Askere gidiyorum

mehmet970

Kayıtlı Üye
Askere gidiyorum 24 25 gün sonra ama içimde hep bi korku bi stres üstümden atamadım . Ne yapmam lazım rahatlamak için fikri önerisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum .

xalpx

Kayıtlı Üye
Kısa dönem mi uzun dönem mi merak ettim :) Ama hangisi olursa olsun bence içini ferah tut.Pozitif düşün ki pozitif olayları,insanları üzerine çek.Hangi konulardan dolayı korku yada stres yaşıyorsun detaylıca anlat anlattıkça ferahlayabilirsin.Askerliğini yapmış kişiler daha detaylı bilgiler verecektir.Ben yapmadım ama en geç seneye falan giderim gibi görünüyor.İnternetten oradan buradan olumsuz yazıları okuyupta kendini iyice bunalıma sokma sakın.Bence orası başka bir tecrübe ve giden insana çok şey kattığına eminim.Bugüne kadar hiç tek başına kalmadıysan birazda tek başına mücadele etmeyi öğreneceksin.Ve ülkenin dört bir yerinden gelen insanlar olacak onları tanıyacaksın.Hiç gitmediğin yaşamadığın bir şehiri tanıyacaksın vs. Yani seni her yönde geliştirecek sana birçok deneyim kazandıracak bir olay gibi bakmanı öneririm.Kulaktan dolma kötü hikayeleri pek dinleme gider ayak ruh halini dahada bozarsın.Hem unutma Türkiyedekinden daha uzun süre yapılan,kadın erkek farkı gözetilmeyen,sürekli savaş halinde olan,kötü ve zor şartları olan askerliklerde var dünyada.Gitmeden önce bu konuda destek alabilirsin eğer bu seni çok rahatsız ediyorsa yada gittiğin yerde psikolojik danışma şeklinde birimlerinde olduğunu biliyorum.Gittikten sonrada devam ederse oralarada aktarabilirsin sıkıntını.Çok düşünmemeye çalış.Gitmeden önce güzel vakit geçir hoşuna giden aktiviteleri yap.Hem artık eskisi gibi değil askerlikte şartlar çok düzelmiş,eski katılığıda bir nebze olmuş azalmış gibi.Giden ne kadar arkadaşım varsa hepsinde telefon gün boyu sosyal medyada resim falan paylaşıyorlar :) Daha gitmeden bu kadar dert etme derim.

mehmet970

Kayıtlı Üye
Kısa dönem mi uzun dönem mi merak ettim :) Ama hangisi olursa olsun bence içini ferah tut.Pozitif düşün ki pozitif olayları,insanları üzerine çek.Hangi konulardan dolayı korku yada stres yaşıyorsun detaylıca anlat anlattıkça ferahlayabilirsin.Askerliğini yapmış kişiler daha detaylı bilgiler verecektir.Ben yapmadım ama en geç seneye falan giderim gibi görünüyor.İnternetten oradan buradan olumsuz yazıları okuyupta kendini iyice bunalıma sokma sakın.Bence orası başka bir tecrübe ve giden insana çok şey kattığına eminim.Bugüne kadar hiç tek başına kalmadıysan birazda tek başına mücadele etmeyi öğreneceksin.Ve ülkenin dört bir yerinden gelen insanlar olacak onları tanıyacaksın.Hiç gitmediğin yaşamadığın bir şehiri tanıyacaksın vs. Yani seni her yönde geliştirecek sana birçok deneyim kazandıracak bir olay gibi bakmanı öneririm.Kulaktan dolma kötü hikayeleri pek dinleme gider ayak ruh halini dahada bozarsın.Hem unutma Türkiyedekinden daha uzun süre yapılan,kadın erkek farkı gözetilmeyen,sürekli savaş halinde olan,kötü ve zor şartları olan askerliklerde var dünyada.Gitmeden önce bu konuda destek alabilirsin eğer bu seni çok rahatsız ediyorsa yada gittiğin yerde psikolojik danışma şeklinde birimlerinde olduğunu biliyorum.Gittikten sonrada devam ederse oralarada aktarabilirsin sıkıntını.Çok düşünmemeye çalış.Gitmeden önce güzel vakit geçir hoşuna giden aktiviteleri yap.Hem artık eskisi gibi değil askerlikte şartlar çok düzelmiş,eski katılığıda bir nebze olmuş azalmış gibi.Giden ne kadar arkadaşım varsa hepsinde telefon gün boyu sosyal medyada resim falan paylaşıyorlar :) Daha gitmeden bu kadar dert etme derim.
Çok teşekkür ederim yazınız için çok güzel yazmışsınız :) Uzun dönem gidiyorum . :)

albeda

Kayıtlı Üye
İş
Öğretmen
Sakin kalmak önemli. Unutma orada zaman geçirmek temel görevin olsun. Boş boş oturunca zaman hiç geçmiyor o yüzden ne iş verilirse yap. Ve en önemlisi iki cümleyi aklından çıkarma: ''Emret komutanım!'', ''Emredersin komutanım!'' Şimdiden hayırlı tezkereler diliyorum. Sağ salim gidip gelmen dileğiyle :)

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Kardeşim stresi düşünme bile. Hele plan hiç yapma. Mesela oraya giderim önce şöyle yaparım sonra şöyle yaparım diye düşünme bence. Akışına bırak ve en önemlisi tadını çıkar. Bir kaç anı biriktir çocuklarına anlatırsın :)

Stresli olunacak bir şey yok biraz kas yapıp döneceksin inşallah :)

Şimdiden hayırlı tezkereler. Kazasız belasız inşallah.

soldier

Kayıtlı Üye
Oncelikle simdiden hayirli tezkereler :)
Abimden biliyorum, askerlik bir erkegin hayatina cok sey katar. Gittigi zamanki kisi yoktu geldiginde, cok daha iyi bir insan vardi.
Harp okulu isteyen birkiz olarak her erkegin yanlislarini gormesini saglayan, dogrulari farkettiren bir sey olarak goruyorum askerligi.
Son gunlerinizde muzigi son ses acip yataginizda yatabilir, bu sirada edineceginiz omur boyu surecek arkadasliklarinizi, sizi adam edecek olumlu faktorleri dusunebilirsiniz. :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Hayırlı teskereler dilerim size şimdiden :) bence gitmeden EFT öğrenin orada ara sıra kullanırsınız zira askerde size teselli olucak şeyler çok azdır.
Bir diğer tavsiyemde çanakkale savaşının görüntülerini alın nezaman sıkılırsanız o görüntülere bakın kendinizi o şehitlerin yerine koyun o anlarda
çektikleri sıkıntıları düşünün hatta giderken mp3 alın kendinize birtane ufak birşey ve bu konuda şiirler koyun

Beni en çok etkileyen " avustralyaya savaş açan iki osmanlı askeri " dir

http://www.youtube.com/watch?v=DnL055bSsfk

Sizin için tavsiyem bukadar olur ancak umarım yardımcı olabilmişimdir.

Revolution01

Kayıtlı Üye
Allah gidipte dönmeyi nasip etsin.ne desek boş takmayın desekte takacaksınız fakat bu işlerin bizzat içinden biri olarak söylüyorum ne olursa olsun kavga etmeyin pasif kalmayın ama durumu idare edin patırtı başınızı ağrıtır.bolca sıkıntılı günleriniz olacak malum yüzlerce farklı farklı adam bir arada illede sıkıntı çıkar onları kafaya takmayın sakın ola askerlik bitmez sora dedikleri gibi mp3 götürün gece gizliden dinlersiniz.boyuna asmalı cüZdan bolca iç çamaşırı fln alın çok lazım olacak.büyükleriniz tavsiyeleri vermiştir ztn.şunu unutmayın sıkıntısız olma şansı yok bunu kafanıza kazıyınki psikolojik olarak hazırlıklı olur takmazsınız.
Tozpembe öğütler vermek isterdim ama gittiğinizde karşılaşacağınız durumlara hazırlıklı olun isterim.

mehmet970

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim hepinize iyi dilekleriniz için :)
Yok ben kavga etmem arkadaşlığım iyidir bu yaşıma kadar 25 yaşındayım kimseyle kavga etmedim . :) Zaman geçiricem elbet kitaplar falan götürücem mp3 çalarım falan da var onu da götürürüm geceleri lazım olur . Allah hayırlısını nasip etsin :)

ledunist

Kayıtlı Üye
stres yapmana hiç gerek yok dostum , askerlik yaparken zorlanmak için gerekli olan 2 şey var , ya gerçekten serseri biri olmak ya da aşırı şansız olmak bu iki durum dışında zorlanılacak bir yanı yok , şimdiden kazasız belasız tamamlaman dileğiyle

Faros

Kayıtlı Üye
Askerlikten korkuyor musunuz? Askerlikten korkulur mu hiç. Bir Asker-Millet in evlatlarina yakismiyor maalesef.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Askerden korkmak son derece normal ve sağlıklı bir tepki. Olaya sadece vatanı korumak şeklinde düşünmeyin.Hoş savaştan korkmayan bir kişinin psikopat olması lazım. Korku son derece normal bir duygu.

Başka bir şehre gitmek, hiç bilmediği insanlarla aynı yerde yaşamak, alıştığı düzeni ve rahatı terk etmek, hiyerarşi gibi pek çok etken var. Erkekler askerlik anılarını paylaşırken genelde hiç hoş olmayan kendisinin ya da başkasının yaşadıklarını anlatırlar. Anneler büyük bir endişe içine girer. bilinçaltımız bu konuda hiç hoş olmayan kodlarla dolu.

Yapabileceğiniz bir şey yok. Askerlik yapılmak zorunda. Gideceğinizi ve belli bir süre sonra biteceğini kabullenin. İlk başta zor gelir zaman içinde düzene alışırsınız.İnsan beyni gruba uyma ve alışma üzerine dizayn edilmiştir. zor gelen korku veren her şey zaman içinde kaybolacaktır. ömrünüzde bir kere yaşacağınız bir deneyim. Öğreneceğiniz, yaşayacağınız çok şey var. 15 sene (üniversite dahil) okul deneyimi olan insanlarız. Bişr farklı yok. öğrenilecek ve yapılacaklar var. Kurallar var. Tek farkı kendi eviniz de olmayacaksınız. yeni insanlar tanıyacak arkadaşlıklar kuracaksınız. asker arkadaşları genelde baki kalır.

Kabul edin ve bakış açınızı değiştirin işte bu kadar basit.

rüyagezgini

Kayıtlı Üye
selamlar,

Benim güç aldığın nokta benim gibi binlerce kardeşimizde askerlik yapıyor ,onlar yapıyorsa bende yapabilirim diyordum kendime.

Duyacağınız kötü sözlere (küfürlere) aldırış etmeyin giydiğim üniformamdan içeri girmiyor o sözler diye telkin edin kendinizi.

Soğuk bir yere giderseniz genelde çeşmelerde sular donar ve her sabah tıraş olmak zorundasınız, tuvaletlerin sifonun içinden alabilirsiniz suyu,su olmayınca kolonyayla traş olurduk bu yöntemi buluncaya kadar bilemiyorum belki sistem değişmiştir umarım traş için köpük almak yasak değildir.

Nöbet yeriniz karlı buzlu havalara denk gelirse nöbet tutacağınız yere nöbetten önce üstünde durmak için bir parça tahta saklayın.
ve botunuzu 1-2 numara büyük alabilirseniz extradan çorapda kullanabilirsiniz en üste asker çorabı..

Vukuatsız hayırlı tezkereler olsun.sevgiyle kalın,sevgiler

mehmet970

Kayıtlı Üye
selamlar,

Benim güç aldığın nokta benim gibi binlerce kardeşimizde askerlik yapıyor ,onlar yapıyorsa bende yapabilirim diyordum kendime.

Duyacağınız kötü sözlere (küfürlere) aldırış etmeyin giydiğim üniformamdan içeri girmiyor o sözler diye telkin edin kendinizi.

Soğuk bir yere giderseniz genelde çeşmelerde sular donar ve her sabah tıraş olmak zorundasınız, tuvaletlerin sifonun içinden alabilirsiniz suyu,su olmayınca kolonyayla traş olurduk bu yöntemi buluncaya kadar bilemiyorum belki sistem değişmiştir umarım traş için köpük almak yasak değildir.

Nöbet yeriniz karlı buzlu havalara denk gelirse nöbet tutacağınız yere nöbetten önce üstünde durmak için bir parça tahta saklayın.
ve botunuzu 1-2 numara büyük alabilirseniz extradan çorapda kullanabilirsiniz en üste asker çorabı..

Vukuatsız hayırlı tezkereler olsun.sevgiyle kalın,sevgiler
Soğuk bir yere gidiyorum nasıl anladınız şuan şok içindeyim :)

mehmet970

Kayıtlı Üye
Askerden korkmak son derece normal ve sağlıklı bir tepki. Olaya sadece vatanı korumak şeklinde düşünmeyin.Hoş savaştan korkmayan bir kişinin psikopat olması lazım. Korku son derece normal bir duygu.

Başka bir şehre gitmek, hiç bilmediği insanlarla aynı yerde yaşamak, alıştığı düzeni ve rahatı terk etmek, hiyerarşi gibi pek çok etken var. Erkekler askerlik anılarını paylaşırken genelde hiç hoş olmayan kendisinin ya da başkasının yaşadıklarını anlatırlar. Anneler büyük bir endişe içine girer. bilinçaltımız bu konuda hiç hoş olmayan kodlarla dolu.

Yapabileceğiniz bir şey yok. Askerlik yapılmak zorunda. Gideceğinizi ve belli bir süre sonra biteceğini kabullenin. İlk başta zor gelir zaman içinde düzene alışırsınız.İnsan beyni gruba uyma ve alışma üzerine dizayn edilmiştir. zor gelen korku veren her şey zaman içinde kaybolacaktır. ömrünüzde bir kere yaşacağınız bir deneyim. Öğreneceğiniz, yaşayacağınız çok şey var. 15 sene (üniversite dahil) okul deneyimi olan insanlarız. Bişr farklı yok. öğrenilecek ve yapılacaklar var. Kurallar var. Tek farkı kendi eviniz de olmayacaksınız. yeni insanlar tanıyacak arkadaşlıklar kuracaksınız. asker arkadaşları genelde baki kalır.

Kabul edin ve bakış açınızı değiştirin işte bu kadar basit.
Teşekkürler efendim :)