Gezegenlerin yaratılış gayesi nedir?

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Kuran’ın 86. suresinin adı Tarık’tır. Tarık “tark” kökünden türeyen bir kelimedir. Kelimenin aslı “vurmak, çarpmak” anlamlarına gelir. “Yol” anlamına da gelen “Tarık”, yolcular ayaklarını vurup yol aldığı için bu kökten türemiştir. Kuran çevirilerinin birçoğunda “Tarık” kelimesi özel isim gibi yazılıp, anlamı çeviride verilmemiş, fakat açıklamalarda anlam açıklanmıştır. Oysa kelimenin en temel anlamı olan “Vuruş” diye ayet çevrilirse, kozmolojik fizik ile ilgilenenler ilginç bir bağlantıya tanıklık edebilirler.
Sevgili Rapİ, öncelikle çok teşekkür ederim, bilgilendirdiğiniz için.
Konuyla biraz alakasız olacak ama Tarık Sûresi deyince aklıma, sosyal medyada yankı bulan bir adam geldi.
Sanırım bu Sûreye dayanarak kıyametin kopacağının kendisine vahiy yoluyla bildirildiğini iddia etti, hatta kıyamet kopacak diye mesleğinden de istifa etmiş.
Belirttiği gün geldiğinde kıyamet kopmadı. Cevap olarak kendisinin dua ettiğini, duasının da kabul olduğunu ve onun hürmetine kıyametin kopmadığını söylemişti. Belki duymuşsunuzdur.

Ü

Üye silindi 55028

O adamı bende duydum.Kıyamet ertelenmiş onun yerine nuh tufanı tekrar olucakmış.Ben adama güvenip kıyamet kopucak diye işe gitmedim(!)Anlamadığım şey son peygamber gelmesine rağmen bunlar nasıl konuşabiliyor.Önceki son peygamberden sonra gelen ve allah konuştum diyen bazıları tarafından alim sayılan kişilere nasıl saygı gösteriliyor.İsa hakkında ayetlerde bazısı ölen isa ve kurtulan isa'nın farklı ve aynı şeyleri yaşamış kişi olduğu söylüyor.Burdan hareketle medine çevresine gönderilenle bütün kavimlere gönderilen aynı değil mantığı mı kuruluyor.Bende bu konuda saçmalarsam Nosturadamus'un dünyanın tek ele geçmesi kehaneti yönünde 'atlarını kaybettin şimdi ne olacak muhammet' sözlerinden ileri gelerek ve ateşler saçanlara bir gönderme olduğunu varsayabilir miyim?Şakası bir yana baya kırılganım bu konularda.

Ela.nas

Kayıtlı Üye
adamı bende duydum.Kıyamet ertelenmiş onun yerine nuh tufanı tekrar olucakmış.Ben adama güvenip kıyamet kopucak diye işe gitmedim(!)Anlamadığım şey son peygamber gelmesine rağmen bunlar nasıl konuşabiliyor.
Ciddi problemleri olduğunu düşünüyorum. Memlekette bu kadar işsizlik varken insan mesleğinden istifa eder mi? O kadar ki kendini kaptırmış, çıldırmış resmen.
Ben artık bu şekilde alimim diyenleri yadırgamıyorum, öylesine alıştım ki. Ortaçağ'da Hasan Sabbah'ın Haşhaşîleri'nin yerini günümüzde kedicikler ve fetöcüler ve daha niceleri aldı. Kurgu aynı, aktörler farklı.

Ü

Üye silindi 55028

Orta yaş krizi sadece.Kendini gerçekleştiremeyen insanların çırpınışı.Bu her şeyi olup eksiklik hissetmekle açıklanabilir bu durum.O arkadaş böyle bir durumda.
Seksen anayasasına göre nefes alanı içeri alıcak kanunlar var.Dini kötüye kullanma dini bozma tahrif etme diye alınır bu adamlar orda sıkıntı yok.İstense bitirilir.Vakıflar ilk selçuklu zamanı ortaya çıkmış.Devletin açığını kapatsın diye.Bugün sosyal bir devlette yaşıyoruz ve bu tarz kurumlara ihtiyacımız yok.Bugün fakir birinin ayakkabısı yok diyelim bu kurumlar o kişiye ayakkabı alıp kişiyi satın alıyor hemde toplumun kendi parası(bağışı ile).Sonra ya rus elçisi yada meclis hedef oluyor.Eğitimle de bu sorun halledilmez bazı kurumlar devam ettikçe.Bazı pilotlar bir kaç dil biliyor yüksek maaş alıyorlar ama bazı eylemler önlenemiyor.