etkili ve hızlı öğrenme

gamzedeyim

Kayıtlı Üye
etkili ve hızlı öğrenme teknikleri nelerdir? okuduğumuzun yazdığımızın akılda kalması için neler yapmalıyız? özellikle dersler konusunda vs. bir şeylerin zihnimize kalıcı olarak yerleşmesini nasıl sağlayabiliriz?

aslında böyle bir başlık açılmış daha önce ama az girdisi var ve artık kapatılmış. o yüzden yeniden açmak istedim.

kendi söyleyeceklerime gelirsek, bence en önemlisi kişinin kendi nasıl daha iyi öğrendiğini bulması. görerek mi dinleyerek mi yazarak mı. ayrıca genellemeler yapılsa da her insanın öğrenme saatinin farklı olduğunu düşünüyorum. mesela ben gece daha iyi yoğunlaşabiliyor ve öğrenebiliyorum. sabah erken kalkmak hep söylenir lakin bende bir türlü sonuç vermediğinden buna alışmaya çalışmayı bıraktım.

ceyda

Kayıtlı Üye
Ezberle aklında tutarsın ve başırılı olursun

Seraphine

Kayıtlı Üye
Bunun için çeşitli konstrasyon yöntemleri denemen gerekiyor. Öğrenme işlemi kişisel olduğu için hangi yolun sizin için uygun olduğunu başkası söyleyemez, kendiniz seçmek zorundasınız. İşte görsel zekaya sahip kişiler renkli sticklere notlar yazarak, resimlerle daha kolay öğrenirler. Veya işitsel olanlar o konuyu dinleyerek. Zeka türünüzü belirledikten sonra buna uygun yöntemleri içeren kitapları okuyabilirsiniz. Veya internete yazsanız bile bir çok sonuç çıkıyor zaten.

Kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz, en doğru yöntemleri de ancak siz bulabilirsiniz. :)

Ela.nas

Kayıtlı Üye
etkili ve hızlı öğrenme teknikleri nelerdir? okuduğumuzun yazdığımızın akılda kalması için neler yapmalıyız? özellikle dersler konusunda vs. bir şeylerin zihnimize kalıcı olarak yerleşmesini nasıl sağlayabiliriz?

aslında böyle bir başlık açılmış daha önce ama az girdisi var ve artık kapatılmış. o yüzden yeniden açmak istedim.

kendi söyleyeceklerime gelirsek, bence en önemlisi kişinin kendi nasıl daha iyi öğrendiğini bulması. görerek mi dinleyerek mi yazarak mı. ayrıca genellemeler yapılsa da her insanın öğrenme saatinin farklı olduğunu düşünüyorum. mesela ben gece daha iyi yoğunlaşabiliyor ve öğrenebiliyorum. sabah erken kalkmak hep söylenir lakin bende bir türlü sonuç vermediğinden buna alışmaya çalışmayı bıraktım.
Doğru not alma tekniği işin başı bence. Not alırken anahtar kelimeleri kullanma. Ve bu kelimeler ile bir zihin haritası oluşturma. İşinizi gerçekten kolaylaştırıyor.

tekyol

Kayıtlı Üye
zihin sarayı davinci tekniklerinden biri.
Zihninde eşyaları belli olaylara göre sıralayarak kopyalıyor.Hazır yöntemlere bakma derim,çünkü sen o öğreneceğin şeyi sevmeden öğrenirsen zaten aklında kalmaz.Severek öğren,bizi eski insanlarımızdan ayıran şey buydu,millet devletin hayatta kalması için öğrendi.Okullar kuruldu,derslere canla başla çalıştı.Bizi ayıran en önemli nitelik bu.
Beyin hayatta kalmak için bilgi öğrenir,yani görsel ve hayal etme gücümüz gelişmiştir.
Bunu kullanarak öğreneceğin şeyi aklında tutabilirsin.