Bitmeyen birliktelik hayal mi?

taroh

Kayıtlı Üye
Evlilik ve eş birliktelikleri için bir arada devam ettirmek ve ayrılmak zilyon sebebin olduğu günümüzde.
Yıllarca bir ömür birliktelik yaşayanlar nasıl devam ettiriyor çok merak ediyorum.
Ben boşanma aşamasında olan bir bayan olarak. 5 senelik evliliğimde tvde dizi olacak zulümler görmeme rağmen 5 senenin sonunda pes ettim.
Kendimi de çok irdeledim.
herşeyden çabuk mu bıktım.
Sabrım mı az
Çok mu beklenti içine girdim diye
Fakat çoğu beni tanımayanlar dahil iyi 5 sene dayanmıssın diyorlar.
Sanırım çoğu saçma ayrıntıyı geçtim sabrettimde.
-İlgisizlik
-Başkalarının yanında yalnız bırakması(hertürlü)
-Önceliği için evlenmiş olup önceliği kutsallığının para olması
-Artık ıstedığı amaçları elde edemeyeceğini anlayıp aldatması
(Bi tek fiziksel şiddet görmedim)
İlla bunlara katlanıp devam etmek için muhtac yada beynim yok mu olmalıydı.
Kötü olan eski eşle eterik bağımı sebepsiz koparamıyorum.ne tam hayatıma devam edebiliyorum.
Hayallerimde sıkılıp daldan dala geçen bir hayat yoktu fakat öyle hayatı tercih eden biri gibi yaşıyorum bu konuda.
Nedir bu uzun ilişki tesadüf mü beyinde uyuşup kalan nokta mı saplantı mı?kendini kaybedip yabancılaşma mı nedir?

Ori

Kayıtlı Üye
Uzun ilişki iki doğru insanla birlikte gelen tahammül duygusudan ibarettir. Fakat bir insan sizinle yaşarken size kendinizi haddinden fazla değersiz hissettiriyorsa o evlilik değil zulüm birlikteliğidir. Siz insansınız ve bu tür psikolojik şiddeti haketmediğinizi düşünüyorsanız -ki herkes haketmediğini düşünür- ayrılmanız doğaldır. Eski evliliklere de bakarsak aslında çoğunlukla sevgi ve merhamet üzerine kurulmamıştır. Aksine sabır ve tahammül üzerine bu kadar yıl birliktelikleri sağlanmıştır. O zamanın şartları bunun dışında bir seçenek sunmadığı için bir alışılmışlık vardı. Fakat şimdi öyle değil. Kadın da bir erkek kadar güçlü olabilir. Bu yüzden bir evlilikte herhangi büyük bir problem boşanmaya kadar rahatlıkla gidebilir. Sizin evlilik süreci içinde yaşadığınız alışılmışlıklar ve psikolojiniz her ne kadar onsuz olmuyor dese bile zamanla bu duyguyu aşacak ve yine kaldığınız yerden bir birey olarak devam edeceksiniz. Bu benim fikrim. Daha mutlu yarınlar olsun. Huzurlu günler dilerim. :)

star53

Kayıtlı Üye
Yıllarca bir ömür birliktelik yaşayanlar nasıl devam ettiriyor çok merak ediyorum.
Cevabı biraz kendiniz vermişsiniz sanki.
Önceliği aşk değilse zaten bu işin yürümeyeceği bellidir. İlgisizlik, yalnız bırakma, bunlar sizi kafasında bitirdiğinin bir işaretidir zaten. Ben yerinizde olsaydım hiç uzatmazdım. Hayatı kendime zindan edeceğime Hakkımı alır "ne halin varsa gör" derdim. Eğer ayrılınca unutamamaktan korkuyorsanız tavsiyem kendinize bir plan oluşturmanız. Kendinizi rahatlatacak ve kötü etkileri üzerinizden atabileceğiniz bir plan. Olmaz demeyin, adım attığınız vakit gerisi gelir. İleride daha iyi bir insanla karşılaşma şansı da elde edebilirsiniz. Olumlu yönler üzerinde düşünün.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Sordugun sorular, sorgulamalarının hepsi dönemsel hassasiyetinden kaynaklanıyor benim düşünceme göre.
Kötü olan eski eşle eterik bağımı sebepsiz koparamıyorum.ne tam hayatıma devam edebiliyorum.
Bu depresyonda oldugunu gösteriyor, ben öyle düşünüyorum. Biraz zaman tanı kendine. O kadar kolay olmasa gerek zor geçen bir beş yılın tesirinden kurtulmak.
Hayallerimde sıkılıp daldan dala geçen bir hayat yoktu fakat öyle hayatı tercih eden biri gibi yaşıyorum bu konuda.
Bu şekilde düşünmemelisin. Depresyon belirtisi.
Nedir bu uzun ilişki tesadüf mü beyinde uyuşup kalan nokta mı saplantı mı?kendini kaybedip yabancılaşma mı nedir?
Hepsi depresyon. Yas dönemindesin.. Geçici hafif bir depresyon... Gayet normal. Ama uzatmamaya çalış.

Şöyle ki en baştan doğru bir insan seçemeyince devamı böyle oluyor. İlk evlendiğin dönemde neyden yoksunluk çekiyorduysan o minvalde bir eş seçtin. Bu da bir sınavdı. Bazı şeyleri zamanında algulayamadın ve böyle oldu.
Hiç hatan yoktur denmez sana yalan söylemiş oluruz, muhakkak vardır. En başta da birbirinizi anlayamamışsınızdır ve adam kendi pis ahlakını devreye sokmuştur artık aldatır vs.
Mesela her anlaşamayan erkek aldatmaz. Tıynetsiz kadın düşkünü ve köpek nefisli olan erkekler aldatır. Anlaşamama iki kişi arasında cereyan ederken tepkiler şahsidir.

Her şey olacagına varıyor taroh.
Açıkçası yoluna bak. Ahlaksız kötü huylu erkekler zor toparlanır zaten. 5 yılda bu insandan kurtulduguna şükret ve
kendi iç muhasebeni yap.
O artık bir yabancı...
Hayatına bu kadar dahil etmen seni ve yavrunu yorar. İsraf.

taroh

Kayıtlı Üye
Sordugun sorular, sorgulamalarının hepsi dönemsel hassasiyetinden kaynaklanıyor benim düşünceme göre.

Bu depresyonda oldugunu gösteriyor, ben öyle düşünüyorum. Biraz zaman tanı kendine. O kadar kolay olmasa gerek zor geçen bir beş yılın tesirinden kurtulmak.

Bu şekilde düşünmemelisin. Depresyon belirtisi.

Hepsi depresyon. Yas dönemindesin.. Geçici hafif bir depresyon... Gayet normal. Ama uzatmamaya çalış.

Şöyle ki en baştan doğru bir insan seçemeyince devamı böyle oluyor. İlk evlendiğin dönemde neyden yoksunluk çekiyorduysan o minvalde bir eş seçtin. Bu da bir sınavdı. Bazı şeyleri zamanında algulayamadın ve böyle oldu.
Hiç hatan yoktur denmez sana yalan söylemiş oluruz, muhakkak vardır. En başta da birbirinizi anlayamamışsınızdır ve adam kendi pis ahlakını devreye sokmuştur artık aldatır vs.
Mesela her anlaşamayan erkek aldatmaz. Tıynetsiz kadın düşkünü ve köpek nefisli olan erkekler aldatır. Anlaşamama iki kişi arasında cereyan ederken tepkiler şahsidir.

Her şey olacagına varıyor taroh.
Açıkçası yoluna bak. Ahlaksız kötü huylu erkekler zor toparlanır zaten. 5 yılda bu insandan kurtulduguna şükret ve
kendi iç muhasebeni yap.
O artık bir yabancı...
Hayatına bu kadar dahil etmen seni ve yavrunu yorar. İsraf.
kendime hep depresyon çekiyorum.kendime veni hakeden insanları çekemiyorum.disardan güçlü duruyorum.disaridaki dolapta birşey bulamayıp eve dönüp eski boş dolabı karıştırıp bir şey bulmak istedi bu ve gittikce çıkara bağlı olmayan ilişkiler azaldığı için ney8m eksik onu ogrenmek adına açmak istedim bu soru konusunu

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
İlişkilerde aşk ve tahammül birlikte güzel ama ben her sevginin ,aşkın bir süresinin olduğunu düşünenlerdenim .o süre dolunca tahammülde sıfıra iniyor ,aldatmalar başlıyor araya nefret bile giriyor bu tarz durumlarda üzülsek bile bırakıp yolumuza bakmak en iyisi .unutamamaktan korkma zaten şu an unutursan bi sıkıntı vardır demektir.zaman gerçekten her şeyin ilacıdır .insanın hafızasından güzel kötü anılar bile siliniyor.

taroh

Kayıtlı Üye
İlişkilerde aşk ve tahammül birlikte güzel ama ben her sevginin ,aşkın bir süresinin olduğunu düşünenlerdenim .o süre dolunca tahammülde sıfıra iniyor ,aldatmalar başlıyor araya nefret bile giriyor bu tarz durumlarda üzülsek bile bırakıp yolumuza bakmak en iyisi .unutamamaktan korkma zaten şu an unutursan bi sıkıntı vardır demektir.zaman gerçekten her şeyin ilacıdır .insanın hafızasından güzel kötü anılar bile siliniyor.
Bazen demekki zaman etkili olmuyor.kısaca zihin sildirme tedavisi var.belli sürelerde iyi iken belli sürelerde batıyor geçmiş.

Demre

Kayıtlı Üye
Bilmem farkında mısınız ama siz tanrinin son derece ozene bezene yarattigi bir varliksiniz ve ruhsal evrimini tamamlayamamis psikopatin tekine sümsük sümsük kulluk edin diye yaratmadi sizi. Çok pardon ama şu "adamsiz" yarım hisseden ezik kadin halleine gercekten tahammül edemiyorum. Sizler boyle hissettiginiz ve erkeklere de bunu hissettirdiginiz icin oldu tüm bunlar zaten.. Olan ne mi, ister kabul edin ister etmeyin ama evlilik muessesi bitti. Bitirildi... Sebeplerine hic girmiyorum, hep konusulan seyler zaten ama tek bir ornek vermek istiyorum, 2019 yilinda 300 den fazla kadin cinayeti.. Her neyse, bu konu çok yönlü tartişilmali zaten.. Ben baska bisey söylüyorum, illa kötü boşanmalar sonucu degil, baska türlü de yalniz kalacaksiniz belki, en sadik dost sizsiniz kendinize. O yuzden kendinize iyi davranin,bitmiş kabuslarinizin cöplügunden manasiz yorumlar cikarmaya harcadiginiz vakitleri, kendinize yatirim yapmaya ayirin. Bir hobi edinin, bir şey ogrenin, beyniniz ogrenmekle meşgul olsun bakalim, sorun falan kaliyor mu. Ama hirsla yapmak isteyeceginiz bir hedef olsun bu, hep hayaliniz olup da cesaret edemediginiz, ben yapamam, zor bu dediginiz bisey... Ya da her neyse, sevdiginiz bisey. Bisey yapmaya baslayin.

taroh

Kayıtlı Üye
Son olarak barışmak için çocuğum u kullanmaya çalıştı başaramadı. Dedi kış kızım icin birseyleri kenara attim.tabi ki yalan dedikleri atsa bir kenara attığı şeylerin ismi olur

alexisis

Kayıtlı Üye
Evlilik ve eş birliktelikleri için bir arada devam ettirmek ve ayrılmak zilyon sebebin olduğu günümüzde.
Ben boşanma aşamasında olan bir bayan olarak. 5 senelik evliliğimde tvde dizi olacak zulümler görmeme rağmen 5 senenin sonunda pes ettim.
Kendimi de çok irdeledim.
herşeyden çabuk mu bıktım.
Sabrım mı az
Çok mu beklenti içine girdim diye
Fakat çoğu beni tanımayanlar dahil iyi 5 sene dayanmıssın diyorlar.
Sanırım çoğu saçma ayrıntıyı geçtim sabrettimde.
-İlgisizlik
-Başkalarının yanında yalnız bırakması(hertürlü)
-Önceliği için evlenmiş olup önceliği kutsallığının para olması
-Artık ıstedığı amaçları elde edemeyeceğini anlayıp aldatması
(Bi tek fiziksel şiddet görmedim)
İlla bunlara katlanıp devam etmek için muhtac yada beynim yok mu olmalıydı.
Bosanmak dunyanin sonu degil! Hatta bir noktadan sonra insan gercekten "nefes aldigini" hissediyor. Tek bir hayatimiz var ve onu elinizden geldigince en guzel ve dogru sekilde yasamak hepimizin hakki. Eger isiniz varsa, ayaklarinizin ustunde durabiliyorsaniz, en zor kisim kapidan cikana kadar ki kisimdir.
Dilerim gonlunuzce olur her sey

taroh

Kayıtlı Üye
Bosanmak dunyanin sonu degil! Hatta bir noktadan sonra insan gercekten "nefes aldigini" hissediyor. Tek bir hayatimiz var ve onu elinizden geldigince en guzel ve dogru sekilde yasamak hepimizin hakki. Eger isiniz varsa, ayaklarinizin ustunde durabiliyorsaniz, en zor kisim kapidan cikana kadar ki kisimdir.
Dilerim gonlunuzce olur her sey
şuan kendimi zaten bir şeyler isteyince dayatma olarak geliyor.

Enneagram

Banlı Kullanıcı

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Oğlu İbrahim vefat ettiğinde Hz. Muhammed'in(sas) gözyaşı döktüğünü gören Abdurrahman b. Avf isimli sahabi sorar: "Sizde mi ya Resulallah?"
Hz. Muhammed(sas) Ona dönerek: Gönül hüzünlenir, göz yaşarır. Yalnız ağzımızdan Allah rızasına aykırı bir sözden başkası çıkmaz, diyerek iki yaşındaki ölen evladına döner ve şöyle nida eder: "Ey İbrahim aramızdan ayrıldığın için hüzünlüyüz."

Neden bir insanı, insanlığının en belirgin alameti farikasından yoksun bırakıp işkence edersiniz, anlamam.

Bu bir nevi rahip yaşantısı gibi oluyor.
İnsanın en doğal ihtiyaçlarından kendi kendisini eziyete ve meşakkate gark etmesi caiz değil, İslamiyet reddeder.
Bir hadis i şerifle bitireyim.

Peygamberimiz Yemen'e, Muaz b. Cebel i vali gönderirken bir kaç tavsiyede bulunur. Biri şu şekildedir;

"Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!"

Bu her konuda bu böyle olmalıdır. Hüzünlenen birine en doğal suretimizi takınmalıyız. Bu kerih değil. Yeter ki şirke düşecek hal ve hareketlere girişilmesin.

Malesef size katılmıyorum @berksurucu

alexisis

Kayıtlı Üye
şuan kendimi zaten bir şeyler isteyince dayatma olarak geliyor.
Sevgili taroh, lutfen kendinizi yargilamayiniz. Bazi insanlar degismez, duzelmez. Belki yasadiginiz, yaptiginiz, soylediginiz her sey aklinizdan milyon kez tekrarlaniyordur degisik sonlu senaryolarla, eger oyleyse, yapmayin!uzmeyin kendinizi ve sizi sevenleri. Hepimizin sinavi farkli farkli, kimisinin cok daha cetrefilli, kimisinin kolaycacik!
Olani kabullenip, silkinip yola kaldiginiz yerden devam etmeliyiz. Su da birgercek, yalniz dogduk, yalniz olecegiz. Acisiyla tatlisiyla bu hayat yolundabize belli sure yoldaslik eden insanlara icimizden bir tesekkur edip,yolumuza kaldigimiz yerden devam etmeliyiz.
Bilmiyorum, benim naciz dusuncem boyle.
Mutluluk sizinle olsun....

taroh

Kayıtlı Üye
Sevgili taroh, lutfen kendinizi yargilamayiniz. Bazi insanlar degismez, duzelmez. Belki yasadiginiz, yaptiginiz, soylediginiz her sey aklinizdan milyon kez tekrarlaniyordur degisik sonlu senaryolarla, eger oyleyse, yapmayin!uzmeyin kendinizi ve sizi sevenleri. Hepimizin sinavi farkli farkli, kimisinin cok daha cetrefilli, kimisinin kolaycacik!
Olani kabullenip, silkinip yola kaldiginiz yerden devam etmeliyiz. Su da birgercek, yalniz dogduk, yalniz olecegiz. Acisiyla tatlisiyla bu hayat yolundabize belli sure yoldaslik eden insanlara icimizden bir tesekkur edip,yolumuza kaldigimiz yerden devam etmeliyiz.
Bilmiyorum, benim naciz dusuncem boyle.
Mutluluk sizinle olsun....
teşekkür ederim aynen dediginiz gibi.
bunun nedeni de
aklımda onun ona sabretmekte çalışan birini kolayca harcaması.baskasini bana tercih etmesi.bunu anlamlandiramiyorum.

alexisis

Kayıtlı Üye
@taroh
Inanin bana anlamaya calismanizin bir manasi yok! Zaten cogu zaman bu gibi durumlarda makul sebeb bile yoktur, hos olsa ne yazar ki bu saatten sonra, onca yasanmis, yipranmisliktan...
Boyle biri icin fazladan bir saniye bile kaybetmenize gerek yok. Yaptiklarindan ne pisman olurlar ne de utanirlar! Kapiyi cekip cikin, arkaniza bile bakmayin. Asmaniz gereken bir sinav, deneyim gozuyle bakmaya calisin. Inaniyorum cok daha iyi olacaksiniz.