmediğini sanıyorum. Tabi bunlar benim nacizane fikirlerim.
Şimdiden teşekkürler.
İlk önce size baştan saygı duyduğumu belirterek başlamak istiyorum. Bu tarz bir başlık ve soruyla giriş yapmanızı takdirle karşılayıp cesaretinize de hayran kaldım. Yanlış anlaşılmasın burada sadece yazı olduğu için mimikler görünmüyor alaycı bir üslup takınmış gibi görünüyor olabilir ama gerçekten ciddiyim.

Kendimce sorularınıza cevap vermeye çalışayım. Konu yine yine yine dine dönmüş olacak ki sanırım inançlı ve müslüman bir kişisiniz. Eğer tam olarak takıldığınız nokta gezegenlerin yaratıldıktan sonra neden yaratıldığı ise bence en başa dönüp biz neden varızı düşünseniz daha mantıklı olacaktır. Ha düşünmüşsünüzdür zaten diye devam ediyorum. Hiç evrende olabilecek gezegen sayısı ile bir tahmin yürüttünüz mü? Beni en son bildiğim şu ana kadar 14 milyar ışık yıl ötesinin en son sınır olduğu keşfedildiği idi ama bu değer ilerlemiş olabilir. Tahminen milyarca galaksiz yıldız gezegen vs var. Yaratılış mevzusunı bir kenara bırakın, dünya üzerinde bence ortaya atılmış en mantıksız görüş olan dünyanın yuvarlak olmadığı görüşünden bence vazgeçin. Mesela ben gökyüzüne oldukça meraklıyımdır. Senelerce uğraşıp didinip ABD'den bir teleskop alıp ülkeye zor soktum. O teleskopla bakınca elimdeki akıllı telefondaki aynı google maps gibi sky maps gibi uygulamalarla gezegenlerin yeri kabak gibi görünüyor, o teleskopla bakınca satürnü jüpiteri hatta çok silik gibi olsa da neptünü de gördüm. Satürnün önünden geçen uygular da hatta Ay'ın çevresinde gezinirken ISS uyguları da gözümün önünden geçtim. Gönül rahatlığıyla Nasa görüntülerine de inanabilirsin. Şöyşe bir hatırlatma yapayım, bazı nebula görüntüleri örneğin renkli bulutsu yıldız takım kümeleri falan özel filtrelerle renklidirilerek bazen biz kullanıcıların önüne sunuluyor hani onları ham düşünmeyin.

Ayrıca geşen sene Amerika'da San Jose kentinde yanlış hatırlamıyorsam 10 küsür sene önce Mars'a indirilen Curiosity aracını indiren ekibin lideriyle sohbet ettik. Adamlar yaşadıkları sorunları falan paylaştılar. O nedenle olaya yaratılma gözüyle bakın tabii ki sonuçta gerçek bilgi sorgulaması inanın ilk insandan şu günümüz insanına dek süre gelen sorgulamadır. Onu sorgulayın ama lütfen bilimsel verilerden sapmayalım.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
@dhardhar fikirlerinize saygı duyuyorum. İstediğiniz gibi eleştirebilirsiniz konuyu zaten beyin fırtınası yapmak sizlerin de görüşlerinizi almak için açtım. Farklı fikirlere ihtiyacım var. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Şimdi NASA'nın gerçekliği hususunu bir kenara bırakıp şu soruyu yüksek müsaadenizle sormak isterim. Sizce gezegenler neden var?

dhardhar

Kayıtlı Üye
@dhardhar fikirlerinize saygı duyuyorum. İstediğiniz gibi eleştirebilirsiniz konuyu zaten beyin fırtınası yapmak sizlerin de görüşlerinizi almak için açtım. Farklı fikirlere ihtiyacım var. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Şimdi NASA'nın gerçekliği hususunu bir kenara bırakıp şu soruyu yüksek müsaadenizle sormak isterim. Sizce gezegenler neden var?
Sizce hergün atmosfere girip yanan kaç tane meteor parçası vardır?
Gezegenler neden var sorusu cevabı zor bir soru. Bazı okuduğum kaynaklarda ki bunlar acayip kaynaklar, birinde gezegenlerin vazifeliler tarafından insan tekamülü için bir amaç için orada olduklarını ve 70 bin senelik ve milyonlarca kez yaşanmış bu döngüde insanların tekamülü için var olduklarını yazıyordu. Hatta yaklaşık 50 sene içerisinde dünya 70 bin senelik döngüsünü tamamlayıp sonunu görüp yeniden dünya oluşacağı yazıordu. Dünyanın eğikliği yanlış hatırlamıyorsam 27 derece olması lazım, sonu geldğinde 36 derece ile tamamlayacağı yazıyordur.

bir diğer kaynakta dünyanın tarihte aslında ikizi olduğu ve çok yakın birbirine durduğu (bu bilgi 3 sene önce uzay bilim adamları tarafından teorik olarak ispatlandı hatta ikiz dünyanın diğeri çarpıp bu çarpışma sonucunda ayın oluşmuş olabileceği de ek olarak öne sürüldü bunu araştırabilirsin), o esnada dünya üzerinde yaşayan ileri uygarlıkların nükleer savaş yarışı sonucunda bir dünyanın yörüngesini oynatıp diğerine çarpmadan dünyayı terk ettikleri. Dünyada kalanların bu olayları yazıtlara net olarak geçirdikleri ve bu yazıtların istenirse gidip bakılabileceği yazıyordu.

Yine aynı soruya dönersek gezegenler neden var? ya da birileri yarattıysa neden var? bazen sabahları işe giderken yoğun sis görüyorum. Neden sis var diye de sorabiliriz. Evren dünya ise belki sis de gezegendir, kimbilir.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Sizce hergün atmosfere girip yanan kaç tane meteor parçası vardır?
Gezegenler neden var sorusu cevabı zor bir soru. Bazı okuduğum kaynaklarda ki bunlar acayip kaynaklar, birinde gezegenlerin vazifeliler tarafından insan tekamülü için bir amaç için orada olduklarını ve 70 bin senelik ve milyonlarca kez yaşanmış bu döngüde insanların tekamülü için var olduklarını yazıyordu. Hatta yaklaşık 50 sene içerisinde dünya 70 bin senelik döngüsünü tamamlayıp sonunu görüp yeniden dünya oluşacağı yazıordu. Dünyanın eğikliği yanlış hatırlamıyorsam 27 derece olması lazım, sonu geldğinde 36 derece ile tamamlayacağı yazıyordur.

bir diğer kaynakta dünyanın tarihte aslında ikizi olduğu ve çok yakın birbirine durduğu (bu bilgi 3 sene önce uzay bilim adamları tarafından teorik olarak ispatlandı hatta ikiz dünyanın diğeri çarpıp bu çarpışma sonucunda ayın oluşmuş olabileceği de ek olarak öne sürüldü bunu araştırabilirsin), o esnada dünya üzerinde yaşayan ileri uygarlıkların nükleer savaş yarışı sonucunda bir dünyanın yörüngesini oynatıp diğerine çarpmadan dünyayı terk ettikleri. Dünyada kalanların bu olayları yazıtlara net olarak geçirdikleri ve bu yazıtların istenirse gidip bakılabileceği yazıyordu.

Yine aynı soruya dönersek gezegenler neden var? ya da birileri yarattıysa neden var? bazen sabahları işe giderken yoğun sis görüyorum. Neden sis var diye de sorabiliriz. Evren dünya ise belki sis de gezegendir, kimbilir.
@dhardhar bunlar müthiş bilgiler. Hatta tesadüf ettiğiniz kaynakları benimle paylaşmanızı çok isterim. Aklımdaki deli sorular o uykularımı kaçırıyor. Fakat ben özellikle sizin teorinizi merak ediyorum. Ütopik de olabilir sizce neden var bu gezegenler, sizce işlevi nedir. Nasadaki bilgiler doğru ise bunlarda neden yaşam yok? Özellikle büyük gezegenleri kastediyorum.

dhardhar

Kayıtlı Üye
@dhardhar bunlar müthiş bilgiler. Hatta tesadüf ettiğiniz kaynakları benimle paylaşmanızı çok isterim. Aklımdaki deli sorular o uykularımı kaçırıyor. Fakat ben özellikle sizin teorinizi merak ediyorum. Ütopik de olabilir sizce neden var bu gezegenler, sizce işlevi nedir. Nasadaki bilgiler doğru ise bunlarda neden yaşam yok? Özellikle büyük gezegenleri kastediyorum.

1. İlahi Nizam ve Kainat (günümüz Türkçesi ile)
2. Lobsang Rampa

Gezegenlerde yaşam formları var yok değil. Hatta EUROPA uydusunda buzul kitleleri tespit edildi. Şu an NASA net olarak kabul ediyor esktra bir açıklama da yapmaya ihtiyaç duymuyorlar bana göre. Sorun nasıl bir yaşam formu acaba? H, C ve N olduğu yerde yaşam formu olmaması çok zor bana göre.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
1. İlahi Nizam ve Kainat (günümüz Türkçesi ile)
2. Lobsang Rampa

Gezegenlerde yaşam formları var yok değil. Hatta EUROPA uydusunda buzul kitleleri tespit edildi. Şu an NASA net olarak kabul ediyor esktra bir açıklama da yapmaya ihtiyaç duymuyorlar bana göre. Sorun nasıl bir yaşam formu acaba? H, C ve N olduğu yerde yaşam formu olmaması çok zor bana göre.
@dhardhar çok teşekkür ediyorum. Kesinlikle ben de yaşam formları olduğunu düşünmekteyim.

Ori

Kayıtlı Üye
Fonksiyonları nelerdir?
Etkileri var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

Merhaba. Öncelikle size yüzde yüz kesin bilgi değil sadece okuduklarımı ve düşündüklerimi sunuyorum bilmenizi isterim. Aslında bir bakıma olaya daha detaylı bakarsak sadece gezegenler değil güneş sistemleri, galaksiler veya evrenlere kadar gider bu düşünceler o yüzden içinden çıkılamayacak bir boyut alır bu konu. Çünkü ortada büyük bir bilinmezlik var. İnsan aklının alabileceği bir konu değil. Gezegenlerin oluş amacı bana sorarsanız bu güneş sisteminde dünya içindir. Çünkü yaşanılabilir bir gezegen olması demek o gezegeni etkileyen ve orada kalmasını sağlayan unsurlarıda beraberinde getirir diye düşünüyorum. Mesela Jüpiter'in Dünya üzerinde ki etkisi çekim alanı yüzünden gezegenimizi astroidlerden korumasıdır. Bunun gibi bir çok örneği sıralayabiliriz ama araştırmak şart. Venüs ve Uranüs'ün bile ters dönme sebebi belki bizim içindir kim bilir?
Gezegenlerde yaşayan organizmalar olduğunu düşünüyorum. Mesela tardigrat uzay boşluğunda bile bir süre hayatta kalabilen bir canlıyken uzayın koşullarına veya farklı gezegenlerin koşullarına ayak uyduran canlıların olması neden tuhaf karşılansın ki? Büyük gaz devinin bile atmosferinin altı görüntülenebilmiş değil. Buna ithafen canlı yoktur demek ne denli doğru?
Nasa konusunda ve ay konusunda bir şey demek istemiyorum ama Dünya'nın düz olduğuna inancın nasıl olmaz anlayamadım. Tabi senin fikrin ama insan teleskop alır hiç değilse en yakın komşu gezegene bakar. Bundan yola çıkarak fikir bile edinebilir. Yapmayın.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Merhaba. Öncelikle size yüzde yüz kesin bilgi değil sadece okuduklarımı ve düşündüklerimi sunuyorum bilmenizi isterim. Aslında bir bakıma olaya daha detaylı bakarsak sadece gezegenler değil güneş sistemleri, galaksiler veya evrenlere kadar gider bu düşünceler o yüzden içinden çıkılamayacak bir boyut alır bu konu. Çünkü ortada büyük bir bilinmezlik var. İnsan aklının alabileceği bir konu değil. Gezegenlerin oluş amacı bana sorarsanız bu güneş sisteminde dünya içindir. Çünkü yaşanılabilir bir gezegen olması demek o gezegeni etkileyen ve orada kalmasını sağlayan unsurlarıda beraberinde getirir diye düşünüyorum. Mesela Jüpiter'in Dünya üzerinde ki etkisi çekim alanı yüzünden gezegenimizi astroidlerden korumasıdır. Bunun gibi bir çok örneği sıralayabiliriz ama araştırmak şart. Venüs ve Uranüs'ün bile ters dönme sebebi belki bizim içindir kim bilir?
Gezegenlerde yaşayan organizmalar olduğunu düşünüyorum. Mesela tardigrat uzay boşluğunda bile bir süre hayatta kalabilen bir canlıyken uzayın koşullarına veya farklı gezegenlerin koşullarına ayak uyduran canlıların olması neden tuhaf karşılansın ki? Büyük gaz devinin bile atmosferinin altı görüntülenebilmiş değil. Buna ithafen canlı yoktur demek ne denli doğru?
Nasa konusunda ve ay konusunda bir şey demek istemiyorum ama Dünya'nın düz olduğuna inancın nasıl olmaz anlayamadım. Tabi senin fikrin ama insan teleskop alır hiç değilse en yakın komşu gezegene bakar. Bundan yola çıkarak fikir bile edinebilir. Yapmayın.

Dünyanın düz olduğuna nasıl inancın olur yazmak istedin sanırım.

EkSen

Kayıtlı Üye
Bu soruya hakiki cevabı verebilecek yegane kuvvet tabi ki ALLAH'tır.
Evrende trilyonlarca yıldız ve gezegen olduğu tahmin ediliyor ve tek canlı yaşamın sadece bizim gezegenemiz de olmasını kabul etmiyor bazı görüşler. Bu kadar çok çeşitlilikte başka bilinçli varlıklar yaşıyor olmalı diyorlar.

Bense öyle düşünmüyorum çünkü hiç bir işaret göremiyorum ama başta da belirttiğim gibi Rabbim bilir.
Kendimce bir tahminim var aslında. Özetle bir insan beyninde 100 milyar civarında hücre bulunurmuş. Belki de evrende ki trilyarlarca yıldız ve gezegenler her birimizin beyninde ki hücrelerle bağlantısı olan kütlelerdir ve belki de yüce ALLAH aklımızdan geçenleri evreni bir kara hatahta misali kullanarak onlardan görüyor izliyordur.
Saçma geldiğini biliyorum ama hayal gücü işte. Tahmin hakkımı kullandım sadece :)

Ela.nas

Kayıtlı Üye
@Ori
@Ori önemseyip yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Farklı bir bakış açısı kazandırdınız. Bu yönüyle pek düşünmemiştim. Görüşleriniz ayrı ayrı benim için çok çok değerli.
Dünya konusunda ise ben biraz farklı düşüncelere sahibim. Değişik şeyler düşünüyorum. Çok sağ olun.?

dhardhar

Kayıtlı Üye
Ah bir astral seyahat yapabilsem çok engin bilgilerle döneceğim ama...

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Bu soruya hakiki cevabı verebilecek yegane kuvvet tabi ki ALLAH'tır.
Evrende trilyonlarca yıldız ve gezegen olduğu tahmin ediliyor ve tek canlı yaşamın sadece bizim gezegenemiz de olmasını kabul etmiyor bazı görüşler. Bu kadar çok çeşitlilikte başka bilinçli varlıklar yaşıyor olmalı diyorlar.

Bense öyle düşünmüyorum çünkü hiç bir işaret göremiyorum ama başta da belirttiğim gibi Rabbim bilir.
Kendimce bir tahminim var aslında. Özetle bir insan beyninde 100 milyar civarında hücre bulunurmuş. Belki de evrende ki trilyarlarca yıldız ve gezegenler her birimizin beyninde ki hücrelerle bağlantısı olan kütlelerdir ve belki de yüce ALLAH aklımızdan geçenleri evreni bir kara hatahta misali kullanarak onlardan görüyor izliyordur.
Saçma geldiğini biliyorum ama hayal gücü işte. Tahmin hakkımı kullandım sadece :)
Estağfirullah, Kesinlikle saçma gelmiyor. Görüşleriniz çok değerli.

tekyol

Kayıtlı Üye
gezegenler entalpi yasalarına göre oluşturulmuş birer katı kütleleri.Dengeye oturmuş nebulaların oluşturdukları birimler.Gezegenlerin basit çekim kuvvetleri nedeniyle birbirleriyle çarpışırlar ve kalan diğer gezegenler tıpkı samanyolundaki gezegenlerimiz gibi orbitallere otururlar.
Bizim gezegenimiz gibi olması için çok ama çok az ihtimal var ki balıkların mutasyon geçirip ayaklarının oluşumu ve insan ırkını domine etmesini daha fazla ihtimal dahilinde buluyorum.Evren sonsuz bir formasyon gibi nereden geldiği bilinmeyen bir enerjiyle parabolik olarak artmaya devam ediyor.Bu yüzden ihtimaller dahilinde bizim gibi bir gezegenin oluşma durumu var.Bilemeyiz ama,daha dünyada neler olup bitiyor onu bile doğru düzgün bilemiyoruz.

tekyol

Kayıtlı Üye
Yine İslam perspektifinden bakarak sana bir cevap vereceğim. Ama düşünmen amacıyla. İslam'a göre 128.000 peygamber var. Hadis'le de sabit. Dünya'nın yaşını biliyoruz. Üstünde yaşayan ademoğullarını da. Diğer gezegenler veya boyutlarda bu 128.000 peygamberin geldiği nice başka ademoğulları yaşamış olamaz mı? Belki de bizim uzaylı dediklerimiz geçmişte çok ileri düzey teknoloji ve medeniyete sahip insan ırkları olabilir mi?

Kanıtın ne diyeceksin. İnsanoğlunun teknolojik gelişimine bak. Bundan önceki on binlerce yıl teknoloji hep aynı kalıyor. Ama ağır sanayi ve gelişmiş teknoloji ile son 150 yılda tanışıyoruz. Normal mi sence?
ileri teknoloji doğayla beraber götürülmezse yıkım başlar.Her şey dengeden ibaret ,bu durumun olması gayet doğal.

tekyol

Kayıtlı Üye
7 büyük günah şeytanın bilmeyerek verdiği hediyedir.Kullananlar yüksekte uçarlar ,aşırı kullananlar yere çakılırlar.Olay bu..