Biraz dertlesmeye ihtiyacim var..

Efset

Kayıtlı Üye
Hayirli aksamlar..
Esimle yeni evli sayılırız ..
Bu evlilik birligini kurabilmek adına cok büyük uğraşlar verdik...
Ben ve ailem esimden hic bjr sey talep etmedik.
Esimin tarafından kimse yanimizda olmadi.
Sade bir nikah toreni ile evlilik akdini gerceklestirdik.
Su anda hamileyim.
Cok zor bir hamilelik donemi geçiriyorum.
Herseyin yasakli oldugu, yürümek, hareket etmek hersey sınırlı.
Annem bakiyor aylardir .
Onlardan yine kimseler yok.
Ama sevgili esim , onlardan birini görünce aninda değişiyor.
Herseyi unutuyor.
Bugun bu konudan yine kavga ettik.
Ve ben bu sefer anladim ki olmayacak.
Ve hamile bir sekildr bunlarla nasil baş edeceğim bilmiyorum..
Simdiden tesekkur ederim.
Hayirli geceler.

İbisu

Kayıtlı Üye
Hayirli aksamlar..
Esimle yeni evli sayılırız ..
Bu evlilik birligini kurabilmek adına cok büyük uğraşlar verdik...
Ben ve ailem esimden hic bjr sey talep etmedik.
Esimin tarafından kimse yanimizda olmadi.
Sade bir nikah toreni ile evlilik akdini gerceklestirdik.
Su anda hamileyim.
Cok zor bir hamilelik donemi geçiriyorum.
Herseyin yasakli oldugu, yürümek, hareket etmek hersey sınırlı.
Annem bakiyor aylardir .
Onlardan yine kimseler yok.
Ama sevgili esim , onlardan birini görünce aninda değişiyor.
Herseyi unutuyor.
Bugun bu konudan yine kavga ettik.
Ve ben bu sefer anladim ki olmayacak.
Ve hamile bir sekildr bunlarla nasil baş edeceğim bilmiyorum..
Simdiden tesekkur ederim.
Hayirli geceler.
öncelikle geçmiş olsun insan hayatında bazen zor dönemler yaşanabiliyor
eşinizin acaba sizinle ilgili ailesine karşı utandığı bir şey mi var değişiyor

Efset

Kayıtlı Üye
öncelikle geçmiş olsun insan hayatında bazen zor dönemler yaşanabiliyor
eşinizin acaba sizinle ilgili ailesine karşı utandığı bir şey mi var değişiyor
Teşekkür ederim.
Birsey oldugunu sanmiyorum.
Hep boyleydi.
Ben bu kadar sey yasandiktan sonra degisir, anlar sanmıştım.

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Erkekler kendi taraflarını görünce genelde değişir zaten.ayrıca insanın içinde olacak bazı şeyler ,birileri söyledikten sonra yapılan ilgi bakım sizin de içinize sinmez .onları ve yaptıkları haksızlıkları düşünüp stres olmayın derim çünkü zor bir hamilelik geçiriyorsunuz bebek etkilenmesin

Efset

Kayıtlı Üye
Maddi durumları mı yoktu ?neden hiç yardımcı olmadılar ?
Maddi durumlari olmadigi icin degil, esimin evlenmesini istemedikleri icin ne maddi ne manevi yanimizda olmadilar..
Cunku esim calistigini kendilerine veriyordu.
Ihtiyacı olana kredi cekiyordu vs vs.
3 yil nisanlilik donemi yasadik.
Esimin ne anne babasi ne kardesleri ki hepsi yasini almis insanlar , ne beni ve ailemi aradi. Ne geldiler ne davet ettiler ..
Ben onlar icin potansiyel tehlikeydim .
Okumus ukala diyorlardi arkamdan.
Babam ve annem cok destek oldular.
Herseyimize yetistiler.
Yok dedigimizi var ettiler.
Neler oldu neler bitti.
Simdi boyle olmasi cok zoruma gidiyor.

Efset

Kayıtlı Üye
Erkekler kendi taraflarını görünce genelde değişir zaten.ayrıca insanın içinde olacak bazı şeyler ,birileri söyledikten sonra yapılan ilgi bakım sizin de içinize sinmez .onları ve yaptıkları haksızlıkları düşünüp stres olmayın derim çünkü zor bir hamilelik geçiriyorsunuz bebek etkilenmesin
Teşekkür ederim yanitiniz icin.
Aslinda herkes herseyin farkinda ama işlerine oyle geliyor.
Cok ağır geçiriyorum.
Yiyemiyorum.
Yuruyemiyorum..
Allahim yardım ediyor .

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Hamilelik döneminde insan daha da hassaslaşıyor. Evlilik büyük bir imtihan, ben evlenip de mutlu olan çok nadir gördüm, kimisi ailesinden muzdarip, kimi eşinin çapkınlığından, kimi sorumsuzluğundan, her şey iyi olsa çocuklar sıkıntı oluyor, sağlık sıkıntı oluyor vs vs. Çünkü imtihan da level atlatıyor bu evlilik. Sizden daha zor durumda olanlara bakın. Allah'a şükür sağlığınız yerinde. Kendinizi üzüp bebişe de, psikolojinize de zarar vermeyin. Öncelikle siz kendinize iyi bakın, güçlü olun. Her şey olacağına varıyor zaten... Allah daima yardımcınız olsun.?

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Bir olay yaşanmadan önce mutlaka sinyalleri önceden belirir.
Sizde sinyal değil bildiğin projektörle aydınlatmışlar ortalıgı.
Yani evlenmeden önce durum belli imiş. Eşiniz kaç yaşında evlendi acaba?
O da bu kafadan sakat düşünceli ailesinin elinde heder olmuş hep. Onlara bakmış ama öte taraftan da kaçmak istiyormuş. Siz bir çıkış kapısı olmuşsunuz.
Aile onayıyla büyüyen ve aynı zamanda ailesine bagımlı yaşayan insanlar desteklerini ve onaylarını almadıkça ne mutlu olurlar ne de huzurlu. Eşinizin onlardan etkilenmesi çok normal... Zaten armut dibine düşer. Öyle bir aileden çokta saglıklı bir adam beklemek yine sizin hatanız. Siz çok yanlış kararlarla hayatı arşınlıyorsunuz. Sonra böyle ancak ağlar, mutsuz olursunuz. Telafi için bari aklınızı kullanın.

Kendinize samimiyetle şu soruyu sorar mısınız?

"Ben bu adamla neden evlendim?"

Seviyordum deyip geçmeyin, derinlere inin. İçsel olarak o dönemlerde neyin açlığını çekiyordunuz. Ne gibi yoksunluk psikolojisiyle bu adamı ve ailesini kabul ettiniz?

Bu soruları şimdi adamı boşayın diye sordurmuyorum sadece o zaman göremediğiniz eksikliği şimdi görüyor olmanız manidar. O zaman çekilir gibi duran ailesi neden şimdi daha ilk yıllardan problem halini aldı.
Bismillah yani...

Ha belki de tamamiyle hassas bir hamilelikten ötürü böylesinizdir ama şu noktaya dikkat etmenizi önemle rica edeceğim.
Evlenip hemen çocuk sahibi olan genç çiftlerin çogu sizle aynı kaderi paylaşmakta. Ve daha ilk yıllarda kavga ve ağır sözlerle açılan yaralar ileride hiç kapanmıyor. Eşin sana karşı bir kere saygısını yitirdi mi bir daha çok büyük bir dönüm noktası yaşamadıkça o saygı yeniden toparlanmıyor. Çok dikkatli olmalısınız.
Hamilesiniz ilgi bekliyorsunuz evet ama adam hamile bir kadına ilgi göstermeye hazır mı acaba?
Çogu sorumluluk nedir bilmeyen genç erkek keyiften başka bir şeye gelemiyor şu zamanda... Evet evleniyorlar ama eşeğe altın semer vursan eşek yine eşektir. Evlenince her şey bir andan değişmiyor. Kişiliğe göre herkeste peyderpey olacak.

Kadınlarımız hakeza ilgi manyagı. Lafım size değil sizi tanımıyorum ama hamile kadınlar beni bile darlıyor. Dünya onların etrafında dönmüyor.
Yakınımda biri var hamile kaldığından beridir bir çay bardağını kaldırmıyor yerden. Plates yapabiliyor ama.... ?‍♀️ Neyse ciddi problemlerimiz var
Laf hep uzar gider böyle...

Ben size yalnızca sabır diliyorm.
Sabredeceksiniz, sızlanmayacaksınız.

Şu an yaşadığınız her şeyin müsebbibi sizsiniz. Bunlar hep hayatın içinde varolagelen türden deneyimler. Çünkü her insan hayatına kendisi yön verirken bir sürü hatalı karar alıyor. Biraz sizinki üst üste gelmiş olabilir. Dirayetli değilsiniz. Gençler hep sizin gibi zaten. Tabak çanak kırıp sinir krizleri geçiren en ufak darlıga gelemeyen yeni nesil el bebek gül bebek büyümenin acısını çekiyor.
Atalarımız ninelerimiz ne dertlerle boguştular ne zahmetler çektiler.
Biraz sabır. ?

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Çogu sorumluluk nedir bilmeyen genç erkek keyiften başka bir şeye gelemiyor şu zamanda... Evet evleniyorlar ama eşeğe altın semer vursan eşek yine eşektir.
Benim kedim kelebek ve sinekleri yakalamak için tatlı bir tonda bilmediğim şirin sesler çıkarıyor sonra kelebeği kendine çekip partilerinin arasında deli gibi bir oraya bir buraya savuruyor. O bu işi bir oyun olarak görüp zevk alırken, kelebek perişan ve artık uçamaz bir hale geliyor.

Günümüzde erkeklerin çoğu artık böyle hissetiriyor.

Demre

Kayıtlı Üye
Ben sizin yerinizde olsaydım, Sevgili Enneagram'ın yazdıklarını duvarima asar ve gunde 5 kez okurdum. Son derece realist tespitleri ve uyuyanlari uyandirici iğneleri mevcut.. Ben de şunu eklemek istiyorum, bebeklerin hasta dogmasina en buyuk etken, annenin stresli hamilelik gecirmesi... Ornegin, otizmin tek nedeni, annenin mutsuz ve stresli olmasi. Inanmazsaniz açip okuyun tıp kaynaklarindan. Sert bişeyler yazicam cok pardon; " sizden ziyade, bebek icin aslinda"... Koca olayini kafanizda o kadar da büyütmeyin, kendinizi "siz" sevin yeter. Kocayi tek basina almazsiniz, ailesi ve o aileden aldigi kültürü, genleri, görgüyü de alirsiniz hayatiniza. Ha bi de, bi cok engeli astik diyosunuz ya, bence engelleri siz ve sizin aileniz asmis. Esiniz de hazira konmus. Iste o yuzden kiymetiniz yok. Acı ama gercek şu ki, yanlis adam, yanlis aile, hatali evlilik... Değişir diye beklersiniz... Cok beklersiniz... 3. , 5. ya da 10. yılın sonunda mahkemede alirsiniz solugu.... Hamile bir hemcinsimin yarasini isirmak icin yazmiyorum bunlari. Aksine, güçlü bir anne olmanizi istedigim icin yaziyorum. Ahir zaman yakindir belki de o yuzden, insan insana kiymet vermez oldu. Erkeklere bel baglamayin. Once Allaha sonra kendinize guvenin. Anasinin eteginden ayrilamamis adamciklardan ne koca olur, ne de baba...

Efset

Kayıtlı Üye
Hamilelik döneminde insan daha da hassaslaşıyor. Evlilik büyük bir imtihan, ben evlenip de mutlu olan çok nadir gördüm, kimisi ailesinden muzdarip, kimi eşinin çapkınlığından, kimi sorumsuzluğundan, her şey iyi olsa çocuklar sıkıntı oluyor, sağlık sıkıntı oluyor vs vs. Çünkü imtihan da level atlatıyor bu evlilik. Sizden daha zor durumda olanlara bakın. Allah'a şükür sağlığınız yerinde. Kendinizi üzüp bebişe de, psikolojinize de zarar vermeyin. Öncelikle siz kendinize iyi bakın, güçlü olun. Her şey olacağına varıyor zaten... Allah daima yardımcınız olsun.?
Cok tesekkur ederim...
Hamilelik gerçekten zor bir dönem ozellikle benim gibi agir ve zor gecirenlrr icin.
Ama bebegim iyi olsun , baska bir sey istemiyorum .
Allahim hepimize yardim etsin..

Efset

Kayıtlı Üye
Bir olay yaşanmadan önce mutlaka sinyalleri önceden belirir.
Sizde sinyal değil bildiğin projektörle aydınlatmışlar ortalıgı.
Yani evlenmeden önce durum belli imiş. Eşiniz kaç yaşında evlendi acaba?
O da bu kafadan sakat düşünceli ailesinin elinde heder olmuş hep. Onlara bakmış ama öte taraftan da kaçmak istiyormuş. Siz bir çıkış kapısı olmuşsunuz.
Aile onayıyla büyüyen ve aynı zamanda ailesine bagımlı yaşayan insanlar desteklerini ve onaylarını almadıkça ne mutlu olurlar ne de huzurlu. Eşinizin onlardan etkilenmesi çok normal... Zaten armut dibine düşer. Öyle bir aileden çokta saglıklı bir adam beklemek yine sizin hatanız. Siz çok yanlış kararlarla hayatı arşınlıyorsunuz. Sonra böyle ancak ağlar, mutsuz olursunuz. Telafi için bari aklınızı kullanın.

Kendinize samimiyetle şu soruyu sorar mısınız?

"Ben bu adamla neden evlendim?"

Seviyordum deyip geçmeyin, derinlere inin. İçsel olarak o dönemlerde neyin açlığını çekiyordunuz. Ne gibi yoksunluk psikolojisiyle bu adamı ve ailesini kabul ettiniz?

Bu soruları şimdi adamı boşayın diye sordurmuyorum sadece o zaman göremediğiniz eksikliği şimdi görüyor olmanız manidar. O zaman çekilir gibi duran ailesi neden şimdi daha ilk yıllardan problem halini aldı.
Bismillah yani...

Ha belki de tamamiyle hassas bir hamilelikten ötürü böylesinizdir ama şu noktaya dikkat etmenizi önemle rica edeceğim.
Evlenip hemen çocuk sahibi olan genç çiftlerin çogu sizle aynı kaderi paylaşmakta. Ve daha ilk yıllarda kavga ve ağır sözlerle açılan yaralar ileride hiç kapanmıyor. Eşin sana karşı bir kere saygısını yitirdi mi bir daha çok büyük bir dönüm noktası yaşamadıkça o saygı yeniden toparlanmıyor. Çok dikkatli olmalısınız.
Hamilesiniz ilgi bekliyorsunuz evet ama adam hamile bir kadına ilgi göstermeye hazır mı acaba?
Çogu sorumluluk nedir bilmeyen genç erkek keyiften başka bir şeye gelemiyor şu zamanda... Evet evleniyorlar ama eşeğe altın semer vursan eşek yine eşektir. Evlenince her şey bir andan değişmiyor. Kişiliğe göre herkeste peyderpey olacak.

Kadınlarımız hakeza ilgi manyagı. Lafım size değil sizi tanımıyorum ama hamile kadınlar beni bile darlıyor. Dünya onların etrafında dönmüyor.
Yakınımda biri var hamile kaldığından beridir bir çay bardağını kaldırmıyor yerden. Plates yapabiliyor ama.... ?‍♀️ Neyse ciddi problemlerimiz var
Laf hep uzar gider böyle...

Ben size yalnızca sabır diliyorm.
Sabredeceksiniz, sızlanmayacaksınız.

Şu an yaşadığınız her şeyin müsebbibi sizsiniz. Bunlar hep hayatın içinde varolagelen türden deneyimler. Çünkü her insan hayatına kendisi yön verirken bir sürü hatalı karar alıyor. Biraz sizinki üst üste gelmiş olabilir. Dirayetli değilsiniz. Gençler hep sizin gibi zaten. Tabak çanak kırıp sinir krizleri geçiren en ufak darlıga gelemeyen yeni nesil el bebek gül bebek büyümenin acısını çekiyor.
Atalarımız ninelerimiz ne dertlerle boguştular ne zahmetler çektiler.
Biraz sabır. ?
Esim ile ilgili olarak tespitleriniz cok doğru...
Evet, esim onların inanilmaz etkisi altında kalarak büyümüş.
Burada neler olup bittigini anlatsam, inanin o zaman benim ne kadar dirayetli oldugumu anlarsiniz...
Neden evlendin sorunuza gelirsem, oyle cok sey yasadik ki onun ailesi tamamiyle hayatimizdan cikmisti.
Ve kendilerini hayatimda istemediğimi de acikca belirtmiştim.
Bu şekilde evlendik.
Hic birsekilde kaprisli bir hamile değilim.
En guzel zamanlarim nicin kapris yapayim.

Son olarak, aydınlatıcı yaziniz icin tesekkur ederim.
Sıkıldıkça acip okuyacağım.

Efset

Kayıtlı Üye
Ben sizin yerinizde olsaydım, Sevgili Enneagram'ın yazdıklarını duvarima asar ve gunde 5 kez okurdum. Son derece realist tespitleri ve uyuyanlari uyandirici iğneleri mevcut.. Ben de şunu eklemek istiyorum, bebeklerin hasta dogmasina en buyuk etken, annenin stresli hamilelik gecirmesi... Ornegin, otizmin tek nedeni, annenin mutsuz ve stresli olmasi. Inanmazsaniz açip okuyun tıp kaynaklarindan. Sert bişeyler yazicam cok pardon; " sizden ziyade, bebek icin aslinda"... Koca olayini kafanizda o kadar da büyütmeyin, kendinizi "siz" sevin yeter. Kocayi tek basina almazsiniz, ailesi ve o aileden aldigi kültürü, genleri, görgüyü de alirsiniz hayatiniza. Ha bi de, bi cok engeli astik diyosunuz ya, bence engelleri siz ve sizin aileniz asmis. Esiniz de hazira konmus. Iste o yuzden kiymetiniz yok. Acı ama gercek şu ki, yanlis adam, yanlis aile, hatali evlilik... Değişir diye beklersiniz... Cok beklersiniz... 3. , 5. ya da 10. yılın sonunda mahkemede alirsiniz solugu.... Hamile bir hemcinsimin yarasini isirmak icin yazmiyorum bunlari. Aksine, güçlü bir anne olmanizi istedigim icin yaziyorum. Ahir zaman yakindir belki de o yuzden, insan insana kiymet vermez oldu. Erkeklere bel baglamayin. Once Allaha sonra kendinize guvenin. Anasinin eteginden ayrilamamis adamciklardan ne koca olur, ne de baba...
Yetistirilme tarzi geregi, anneme babama dahi bel baglayan bir insan degilim.
Yalnjzca verdiklerime, ugraslarima,cabalarima cok üzülüyorum hepsi bu.
Bebeğim iyi olsun diye elimden geleni yapıyorum...
Uzulmemeye, stres yapmamaya ozen gösteriyorum.
Demissiniz ya, bu kadar seyi yaptiginiz icin degeriniz yok diye, insanlara deger verdikce nicin degersiz oluyoruz anlam veremiyorum.
Basının uzerinde tasimasi gerken yerde, boyle yapıyorlar.
Hayat cok enteresan.

Hades Of Gates

Kayıtlı Üye
Dikkat edin ailesi istemediyse nazar, büyü , muska ya da tavır gösterip moral bozucu hareketlerle seni üzer sinir eder. Neyse dikkat et ilerde sebepsizce durduk yerde kavgalar çıkarsa garanti büyü yapmıştır.

Demre

Kayıtlı Üye
Yetistirilme tarzi geregi, anneme babama dahi bel baglayan bir insan degilim.
Yalnjzca verdiklerime, ugraslarima,cabalarima cok üzülüyorum hepsi bu.
Bebeğim iyi olsun diye elimden geleni yapıyorum...
Uzulmemeye, stres yapmamaya ozen gösteriyorum.
Demissiniz ya, bu kadar seyi yaptiginiz icin degeriniz yok diye, insanlara deger verdikce nicin degersiz oluyoruz anlam veremiyorum.
Basının uzerinde tasimasi gerken yerde, boyle yapıyorlar.
Hayat cok enteresan.
Maalesef öyle... Siz herşey guzel olsun diye emek vermissinizdir illaki, ama ilişkiler bir kayık gibidir, tek taraflı kürek cekmekle yol almaniz mümkün olmaz. Şimdiye kadar harcadiginiz çaba için hayiflanmaniz pek tabi ama hormonal dengesizliklerin cok fazla oldugu hamilelik ve lohusalik doneminizde, mumkun oldugunca zihninizden uzak tutmaya gayret etmelisiniz olumsuz düşünceleri. Bu tarz sorunlar yasayan tek kadin olmadiginizi bilin. Hobileriniz olsun, tek ilgi alaniniz eşiniz olmasin. Emeği biri için vermeyiz aslinda, kendimize yatirim yapiyoruzdur... Onu seveyim, yanimda iyi hissetsin ki benimle kalsin... O da beni sevsin, en cok benle ilgilensin... Egomuzu safdışı birakarak sevebilseydik zaten, onun kiminle, nerede, nasil vakit gecirdiginin bi onemi olmazdi. Yeter ki o mutlu olsun diye düşünürdük ve ugruna cektigimiz çileden sonra nankörlük de görsek pisman olmazdik. Bebeginizi saglikla kucaginiza aldiktan ve bir sure gidisati gozlemledikten sonra, bu insanla devam edebilir miyim diye sorun kendinize.. Vereceginiz cevaba gore cizersiniz yolunuzu. Hetseyin başı saglik. Tabuların korkutmasina izin vermeyin sizi. Hayat cok kisa sevgisiz bir evliligi sürdürmek icin. Zincirlerinizi kırdıkca gücleneceksiniz unutmayin. Allah yardimciniz olsun arkadasim.