Gezegenlerin yaratılış gayesi nedir?

D

DAİMON

klimlere bakalım. Ekvator neden daha sıcak? Güneşe daha yakın oldugu için olabilir mi? Güneşe diğer yerlerden daha yakın olması için dünyanın ortadan kabarık olması gerekiyor. Bunun için astrale gerekte yok normal bir insan gibi dünyayı gezin ve görün.
Denizlere bakın belli bir akıma tabi. Dünya düz bir yer olsaydı kilometrelerce derinlikteki sular nasıl akardı? Rüzgarla mı?
Kutuplarda 6 ay gece 6 ay gündüz oluyor düz bir yerde bu ne mümkün?
Gezegenlerin havada asılı durması çok garip gelmemeli. Hiç havada asılı bir canlı varlık eşya yahut başka bir şey görmediniz mi? İnsanlar bile garip yetenekleriyle yer çekimine meydan okurlarken Allah ın bunu yapamayacak olması sana garip gelmiyor mu? Ve atmosfer dışında yer çekimi yok. Yani çok normal her şeyin boşlukta durması.

“Ve biz, yakın semayı (Gökyüzünü) kandillerle donattık, bozulmaktan da koruduk. İşte bu, aziz ve alim olan Allah’ın takdiridir.” (Füssilet:12)
Yaradılış amaçlarından biri bu ayette var.

“Allah O yüce Yaratıcıdır ki yedi kat göğü ve yerden de onların benzerini yaratmıştır. Allah’ın emri ve hükmü bunlar arasında inip durur ki, Allah’ın her şeye kadir olduğunu ve Allah’ın her şeyi ilmiyle ihata ettiğini/kuşattığını (O’nun ilmi ve kudreti dışında hiçbir şey olmayacağını) siz de bilesiniz.”(Talak, 66/12)

Allah burada yarattıklarıyla kudretini göstermek istedigini belirtmiş ve ilminin her şeyi kuşattgını bize ispat ediyor alın bakalım yeter ki siz inanın diyor ve ekliyor benden ve ilmimden ötesi yok.
İnsanlar dev gibi yapılar inşa ediyorlar şu an belkide bunlara binaen Allah kendi saltanatını biz kullarına göstermek için dev gibi gezegenler yarattı. Allah tan daha iyi kimse bilemez ilim sahibi olan O dur. İşte bunun içinde tefekkür edin diyor.

"Göklerin ve yerin yaratılmasında,
gece ile gündüzün birbiri ardınca gelmesinde,
insanlara yararlı şeylerle denizde süzülen gemilerde,
Allah’ın gökten indirip, yeri ölümünden sonra dirilttiği suda,
her türlü canlıyı orada yaymasında,
rüzgarları ve yerle gök arasında emre amâde duran bulutları döndürmesinde
düşünen kimseler için deliller vardır."
(Bakara suresi 164. Ayet)

Akıl sahibi kimseler için bunda(yarattıklarında) öğütler vardır.

" Onlara bir delil de gecedir.
Gündüzü ondan sıyırırız da karanlıkta kalıverirler.
Güneş de yörüngesinde yürüyüp gitmektedir.
Bu, güçlü ve Alîm olan Allah’ın kanunudur.
Ay için de, sonunda kuru bir hurma dalına döneceği
konaklar tayin etmişizdir.
Aya erişmek, güneşe düşmez.
Gece de gündüzü geçemez.
Her biri bir yörüngede yürürler. "
(Yâsin suresi , 37-40. Ayetler)

Son ayette anlatıldığı Güneşin aynı yörüngede yürümesi Dünyanın yuvarlak bir şekil olmaksızın mümkün olmayacagı anlamını doğurur. Ve Ayın onu takip etmesi ama ona yetişemeyeceği. Bunlar geri dönmüyorlar hep ileriye gidiyorlar. Bu durumda Dünya yuvarlakımsı olmasaydı güneşi yeniden görmemiz mümkün olmazdı.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Yine İslam perspektifinden bakarak sana bir cevap vereceğim. Ama düşünmen amacıyla. İslam'a göre 128.000 peygamber var. Hadis'le de sabit. Dünya'nın yaşını biliyoruz. Üstünde yaşayan ademoğullarını da. Diğer gezegenler veya boyutlarda bu 128.000 peygamberin geldiği nice başka ademoğulları yaşamış olamaz mı? Belki de bizim uzaylı dediklerimiz geçmişte çok ileri düzey teknoloji ve medeniyete sahip insan ırkları olabilir mi?

Kanıtın ne diyeceksin. İnsanoğlunun teknolojik gelişimine bak. Bundan önceki on binlerce yıl teknoloji hep aynı kalıyor. Ama ağır sanayi ve gelişmiş teknoloji ile son 150 yılda tanışıyoruz. Normal mi sence?
Görüşlerinizle aydınlattığınız için çok teşekkür ediyorum. Her şey ihtimal dahilinde. Bu konu hakkında çok az bir bilgi olması da ekstra kafamı karıştırıyor.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
klimlere bakalım. Ekvator neden daha sıcak? Güneşe daha yakın oldugu için olabilir mi? Güneşe diğer yerlerden daha yakın olması için dünyanın ortadan kabarık olması gerekiyor. Bunun için astrale gerekte yok normal bir insan gibi dünyayı gezin ve görün.
Denizlere bakın belli bir akıma tabi. Dünya düz bir yer olsaydı kilometrelerce derinlikteki sular nasıl akardı? Rüzgarla mı?
Kutuplarda 6 ay gece 6 ay gündüz oluyor düz bir yerde bu ne mümkün?
Gezegenlerin havada asılı durması çok garip gelmemeli. Hiç havada asılı bir canlı varlık eşya yahut başka bir şey görmediniz mi? İnsanlar bile garip yetenekleriyle yer çekimine meydan okurlarken Allah ın bunu yapamayacak olması sana garip gelmiyor mu? Ve atmosfer dışında yer çekimi yok. Yani çok normal her şeyin boşlukta durması.

“Ve biz, yakın semayı (Gökyüzünü) kandillerle donattık, bozulmaktan da koruduk. İşte bu, aziz ve alim olan Allah’ın takdiridir.” (Füssilet:12)
Yaradılış amaçlarından biri bu ayette var.

“Allah O yüce Yaratıcıdır ki yedi kat göğü ve yerden de onların benzerini yaratmıştır. Allah’ın emri ve hükmü bunlar arasında inip durur ki, Allah’ın her şeye kadir olduğunu ve Allah’ın her şeyi ilmiyle ihata ettiğini/kuşattığını (O’nun ilmi ve kudreti dışında hiçbir şey olmayacağını) siz de bilesiniz.”(Talak, 66/12)

Allah burada yarattıklarıyla kudretini göstermek istedigini belirtmiş ve ilminin her şeyi kuşattgını bize ispat ediyor alın bakalım yeter ki siz inanın diyor ve ekliyor benden ve ilmimden ötesi yok.
İnsanlar dev gibi yapılar inşa ediyorlar şu an belkide bunlara binaen Allah kendi saltanatını biz kullarına göstermek için dev gibi gezegenler yarattı. Allah tan daha iyi kimse bilemez ilim sahibi olan O dur. İşte bunun içinde tefekkür edin diyor.

"Göklerin ve yerin yaratılmasında,
gece ile gündüzün birbiri ardınca gelmesinde,
insanlara yararlı şeylerle denizde süzülen gemilerde,
Allah’ın gökten indirip, yeri ölümünden sonra dirilttiği suda,
her türlü canlıyı orada yaymasında,
rüzgarları ve yerle gök arasında emre amâde duran bulutları döndürmesinde
düşünen kimseler için deliller vardır."
(Bakara suresi 164. Ayet)

Akıl sahibi kimseler için bunda(yarattıklarında) öğütler vardır.

" Onlara bir delil de gecedir.
Gündüzü ondan sıyırırız da karanlıkta kalıverirler.
Güneş de yörüngesinde yürüyüp gitmektedir.
Bu, güçlü ve Alîm olan Allah’ın kanunudur.
Ay için de, sonunda kuru bir hurma dalına döneceği
konaklar tayin etmişizdir.
Aya erişmek, güneşe düşmez.
Gece de gündüzü geçemez.
Her biri bir yörüngede yürürler. "
(Yâsin suresi , 37-40. Ayetler)

Son ayette anlatıldığı Güneşin aynı yörüngede yürümesi Dünyanın yuvarlak bir şekil olmaksızın mümkün olmayacagı anlamını doğurur. Ve Ayın onu takip etmesi ama ona yetişemeyeceği. Bunlar geri dönmüyorlar hep ileriye gidiyorlar. Bu durumda Dünya yuvarlakımsı olmasaydı güneşi yeniden görmemiz mümkün olmazdı.
@DAİMON sağ olun. Ben de tefekkür ettiğim için konuyu açtım zaten. Gezegenlerin farklı fonksiyonlar ifa ettiğini düşünüyorum.

D

DAİMON

@DAİMON sağ olun. Ben de tefekkür ettiğim için konuyu açtım zaten. Gezegenlerin farklı fonksiyonlar ifa ettiğini düşünüyorum.

Ne kadar farklı? İlminizi artırmadıkça farklı bir sonuca ulaşamayacaksınız. Sadece durup düşünerek bir yere varamazsınız.
Şu anki stabil haldeki düşünüşünüz imanınızı artırmıyorsa sizi ibadete yöneltmiyorsa bunu da devam ettirmeyin bana göre. Kalkın bir işle meşgul olun. Affınıza sıgınarak söylüyorm çok boş geldiniz bana.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Ne kadar farklı? İlminizi artırmadıkça farklı bir sonuca ulaşamayacaksınız. Sadece durup düşünerek bir yere varamazsınız.
Şu anki stabil haldeki düşünüşünüz imanınızı artırmıyorsa sizi ibadete yöneltmiyorsa bunu da devam ettirmeyin bana göre. Kalkın bir işle meşgul olun. Affınıza sıgınarak söylüyorm çok boş geldiniz bana.
İmanımı ve ibadetlerimi sorgulamak sizin haddiniz değil. Gidin başka yere püskürtün negatif enerjilerinizi. Benimle muhatap olmayın.

D

DAİMON

İmanımı ve ibadetlerimi sorgulamak sizin haddiniz değil. Gidin başka yere püskürtün negatif enerjilerinizi. Benimle muhatap olmayın.
Bir şeyleri sorguladığımı düşünmüyorum genel manada söylediğim şeyi üzerine alındın. Verilen cevapları ilk önce anlamaya çalış sonra kendini savunmaya geçersin. Ve sürekli aynı şeyleri söylüyor olman meseleyi boş hale getirir.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Bir şeyleri sorguladığımı düşünmüyorum genel manada söylediğim şeyi üzerine alındın. Verilen cevapları ilk önce anlamaya çalış sonra kendini savunmaya geçersin. Ve sürekli aynı şeyleri söylüyor olman meseleyi boş hale getirir.
Daimon lütfen benden uzak dur, kesinlikle seni görmek istemiyorum. Ayrıca kalbimi çok kırdın hiçbir surette hakkımı helal etmiyorum. Daha yumuşak bir üslupla anlatabilirdin, uyarabilirdin. Bu kadar kırıcı olup bana boş insan demen zoruma gitti. Kimin ne olduğunuda kalpleri de yalnız Allah bilir. Ben burada alim olduğumu iddia etmedim. Bilakis cahilim evet. İlmim olsa bunu zaten yazmam bilmek ve öğrenmek istiyorum merakım var İlgim var. Ayetleri söyledin durup düşündüm hak verdim evet. Ama bu kadar hakareti hak etmedim. Hoşçakal.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
İslam'ı bu üslupla anlatırsan karşındaki insanı soğutup kaçırırsın. İslam hoşgörü dinidir.
Şunu da unutma her şey incelikten, insan kabalıktan kırılır! Tıpkı senin şuan yaptığın gibi.

D

DAİMON

İslam'ı bu üslupla anlatırsan karşındaki insanı soğutup kaçırırsın. İslam hoşgörü dinidir.
Şunu da unutma her şey incelikten, insan kabalıktan kırılır! Tıpkı senin şuan yaptığın gibi.

Cümlenin sonuna koydugum ünlem bile öfkeni gösteriyorken incelikten bahsediyor olman ne kadar tezat.
İyi forumlar.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Cümlenin sonuna koydugum ünlem bile öfkeni gösteriyorken incelikten bahsediyor olman ne kadar tezat.
İyi forumlar.
Evet sana çok öfkeliyim ve bunun sebebi sensin. Önce ettiğin hareketlere bir dönüp bak. Dolu insansın ya !
Bir daha karşılaşmamak dileğiyle.

Ü

Üye silindi 58480

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık iki senedir bu sorunun cevabını arıyorum. Gezegenler neden yaratılmıştır?
Fonksiyonları nelerdir?
Etkileri var mıdır?
Bu gezegenler de yaşayanlar var mıdır?
Yüce Rabbim hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır Elhamdülillah. Sizin gezegenler konusunda sizin teorileriniz var mı?
Mesela belgeseller izliyorum NASA tarafından çekilmiş görüntüler. Size ütopik gelebilir fakat NASA'nın tamamen uydurmasyon olduğunu düşünüyorum. Açıkçası ordan gelen bilgilere pek güvenemiyorum. Dünyanın yuvarlak olduğuna bile inancım yok. Hatta Ay'a bile gidilmediğini sanıyorum. Tabi bunlar benim nacizane fikirlerim.
Siz neler düşünüyorsunuz?
Şimdiden teşekkürler.

MErhaba,

Aya gidilmedigine ben de eminim artik.
Kurana gore dunya zaten duzdur. Hatta ustunde kubbesi vardir. Gunes ve ay asagi yukari ayni boyuttalardi. Gunes milyonlarca isik yili uzakta degildir.
images

Resimde gunesin ay gibi lokal oldugu goruluyor. Dunya misket, gunes karpuz olsaydi isinlar paralel gelirdi. Ama resim baska diyor.
Gunes dunyadan cok daha kucuktur. Isigi da nispeten cok daha zayiftir.

Kuranda ay ve gunes beraber anilirlar. Denk vazifeleri varmiscasina beraber anilirlar. Gunes milyonlarca km uzakta degil bilakis ay ile ayni boyutlarda ve yorungededir.

Boylece ay tutulmasi da gunes tutulmasi da cok kusursuz gerceklesir.

Resme iyi bakin, gunes dunyadan cok uzakta ve dunyadan cok buyuk olsaydi isinlari bu denli diplerden kirilmazdi.

Ü

Üye silindi 58480

Isin asli Kuran ayetlerinde dunyanin duz oldugunu hiz zorlanmadan cikarabilirsiniz.
Ama yuvarlar oldugunu da cikarabilirsiniz ama izahlarinizin hafiften zorlama olmasi da gerekir.

O degil de resimdeki gibi lokal bir gunes isigi kirilmasi illa gormussunuzdur bulutlu havalarda. Onu nasil aciklayacaksiniz ?
Gunes uzakta olsa sanki dibimizdeymis gibi isigini disko topu gibi sacar miydi ?

images

Gunes uzakta ve dunyadan daha buyuk olsa isik paralel gelirdi. Mesela kapruz gibi bir lambanin isigi misket gibi bir dunyayi aydinlaracaksa isik isinlari paralel gelmeli, resimdeki gibi disko topu gibi degil..

Simdi bu konuda kim ne dusunuyor acaba ?

EkSen

Kayıtlı Üye
“Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor.” (39:5)​
Bu ayetteki “sarmak” olarak çevrilen kelimenin aslı, Arapça’daki “yükevviru” kelimesidir. Bu kelime, dilimizdeki “küre” kelimesi ile aynı kökten geliyor olup, Arapça’da yuvarlak bir nesne üzerine bir başka nesneyi sarmak anlamında kullanılır. Örneğin; başa sarık sarma fiili “yükevviru” ile ifade edilir.

“Ey cinler ve insanlar topluluğu! Göklerin ve yeryüzünün çaplarını aşıp geçmeye gücünüz yetiyorsa aşıp geçin. Ancak üstün bir güçle geçebilirsiniz.” (55:33)​
Bu ayette, çap kelimesi çoğul olarak kullanılmıştır. Bunun arkasındaki hikmet ise, Dünya’nın tam bir küre olmaktan ziyade geoid (yani üç boyutlu elips) şeklinde olmasına işaret eder. Mükemmel bir küre, tek bir çapa sahip olacaktır. Kürenin neresinden ölçersek ölçelim, aynı çap değeriyle karşılaşırız. Ancak; bir geoidi ele aldığımızda durum böyle değildir. Geoidin neresinden ölçtüğümüze bağlı olarak, farklı bir çap değeriyle karşılaşabiliriz.
Bu ayette çap kelimesi çoğul kullanılarak, Dünya’nın geoid şeklinde olduğuna dair bir işaret bırakılmıştır.

D

DAİMON

Simdi bu konuda kim ne dusunuyor acaba ?
Dünya Güneşin etrafını turlarken
aynı zamanda güneşe karşı konumlanma durumuna göre aldığı açıyla böyle bir durum ortaya çıkıyor.
Buluttan dolayı sadece oralar ışık alıyor gibi görünse de o anda dünyanın yarısı ışık alıyor. Bunun içinse Güneşin dünyamızdan büyük olması gerekiyor.
Güneş dünyadan büyük ama çapıyla Dünya arasındaki uzaklıgı orantıladığımızda bu durum gayet tabii gerçekleşiyor.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
MErhaba,

Aya gidilmedigine ben de eminim artik.
Kurana gore dunya zaten duzdur. Hatta ustunde kubbesi vardir. Gunes ve ay asagi yukari ayni boyuttalardi. Gunes milyonlarca isik yili uzakta degildir.
images

Resimde gunesin ay gibi lokal oldugu goruluyor. Dunya misket, gunes karpuz olsaydi isinlar paralel gelirdi. Ama resim baska diyor.
Gunes dunyadan cok daha kucuktur. Isigi da nispeten cok daha zayiftir.

Kuranda ay ve gunes beraber anilirlar. Denk vazifeleri varmiscasina beraber anilirlar. Gunes milyonlarca km uzakta degil bilakis ay ile ayni boyutlarda ve yorungededir.

Boylece ay tutulmasi da gunes tutulmasi da cok kusursuz gerceklesir.

Resme iyi bakin, gunes dunyadan cok uzakta ve dunyadan cok buyuk olsaydi isinlari bu denli diplerden kirilmazdi.
Merhaba, öncelikle teşekkürler. Gezegenler hakkında ki fikirlerinizi de merak ettim, sn. @dennise

Ü

Üye silindi 58480

[
Buluttan dolayı sadece oralar ışık alıyor gibi görünse de o anda dünyanın yarısı ışık alıyor. Bunun içinse Güneşin dünyamızdan büyük olması gerekiyor.

Elbette,
Dunyanin yarisinin isik alip almadigini tam bilmiyoruz.
Dunya gunesten kucuk te olsa, buyuk te olsa, aydinlatabilmek, boyuta gore degil yeterli aydinlatma gucune gore olculur.

Batan gunes neden kirmizi ve daha az yakici oluyor ?
Isik acisi degisiyor demeyin ama :))) Cunku degisen aciya gore isina dikine dursaniz bile gunes zayif kaliyor ?

Güneş dünyadan büyük ama çapıyla Dünya arasındaki uzaklıgı orantıladığımızda bu durum gayet tabii gerçekleşiyor.

Sorun surda ki,
MAtematikte oyle farkli varsayimlari baz alabilirsiniz ki mesela gunesi coook uzaklarda varsayarsaniz, matematikte ona gore deger verirsiniz ve saglamasinin dogru cikmasi icin gunyanin gercek degerini bozmaniz gerekir.

5 yil arastirdim bu konuyu vallahi sorun soyliyim yani ...

Ü

Üye silindi 58480

Batan gunes neden isi ve isik olarak zayif kaliyor ? Bu ancak kucuk ve lokal bir gunes ise mumkun olur.
Dunya egik isinlari yan dusuyor demeyin.

Egik dunyaya dev bir dikine dikine levha koysaniz da isi ve isik az ve yetersiz kalacakk.

Demek ki gunes kucuk bir cisim ve belli bir isitma mesafesi var,

Ü

Üye silindi 58480

Arkadaslar dunyanin yuvarlar oldugunun butun kanitlari mantik acisindan curutulebiliyor.
Aliskanlik perspektifinizi degistirebilirseniz size de bir gariplik var diye gelecek.