BOINC İle Evinizden Bilime Destek Olun

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
BOINC, Kaliforniya Berkeley Üniversitesi merkezli bir projedir. BOINC ile bilimsel deneylere yardımcı olmak için bilgisayarınızın kullanılmayan işleme kapasitesine izin verebilirsiniz.
Berkeley Open Infrastructure Network Computing, bilgisayarınızda bulunan SETI (Dünya dışı zeka araması), vb gibi internet çalışmaları için uygun işlem gücünü oluşturmanızı sağlar.
Bunun arkasındaki fikir, olabildiğince çok bilgisayar kullanarak, karmaşık hesaplamaları çok hızlı hesaplamaktır.
Dağıtık sistemler mantığı ile işleyen bu mekanizma Dünya'nın bir çok üniversitesi tarafından da kullanılmaya başlanacak. Bu şekilde gönüllülerin yardımıyla, hastalıkların araştırılması, küresel ısınma, astro fizik ve hatta dünya dışı yaşam araştırmalarına kadar çok sayıda bilimsel araştırmaya katkıda bulunursunuz.
Bu sistem için sizin yapmanız gereken tek şey bilgisayarınıza yüklemek, destekleyeceğiniz projeyi seçmek ve gerisini bilgisayarınıza bırakmaktır.
Link:
BOINC

Leonore

Kayıtlı Üye
Çok güzel bir konu paylaşmışsınız.Teşekkürler.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Rica ederim. Çoğu insan sadece öylesine kullanıyor bilgisayarını. Böylece ekstra bir zahmete girmeden sadece bilgisayarı açarak ve programı başlatarak Dünya'ya ve insanlığa katkıda bulunabilirler. Bir de zaten gönüllü ve istekliler var onlar ayrı.

janet

Kayıtlı Üye
Bilgisayarınızın (Windows, Mac ya da Linux) boş zamanını, hastalıkları iyileştirmek, küresel ısınmayı araştırmak, elektromanyetik yıldızları keşfetmek ve çok daha farklı tipte bilimsel araştırmalar için kullanın. Bu tehlikesiz, güvenilir ve basittir:
Seçin: Çeşitli projeler arasından beğendiğinizi seçin
İndirin: BOINC yazılımını sitemizden indirin ve çalıştırın
Girin: Bir e-posta adresi ve parola girin.

Ya da çeşitli projeler çalıştırıyorsanız, bir hesap yöneticisi deneyin. Örneğin GridRepublic ya da BAM! gibi.

Bu yazı haricindeki bilgiler ingilizce ve ben ingilizce bilmiyorum.
Anladığım kadarıyla bizim merak edip okuduklarımızı araştırdıklarımızı izleyecekler ve bilgi toplayacaklar. Yani biz ne takip edersek onlar da takip edecek bizimle birlikte ve bizi.

Doğru mu anlamışım :)

kısaca Zeki Müren de bizi görecek galiba :D:D:D

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bilgisayarınızın (Windows, Mac ya da Linux) boş zamanını, hastalıkları iyileştirmek, küresel ısınmayı araştırmak, elektromanyetik yıldızları keşfetmek ve çok daha farklı tipte bilimsel araştırmalar için kullanın. Bu tehlikesiz, güvenilir ve basittir:
Seçin: Çeşitli projeler arasından beğendiğinizi seçin
İndirin: BOINC yazılımını sitemizden indirin ve çalıştırın
Girin: Bir e-posta adresi ve parola girin.

Ya da çeşitli projeler çalıştırıyorsanız, bir hesap yöneticisi deneyin. Örneğin GridRepublic ya da BAM! gibi.

Bu yazı haricindeki bilgiler ingilizce ve ben ingilizce bilmiyorum.
Anladığım kadarıyla bizim merak edip okuduklarımızı araştırdıklarımızı izleyecekler ve bilgi toplayacaklar. Yani biz ne takip edersek onlar da takip edecek bizimle birlikte ve bizi.

Doğru mu anlamışım :)

kısaca Zeki Müren de bizi görecek galiba :D:D:D

Hayır öyle değil. :)
Siz bizzat şuan hali hazırda yapılan bilimsel keşif ve araştırmaları bilgisayarınızla destekliyor olacaksınız. Örneğin Samanyolu Galaksisi'nin 3 boyutlu haritası hazırlanıyorsa bunun bir bölümü oluşturulabilmesi için bilgisayarınıza paket yollanacak. Milyarlarca yıldızın ve trilyonlarca gezegenin 3 boyutlu haritasını düşünün. Mesela sizin bilgisayarınıza yüklenen paket belki de bir yıldız sisteminin mesafesini ve kütlelerini hesaplamaya yardımcı olacak.. Bu hesapları bilgisayar yapıp labaratuvarlara geri gönderecek. Böylece milyonlarca insanın bu katkısıyla işlemler daha hızlı olacak. Böylece daha çok araştırma yapılabilecek.
Ya da siz bizzat bir araştırma yürütüyorsanız onun işlem hacmini ve kapasitesini artırmak için bu programla diğer insanlara ulaşıyorsunuz. Böylece sizin de projeniz destekleniyor. Muazzam bir fikir bu.

janet

Kayıtlı Üye
Tamam şimdi anladım teşekkürler :D

Zeki Müren bizi görmeyecek :D

Yarına kadar düşünüp indirip indirmemeye karar veririm :D

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Tamam şimdi anladım teşekkürler :D

Zeki Müren bizi görmeyecek :D

Yarına kadar düşünüp indirip indirmemeye karar veririm :D

Zeki Müren sizi görecek çünkü onun sahneye çıkmasına yardım etmiş olacaksınız. :) Bu projelerin hepsi insanlık için önemli ve çığır açan projeler.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
İyi pekala ben size bir sır vereyim o halde. Değil sizin iki mail bir msn açtığınız bilgisayarınız, Genel Kurmay'ın bile bilgisayarları internet bağlantısı olsun veya olmasın, programı indirmiş olsun veya olmasın izlenebilir, ortam dinleme aygıtına dönüştürülebilir ve hatta yeni yonga teknolojisine sahip olanlar patlatılıp yangına sebep verdirilebilir. Bu yüzden işte hala Genel Kurmay'da ulak sistemi korunur. Kapalı ve korunmalı yeni nesil bir de teknolojik haberleşme araçları vardır ki bu konuda detay veremem. İnternet değildir sadece onu diyeyim. Anlayacağınız kim sizin bilgisayarınızı ne yapsın ki? Hadi istediler artık bilgisyara da gerek yok. Işın demetleriyle (göremezsiniz normal gözle) yine evinizin ortasını izlerler. Mikro robotlarla gelip 3 saniye gecikmeli görüntü de alabilirler. Hatta evinizde wireless var mı? Yoksa da meraklanmayın komşunuzun var. O wireless modemin sinyal ulaştırdığı her yer 3D görüntüyü sonar gibi sunabilir ve bunu algılayabilecek teknoloji var. Yani rahat bırakın şu faydalı programı bence. ;)

Şimdi ya bu durumu kötülemekten vaz geçin ya da ''araştırdım biliyorum'' dediğiniz şeyi, bize açıklayın biz de bilelim. Dediğim gibi bunlar ciddi ve önemli konular. Öyle kahvede otururken ''yaav ben biliyorum bunlar hepsi komplo'' diyen bir ortama meze olacak bir şey değil. O sebeple ciddiyetle neyi araştırdığınızı ve sonuçlarını bizimle paylaşınız.

Bir de araştırdım demişsiniz de araştırmamışsınız. Sonsuzluğun haritası diye bir şey ben görmedim. Varsa da iyi olurdu. Neyse, bir kere oraya girip hangi ülkedeki hangi üniversite veya enstitünün yaptığı projeleri görüyorsunuz.
---------
Mesela güncel örnek:
-Surveill@Home Projesi, University of Coimbra, Portekiz
Proje: Web Performance
Amaç: Dünya çapında web kullanımında yavaşlık ve hataların daha iyi anlaşılıp bertaraf edilmesine yönelik çalışma.
---------------
YA DA
---------------
-Climateprediction.net/Oxford Üniversitesi
Proje:İklim araştırması
Amaç:İklim modellemelerini daha gerçekçi çıkararak, karbondioksit ve sülfür döngüsünü araştırarak, küresel iklime dayalı tahminler çıkarıp modeller sunabilmek.
---------------
Şimdi bu çalışmayı seçiyorsunuz ve paketler aktarılıyor. İşlemler yapılıyor. Bu kadar. İstediğim kişiye, üniversiteye ve projeye kullandırıyorum bilgisayarımı. Daha niceleri var.. Satranç için bile var..
Neyse siz bu programı yüklemeyin ama rica ederim araştırmadan okumadan etmeden de yeni moda komploculuk işlerini bu projelere yüklemeyin.

ikbal1505

Guest
İyi pekala ben size bir sır vereyim o halde. Değil sizin iki mail bir msn açtığınız bilgisayarınız, Genel Kurmay'ın bile bilgisayarları internet bağlantısı olsun veya olmasın, programı indirmiş olsun veya olmasın izlenebilir, ortam dinleme aygıtına dönüştürülebilir ve hatta yeni yonga teknolojisine sahip olanlar patlatılıp yangına sebep verdirilebilir. Bu yüzden işte hala Genel Kurmay'da ulak sistemi korunur. Kapalı ve korunmalı yeni nesil bir de teknolojik haberleşme araçları vardır ki bu konuda detay veremem. İnternet değildir sadece onu diyeyim. Anlayacağınız kim sizin bilgisayarınızı ne yapsın ki? Hadi istediler artık bilgisyara da gerek yok. Işın demetleriyle (göremezsiniz normal gözle) yine evinizin ortasını izlerler. Mikro robotlarla gelip 3 saniye gecikmeli görüntü de alabilirler. Hatta evinizde wireless var mı? Yoksa da meraklanmayın komşunuzun var. O wireless modemin sinyal ulaştırdığı her yer 3D görüntüyü sonar gibi sunabilir ve bunu algılayabilecek teknoloji var. Yani rahat bırakın şu faydalı programı bence. ;)

Şimdi ya bu durumu kötülemekten vaz geçin ya da ''araştırdım biliyorum'' dediğiniz şeyi, bize açıklayın biz de bilelim. Dediğim gibi bunlar ciddi ve önemli konular. Öyle kahvede otururken ''yaav ben biliyorum bunlar hepsi komplo'' diyen bir ortama meze olacak bir şey değil. O sebeple ciddiyetle neyi araştırdığınızı ve sonuçlarını bizimle paylaşınız.

Okuyunca çok şaşırdım. Teknolojinin bu kadar ilerlediğini hayal bile edemezdim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim sayın Chillout

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Okuyunca çok şaşırdım. Teknolojinin bu kadar ilerlediğini hayal bile edemezdim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim sayın Chillout

Işın demetiyle ortam dinleme 1973 yılı teknolojisidir. Bu anlattıklarımın çoğu eski teknoloji. Yenileri var o ayrı mesele.

ikbal1505

Guest
Işın demetiyle ortam dinleme 1973 yılı teknolojisidir. Bu anlattıklarımın çoğu eski teknoloji. Yenileri var o ayrı mesele.

Sayın Chillout bu yazdığınıza daha çok şaşırdım. :)
Sizin samimiyetinize güvenerek bilgisayarım ağır olsada bu proğramı yükleyecem. Siz sonuçta bilime katkı sağlamaya çalışıyorsunuz. Bu durumun kötü olmayacağından şüphem bile yok :). Sevgi ve ışıkla...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sayın Chillout bu yazdığınıza daha çok şaşırdım. :)
Sizin samimiyetinize güvenerek bilgisayarım ağır olsada bu proğramı yükleyecem. Siz sonuçta bilime katkı sağlamaya çalışıyorsunuz. Bu durumun kötü olmayacağından şüphem bile yok :). Sevgi ve ışıkla...

Yahu zaten bu araştırmalar sonucunda ortaya atılan komplo teorilerine yönelik gerçeğe yakın bir şey yazılmazsa bunları sildireceğim. İçiniz rahat, bilime katkı sunmanın keyfiyle bilgisyarınıza yükleyebilirsiniz. Ayrıca bu tamamen sizin kontrolünüzde olduğundan saat kaçta, ne kadar ve kaç gb disk alanı kullanacağını da siz kendiniz belirlersiniz. Ne kadar istiyorsanız o kadar destek verirsiniz. Bilgisyarınız ağırlaştırmaya gerek yok. Varsın size gönderilen paket 50 Saatte işlem bitirsin. Sizin gibi 100 kişi olsa ve yine 50 saate göre ayarlasa bile ortaya ciddi bir hesaplama ve işleme gücü çıkar. Bu programın size bir zararı yoktur yani.

ikbal1505

Guest
Yahu zaten bu araştırmalar sonucunda ortaya atılan komplo teorilerine yönelik gerçeğe yakın bir şey yazılmazsa bunları sildireceğim. İçiniz rahat, bilime katkı sunmanın keyfiyle bilgisyarınıza yükleyebilirsiniz. Ayrıca bu tamamen sizin kontrolünüzde olduğundan saat kaçta, ne kadar ve kaç gb disk alanı kullanacağını da siz kendiniz belirlersiniz. Ne kadar istiyorsanız o kadar destek verirsiniz. Bilgisyarınız ağırlaştırmaya gerek yok. Varsın size gönderilen paket 50 Saatte işlem bitirsin. Sizin gibi 100 kişi olsa ve yine 50 saate göre ayarlasa bile ortaya ciddi bir hesaplama ve işleme gücü çıkar. Bu programın size bir zararı yoktur yani.

Evet gerçektende bilgisayarımı nasıl kullanacağına ben karar veriyormuşum. Bu gerçekten zevkli bir iş. Bilime katkıda bulunmak çok güzel bir his. :cowboy: Arkadaşlar ayrıca yabancı ülkeden katılımlar çok fazla. Peki neden bizim ülkemizde katılım sayısı az. Hadi sizlerde gelin destek olun. Bu arada ilk projemin yarısındayım. İyi forumlar. Sevgi ve ışıkla...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Evet gerçektende bilgisayarımı nasıl kullanacağına ben karar veriyormuşum. Bu gerçekten zevkli bir iş. Bilime katkıda bulunmak çok güzel bir his. :cowboy: Arkadaşlar ayrıca yabancı ülkeden katılımlar çok fazla. Peki neden bizim ülkemizde katılım sayısı az. Hadi sizlerde gelin destek olun. Bu arada ilk projemin yarısındayım. İyi forumlar. Sevgi ve ışıkla...

Evet ülkemizde komplo teorilerinden insanlığa yardım etmeye sıra gelmediği için katılım çok az. Diğer ülkeler bir birini ardına takımlarını kurup destek veriyorlar.

Sennin

Kayıtlı Üye
Anladığım kadarıyla programın tek yaptığı bilgisayarların işlem güçlerinden biraz biraz toplayarak süper bilgisayarları bile aşan bir işlem gücü ortaya çıkarmak.Buda aşırı güç isteyen veri depolama ve geçici bellek depolama (Kısacası RAM özelliği görüyor.) işlemlerini kolaylaştırıyor.

Parapsikolojiye uyarlarsak;
Yapılması için aşırı enerji isteyen çalışmaları yapmak için herkez istediği miktarda enerji bağışlıyor.Bir kişi bu enerjiyi topluyor ve ortaya muazzam bir enerji çıkıyor :)

Gerçekten iyi bir program.Bende katılmak isterdim ama bilgisayarım zaten yeteri kadar zorlanıyor.Bazen işlemcimi bilgisayar kendini resetleyene kadar kullanmak zorunda kalıyorum :) Bağış yapma imkanım olsa çok isterdim katılmayı :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Anladığım kadarıyla programın tek yaptığı bilgisayarların işlem güçlerinden biraz biraz toplayarak süper bilgisayarları bile aşan bir işlem gücü ortaya çıkarmak.Buda aşırı güç isteyen veri depolama ve geçici bellek depolama (Kısacası RAM özelliği görüyor.) işlemlerini kolaylaştırıyor.

Yapılması için aşırı enerji isteyen çalışmaları yapmak için herkez istediği miktarda enerji bağışlıyor.Bir kişi bu enerjiyi topluyor ve ortaya muazzam bir enerji çıkıyor :)

Gerçekten iyi bir program.Bende katılmak isterdim ama bilgisayarım zaten yeteri kadar zorlanıyor.Bazen işlemcimi bilgisayar kendini resetleyene kadar kullanmak zorunda kalıyorum :) Bağış yapma imkanım olsa çok isterdim katılmayı :)
Güzel açıklama. ;)
Bu arada evet bağış da yapabiliyorsunuz.

ikbal1505

Guest

Siz isterseniz proğramı yükleyin. İstediğiniz zaman istediğiniz şekilde proğramı çalıştırabilirsiniz. İstediğiniz zamanlar arasında çalıştırabilirsiniz. Ayrıca proğramın ne kadar işlemci kullanacağı ve ne kadar hard disk kullanacağını siz belirleyebiliyorsunuz. Ben 2. projenin yarısını tamamladım bile. :) İyi forumlar. Sevgi ve ışıkla... :)

janet

Kayıtlı Üye
Zeki Mürenle birbirimizi görmemeye karar verdik, o mutlu ben mutlu :D:D:D

gümüş

Kayıtlı Üye
Evdeyken izlendiğimi düşünüyorum da ;)

Halaaaa...bana oyuncak alcan mııı ?

Hala....dondurma yemeye götürcen miii ?

Dizzzeeee tadıyy ( teyze çadıra gidelim'in 2 yaş versiyonu )

Tüm yetişkinler kendi PC sine gömülü olduğu için MSN den iletiler

-Pstt acıktın mı ?

-Makarna mı yapsak ?

-Kahve yapcam, sen de istiyon mu ?

Aman dinlesinler , farklı yaşam fomlarına da ihtiyaç var :)

mally

Kayıtlı Üye
Bilgisayarımdaki bir sorundan dolayı programı sitesinden indiremiyorum. İndiren bir arkadaş bir paylaşım sitesine yükleyip linkini paylaşabilir mi acaba? Teşekkür ederim.