Birden geçmiş e dönmek

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Merhaba şöyle bir durum var merak ediyorum sebebini , durduk yere geçmişten bir anı geliyor aklıma ve şaşırıyorum cok gcemisten ama böyle 4,5 yaşlarındayken. Ama aniden geliyor nedir bu acaba?
Bakım düşününce değil herhangi bir zaman da aniden beliriyor aklımda o an ve o an a gidiyorum evet mesela geçen birden aklıma 7 yasimdayken annemin elini tutmus okula gidiyordum annem hatta kirtasiyeden bana pastel boya alacakti bi kadinla tartismisti kadin cirkeflik yapmisti anneme , fiyat hakkinda sonra yolda annemin elini tutmus gidiyordum yolu bile hatirladim aniden
Bu nedir acaba , cok kez oluyor

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Yada ansızın cook eskiden gordugum bir ruyam , taa kac sene once gordugum bi ruyam
Az oncede oldu ,bu ruya cok eski mesela nasil ayrintili birden geldi aklima
Var mi sebebi

ilhn

Kayıtlı Üye
Merhaba şöyle bir durum var merak ediyorum sebebini , durduk yere geçmişten bir anı geliyor aklıma ve şaşırıyorum cok gcemisten ama böyle 4,5 yaşlarındayken. Ama aniden geliyor nedir bu acaba?
Bakım düşününce değil herhangi bir zaman da aniden beliriyor aklımda o an ve o an a gidiyorum evet mesela geçen birden aklıma 7 yasimdayken annemin elini tutmus okula gidiyordum annem hatta kirtasiyeden bana pastel boya alacakti bi kadinla tartismisti kadin cirkeflik yapmisti anneme , fiyat hakkinda sonra yolda annemin elini tutmus gidiyordum yolu bile hatirladim aniden
Hafıza , anı kaydetme ve travma 3 üde aynı sey travmalar bilinç dışı hafıza kodlamalarıdır sen o sırada aldığın bir kokuya bir duyu yada bir sesin üzerine o anıyı kaydedebilirsin bilinçli yada bilinçsiz yada o an kurduğun bir hayal yada bir kelimeye yüklediğin bir anı bunun dışında sürekli o anıya gidiyorsan düzenli olarak aklına geldiği icin takıntı halinede getirebilirsin tıpkı her sabah 7 ye alarm kurup bir sabah unuttugun halde tam 7 de kalkmak gibi bir seyi duzenli olarak yaparsan bir sure sonra disiplin haline gelir istemeden de hatırlamaya başlarsın

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
S
Hafıza , anı kaydetme ve travma 3 üde aynı sey travmalar bilinç dışı hafıza kodlamalarıdır sen o sırada aldığın bir kokuya bir duyu yada bir sesin üzerine o anıyı kaydedebilirsin bilinçli yada bilinçsiz yada o an kurduğun bir hayal yada bir kelimeye yüklediğin bir anı bunun dışında sürekli o anıya gidiyorsan düzenli olarak aklına geldiği icin takıntı halinede getirebilirsin tıpkı her sabah 7 ye alarm kurup bir sabah unuttugun halde tam 7 de kalkmak gibi bir seyi duzenli olarak yaparsan bir sure sonra disiplin haline gelir istemeden de hatırlamaya başlarsın
Sürekli bir anıya gitmek degil benim ki ,
Farkli anilarin pat diye zihnimde canlanması

ilhn

Kayıtlı Üye
S

Sürekli bir anıya gitmek degil benim ki ,
Farkli anilarin pat diye zihnimde canlanması
Hafıza kodlaması birden çok anıda işine yarqyan birşey dejavu dedimiz sey de dahil bilinçsizce yapabildigimiz birsey aynı zamanda bir hafıza tekniği kimisi renklerle kimisi kokularla kimisi ten temasıyla gerçeklesın ten temasına çapa etkisi de deniyor tirnaklarını sıkıştırmak isirmak yada dudani isirmak vb yaptigimiz strese bagli seyler o anıyı sıkıstıkıyor yada bilinçsizce yaptığımiz herhangi bir refleks örnek vermek istiyorum mesela bas parmagina dokunup sarı rengi yuzge dokunup mavi rengini dusunun daha sonra isinze odaklanin ve serce parmaginiza bas parmaginizla dokundugunuzda mavi rengi imaj edebilirsiniz gibi gibi parmak sadece bir ornek bir cok farkli sekilde kodlama yapilabilir.

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Hafıza kodlaması birden çok anıda işine yarqyan birşey dejavu dedimiz sey de dahil bilinçsizce yapabildigimiz birsey aynı zamanda bir hafıza tekniği kimisi renklerle kimisi kokularla kimisi ten temasıyla gerçeklesın ten temasına çapa etkisi de deniyor tirnaklarını sıkıştırmak isirmak yada dudani isirmak vb yaptigimiz strese bagli seyler o anıyı sıkıstıkıyor yada bilinçsizce yaptığımiz herhangi bir refleks örnek vermek istiyorum mesela bas parmagina dokunup sarı rengi yuzge dokunup mavi rengini dusunun daha sonra isinze odaklanin ve serce parmaginiza bas parmaginizla dokundugunuzda mavi rengi imaj edebilirsiniz gibi gibi parmak sadece bir ornek bir cok farkli sekilde kodlama yapilabilir.
Yok sizin hafiza kodlaması doping hafiza bilmem ne tekniği farklı benim anlattığım şey farklı anladım sizin demek istediğinizi de teşekkür ederim

cathrine

Kayıtlı Üye
Yada ansızın cook eskiden gordugum bir ruyam , taa kac sene once gordugum bi ruyam
Az oncede oldu ,bu ruya cok eski mesela nasil ayrintili birden geldi aklima
Var mi sebeb
Ben sizin ne demek istediğinizi anladım ama bunu yaşamayana anlatamazsınız.Yukarıda anlatılanların hiçbiri sizin sorunuza cevap değil...Bu sizin yaşadığınızı ben de çok merak ediyorum ,ben de yaşıyorum ara sıra ,ortada hiçbir şey yokken ,hatta o rüya görüldüğü sırada çok da önemsememişimdir ama yıllar sonra birden kendini normal hayatta hatırlatıyor.Aynı şekilde çocukluk anıları ya da ergenlik zamanlarındaki,yıllar önceki bir anı o kadar alakasız bir zamanda beliriyor ki...Koku,ses ya da mekan değişimiyle ilgisi yok...Çok garip bir deneyim...Keşke bilen birisi bize açıklasa...Siz çok iyi ifade etmişsiniz,buraya yazmak da hiç aklıma gelmemişti.Umarım bilen biri bize yardımcı olur...Bu soruyu sorduğunuz için çok teşekkür ederim...Belli mi olur belki kendimizle ilgili yeni bir bilgi ediniriz:)

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Şahsi fikrim bilinçaltının hiçbir şeyi unutmaması. Benim de çocukluğumdan bazı anılar aniden aklıma gelir hatta gözümün önünde direkt canlanır. Rüya görmek falan da değil. Travmatik de değil pek çoğu. Bir anlam da yüklemedim.
Sen benim dedimi anlamadın sanırım fazla basit anlattığım için böyle oldu yapqcak bişey yok öteki türlü gine anlamican
İmlanıza dikkat ederseniz hem daha iyi yardımcı olabilirsiniz insanlara hem de insanlar sizi daha net anlayabilir ve yardıma ihtiyacınız olduğunda yardım edebilir.

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
@cathrine (yorumu alıntı yapamadım int sıkıntı varmış))
Evet kesinlikle bu ,tam manasıyla.
Yani bazı insanlara demek istiyorum ki konu hakkında bilgin yoksa fikrin de olmasın bu yüzden artık anladım dedim geçtim :D
Ama siz tam imza atmışsınız evet yaşadığımız şey bu , ansızın ortaya geçmişten çıkıp gelenler. Umarım güzel bir cevap buluruz , ya da bir cevabı yoktur güzel bir şey yaşıyoruz bence :) Yorumunuz mutlu etti teşekkür ederim,bekleyelim bakalım.. ^^

Dolunays

Moderator
Bu Sıralar banda çok oluyor.Anılar kayıt ediliyor ve onlara benzer bişey olunca beyin direkt hatırlatıyor.

cathrine

Kayıtlı Üye
Bu Sıralar banda çok oluyor.Anılar kayıt ediliyor ve onlara benzer bişey olunca beyin direkt hatırlatıyo
Tetikleyici bir durum yokken oluyor,sizin dediğinizi anlıyorum ama değil. @FouR ≛ arkadaşımızın demek istediği ve benim de durumumu açıklayan bu deneyim başka türlü...Ortada ses,koku ya da tetikleyici bir şey yok....Her gün bulaşık yıkıyorsunuz ama bir gün o bulaşık esnasında yıllar önceki olay ya da bir rüya çıkıp geliveriyor...Bu hatırladıklarımızın da ille de travma etkisi olan olaylar değil ki...Örneğin arabayla bir yere giderken ya da rüyanızda biriyle kahve içtiğiniz bir rüya...Yani travmatik falan değil hatırlanan şeyler...Göle ya da dağa gitmişsiniz ,birden aklınıza geliyor ama her zamanki ortamınızdayken...Tetikleyici hiçbir şey yok...Televizyon yok,ses yok ,birisinin anlattığı bir olay yok... @FouR ≛ arkadaşımızın demek istediği bu...Bilinçaltı ya da travmatik olaylarla ilgisi olsa o zaman haklısınız...Benzer olaylarda düşünüp aklımıza gelse tetiklendiğimize inanacağım ama alakasız zamanlarda olması ilginç zaten...

Ü

Üye silindi 45859

Tetikleyici bir durum yokken oluyor,sizin dediğinizi anlıyorum ama değil. @FouR ≛ arkadaşımızın demek istediği ve benim de durumumu açıklayan bu deneyim başka türlü...Ortada ses,koku ya da tetikleyici bir şey yok....Her gün bulaşık yıkıyorsunuz ama bir gün o bulaşık esnasında yıllar önceki olay ya da bir rüya çıkıp geliveriyor...Bu hatırladıklarımızın da ille de travma etkisi olan olaylar değil ki...Örneğin arabayla bir yere giderken ya da rüyanızda biriyle kahve içtiğiniz bir rüya...Yani travmatik falan değil hatırlanan şeyler...Göle ya da dağa gitmişsiniz ,birden aklınıza geliyor ama her zamanki ortamınızdayken...Tetikleyici hiçbir şey yok...Televizyon yok,ses yok ,birisinin anlattığı bir olay yok... @FouR ≛ arkadaşımızın demek istediği bu...Bilinçaltı ya da travmatik olaylarla ilgisi olsa o zaman haklısınız...Benzer olaylarda düşünüp aklımıza gelse tetiklendiğimize inanacağım ama alakasız zamanlarda olması ilginç zaten...
Aslında tetikleyici çok farklı çalışır, yalnız travmalar için de değil. Koku, tat, görüntü olmaksızın içinde bulunduğunuz duygu da bilgiyi tetikleyip geri çağırabilir. Muhtemelen nöronlarınız iki durum arasında bir bağlantı kurup öğrenmeyi pekiştiriyor olabilir. Travmatik tetiklenme dışında çocuğunu büyütmüş bir anne ya da kardeşinin bebekliğini gören bir kişinin bebek gördüğünde gülümsemesi de tetiklenmedir aslında. Ama bu tür olayların daha çok bazı mesajlar çerçevesinde gelişmesi muhtemel. O olayın ya da rüyanın size verdiği mesaj günümüzde pekişiyor olabilir, bu doğaüstü bir durum da olabilir. Aynı şeyi ben de yaşıyorum, bazı dönemler beni çıldırtacak kadar sık yaşanıyor ancak henüz ben de deşifre edemedim.