CELB ve TEHSIR

tubix

Kayıtlı Üye
arkadaslar tam olarak sunu belirtirmisiniz
urum sen bilirsin sana soralım
ilk önce anne adımı yoksa matlubun adımı lütfen cevap ver...

snoopy

Kayıtlı Üye
sevdiğinizin adı ahmet anasının adı fatma
ahmet ibni fatma
sevdiğinizin adı ayşe anasının adı havva
ayşe binti havva

tubix

Kayıtlı Üye
tamam teşekkürler
yani ben doğru okumusum

tubix

Kayıtlı Üye
bana şunu bir açıklarmısınız soruyorum ama cok geç sevap veriliyor bende çoktan okumus oluyorum işişten geçiyor ya
ben erkeğe yapmak istiyorum önce kız adımı okuncak yoksa erkek mi ?
çünkü burda ilk kızın adı sonra ana adı daha sonra oğlan adı ve ana adı diyor
ilk benim adım gectiği için ben asık olmazmıyım ? erkeği etkilemek için nasıl okumalıyım biri bana bi cevap versin lütfn çok önemli

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
bana şunu bir açıklarmısınız soruyorum ama cok geç sevap veriliyor bende çoktan okumus oluyorum işişten geçiyor ya
ben erkeğe yapmak istiyorum önce kız adımı okuncak yoksa erkek mi ?
çünkü burda ilk kızın adı sonra ana adı daha sonra oğlan adı ve ana adı diyor
ilk benim adım gectiği için ben asık olmazmıyım ? erkeği etkilemek için nasıl okumalıyım biri bana bi cevap versin lütfn çok önemli
Bütün forum size cevap yazmak için hazır kıta beklemiyor biraz sabırlı olun. Sabırlı olmadan da majikal işlem yapılmaz o da ayrı bir konu.
Kız adı erkek adı falan değil mesele. Mesele önce yapılacak kişiyi yazmaktır ister kız olsun ister erkek.
Mesela benim adım X. Siz bana yapacaksanız hedef benim:
Havva ibni X sonrasındaki yere de Havva binti Tuba olacak.
Burada yapan ben olsaydım hedef sizsiniz:
Havva binti Tuba sonrasındaki yere de Havva ibni X olurdu.

tubix

Kayıtlı Üye
farklı ad altında bu konu bir baska yerdede acılmıs ordada ilk önce kişi ismi sonra ana ismi diyor :S biiri ilk anne diiyor biri ilk kişinin ismi diyor valla anlamadım bir acıklık yolu getirirmsiniz sayın chillout

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
farklı ad altında bu konu bir baska yerdede acılmıs ordada ilk önce kişi ismi sonra ana ismi diyor :S biiri ilk anne diiyor biri ilk kişinin ismi diyor valla anlamadım bir acıklık yolu getirirmsiniz sayın chillout
Kusura bakmayın yoğunluktan az önce sadece Türkçe dedim. Evet Arapça söyleyeceksek şöyle olur:
Sizin anne adınız Havva olsun ben de uygulamayı size yapıyorum.
Tuba binti Havva olacak. Türkçe'si Havva'dan olma Tuba oluyor. Ben de yukarıda Türkçesini söyleyince karışıklık oldu üstteki mesajı da düzelteyim.

snoopy

Kayıtlı Üye
yapacak kişinin adı tuğba anne adı havva karşıdakinin adı ahmet anne adı ayşe

ya Semusa ya Helmusa ya Gayusa Ya Talyusa ya Talmusa ya Asbavütin Yahin Ali - Seddayi tevekkelu bi akdin nevimi ayşe ibni ahmet fi mehabbeti tuğba binti havva haysü ma kanet elvahan elvahanelvahan Elacele elacele elacele Essaate essate essate

tubix

Kayıtlı Üye
tam raylar yerine oturdu derken gene kafam karıstı :)
snoppy sen birincisinde anne adı sonra kişinin adı sonra kendi adım sonra anne adımı yazmıssın
burada br yanlıslık olmasın ??? ahmet ibni ayse fi mehabbeti tuğba binti havva olmayacakmı ?

sorunmu

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar chıllout admin arkadaşımız çok güzel açıklamış çok basit şeylere takılıyorsunuz. Bunu ilkokul öğrencisi bile anlayabilir.Bunuda anlamadı iseniz hiç yapmayın elinize yüzünüze bulaştırmamaktan iyidir.
Bu tür uygulamalarda her ne olursa olsun ilk yazılan yer etkilemek istediğiniz kişinin onun ismi ibni/binti onun annesinin ismi yazılır Sonra ki yer sizin isminizle ibni/binti kendi annenizin ismi yazılır
yani kız yapıyorsa önce doğal olarak ibni kullanılır sonra kendine geldiğinde binti kullanılır.
veya erkek yapıyorsa önce doğal olarak binti kullanılır sonra kendine geldiğinde ibni kullanılır
erkek için Ahmet binti Havva Havva oğlu Ahmet
Kız için Ayşe binti Havva Havva kız Ayşe demek

Arapçada okunuşlar terstendir bu yüzden bunu aklınızda tutacak olursanız daha kolay anımsarsınız.

tubix

Kayıtlı Üye
teşekkürler ve ben yanlış yapmışım inanmıyorum :( :)
ilk kendi adımı sonra onun adını yaptım ben . inş bir gece okumadan bana birşey olmaz

snoopy

Kayıtlı Üye
yapacak kişinin adı tuğba anne adı havva karşıdakinin adı ahmet anne adı ayşe

ya Semusa ya Helmusa ya Gayusa Ya Talyusa ya Talmusa ya Asbavütin Yahin Ali - Seddayi tevekkelu bi akdin nevimi ahmet ibni ayse fi mehabbeti tuğba binti havva haysü ma kanet elvahan elvahanelvahan Elacele elacele elacele Essaate essate essate

afedersiniz bi yer yanlış olmuşş sanırım böle okuncakk

sorunmu

Banlı Kullanıcı
işlemi yaparken şerr saatinde yapmış olabilirsiniz vs vs..
Şimdi bunu sormak istiyorum Arkadaş yasaklanmış cevap veremez biliyorum ama bilen bir arkadaş Şer ve Hayır saatlerini yazabilir mi

Dip not:(Bu arada kontejyan arkadaşı bazı bölümlerde önerilebilen kişi olarak ona güvene bilirsiniz gibi yazılar okudum merakımı mazur görün neden yasaklandı)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Şimdi bunu sormak istiyorum Arkadaş yasaklanmış cevap veremez biliyorum ama bilen bir arkadaş Şer ve Hayır saatlerini yazabilir mi

Dip not:(Bu arada kontejyan arkadaşı bazı bölümlerde önerilebilen kişi olarak ona güvene bilirsiniz gibi yazılar okudum merakımı mazur görün neden yasaklandı)
Bazı konularda bilgili olmak veya fikir yürütebilmek başka, yetkilenmek başka. Yasaklanma sebebini daha önce belirttik. Hoş olmayan durumlar sebebiyle böyle bir önlem alındı.

sorunmu

Banlı Kullanıcı
Bazı konularda bilgili olmak veya fikir yürütebilmek başka, yetkilenmek başka. Yasaklanma sebebini daha önce belirttik. Hoş olmayan durumlar sebebiyle böyle bir önlem alındı.
Pardon ben yeni üye olduğum için bilmiyorum o yüzden sordum.Dikkatimi çektide yasaklı olması Daha doğrusu bir yerde ona güvenebilirsiniz gibi bir yazı okuyunca o yüzden merak ettim. Yanlış anlamayın kapatmış olduğunuz bir konuyu açmak istemedim.

sorunmu

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar chıllout admin arkadaşımız çok güzel açıklamış çok basit şeylere takılıyorsunuz. Bunu ilkokul öğrencisi bile anlayabilir.Bunuda anlamadı iseniz hiç yapmayın elinize yüzünüze bulaştırmamaktan iyidir.
Bu tür uygulamalarda her ne olursa olsun ilk yazılan yer etkilemek istediğiniz kişinin onun ismi ibni/binti onun annesinin ismi yazılır Sonra ki yer sizin isminizle ibni/binti kendi annenizin ismi yazılır
yani kız yapıyorsa önce doğal olarak ibni kullanılır sonra kendine geldiğinde binti kullanılır.
veya erkek yapıyorsa önce doğal olarak binti kullanılır sonra kendine geldiğinde ibni kullanılır
erkek için Ahmet binti Havva Havva oğlu Ahmet
Kız için Ayşe binti Havva Havva kız Ayşe demek

Arapçada okunuşlar terstendir bu yüzden bunu aklınızda tutacak olursanız daha kolay anımsarsınız.

Arkadaşlar yanlış yazmışım yeni gördüm düzeltmek istedim bilgi karışıklığı için özür dilerim.
Erkek için Ahmet ibni Havva Havva oğlu Ahmet
Kız için Ayşe binti Havva Havva kızı Ayşe demek